FCN-træner indrømmer det: Vi kan spille om guldet

Efter sejren over Randers FC begynder FC Nordsjælland så småt at tænke, at holdet kan spille med om guldet.



FC Nordsjælland har efter 2-0 over Randers FC søndag eftermiddag slået et hul på fem point til andenpladsen i Superligaen, og FCN-cheftræner Flemming Pedersen er begyndt at se muligheder for, at klubben kan vinde guld i år, hvis man holder niveauet.

– Jeg ser, at vi med vores pt. høje bundniveau og store stabilitet godt kan spille med om guldet, eller i hvert fald i toppen af Superligaen, siger han efter opgøret.

– Vi har så stort et fokus på top-6, og jeg mener, at vi skal have 32 point for at indfri det. Det er det første mål, og kan vi nå det inden jul, så er det en kæmpe sejr for os og et kæmpe boost til de sidste 15 kampe i foråret.

FC Nordsjællands midtbanegeneral Mads Bidstrup mener i den grad, at FCN skal tages seriøst i kampen om guldet efter sejren over Randers FC.

– Jeg har syntes, at vi skulle være blevet taget seriøst lige fra start, må jeg indrømme. Jeg havde en rigtig god følelse inden sæsonen, så jeg synes bestemt, vi skal tages seriøst. Man kan ikke sige, hvem der er favoritter, men vi er en tredjedel inde i sæsonen, og vi ligger nummer et. Det gør man ikke for sjov.

Men Bidstrup ved også godt, at der ligger specielt to klubber bag dem, som nok skal ende med at skrabe mange point sammen.

– FC Midtjylland og FC København har jo nogle vanvittige trupper, og lige pludselig skal de nok få tingene til at hænge sammen, men det er da altid dejligt med et forspring til de to hold.

Næste gang FC Nordsjælland skal forsøge at trække yderligere fra konkurrenterne, er på fredag, når AC Horsens skal et smut til Farum.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Transferfri stjerne i København