FC Nordsjælland har efter 2-0 over Randers FC søndag eftermiddag slået et hul på fem point til andenpladsen i Superligaen, og FCN-cheftræner Flemming Pedersen er begyndt at se muligheder for, at klubben kan vinde guld i år, hvis man holder niveauet.
– Jeg ser, at vi med vores pt. høje bundniveau og store stabilitet godt kan spille med om guldet, eller i hvert fald i toppen af Superligaen, siger han efter opgøret.
– Vi har så stort et fokus på top-6, og jeg mener, at vi skal have 32 point for at indfri det. Det er det første mål, og kan vi nå det inden jul, så er det en kæmpe sejr for os og et kæmpe boost til de sidste 15 kampe i foråret.
FC Nordsjællands midtbanegeneral Mads Bidstrup mener i den grad, at FCN skal tages seriøst i kampen om guldet efter sejren over Randers FC.
– Jeg har syntes, at vi skulle være blevet taget seriøst lige fra start, må jeg indrømme. Jeg havde en rigtig god følelse inden sæsonen, så jeg synes bestemt, vi skal tages seriøst. Man kan ikke sige, hvem der er favoritter, men vi er en tredjedel inde i sæsonen, og vi ligger nummer et. Det gør man ikke for sjov.
Men Bidstrup ved også godt, at der ligger specielt to klubber bag dem, som nok skal ende med at skrabe mange point sammen.
– FC Midtjylland og FC København har jo nogle vanvittige trupper, og lige pludselig skal de nok få tingene til at hænge sammen, men det er da altid dejligt med et forspring til de to hold.
Næste gang FC Nordsjælland skal forsøge at trække yderligere fra konkurrenterne, er på fredag, når AC Horsens skal et smut til Farum.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
UEFA med vild ændring
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
Snart sker det
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
NYHEDER
