FCN-boss: Belønning for års hårdt arbejde

Ifølge FC Nordsjællands sportschef, Jan Laursen, ligger der mange års arbejde bag holdets nye signings.



FC Nordsjælland åbnede superligasæsonen med et brag, da sidste års sølvvindere mandag slog Viborg med 4-1 på hjemmebane i sæsonpremieren.

I startopstillingen var der to af klubbens nye spillere, Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen, der er hentet på henholdsvis en fri transfer efter et kontraktudløb med OB og fra Mainz i den tyske Bundesliga.

Tilgangen af to spillere fra den hylde er ifølge klubbens sportschef, Jan Laursen, resultatet af mange års slid.

– Det er en belønning for så mange års hårdt arbejde. Alt det akademiarbejde, der er lavet.

– Vi udvikler os, og det bliver endnu mere interessant at være en del af os, siger Jan Laursen.

FC Nordsjælland har i mange år været kendt for klubbens store indsats med unge talenter. Indsatsen har ført til flere store salg til klubber rundt omkring i Europa, der har gjort det muligt for holdet at ændre strategien i klubben, så der i højere grad kan være fokus på at hente navne, der allerede er etablerede.

Klubben har dog ifølge sportschefen altid haft et vindergen.

– Nu hvor AaB er røget ned, er vi kun fem hold, der har været her i alle de 22 sæsoner, vi har spillet Superliga. Så vi har haft det der vindergen hele tiden.

– På et tidspunkt begynder der så at være så mange dygtige spillere derude, som gerne vil hjem og lege.

– Men det er jo en del af vores evolution, at man siger, hvad kan vi så få ud af det. At kombinere de to ting, og se hvor godt kan det blive, siger sportschefen.

Klubben har dog ikke udelukkende kigget på det sportslige, da eksempelvis Tverskov og Ingvartsen blev hentet.

Det er også vigtigt, at man passer ind som menneske for at et skifte til FC Nordsjælland kan blive aktuelt. Noget, der også gælder på ledelsesgangene.

– Vi har ikke brug for at tage nogen ind, der ikke er klar på konkurrencen.

– Vi har jo vist, at vi kan begå os med et enormt ungt hold. Derfor har vi brugt en masse tid på at finde nogle spillere, som vi også tror på menneskeligt.

– Det er vigtigt med sindssygt dygtige folk i spillertruppen og trænerstaben, men også på ledelsesgangen, hvor vi får talt om de her ting, siger Jan Laursen.

Selv om klubben udvikler sig hele tiden, og Jan Laursen er meget tilfreds med arbejdet, der bliver lagt for dagen, er det svært at få ham til at komme med en konkret sportslig ambition for sidste års sølvvindere.

– Vi kan mærke på gruppen, at den er så ambitiøs, at vi ikke behøver bruge krudt på en ambition om et bestemt resultat.

– Det er faktisk en befrielse, at vi ikke behøver tale om resultatmæssige ambitioner, for vi ved, at ambitionerne er der bare.

– Når man er der, så kommer resultaterne også, siger FCN-chefen.

/ritzau/





Vildt! Dansk rekordår i Europa

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

FCM-helt fremhæver Duncan

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Neestrup erkender FCM-misundelse

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Sergio Ramos i chokskifte?

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Storhylder Christian Nørgaard

FC København scorer millionbeløb

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Et utroligt smukt mareridt!

Klar besked til FCK-fans

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Køber sig ind i dansk klub

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Lothar Matthaüs storroser dansker

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Brøndbys store karantænemareridt

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken