Vanvittigt tæt kapløb: Kalle Johnsson vinder Det Gyldne Bur

Målmændene i Superligaen og 1. division har valgt FCK-keeperen Karl-Johan Johnsson til Årets Målmand i dansk fodbold efter en historisk tæt afgørelse.



For anden gang har Kalle Johnsson vundet Det Gyldne Bur som årets målmand i dansk fodbold. FCK-keeperen vandt også, da han spillede for Randers i 2015, og nu modtager den 30-årige svensker Tipsbladets hæder igen.

– Fantastisk sjovt at få den pris. Jeg er mega glad. Der er mange, som har præsteret godt. Den sidste sæson var jo stærk, men jeg havde faktisk ikke tænkt, jeg skulle vinde. Jeg er virkelig glad, siger Kalle Johnsson til Tipsbladet.

Tipsbladet uddeler Det Gyldne Bur på baggrund af stemmer fra keeperne i Superligaen og 1. division, og der var i historisk tæt løb i år. Kalle Johnsson og Jesper Hansen fik begge 42 point, og afstemningen skulle derfor afgøres i en tie-break.

Begge de to dygtige keepere fik også lige mange førstepladser på de individuelle stemmesedler, og derfor blev det afgørende, at Johnsson “vandt” én andenplads mere end konkurrenten fra FC Midtjylland.

AaB-keeper Jacob Rinne blev en flot tre’er i kåringen med 20 stemme-point.

FC Nordsjællands målmand Peter Vindahl Jensen var en af de målmænd, der pegede på Kalle Johnsson som vinder.

– Han har virkelig præsteret i en periode, hvor FC København har haft det svært. Uden hans mange flotte præstationer kunne det snildt have set langt værre ud for FC København, end det har gjort, siger FC Nordsjælland-keeperen og bakkes op af Frederik Ibsen fra Kolding IF.

– Kalle har bænket Sten Grytebust, og det siger næsten det hele. Han har levet klasseredninger i dårlige kampe for FC København, og han er desuden dygtig med fødderne.

Tipsbladet har uddelt Det Gyldne Bur siden 1984. Kalle Johnsson er den syvende FCK-keeper, der vinder.

Tidligere har Jesper Christiansen (2005, 2006 og 2007), Johan Wiland (2010 og 2011) og Robin Olsen (2016) modtaget trofæet.

Kalle Johnsson og de andre spillere i FCK kan snart få en ganske interessant dansk profil som holdkammerat, da den danske klub skulle være mere end interesserede i en snarlig handel.



Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

‘En stor fejltagelse’

Rygter om AC Horsens-legende

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Her er Ajax-danskers millionløn

De henter Gregoritsch – lægetjek i dag

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Hård udmelding fra Thomas Frank

Fyret – fik kun otte kampe i Celtic

– Han er notorisk brutalt ærlig, åben og autentisk

Nu kan han spille for FC København

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Falske Brøndby-rygter i omløb

Medier fælder dom over Dorgu

Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Manchester City ramt af stort problem

Vil købe tidligere Superliga-profil

Stor hæder til Suzuki

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

De vil købe FC Midtjylland-profil

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Den værste nogensinde?

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Nordfransk point i Sydfrankrig

Glasgow kysser The Dons

Målkongen Biereth på vild liste

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset