Vanvittigt tæt kapløb: Kalle Johnsson vinder Det Gyldne Bur

Målmændene i Superligaen og 1. division har valgt FCK-keeperen Karl-Johan Johnsson til Årets Målmand i dansk fodbold efter en historisk tæt afgørelse.



For anden gang har Kalle Johnsson vundet Det Gyldne Bur som årets målmand i dansk fodbold. FCK-keeperen vandt også, da han spillede for Randers i 2015, og nu modtager den 30-årige svensker Tipsbladets hæder igen.

– Fantastisk sjovt at få den pris. Jeg er mega glad. Der er mange, som har præsteret godt. Den sidste sæson var jo stærk, men jeg havde faktisk ikke tænkt, jeg skulle vinde. Jeg er virkelig glad, siger Kalle Johnsson til Tipsbladet.

Tipsbladet uddeler Det Gyldne Bur på baggrund af stemmer fra keeperne i Superligaen og 1. division, og der var i historisk tæt løb i år. Kalle Johnsson og Jesper Hansen fik begge 42 point, og afstemningen skulle derfor afgøres i en tie-break.

Begge de to dygtige keepere fik også lige mange førstepladser på de individuelle stemmesedler, og derfor blev det afgørende, at Johnsson “vandt” én andenplads mere end konkurrenten fra FC Midtjylland.

AaB-keeper Jacob Rinne blev en flot tre’er i kåringen med 20 stemme-point.

FC Nordsjællands målmand Peter Vindahl Jensen var en af de målmænd, der pegede på Kalle Johnsson som vinder.

– Han har virkelig præsteret i en periode, hvor FC København har haft det svært. Uden hans mange flotte præstationer kunne det snildt have set langt værre ud for FC København, end det har gjort, siger FC Nordsjælland-keeperen og bakkes op af Frederik Ibsen fra Kolding IF.

– Kalle har bænket Sten Grytebust, og det siger næsten det hele. Han har levet klasseredninger i dårlige kampe for FC København, og han er desuden dygtig med fødderne.

Tipsbladet har uddelt Det Gyldne Bur siden 1984. Kalle Johnsson er den syvende FCK-keeper, der vinder.

Tidligere har Jesper Christiansen (2005, 2006 og 2007), Johan Wiland (2010 og 2011) og Robin Olsen (2016) modtaget trofæet.

Kalle Johnsson og de andre spillere i FCK kan snart få en ganske interessant dansk profil som holdkammerat, da den danske klub skulle være mere end interesserede i en snarlig handel.





Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd


Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

En kæmpe sejr

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Set i København – de leder efter ny sportschef

I dialog med Brøndby

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Jubler over dansker: Dette er bare starten

– Det vil være fuldstændigt magisk

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

De er 2025-mestre i Superligaen

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!