FC Nordsjælland har efter 2-0 over Randers FC søndag eftermiddag slået et hul på fem point til andenpladsen i Superligaen, og FCN-cheftræner Flemming Pedersen er begyndt at se muligheder for, at klubben kan vinde guld i år, hvis man holder niveauet.
– Jeg ser, at vi med vores pt. høje bundniveau og store stabilitet godt kan spille med om guldet, eller i hvert fald i toppen af Superligaen, siger han efter opgøret.
– Vi har så stort et fokus på top-6, og jeg mener, at vi skal have 32 point for at indfri det. Det er det første mål, og kan vi nå det inden jul, så er det en kæmpe sejr for os og et kæmpe boost til de sidste 15 kampe i foråret.
FC Nordsjællands midtbanegeneral Mads Bidstrup mener i den grad, at FCN skal tages seriøst i kampen om guldet efter sejren over Randers FC.
– Jeg har syntes, at vi skulle være blevet taget seriøst lige fra start, må jeg indrømme. Jeg havde en rigtig god følelse inden sæsonen, så jeg synes bestemt, vi skal tages seriøst. Man kan ikke sige, hvem der er favoritter, men vi er en tredjedel inde i sæsonen, og vi ligger nummer et. Det gør man ikke for sjov.
Men Bidstrup ved også godt, at der ligger specielt to klubber bag dem, som nok skal ende med at skrabe mange point sammen.
– FC Midtjylland og FC København har jo nogle vanvittige trupper, og lige pludselig skal de nok få tingene til at hænge sammen, men det er da altid dejligt med et forspring til de to hold.
Næste gang FC Nordsjælland skal forsøge at trække yderligere fra konkurrenterne, er på fredag, når AC Horsens skal et smut til Farum.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører dansk toptræners millionløn
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
