FCN-boss om Schjelderup: Har kontakt til ham

FC Nordsjælland-sportsdirektør Jan Laursen har dog ikke planer om at hente flere spillere i dette transfervindue.



FC Nordsjælland har udsigt til at lave et nyt rekord-salg, når Ernest Nuamah bliver solgt til franske Lyon. Til trods for det, så ser det ikke ud til, at der skal nye spillere ind efter det salg, fortæller klubbens sportsdirektør Jan Laursen.

Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport, hvor snakken også kommer ind på Andreas Schjelderup, der er blevet sat til salg af Benfica bare et halvt år efter, at han kom til fra Farum-klubben.

– Jeg vil sige det sådan med Andreas og andre af de dygtige spillere, der har været her. Dem holder vi selvfølgelig kontakten til, og det er jo også derfor, at Marcus Ingvartsen er tilbage – og at vi også så Emiliano (Marcondes red.) i foråret. Der har vi flere og flere dygtige spillere, som er derude, og Andreas var her jo også til vores sidste kamp i foråret, siger han og fortsætter:

– Det er stadig tidligt, vil jeg sige, i forhold til, at de lige har kæmpet for at få ham, Benfica, men det er en stor klub, og der sker mange ting. Så det må vi se, men lige nu ligger det ikke i kortene, lyder det fra Jan Laursen.

FCN-sportsdirektøren erkender dog, at Schjelderup er en spiller, som de altid gerne vil se i klubben.

– Fantastisk dygtig spiller, der passer godt her og er kommet igennem vores akademi- og scouting-arbejde, så jo. Men nu kom der lige sådan en nyhed der, og der kommer mange vilde nyheder i den her uge. Det passer nok kun, når det er de helt store transferguruer, der går ud og siger noget. Med Andreas, det må vi se. Det ligger ikke i kortene, og der er en løn, der ikke er nemt at løfte for en Superliga-klub. Men lad os se. Der er før sket vilde ting, fortæller Laursen.

Når det kommer til Nuamah, så er han ikke helt klar til at bekræfte et salg.

– Vi har oplevet mange crazy ting i den her branche, fortæller Nordsjælland-sportsdirektøren, der dog går med til, at det lige nu ser det sådan ud.

Prisen på Nuamah forventes at blive voldsomt høj. Læs mere om den her.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FCK henter svensk talent

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jonas Wind til danskerklub?

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Sat til salg – så dyr er han



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Bud på 1,12 milliard afvist

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Klar melding fra Thomas Gravesen