FCN-drenge imponerer

Nordsjællændere overrasker i U/16 Ligaen



FC Nordsjællands nyoprykkede hold i U/16 Ligaen fortsætter med at imponere og blander sig i toppen i den korte, hektiske turnering, hvor der allerede i juni skal kåres en dansk mester, inden den ny turneringsform og DBUs licenssystem indføres efter sommerferien.

Pinselørdag hentede de nordsjællandske talenter en klar 5-0-sejr efter 2-0 ved pausen over Esbjerg, og flere af målene faldt efter flot gennemspillede angreb. Bjarke Jacobsen og Abdul Hakezimana stod for målene før pausen, og Louis Veis gjorde det til 3-0, inden Oguzhan Ayanoglu sørgede for de sidste to scoringer mod vestjyderne.

Med sejren er FC Nordsjælland på en tredjeplads efter FC Midtjylland, der vandt med 4-1 i Vejle, og Lyngby, der slog AaB hjemme med 2-0 på mål af Bror Blume og Janus Tingleff Søndergaard. FCM var ellers bagud 0-1 i Vejle, men så slap kræfterne op for hjemmeholdet i varmen og midtjyderne scorede fire gange ved Christoffer Hermansen, Frederik Møller, Niklas Søgaard og Andreas Jørgensen.

I U/18 Ligaen ydmygede Lyngby AaB med 5-0. Også denne række toppes af FC Midtjylland efter 2-0-sejr i Vejle. Midtjyderne er lige nu favorit til at snuppe begge titler. Udover at råde over stærke hold har man haft held i turneringsplanlægningen, da man har flere af de nærmeste konkurrenter på hjemmebane og få rejser til København i foråret, hvor holdene kun mødes én gang.

FC Nordsjællands U/18-hold er placeret i næstbedste række, som man fører suverænt efter 3-0 over Holbæk.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-transfer bekræftet

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasiliansk boost før Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Skyder stor FCM-historie ned

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasilien – Norge

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dansker på blokken i ny storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Klapper i om stor Superliga-transfer

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Stort FCK-talent er blevet solgt



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mexico – England

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem