For anden gang har Kalle Johnsson vundet Det Gyldne Bur som årets målmand i dansk fodbold. FCK-keeperen vandt også, da han spillede for Randers i 2015, og nu modtager den 30-årige svensker Tipsbladets hæder igen.
– Fantastisk sjovt at få den pris. Jeg er mega glad. Der er mange, som har præsteret godt. Den sidste sæson var jo stærk, men jeg havde faktisk ikke tænkt, jeg skulle vinde. Jeg er virkelig glad, siger Kalle Johnsson til Tipsbladet.
Tipsbladet uddeler Det Gyldne Bur på baggrund af stemmer fra keeperne i Superligaen og 1. division, og der var i historisk tæt løb i år. Kalle Johnsson og Jesper Hansen fik begge 42 point, og afstemningen skulle derfor afgøres i en tie-break.
Begge de to dygtige keepere fik også lige mange førstepladser på de individuelle stemmesedler, og derfor blev det afgørende, at Johnsson “vandt” én andenplads mere end konkurrenten fra FC Midtjylland.
AaB-keeper Jacob Rinne blev en flot tre’er i kåringen med 20 stemme-point.
FC Nordsjællands målmand Peter Vindahl Jensen var en af de målmænd, der pegede på Kalle Johnsson som vinder.
– Han har virkelig præsteret i en periode, hvor FC København har haft det svært. Uden hans mange flotte præstationer kunne det snildt have set langt værre ud for FC København, end det har gjort, siger FC Nordsjælland-keeperen og bakkes op af Frederik Ibsen fra Kolding IF.
– Kalle har bænket Sten Grytebust, og det siger næsten det hele. Han har levet klasseredninger i dårlige kampe for FC København, og han er desuden dygtig med fødderne.
Tipsbladet har uddelt Det Gyldne Bur siden 1984. Kalle Johnsson er den syvende FCK-keeper, der vinder.
Tidligere har Jesper Christiansen (2005, 2006 og 2007), Johan Wiland (2010 og 2011) og Robin Olsen (2016) modtaget trofæet.
Kalle Johnsson og de andre spillere i FCK kan snart få en ganske interessant dansk profil som holdkammerat, da den danske klub skulle være mere end interesserede i en snarlig handel.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
LIGE NU
