FCN bremser Brøndbys optur

Andreas Hansen og debutant Gavin Beavers sørgede for den første målløse kamp mellem Brøndby og FCN i 13 år.



Efter sejre over AGF, FC Midtjylland og FC København blev Brøndbys optur fredag bremset en smule, da det hjemme blot blev 0-0 mod FC Nordsjælland i Superligaens mesterskabsspil.

Uden at sprudle havde Brøndby flest chancer, men Andreas Hansen i FCN-buret havde en solid dag på kontoret med et par store redninger.

Det samme kan siges om den 19-årige amerikaner Gavin Beavers i Brøndbys mål, der præsterede et clean sheet i sin seniordebut på dansk grund, omend han ikke havde helt så meget at lave.

Tilsammen sørgede Hansen og Beavers for den første nulløsning mellem mandskaberne i næsten 13 år.

Med det uafgjorte resultat forsømte Brøndby at hale ind på FCM og FCK i toppen og melde sig ind i guldstriden for alvor. Fire og seks point har Brøndby op til henholdsvis FCK og FCM.

FCN er nummer seks og sidst i mesterskabsspillet, men har blot fire point op til Brøndby på tredjepladsen.

Fredag lagde Brøndby ud som lyn og torden og skabte tre muligheder af varierende størrelse inden for det første kvarter.

Størst var en mulighed til en blank Mathias Kvistgaarden, som FCN-keeper Andreas Hansen fik afværget med en glimrende parade.

FCN kom siden bedre med, men i begge ender manglede snert og kvalitet i de sidste afleveringer, hvorfor chancerne var en begrænset størrelse og ikke besværede hverken Hansen eller Beavers i den anden ende.

Tredjekeeper Beavers, der vogtede buret på grund af karantæner til Patrick Pentz og Thomas Mikkelsen, måtte til gengæld i aktion i starten af anden halvleg, da Benjamin Nygren forsøgte sig fra kanten af feltet.

Den klarede den 19-årige amerikaner fint, og det samme gjorde han senere med en fodparade, da Sindre Walle Egeli testede ham fra en spids vinkel.

Ind imellem havde også Hansen fremvist sine evner, da Nicolai Vallys forsøgte sig efter et gennemspillet Brøndby-angreb.

Brøndby forsøgte i slutfasen at presse på for et sejrsmål, men det blev aldrig særligt sammenhængende eller potent, og i overtiden brillerede Hansen med endnu en pointgivende aktion.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enig med FC Midtjylland-angriber

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-spiller idømt karantæne

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Portugal – Spanien

“Du er en fucking maskine!”