FCN-træner: Nuamah salg vil være fair for mig

FC Nordsjælland-angriberen Ernest Nuamah er en eftertragtet herre, men i Nordsjælland tages interessen med ro.



FC Nordsjælland har en juvel gemt i 19-årige Ernest Nuamah, der har været rygtet til flere storklubber denne sæson, heriblandt Paris Saint-Germain i Frankrig.

Den store opmærksomhed fra større klubber og medier påvirker dog ikke arbejdet i FC Nordsjælland, hvor pris og fremtidsudsigterne for angriberen helst ikke diskuteres.

– Der meldes noget ud, når tingene sker. Yderligere vil jeg ikke komme ind på det, lyder det fra sportschef i FC Nordsjælland, Jan Laursen.

– Grunden til, at vi kan performe, er når vi er i stand til at holde fokus. Fokus er på at komme så godt i gang med sæsonen med Nuamah, og så er der stadig et godt stykke tid tilbage af dette vindue. Men vi er super, super ambitiøse omkring et salg af ham.

FC Nordsjællands cheftræner, Johannes Hoff Thorup, er glad for at have ham som en del af truppen, og det er ikke på tegnebrættet at spare ham for at undgå skader og dermed et potentielt salg.

– Jeg planlægger med ham, så længe han er her. Hvad vi afviser eller accepterer, står Jan (sportschef, Jan Laursen, red.), bestyrelsen og ejerne med beslutningen omkring, siger cheftræneren.

– Jeg har selvfølgelig lidt flere samtaler med ham ugentligt for at sikre mig, at han er, hvor han skal være. Han er rimelig ukompliceret og vil gerne spille så meget som overhovedet muligt.

Ernest Nuamah har selv erklæret sig klar til nye udfordringer, og hvis de nye udfordringer er i dette transfervindue, lever Johannes Hoff Thorup med det.

– Hvis der kommer et tilbud ind til sidst, der ikke kan siges nej til, vil det være helt fair for mig. Spilleren har jo niveau til mere end superligaen, det kan alle se.

FC Nordsjælland vandt desuden søndag sin fjerde kamp ud af fire mulige i denne sæsons Superliga ude med 5-0 mod Randers FC.

/ritzau/





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Supercomputer: De vinder Superligaen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

AGF – Brøndby IF

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Skyder Brøndby-transfer ned



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Køb, køb, køb!

FC København – Lyngby BK

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr