For anden gang har Kalle Johnsson vundet Det Gyldne Bur som årets målmand i dansk fodbold. FCK-keeperen vandt også, da han spillede for Randers i 2015, og nu modtager den 30-årige svensker Tipsbladets hæder igen.
– Fantastisk sjovt at få den pris. Jeg er mega glad. Der er mange, som har præsteret godt. Den sidste sæson var jo stærk, men jeg havde faktisk ikke tænkt, jeg skulle vinde. Jeg er virkelig glad, siger Kalle Johnsson til Tipsbladet.
Tipsbladet uddeler Det Gyldne Bur på baggrund af stemmer fra keeperne i Superligaen og 1. division, og der var i historisk tæt løb i år. Kalle Johnsson og Jesper Hansen fik begge 42 point, og afstemningen skulle derfor afgøres i en tie-break.
Begge de to dygtige keepere fik også lige mange førstepladser på de individuelle stemmesedler, og derfor blev det afgørende, at Johnsson “vandt” én andenplads mere end konkurrenten fra FC Midtjylland.
AaB-keeper Jacob Rinne blev en flot tre’er i kåringen med 20 stemme-point.
FC Nordsjællands målmand Peter Vindahl Jensen var en af de målmænd, der pegede på Kalle Johnsson som vinder.
– Han har virkelig præsteret i en periode, hvor FC København har haft det svært. Uden hans mange flotte præstationer kunne det snildt have set langt værre ud for FC København, end det har gjort, siger FC Nordsjælland-keeperen og bakkes op af Frederik Ibsen fra Kolding IF.
– Kalle har bænket Sten Grytebust, og det siger næsten det hele. Han har levet klasseredninger i dårlige kampe for FC København, og han er desuden dygtig med fødderne.
Tipsbladet har uddelt Det Gyldne Bur siden 1984. Kalle Johnsson er den syvende FCK-keeper, der vinder.
Tidligere har Jesper Christiansen (2005, 2006 og 2007), Johan Wiland (2010 og 2011) og Robin Olsen (2016) modtaget trofæet.
Kalle Johnsson og de andre spillere i FCK kan snart få en ganske interessant dansk profil som holdkammerat, da den danske klub skulle være mere end interesserede i en snarlig handel.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
Tysk VM-chok
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TRANSFER
