FC Nordsjælland har udsigt til at lave et nyt rekord-salg, når Ernest Nuamah bliver solgt til franske Lyon. Til trods for det, så ser det ikke ud til, at der skal nye spillere ind efter det salg, fortæller klubbens sportsdirektør Jan Laursen.
Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport, hvor snakken også kommer ind på Andreas Schjelderup, der er blevet sat til salg af Benfica bare et halvt år efter, at han kom til fra Farum-klubben.
– Jeg vil sige det sådan med Andreas og andre af de dygtige spillere, der har været her. Dem holder vi selvfølgelig kontakten til, og det er jo også derfor, at Marcus Ingvartsen er tilbage – og at vi også så Emiliano (Marcondes red.) i foråret. Der har vi flere og flere dygtige spillere, som er derude, og Andreas var her jo også til vores sidste kamp i foråret, siger han og fortsætter:
– Det er stadig tidligt, vil jeg sige, i forhold til, at de lige har kæmpet for at få ham, Benfica, men det er en stor klub, og der sker mange ting. Så det må vi se, men lige nu ligger det ikke i kortene, lyder det fra Jan Laursen.
FCN-sportsdirektøren erkender dog, at Schjelderup er en spiller, som de altid gerne vil se i klubben.
– Fantastisk dygtig spiller, der passer godt her og er kommet igennem vores akademi- og scouting-arbejde, så jo. Men nu kom der lige sådan en nyhed der, og der kommer mange vilde nyheder i den her uge. Det passer nok kun, når det er de helt store transferguruer, der går ud og siger noget. Med Andreas, det må vi se. Det ligger ikke i kortene, og der er en løn, der ikke er nemt at løfte for en Superliga-klub. Men lad os se. Der er før sket vilde ting, fortæller Laursen.
Når det kommer til Nuamah, så er han ikke helt klar til at bekræfte et salg.
– Vi har oplevet mange crazy ting i den her branche, fortæller Nordsjælland-sportsdirektøren, der dog går med til, at det lige nu ser det sådan ud.
Prisen på Nuamah forventes at blive voldsomt høj. Læs mere om den her.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
LIGE NU
