Fredag aften offentliggjorde FC Nordsjælland, at de har solgt deres kreative midtbanespiller Mikkel Rygaard til polske LKS Lodz.
Salget er smule atypisk, end hvad vi er vant til fra den nordsjællandske klub, hvor det normalt er de unge talenter, der bliver sendt afsted, men det glæder sportschef i FCN, Jan Laursen, at klubben viser, de kan mere end det.
– Det er også en stor tilfredsstillelse for os at igen at bevise, at det ikke kun er unge spillere, der kan udvikle sig hos os og få opfyldt en ambition om at komme afsted. Mikkels historie minder os om Nicolai Larsens, der i sommer tog til Frankrig. Vi vil gerne takke Mikkel for de mange ting, han har bidraget med i hverdagen hos os og ønske ham alt det bedste i Polen, siger han til klubbens hjemmeside.
Læs også:Officielt: Superliga-klub sælger midtbane-profil
Ifølge sportschefen så har det længe været et klart ønske fra Mikkel Rygaard at få lov at prøve udlandet af igen – noget han senest gjorde i perioden 2007 til 2009, hvor han tørnede ud for Charlton Athletic.
– Da Mikkel kom til FCN var det et klart ønske og mål, at han ville til udlandet igen på baggrund af den udvikling, han følte, han kunne komme igennem i vores miljø i Nordsjælland. Det har han gjort sig fortjent til nu, og det vil vi ikke stå i vejen for, siger Jan Laursen, der samtidig roser Mikkel Rygaard for mere end sine evner på fodboldbanen:
– Mikkel har taget et stort ansvar hos os. På banen har alle kunne se hans kvaliteter med bolden i flere perioder, men de færreste er nok klar over, hvor stort et socialt ansvar han også har taget uden for banen. Mikkel har taget ansvar for andres udvikling ved siden af sin egen, og han er meget vellidt i FCN. Vi har været meget glade for hans indsats og tid i klubben.
Læs også:Superliga-klub bekræfter: Arbejder på salg af profil
– LKS har fulgt Mikkel gennem et stykke tid og har følt sig overbevist om, at han var den perfekte spiller for dem som en dygtig og erfaren forstærkning til et ungt og talentfuldt mandskab. Det var de samme ting, vi så i Mikkel for tre år siden, da vi hentede ham til FCN, og det må vi sige, han har levet op til.
Mikkel Rygaard nåede at spille 96 kampe og score 12 mål for FC Nordsjælland.
Læs også:Vejle har hovedsponsor på plads: En ekstra julegave til klubbens fans
Læs også:Farlig forsvarsspiller løber med prisen som månedens spiller i december
Læs også:Vanvittigt tæt kapløb: Kalle Johnsson vinder Det Gyldne Bur
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
HELT VILDT
En voldsom ulighed
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Bayern München laver vildt comeback
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
