FCN-boss om Rygaard-salg: Beviser vi kan sælge andet end unge spillere
Foto: Getty Images
Superliga

FCN-boss om Rygaard-salg: Beviser vi kan sælge andet end unge spillere

FC Nordsjællands sportschef er stolt over salget af Mikkel Rygaard til polsk fodbold.

Fredag aften offentliggjorde FC Nordsjælland, at de har solgt deres kreative midtbanespiller Mikkel Rygaard til polske LKS Lodz.

Salget er smule atypisk, end hvad vi er vant til fra den nordsjællandske klub, hvor det normalt er de unge talenter, der bliver sendt afsted, men det glæder sportschef i FCN, Jan Laursen, at klubben viser, de kan mere end det.

- Det er også en stor tilfredsstillelse for os at igen at bevise, at det ikke kun er unge spillere, der kan udvikle sig hos os og få opfyldt en ambition om at komme afsted. Mikkels historie minder os om Nicolai Larsens, der i sommer tog til Frankrig. Vi vil gerne takke Mikkel for de mange ting, han har bidraget med i hverdagen hos os og ønske ham alt det bedste i Polen, siger han til klubbens hjemmeside.

Læs også:Officielt: Superliga-klub sælger midtbane-profil

Ifølge sportschefen så har det længe været et klart ønske fra Mikkel Rygaard at få lov at prøve udlandet af igen - noget han senest gjorde i perioden 2007 til 2009, hvor han tørnede ud for Charlton Athletic.

- Da Mikkel kom til FCN var det et klart ønske og mål, at han ville til udlandet igen på baggrund af den udvikling, han følte, han kunne komme igennem i vores miljø i Nordsjælland. Det har han gjort sig fortjent til nu, og det vil vi ikke stå i vejen for, siger Jan Laursen, der samtidig roser Mikkel Rygaard for mere end sine evner på fodboldbanen:

- Mikkel har taget et stort ansvar hos os. På banen har alle kunne se hans kvaliteter med bolden i flere perioder, men de færreste er nok klar over, hvor stort et socialt ansvar han også har taget uden for banen. Mikkel har taget ansvar for andres udvikling ved siden af sin egen, og han er meget vellidt i FCN. Vi har været meget glade for hans indsats og tid i klubben.

Læs også:Superliga-klub bekræfter: Arbejder på salg af profil

- LKS har fulgt Mikkel gennem et stykke tid og har følt sig overbevist om, at han var den perfekte spiller for dem som en dygtig og erfaren forstærkning til et ungt og talentfuldt mandskab. Det var de samme ting, vi så i Mikkel for tre år siden, da vi hentede ham til FCN, og det må vi sige, han har levet op til.

Mikkel Rygaard nåede at spille 96 kampe og score 12 mål for FC Nordsjælland.

Læs også:Vejle har hovedsponsor på plads: En ekstra julegave til klubbens fans

Læs også:Farlig forsvarsspiller løber med prisen som månedens spiller i december

Læs også:Vanvittigt tæt kapløb: Kalle Johnsson vinder Det Gyldne Bur