FCN-træner indrømmer det: Vi kan spille om guldet

Efter sejren over Randers FC begynder FC Nordsjælland så småt at tænke, at holdet kan spille med om guldet.



FC Nordsjælland har efter 2-0 over Randers FC søndag eftermiddag slået et hul på fem point til andenpladsen i Superligaen, og FCN-cheftræner Flemming Pedersen er begyndt at se muligheder for, at klubben kan vinde guld i år, hvis man holder niveauet.

– Jeg ser, at vi med vores pt. høje bundniveau og store stabilitet godt kan spille med om guldet, eller i hvert fald i toppen af Superligaen, siger han efter opgøret.

– Vi har så stort et fokus på top-6, og jeg mener, at vi skal have 32 point for at indfri det. Det er det første mål, og kan vi nå det inden jul, så er det en kæmpe sejr for os og et kæmpe boost til de sidste 15 kampe i foråret.

FC Nordsjællands midtbanegeneral Mads Bidstrup mener i den grad, at FCN skal tages seriøst i kampen om guldet efter sejren over Randers FC.

– Jeg har syntes, at vi skulle være blevet taget seriøst lige fra start, må jeg indrømme. Jeg havde en rigtig god følelse inden sæsonen, så jeg synes bestemt, vi skal tages seriøst. Man kan ikke sige, hvem der er favoritter, men vi er en tredjedel inde i sæsonen, og vi ligger nummer et. Det gør man ikke for sjov.

Men Bidstrup ved også godt, at der ligger specielt to klubber bag dem, som nok skal ende med at skrabe mange point sammen.

– FC Midtjylland og FC København har jo nogle vanvittige trupper, og lige pludselig skal de nok få tingene til at hænge sammen, men det er da altid dejligt med et forspring til de to hold.

Næste gang FC Nordsjælland skal forsøge at trække yderligere fra konkurrenterne, er på fredag, når AC Horsens skal et smut til Farum.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

‘AC’-forlængelse på plads, men…

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere