FCN-boss om Schjelderup: Har kontakt til ham

FC Nordsjælland-sportsdirektør Jan Laursen har dog ikke planer om at hente flere spillere i dette transfervindue.



FC Nordsjælland har udsigt til at lave et nyt rekord-salg, når Ernest Nuamah bliver solgt til franske Lyon. Til trods for det, så ser det ikke ud til, at der skal nye spillere ind efter det salg, fortæller klubbens sportsdirektør Jan Laursen.

Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport, hvor snakken også kommer ind på Andreas Schjelderup, der er blevet sat til salg af Benfica bare et halvt år efter, at han kom til fra Farum-klubben.

– Jeg vil sige det sådan med Andreas og andre af de dygtige spillere, der har været her. Dem holder vi selvfølgelig kontakten til, og det er jo også derfor, at Marcus Ingvartsen er tilbage – og at vi også så Emiliano (Marcondes red.) i foråret. Der har vi flere og flere dygtige spillere, som er derude, og Andreas var her jo også til vores sidste kamp i foråret, siger han og fortsætter:

– Det er stadig tidligt, vil jeg sige, i forhold til, at de lige har kæmpet for at få ham, Benfica, men det er en stor klub, og der sker mange ting. Så det må vi se, men lige nu ligger det ikke i kortene, lyder det fra Jan Laursen.

FCN-sportsdirektøren erkender dog, at Schjelderup er en spiller, som de altid gerne vil se i klubben.

– Fantastisk dygtig spiller, der passer godt her og er kommet igennem vores akademi- og scouting-arbejde, så jo. Men nu kom der lige sådan en nyhed der, og der kommer mange vilde nyheder i den her uge. Det passer nok kun, når det er de helt store transferguruer, der går ud og siger noget. Med Andreas, det må vi se. Det ligger ikke i kortene, og der er en løn, der ikke er nemt at løfte for en Superliga-klub. Men lad os se. Der er før sket vilde ting, fortæller Laursen.

Når det kommer til Nuamah, så er han ikke helt klar til at bekræfte et salg.

– Vi har oplevet mange crazy ting i den her branche, fortæller Nordsjælland-sportsdirektøren, der dog går med til, at det lige nu ser det sådan ud.

Prisen på Nuamah forventes at blive voldsomt høj. Læs mere om den her.



– Det har man nok aldrig set før

Her er alle VM-puljerne

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Her er Danmarks VM-gruppe

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

De er klar til at købe Mohamed Salah

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er alle VM-grupperne

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Dybt skuffet og trist

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

FCK med tilbud – nu vil de have ham

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Saver United-stjerne over

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jonas Wind er i København

Griner af AaB-rygte

DBU giver fans fem års karantæne

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Her kan du se VM-lodtrækningen

Froholdt får kæmpe hæder

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham