FC Nordsjælland åbnede superligasæsonen med et brag, da sidste års sølvvindere mandag slog Viborg med 4-1 på hjemmebane i sæsonpremieren.
I startopstillingen var der to af klubbens nye spillere, Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen, der er hentet på henholdsvis en fri transfer efter et kontraktudløb med OB og fra Mainz i den tyske Bundesliga.
Tilgangen af to spillere fra den hylde er ifølge klubbens sportschef, Jan Laursen, resultatet af mange års slid.
– Det er en belønning for så mange års hårdt arbejde. Alt det akademiarbejde, der er lavet.
– Vi udvikler os, og det bliver endnu mere interessant at være en del af os, siger Jan Laursen.
FC Nordsjælland har i mange år været kendt for klubbens store indsats med unge talenter. Indsatsen har ført til flere store salg til klubber rundt omkring i Europa, der har gjort det muligt for holdet at ændre strategien i klubben, så der i højere grad kan være fokus på at hente navne, der allerede er etablerede.
Klubben har dog ifølge sportschefen altid haft et vindergen.
– Nu hvor AaB er røget ned, er vi kun fem hold, der har været her i alle de 22 sæsoner, vi har spillet Superliga. Så vi har haft det der vindergen hele tiden.
– På et tidspunkt begynder der så at være så mange dygtige spillere derude, som gerne vil hjem og lege.
– Men det er jo en del af vores evolution, at man siger, hvad kan vi så få ud af det. At kombinere de to ting, og se hvor godt kan det blive, siger sportschefen.
Klubben har dog ikke udelukkende kigget på det sportslige, da eksempelvis Tverskov og Ingvartsen blev hentet.
Det er også vigtigt, at man passer ind som menneske for at et skifte til FC Nordsjælland kan blive aktuelt. Noget, der også gælder på ledelsesgangene.
– Vi har ikke brug for at tage nogen ind, der ikke er klar på konkurrencen.
– Vi har jo vist, at vi kan begå os med et enormt ungt hold. Derfor har vi brugt en masse tid på at finde nogle spillere, som vi også tror på menneskeligt.
– Det er vigtigt med sindssygt dygtige folk i spillertruppen og trænerstaben, men også på ledelsesgangen, hvor vi får talt om de her ting, siger Jan Laursen.
Selv om klubben udvikler sig hele tiden, og Jan Laursen er meget tilfreds med arbejdet, der bliver lagt for dagen, er det svært at få ham til at komme med en konkret sportslig ambition for sidste års sølvvindere.
– Vi kan mærke på gruppen, at den er så ambitiøs, at vi ikke behøver bruge krudt på en ambition om et bestemt resultat.
– Det er faktisk en befrielse, at vi ikke behøver tale om resultatmæssige ambitioner, for vi ved, at ambitionerne er der bare.
– Når man er der, så kommer resultaterne også, siger FCN-chefen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
AVIS