FCN bremser Brøndbys optur

Andreas Hansen og debutant Gavin Beavers sørgede for den første målløse kamp mellem Brøndby og FCN i 13 år.



Efter sejre over AGF, FC Midtjylland og FC København blev Brøndbys optur fredag bremset en smule, da det hjemme blot blev 0-0 mod FC Nordsjælland i Superligaens mesterskabsspil.

Uden at sprudle havde Brøndby flest chancer, men Andreas Hansen i FCN-buret havde en solid dag på kontoret med et par store redninger.

Det samme kan siges om den 19-årige amerikaner Gavin Beavers i Brøndbys mål, der præsterede et clean sheet i sin seniordebut på dansk grund, omend han ikke havde helt så meget at lave.

Tilsammen sørgede Hansen og Beavers for den første nulløsning mellem mandskaberne i næsten 13 år.

Med det uafgjorte resultat forsømte Brøndby at hale ind på FCM og FCK i toppen og melde sig ind i guldstriden for alvor. Fire og seks point har Brøndby op til henholdsvis FCK og FCM.

FCN er nummer seks og sidst i mesterskabsspillet, men har blot fire point op til Brøndby på tredjepladsen.

Fredag lagde Brøndby ud som lyn og torden og skabte tre muligheder af varierende størrelse inden for det første kvarter.

Størst var en mulighed til en blank Mathias Kvistgaarden, som FCN-keeper Andreas Hansen fik afværget med en glimrende parade.

FCN kom siden bedre med, men i begge ender manglede snert og kvalitet i de sidste afleveringer, hvorfor chancerne var en begrænset størrelse og ikke besværede hverken Hansen eller Beavers i den anden ende.

Tredjekeeper Beavers, der vogtede buret på grund af karantæner til Patrick Pentz og Thomas Mikkelsen, måtte til gengæld i aktion i starten af anden halvleg, da Benjamin Nygren forsøgte sig fra kanten af feltet.

Den klarede den 19-årige amerikaner fint, og det samme gjorde han senere med en fodparade, da Sindre Walle Egeli testede ham fra en spids vinkel.

Ind imellem havde også Hansen fremvist sine evner, da Nicolai Vallys forsøgte sig efter et gennemspillet Brøndby-angreb.

Brøndby forsøgte i slutfasen at presse på for et sejrsmål, men det blev aldrig særligt sammenhængende eller potent, og i overtiden brillerede Hansen med endnu en pointgivende aktion.

/ritzau/






VM-LIVE: Kæmpe mulighed for FCK’er?




LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zorniger fremhæver transfervindue

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brasilien – Japan

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Tyskland – Paraguay

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet