FC Nordsjælland åbnede superligasæsonen med et brag, da sidste års sølvvindere mandag slog Viborg med 4-1 på hjemmebane i sæsonpremieren.
I startopstillingen var der to af klubbens nye spillere, Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen, der er hentet på henholdsvis en fri transfer efter et kontraktudløb med OB og fra Mainz i den tyske Bundesliga.
Tilgangen af to spillere fra den hylde er ifølge klubbens sportschef, Jan Laursen, resultatet af mange års slid.
– Det er en belønning for så mange års hårdt arbejde. Alt det akademiarbejde, der er lavet.
– Vi udvikler os, og det bliver endnu mere interessant at være en del af os, siger Jan Laursen.
FC Nordsjælland har i mange år været kendt for klubbens store indsats med unge talenter. Indsatsen har ført til flere store salg til klubber rundt omkring i Europa, der har gjort det muligt for holdet at ændre strategien i klubben, så der i højere grad kan være fokus på at hente navne, der allerede er etablerede.
Klubben har dog ifølge sportschefen altid haft et vindergen.
– Nu hvor AaB er røget ned, er vi kun fem hold, der har været her i alle de 22 sæsoner, vi har spillet Superliga. Så vi har haft det der vindergen hele tiden.
– På et tidspunkt begynder der så at være så mange dygtige spillere derude, som gerne vil hjem og lege.
– Men det er jo en del af vores evolution, at man siger, hvad kan vi så få ud af det. At kombinere de to ting, og se hvor godt kan det blive, siger sportschefen.
Klubben har dog ikke udelukkende kigget på det sportslige, da eksempelvis Tverskov og Ingvartsen blev hentet.
Det er også vigtigt, at man passer ind som menneske for at et skifte til FC Nordsjælland kan blive aktuelt. Noget, der også gælder på ledelsesgangene.
– Vi har ikke brug for at tage nogen ind, der ikke er klar på konkurrencen.
– Vi har jo vist, at vi kan begå os med et enormt ungt hold. Derfor har vi brugt en masse tid på at finde nogle spillere, som vi også tror på menneskeligt.
– Det er vigtigt med sindssygt dygtige folk i spillertruppen og trænerstaben, men også på ledelsesgangen, hvor vi får talt om de her ting, siger Jan Laursen.
Selv om klubben udvikler sig hele tiden, og Jan Laursen er meget tilfreds med arbejdet, der bliver lagt for dagen, er det svært at få ham til at komme med en konkret sportslig ambition for sidste års sølvvindere.
– Vi kan mærke på gruppen, at den er så ambitiøs, at vi ikke behøver bruge krudt på en ambition om et bestemt resultat.
– Det er faktisk en befrielse, at vi ikke behøver tale om resultatmæssige ambitioner, for vi ved, at ambitionerne er der bare.
– Når man er der, så kommer resultaterne også, siger FCN-chefen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Storklub jagter to danskere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
TOPNYHED