Efter sejre over AGF, FC Midtjylland og FC København blev Brøndbys optur fredag bremset en smule, da det hjemme blot blev 0-0 mod FC Nordsjælland i Superligaens mesterskabsspil.
Uden at sprudle havde Brøndby flest chancer, men Andreas Hansen i FCN-buret havde en solid dag på kontoret med et par store redninger.
Det samme kan siges om den 19-årige amerikaner Gavin Beavers i Brøndbys mål, der præsterede et clean sheet i sin seniordebut på dansk grund, omend han ikke havde helt så meget at lave.
Tilsammen sørgede Hansen og Beavers for den første nulløsning mellem mandskaberne i næsten 13 år.
Med det uafgjorte resultat forsømte Brøndby at hale ind på FCM og FCK i toppen og melde sig ind i guldstriden for alvor. Fire og seks point har Brøndby op til henholdsvis FCK og FCM.
FCN er nummer seks og sidst i mesterskabsspillet, men har blot fire point op til Brøndby på tredjepladsen.
Fredag lagde Brøndby ud som lyn og torden og skabte tre muligheder af varierende størrelse inden for det første kvarter.
Størst var en mulighed til en blank Mathias Kvistgaarden, som FCN-keeper Andreas Hansen fik afværget med en glimrende parade.
FCN kom siden bedre med, men i begge ender manglede snert og kvalitet i de sidste afleveringer, hvorfor chancerne var en begrænset størrelse og ikke besværede hverken Hansen eller Beavers i den anden ende.
Tredjekeeper Beavers, der vogtede buret på grund af karantæner til Patrick Pentz og Thomas Mikkelsen, måtte til gengæld i aktion i starten af anden halvleg, da Benjamin Nygren forsøgte sig fra kanten af feltet.
Den klarede den 19-årige amerikaner fint, og det samme gjorde han senere med en fodparade, da Sindre Walle Egeli testede ham fra en spids vinkel.
Ind imellem havde også Hansen fremvist sine evner, da Nicolai Vallys forsøgte sig efter et gennemspillet Brøndby-angreb.
Brøndby forsøgte i slutfasen at presse på for et sejrsmål, men det blev aldrig særligt sammenhængende eller potent, og i overtiden brillerede Hansen med endnu en pointgivende aktion.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
OPTAKT
England – Ghana
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma