Vanvittigt tæt kapløb: Kalle Johnsson vinder Det Gyldne Bur

Målmændene i Superligaen og 1. division har valgt FCK-keeperen Karl-Johan Johnsson til Årets Målmand i dansk fodbold efter en historisk tæt afgørelse.



For anden gang har Kalle Johnsson vundet Det Gyldne Bur som årets målmand i dansk fodbold. FCK-keeperen vandt også, da han spillede for Randers i 2015, og nu modtager den 30-årige svensker Tipsbladets hæder igen.

– Fantastisk sjovt at få den pris. Jeg er mega glad. Der er mange, som har præsteret godt. Den sidste sæson var jo stærk, men jeg havde faktisk ikke tænkt, jeg skulle vinde. Jeg er virkelig glad, siger Kalle Johnsson til Tipsbladet.

Tipsbladet uddeler Det Gyldne Bur på baggrund af stemmer fra keeperne i Superligaen og 1. division, og der var i historisk tæt løb i år. Kalle Johnsson og Jesper Hansen fik begge 42 point, og afstemningen skulle derfor afgøres i en tie-break.

Begge de to dygtige keepere fik også lige mange førstepladser på de individuelle stemmesedler, og derfor blev det afgørende, at Johnsson “vandt” én andenplads mere end konkurrenten fra FC Midtjylland.

AaB-keeper Jacob Rinne blev en flot tre’er i kåringen med 20 stemme-point.

FC Nordsjællands målmand Peter Vindahl Jensen var en af de målmænd, der pegede på Kalle Johnsson som vinder.

– Han har virkelig præsteret i en periode, hvor FC København har haft det svært. Uden hans mange flotte præstationer kunne det snildt have set langt værre ud for FC København, end det har gjort, siger FC Nordsjælland-keeperen og bakkes op af Frederik Ibsen fra Kolding IF.

– Kalle har bænket Sten Grytebust, og det siger næsten det hele. Han har levet klasseredninger i dårlige kampe for FC København, og han er desuden dygtig med fødderne.

Tipsbladet har uddelt Det Gyldne Bur siden 1984. Kalle Johnsson er den syvende FCK-keeper, der vinder.

Tidligere har Jesper Christiansen (2005, 2006 og 2007), Johan Wiland (2010 og 2011) og Robin Olsen (2016) modtaget trofæet.

Kalle Johnsson og de andre spillere i FCK kan snart få en ganske interessant dansk profil som holdkammerat, da den danske klub skulle være mere end interesserede i en snarlig handel.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

De vil have Martin Braithwaite

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland – FC København

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

AGF – OB

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Spændende OB-nyhed

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Medier fælder hård dom

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Silkeborg IF – Viborg FF

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Vejle Boldklub – FC Fredericia

– Jeg tror de vinder Superligaen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Ramt af pointstraf

Ikke set i 30 år

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel