FCN-træner: Nuamah salg vil være fair for mig

FC Nordsjælland-angriberen Ernest Nuamah er en eftertragtet herre, men i Nordsjælland tages interessen med ro.



FC Nordsjælland har en juvel gemt i 19-årige Ernest Nuamah, der har været rygtet til flere storklubber denne sæson, heriblandt Paris Saint-Germain i Frankrig.

Den store opmærksomhed fra større klubber og medier påvirker dog ikke arbejdet i FC Nordsjælland, hvor pris og fremtidsudsigterne for angriberen helst ikke diskuteres.

– Der meldes noget ud, når tingene sker. Yderligere vil jeg ikke komme ind på det, lyder det fra sportschef i FC Nordsjælland, Jan Laursen.

– Grunden til, at vi kan performe, er når vi er i stand til at holde fokus. Fokus er på at komme så godt i gang med sæsonen med Nuamah, og så er der stadig et godt stykke tid tilbage af dette vindue. Men vi er super, super ambitiøse omkring et salg af ham.

FC Nordsjællands cheftræner, Johannes Hoff Thorup, er glad for at have ham som en del af truppen, og det er ikke på tegnebrættet at spare ham for at undgå skader og dermed et potentielt salg.

– Jeg planlægger med ham, så længe han er her. Hvad vi afviser eller accepterer, står Jan (sportschef, Jan Laursen, red.), bestyrelsen og ejerne med beslutningen omkring, siger cheftræneren.

– Jeg har selvfølgelig lidt flere samtaler med ham ugentligt for at sikre mig, at han er, hvor han skal være. Han er rimelig ukompliceret og vil gerne spille så meget som overhovedet muligt.

Ernest Nuamah har selv erklæret sig klar til nye udfordringer, og hvis de nye udfordringer er i dette transfervindue, lever Johannes Hoff Thorup med det.

– Hvis der kommer et tilbud ind til sidst, der ikke kan siges nej til, vil det være helt fair for mig. Spilleren har jo niveau til mere end superligaen, det kan alle se.

FC Nordsjælland vandt desuden søndag sin fjerde kamp ud af fire mulige i denne sæsons Superliga ude med 5-0 mod Randers FC.

/ritzau/







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

PSG – Bayern München

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Afvist – Brøndby undrer sig

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Bo Svensson svært utilfreds

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Overbevisende: To chok i Parken

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Skidt nyt om Lukas Lerager

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’