FCN-boss om Schjelderup: Har kontakt til ham

FC Nordsjælland-sportsdirektør Jan Laursen har dog ikke planer om at hente flere spillere i dette transfervindue.



FC Nordsjælland har udsigt til at lave et nyt rekord-salg, når Ernest Nuamah bliver solgt til franske Lyon. Til trods for det, så ser det ikke ud til, at der skal nye spillere ind efter det salg, fortæller klubbens sportsdirektør Jan Laursen.

Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport, hvor snakken også kommer ind på Andreas Schjelderup, der er blevet sat til salg af Benfica bare et halvt år efter, at han kom til fra Farum-klubben.

– Jeg vil sige det sådan med Andreas og andre af de dygtige spillere, der har været her. Dem holder vi selvfølgelig kontakten til, og det er jo også derfor, at Marcus Ingvartsen er tilbage – og at vi også så Emiliano (Marcondes red.) i foråret. Der har vi flere og flere dygtige spillere, som er derude, og Andreas var her jo også til vores sidste kamp i foråret, siger han og fortsætter:

– Det er stadig tidligt, vil jeg sige, i forhold til, at de lige har kæmpet for at få ham, Benfica, men det er en stor klub, og der sker mange ting. Så det må vi se, men lige nu ligger det ikke i kortene, lyder det fra Jan Laursen.

FCN-sportsdirektøren erkender dog, at Schjelderup er en spiller, som de altid gerne vil se i klubben.

– Fantastisk dygtig spiller, der passer godt her og er kommet igennem vores akademi- og scouting-arbejde, så jo. Men nu kom der lige sådan en nyhed der, og der kommer mange vilde nyheder i den her uge. Det passer nok kun, når det er de helt store transferguruer, der går ud og siger noget. Med Andreas, det må vi se. Det ligger ikke i kortene, og der er en løn, der ikke er nemt at løfte for en Superliga-klub. Men lad os se. Der er før sket vilde ting, fortæller Laursen.

Når det kommer til Nuamah, så er han ikke helt klar til at bekræfte et salg.

– Vi har oplevet mange crazy ting i den her branche, fortæller Nordsjælland-sportsdirektøren, der dog går med til, at det lige nu ser det sådan ud.

Prisen på Nuamah forventes at blive voldsomt høj. Læs mere om den her.





LIVE

VM-LIVE: Pause – Schweiz kan ikke finde muligheder

USA – Australien

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Tæt på at købe FC København-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

FCK-boss roser varm bomber

Her er AGF’s Champions League-modstander

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jonas Lössl stopper karrieren

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage