FCN-drenge imponerer

Nordsjællændere overrasker i U/16 Ligaen



FC Nordsjællands nyoprykkede hold i U/16 Ligaen fortsætter med at imponere og blander sig i toppen i den korte, hektiske turnering, hvor der allerede i juni skal kåres en dansk mester, inden den ny turneringsform og DBUs licenssystem indføres efter sommerferien.

Pinselørdag hentede de nordsjællandske talenter en klar 5-0-sejr efter 2-0 ved pausen over Esbjerg, og flere af målene faldt efter flot gennemspillede angreb. Bjarke Jacobsen og Abdul Hakezimana stod for målene før pausen, og Louis Veis gjorde det til 3-0, inden Oguzhan Ayanoglu sørgede for de sidste to scoringer mod vestjyderne.

Med sejren er FC Nordsjælland på en tredjeplads efter FC Midtjylland, der vandt med 4-1 i Vejle, og Lyngby, der slog AaB hjemme med 2-0 på mål af Bror Blume og Janus Tingleff Søndergaard. FCM var ellers bagud 0-1 i Vejle, men så slap kræfterne op for hjemmeholdet i varmen og midtjyderne scorede fire gange ved Christoffer Hermansen, Frederik Møller, Niklas Søgaard og Andreas Jørgensen.

I U/18 Ligaen ydmygede Lyngby AaB med 5-0. Også denne række toppes af FC Midtjylland efter 2-0-sejr i Vejle. Midtjyderne er lige nu favorit til at snuppe begge titler. Udover at råde over stærke hold har man haft held i turneringsplanlægningen, da man har flere af de nærmeste konkurrenter på hjemmebane og få rejser til København i foråret, hvor holdene kun mødes én gang.

FC Nordsjællands U/18-hold er placeret i næstbedste række, som man fører suverænt efter 3-0 over Holbæk.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Norge – England

Scorer heftig lønstigning

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Norsk ekspert håner Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

– Det vil være VM’s største overraskelse!

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Forventer klubskifte

Arbejder på Brøndby-exit

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina – Schweiz

Fredberg henter italiensk legende

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob