FC Nordsjælland blev søndag det første hold til at slå FC København, da det blev til en 3-2-sejr på hjemmebane i Superligaen.
Hjemmeholdet fik en drømmestart med to flotte mål af Sindre Walle Egeli og Marcus Ingvartsen inden for de første fem minutter, og det blev også 3-0 ved Benjamin Nygren, inden FCK i anden halvleg slog tilbage ved Orri Oskarsson og Viktor Claesson.
Selv om reaktionen i anden halvleg var opløftende, må et meget lavt bundniveau i både defensiven og med bolden længere fremme ad banen før pausen bekymre Jacob Neestrup og resten af FCK-staben.
Med sejren har FCN indhentet FCK i tabellen. Begge har 11 point efter seks kampe på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.
FCK havde trods svingende præstationer trods alt ikke tabt og ikke indkasseret mere end to mål i sæsonen inden denne søndag, men allerede efter fem minutter i Farum var begge dele alvorligt truet.
Efter to minutter nærmest slicede den tidligere FCK-profil Peter Ankersen bolden mod bageste stolpe, og her dukkede 18-årige Sindre Walle Egeli op og pandede værterne på 1-0.
Herefter fulgte kampens detalje. Conrad Harder brysttæmmede et indlæg ned for fødderne af Egeli, som sendte bolden videre ind mod Marcus Ingvartsen.
Førsteberøringen sendte bolden op på eget bryst, og så svingede angriberen ellers sit venstreben og smækkede kuglen op i krydset med vristen. Et drømmehug af en karakter, som det langt er alle forundt at lave i en hel karriere.
FCK rystede chokstarten nogenlunde af sig og arbejde sig ind i opgøret, men efter en halv time blev holdet sendt til tælling, da Benjamin Nygren øgede til 3-0 efter Conrad Harders glimrende forarbejde i en omstilling.
FCK kæmpede sig groggy til pause, og selv om det også startede skidt i anden halvleg, blev et lille håb tændt ud af ingenting efter 55 minutter.
Mohamed Elyounoussi slog bolden dybt mod Orri Oskarsson, og efter en vunden duel med stopper Lucas Hey sparkede islændingen resolut FCK på tavlen.
FCK duftede et comeback og pressede værterne fint, men både Egeli og Harder var tæt på at gøre det til 4-1, inden det efter 78 minutter blev 2-3 takket være to indskiftere.
Brasilianske Robert slog bolden i feltet, hvor Viktor Claesson steg til vejrs og dirigerede den uden for Andreas Hansens rækkevidde.
Reduceringen gav spænding i slutfasen, hvor FCN måtte slide hårdt for at holde gæsterne fra chancerne. Det lykkedes dog nogenlunde, eftersom den helt store FCK-mulighed udeblev.
Tættest på var forsvarsspilleren Kevin Diks med et indlæg lige forbi målrammen dybt inde i overtiden.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: På vej mod chokskifte?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
Danskerklub fyrer træneren
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
MEDIE
Championship-topklub lurer på dyr dansker
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
TRANSFER
