FC Nordsjællands nyoprykkede hold i U/16 Ligaen fortsætter med at imponere og blander sig i toppen i den korte, hektiske turnering, hvor der allerede i juni skal kåres en dansk mester, inden den ny turneringsform og DBUs licenssystem indføres efter sommerferien.
Pinselørdag hentede de nordsjællandske talenter en klar 5-0-sejr efter 2-0 ved pausen over Esbjerg, og flere af målene faldt efter flot gennemspillede angreb. Bjarke Jacobsen og Abdul Hakezimana stod for målene før pausen, og Louis Veis gjorde det til 3-0, inden Oguzhan Ayanoglu sørgede for de sidste to scoringer mod vestjyderne.
Med sejren er FC Nordsjælland på en tredjeplads efter FC Midtjylland, der vandt med 4-1 i Vejle, og Lyngby, der slog AaB hjemme med 2-0 på mål af Bror Blume og Janus Tingleff Søndergaard. FCM var ellers bagud 0-1 i Vejle, men så slap kræfterne op for hjemmeholdet i varmen og midtjyderne scorede fire gange ved Christoffer Hermansen, Frederik Møller, Niklas Søgaard og Andreas Jørgensen.
I U/18 Ligaen ydmygede Lyngby AaB med 5-0. Også denne række toppes af FC Midtjylland efter 2-0-sejr i Vejle. Midtjyderne er lige nu favorit til at snuppe begge titler. Udover at råde over stærke hold har man haft held i turneringsplanlægningen, da man har flere af de nærmeste konkurrenter på hjemmebane og få rejser til København i foråret, hvor holdene kun mødes én gang.
FC Nordsjællands U/18-hold er placeret i næstbedste række, som man fører suverænt efter 3-0 over Holbæk.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
LIVE
VM-LIVE: Spanien på sejrskurs!
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE