FC Nordsjælland har efter 2-0 over Randers FC søndag eftermiddag slået et hul på fem point til andenpladsen i Superligaen, og FCN-cheftræner Flemming Pedersen er begyndt at se muligheder for, at klubben kan vinde guld i år, hvis man holder niveauet.
– Jeg ser, at vi med vores pt. høje bundniveau og store stabilitet godt kan spille med om guldet, eller i hvert fald i toppen af Superligaen, siger han efter opgøret.
– Vi har så stort et fokus på top-6, og jeg mener, at vi skal have 32 point for at indfri det. Det er det første mål, og kan vi nå det inden jul, så er det en kæmpe sejr for os og et kæmpe boost til de sidste 15 kampe i foråret.
FC Nordsjællands midtbanegeneral Mads Bidstrup mener i den grad, at FCN skal tages seriøst i kampen om guldet efter sejren over Randers FC.
– Jeg har syntes, at vi skulle være blevet taget seriøst lige fra start, må jeg indrømme. Jeg havde en rigtig god følelse inden sæsonen, så jeg synes bestemt, vi skal tages seriøst. Man kan ikke sige, hvem der er favoritter, men vi er en tredjedel inde i sæsonen, og vi ligger nummer et. Det gør man ikke for sjov.
Men Bidstrup ved også godt, at der ligger specielt to klubber bag dem, som nok skal ende med at skrabe mange point sammen.
– FC Midtjylland og FC København har jo nogle vanvittige trupper, og lige pludselig skal de nok få tingene til at hænge sammen, men det er da altid dejligt med et forspring til de to hold.
Næste gang FC Nordsjælland skal forsøge at trække yderligere fra konkurrenterne, er på fredag, når AC Horsens skal et smut til Farum.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag
Nu kulminerer ny Superliga-træners plan
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
INTERVIEW
