FCN-drenge imponerer

Nordsjællændere overrasker i U/16 Ligaen



FC Nordsjællands nyoprykkede hold i U/16 Ligaen fortsætter med at imponere og blander sig i toppen i den korte, hektiske turnering, hvor der allerede i juni skal kåres en dansk mester, inden den ny turneringsform og DBUs licenssystem indføres efter sommerferien.

Pinselørdag hentede de nordsjællandske talenter en klar 5-0-sejr efter 2-0 ved pausen over Esbjerg, og flere af målene faldt efter flot gennemspillede angreb. Bjarke Jacobsen og Abdul Hakezimana stod for målene før pausen, og Louis Veis gjorde det til 3-0, inden Oguzhan Ayanoglu sørgede for de sidste to scoringer mod vestjyderne.

Med sejren er FC Nordsjælland på en tredjeplads efter FC Midtjylland, der vandt med 4-1 i Vejle, og Lyngby, der slog AaB hjemme med 2-0 på mål af Bror Blume og Janus Tingleff Søndergaard. FCM var ellers bagud 0-1 i Vejle, men så slap kræfterne op for hjemmeholdet i varmen og midtjyderne scorede fire gange ved Christoffer Hermansen, Frederik Møller, Niklas Søgaard og Andreas Jørgensen.

I U/18 Ligaen ydmygede Lyngby AaB med 5-0. Også denne række toppes af FC Midtjylland efter 2-0-sejr i Vejle. Midtjyderne er lige nu favorit til at snuppe begge titler. Udover at råde over stærke hold har man haft held i turneringsplanlægningen, da man har flere af de nærmeste konkurrenter på hjemmebane og få rejser til København i foråret, hvor holdene kun mødes én gang.

FC Nordsjællands U/18-hold er placeret i næstbedste række, som man fører suverænt efter 3-0 over Holbæk.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Skamroses af Thomas Nørgaard

Thomas Frank: De vinder VM

Tuchel forsvarer sin taktik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Messi sætter ord på vildt drama

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Spændende transfermelding om Maxsø

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han løsningen i AGF?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Afslører Dario Dumic-plan

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

‘Det var verdens undergang’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Transferbombe i Manchester United

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Begejstret for Jacob Neestrup

Stortalent skriver under med FC Midtjylland