FC Nordsjælland har en juvel gemt i 19-årige Ernest Nuamah, der har været rygtet til flere storklubber denne sæson, heriblandt Paris Saint-Germain i Frankrig.
Den store opmærksomhed fra større klubber og medier påvirker dog ikke arbejdet i FC Nordsjælland, hvor pris og fremtidsudsigterne for angriberen helst ikke diskuteres.
– Der meldes noget ud, når tingene sker. Yderligere vil jeg ikke komme ind på det, lyder det fra sportschef i FC Nordsjælland, Jan Laursen.
– Grunden til, at vi kan performe, er når vi er i stand til at holde fokus. Fokus er på at komme så godt i gang med sæsonen med Nuamah, og så er der stadig et godt stykke tid tilbage af dette vindue. Men vi er super, super ambitiøse omkring et salg af ham.
FC Nordsjællands cheftræner, Johannes Hoff Thorup, er glad for at have ham som en del af truppen, og det er ikke på tegnebrættet at spare ham for at undgå skader og dermed et potentielt salg.
– Jeg planlægger med ham, så længe han er her. Hvad vi afviser eller accepterer, står Jan (sportschef, Jan Laursen, red.), bestyrelsen og ejerne med beslutningen omkring, siger cheftræneren.
– Jeg har selvfølgelig lidt flere samtaler med ham ugentligt for at sikre mig, at han er, hvor han skal være. Han er rimelig ukompliceret og vil gerne spille så meget som overhovedet muligt.
Ernest Nuamah har selv erklæret sig klar til nye udfordringer, og hvis de nye udfordringer er i dette transfervindue, lever Johannes Hoff Thorup med det.
– Hvis der kommer et tilbud ind til sidst, der ikke kan siges nej til, vil det være helt fair for mig. Spilleren har jo niveau til mere end superligaen, det kan alle se.
FC Nordsjælland vandt desuden søndag sin fjerde kamp ud af fire mulige i denne sæsons Superliga ude med 5-0 mod Randers FC.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Forhandler med storklub
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
EKSKLUSIVT