FCN-træner indrømmer det: Vi kan spille om guldet

Efter sejren over Randers FC begynder FC Nordsjælland så småt at tænke, at holdet kan spille med om guldet.



FC Nordsjælland har efter 2-0 over Randers FC søndag eftermiddag slået et hul på fem point til andenpladsen i Superligaen, og FCN-cheftræner Flemming Pedersen er begyndt at se muligheder for, at klubben kan vinde guld i år, hvis man holder niveauet.

– Jeg ser, at vi med vores pt. høje bundniveau og store stabilitet godt kan spille med om guldet, eller i hvert fald i toppen af Superligaen, siger han efter opgøret.

– Vi har så stort et fokus på top-6, og jeg mener, at vi skal have 32 point for at indfri det. Det er det første mål, og kan vi nå det inden jul, så er det en kæmpe sejr for os og et kæmpe boost til de sidste 15 kampe i foråret.

FC Nordsjællands midtbanegeneral Mads Bidstrup mener i den grad, at FCN skal tages seriøst i kampen om guldet efter sejren over Randers FC.

– Jeg har syntes, at vi skulle være blevet taget seriøst lige fra start, må jeg indrømme. Jeg havde en rigtig god følelse inden sæsonen, så jeg synes bestemt, vi skal tages seriøst. Man kan ikke sige, hvem der er favoritter, men vi er en tredjedel inde i sæsonen, og vi ligger nummer et. Det gør man ikke for sjov.

Men Bidstrup ved også godt, at der ligger specielt to klubber bag dem, som nok skal ende med at skrabe mange point sammen.

– FC Midtjylland og FC København har jo nogle vanvittige trupper, og lige pludselig skal de nok få tingene til at hænge sammen, men det er da altid dejligt med et forspring til de to hold.

Næste gang FC Nordsjælland skal forsøge at trække yderligere fra konkurrenterne, er på fredag, når AC Horsens skal et smut til Farum.

/ritzau/





TransferLIVE: AGF bekræfter transfer




Optakt til AGF - Brøndby IF LIVE

TransferLIVE: AGF bekræfter transfer

Frankrig – Marokko

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afslører detaljer om Brøndby-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Her er danskers millionløn i Lazio

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Forventer klubskifte

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’