FCN-boss om Rygaard-salg: Beviser vi kan sælge andet end unge spillere

FC Nordsjællands sportschef er stolt over salget af Mikkel Rygaard til polsk fodbold.



Fredag aften offentliggjorde FC Nordsjælland, at de har solgt deres kreative midtbanespiller Mikkel Rygaard til polske LKS Lodz.

Salget er smule atypisk, end hvad vi er vant til fra den nordsjællandske klub, hvor det normalt er de unge talenter, der bliver sendt afsted, men det glæder sportschef i FCN, Jan Laursen, at klubben viser, de kan mere end det.

– Det er også en stor tilfredsstillelse for os at igen at bevise, at det ikke kun er unge spillere, der kan udvikle sig hos os og få opfyldt en ambition om at komme afsted. Mikkels historie minder os om Nicolai Larsens, der i sommer tog til Frankrig. Vi vil gerne takke Mikkel for de mange ting, han har bidraget med i hverdagen hos os og ønske ham alt det bedste i Polen, siger han til klubbens hjemmeside.

Læs også:Officielt: Superliga-klub sælger midtbane-profil

Ifølge sportschefen så har det længe været et klart ønske fra Mikkel Rygaard at få lov at prøve udlandet af igen – noget han senest gjorde i perioden 2007 til 2009, hvor han tørnede ud for Charlton Athletic.

– Da Mikkel kom til FCN var det et klart ønske og mål, at han ville til udlandet igen på baggrund af den udvikling, han følte, han kunne komme igennem i vores miljø i Nordsjælland. Det har han gjort sig fortjent til nu, og det vil vi ikke stå i vejen for, siger Jan Laursen, der samtidig roser Mikkel Rygaard for mere end sine evner på fodboldbanen:

– Mikkel har taget et stort ansvar hos os. På banen har alle kunne se hans kvaliteter med bolden i flere perioder, men de færreste er nok klar over, hvor stort et socialt ansvar han også har taget uden for banen. Mikkel har taget ansvar for andres udvikling ved siden af sin egen, og han er meget vellidt i FCN. Vi har været meget glade for hans indsats og tid i klubben.

Læs også:Superliga-klub bekræfter: Arbejder på salg af profil

– LKS har fulgt Mikkel gennem et stykke tid og har følt sig overbevist om, at han var den perfekte spiller for dem som en dygtig og erfaren forstærkning til et ungt og talentfuldt mandskab. Det var de samme ting, vi så i Mikkel for tre år siden, da vi hentede ham til FCN, og det må vi sige, han har levet op til.

Mikkel Rygaard nåede at spille 96 kampe og score 12 mål for FC Nordsjælland.

Læs også:Vejle har hovedsponsor på plads: En ekstra julegave til klubbens fans
Læs også:Farlig forsvarsspiller løber med prisen som månedens spiller i december
Læs også:Vanvittigt tæt kapløb: Kalle Johnsson vinder Det Gyldne Bur






LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Værste i 16 år

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forhandler med storklub

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

FC København kan få Jens Stage-millioner

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM