Efter sejre over AGF, FC Midtjylland og FC København blev Brøndbys optur fredag bremset en smule, da det hjemme blot blev 0-0 mod FC Nordsjælland i Superligaens mesterskabsspil.
Uden at sprudle havde Brøndby flest chancer, men Andreas Hansen i FCN-buret havde en solid dag på kontoret med et par store redninger.
Det samme kan siges om den 19-årige amerikaner Gavin Beavers i Brøndbys mål, der præsterede et clean sheet i sin seniordebut på dansk grund, omend han ikke havde helt så meget at lave.
Tilsammen sørgede Hansen og Beavers for den første nulløsning mellem mandskaberne i næsten 13 år.
Med det uafgjorte resultat forsømte Brøndby at hale ind på FCM og FCK i toppen og melde sig ind i guldstriden for alvor. Fire og seks point har Brøndby op til henholdsvis FCK og FCM.
FCN er nummer seks og sidst i mesterskabsspillet, men har blot fire point op til Brøndby på tredjepladsen.
Fredag lagde Brøndby ud som lyn og torden og skabte tre muligheder af varierende størrelse inden for det første kvarter.
Størst var en mulighed til en blank Mathias Kvistgaarden, som FCN-keeper Andreas Hansen fik afværget med en glimrende parade.
FCN kom siden bedre med, men i begge ender manglede snert og kvalitet i de sidste afleveringer, hvorfor chancerne var en begrænset størrelse og ikke besværede hverken Hansen eller Beavers i den anden ende.
Tredjekeeper Beavers, der vogtede buret på grund af karantæner til Patrick Pentz og Thomas Mikkelsen, måtte til gengæld i aktion i starten af anden halvleg, da Benjamin Nygren forsøgte sig fra kanten af feltet.
Den klarede den 19-årige amerikaner fint, og det samme gjorde han senere med en fodparade, da Sindre Walle Egeli testede ham fra en spids vinkel.
Ind imellem havde også Hansen fremvist sine evner, da Nicolai Vallys forsøgte sig efter et gennemspillet Brøndby-angreb.
Brøndby forsøgte i slutfasen at presse på for et sejrsmål, men det blev aldrig særligt sammenhængende eller potent, og i overtiden brillerede Hansen med endnu en pointgivende aktion.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Her er ‘VK’s nye klub
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
PC afslører: Sådan pressede vi prisen op
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
OPTAKT
Spanien – Belgien
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
TIPSBLADET SPECIAL