FCN-drenge imponerer

Nordsjællændere overrasker i U/16 Ligaen



FC Nordsjællands nyoprykkede hold i U/16 Ligaen fortsætter med at imponere og blander sig i toppen i den korte, hektiske turnering, hvor der allerede i juni skal kåres en dansk mester, inden den ny turneringsform og DBUs licenssystem indføres efter sommerferien.

Pinselørdag hentede de nordsjællandske talenter en klar 5-0-sejr efter 2-0 ved pausen over Esbjerg, og flere af målene faldt efter flot gennemspillede angreb. Bjarke Jacobsen og Abdul Hakezimana stod for målene før pausen, og Louis Veis gjorde det til 3-0, inden Oguzhan Ayanoglu sørgede for de sidste to scoringer mod vestjyderne.

Med sejren er FC Nordsjælland på en tredjeplads efter FC Midtjylland, der vandt med 4-1 i Vejle, og Lyngby, der slog AaB hjemme med 2-0 på mål af Bror Blume og Janus Tingleff Søndergaard. FCM var ellers bagud 0-1 i Vejle, men så slap kræfterne op for hjemmeholdet i varmen og midtjyderne scorede fire gange ved Christoffer Hermansen, Frederik Møller, Niklas Søgaard og Andreas Jørgensen.

I U/18 Ligaen ydmygede Lyngby AaB med 5-0. Også denne række toppes af FC Midtjylland efter 2-0-sejr i Vejle. Midtjyderne er lige nu favorit til at snuppe begge titler. Udover at råde over stærke hold har man haft held i turneringsplanlægningen, da man har flere af de nærmeste konkurrenter på hjemmebane og få rejser til København i foråret, hvor holdene kun mødes én gang.

FC Nordsjællands U/18-hold er placeret i næstbedste række, som man fører suverænt efter 3-0 over Holbæk.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Jonas Wind til danskerklub?

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Klar melding fra Thomas Gravesen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

De jagter Henrik Meister

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Danskerne har stor tiltro til Norge