FC Nordsjælland har udsigt til at lave et nyt rekord-salg, når Ernest Nuamah bliver solgt til franske Lyon. Til trods for det, så ser det ikke ud til, at der skal nye spillere ind efter det salg, fortæller klubbens sportsdirektør Jan Laursen.
Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport, hvor snakken også kommer ind på Andreas Schjelderup, der er blevet sat til salg af Benfica bare et halvt år efter, at han kom til fra Farum-klubben.
– Jeg vil sige det sådan med Andreas og andre af de dygtige spillere, der har været her. Dem holder vi selvfølgelig kontakten til, og det er jo også derfor, at Marcus Ingvartsen er tilbage – og at vi også så Emiliano (Marcondes red.) i foråret. Der har vi flere og flere dygtige spillere, som er derude, og Andreas var her jo også til vores sidste kamp i foråret, siger han og fortsætter:
– Det er stadig tidligt, vil jeg sige, i forhold til, at de lige har kæmpet for at få ham, Benfica, men det er en stor klub, og der sker mange ting. Så det må vi se, men lige nu ligger det ikke i kortene, lyder det fra Jan Laursen.
FCN-sportsdirektøren erkender dog, at Schjelderup er en spiller, som de altid gerne vil se i klubben.
– Fantastisk dygtig spiller, der passer godt her og er kommet igennem vores akademi- og scouting-arbejde, så jo. Men nu kom der lige sådan en nyhed der, og der kommer mange vilde nyheder i den her uge. Det passer nok kun, når det er de helt store transferguruer, der går ud og siger noget. Med Andreas, det må vi se. Det ligger ikke i kortene, og der er en løn, der ikke er nemt at løfte for en Superliga-klub. Men lad os se. Der er før sket vilde ting, fortæller Laursen.
Når det kommer til Nuamah, så er han ikke helt klar til at bekræfte et salg.
– Vi har oplevet mange crazy ting i den her branche, fortæller Nordsjælland-sportsdirektøren, der dog går med til, at det lige nu ser det sådan ud.
Prisen på Nuamah forventes at blive voldsomt høj. Læs mere om den her.
LIVE
TransferLIVE: Katastrofe for Viborg
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
Frankrig – Spanien
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
Afslører kæmpe VM-chok
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
TOPNYHED
