FCK betaler prisen for elendig første halvleg

Marcus Ingvartsen lavede et kongemål, da FCN med 3-2 blev det første hold til at besejre FCK i den nye sæson.



FC Nordsjælland blev søndag det første hold til at slå FC København, da det blev til en 3-2-sejr på hjemmebane i Superligaen.

Hjemmeholdet fik en drømmestart med to flotte mål af Sindre Walle Egeli og Marcus Ingvartsen inden for de første fem minutter, og det blev også 3-0 ved Benjamin Nygren, inden FCK i anden halvleg slog tilbage ved Orri Oskarsson og Viktor Claesson.

Selv om reaktionen i anden halvleg var opløftende, må et meget lavt bundniveau i både defensiven og med bolden længere fremme ad banen før pausen bekymre Jacob Neestrup og resten af FCK-staben.

Med sejren har FCN indhentet FCK i tabellen. Begge har 11 point efter seks kampe på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.

FCK havde trods svingende præstationer trods alt ikke tabt og ikke indkasseret mere end to mål i sæsonen inden denne søndag, men allerede efter fem minutter i Farum var begge dele alvorligt truet.

Efter to minutter nærmest slicede den tidligere FCK-profil Peter Ankersen bolden mod bageste stolpe, og her dukkede 18-årige Sindre Walle Egeli op og pandede værterne på 1-0.

Herefter fulgte kampens detalje. Conrad Harder brysttæmmede et indlæg ned for fødderne af Egeli, som sendte bolden videre ind mod Marcus Ingvartsen.

Førsteberøringen sendte bolden op på eget bryst, og så svingede angriberen ellers sit venstreben og smækkede kuglen op i krydset med vristen. Et drømmehug af en karakter, som det langt er alle forundt at lave i en hel karriere.

FCK rystede chokstarten nogenlunde af sig og arbejde sig ind i opgøret, men efter en halv time blev holdet sendt til tælling, da Benjamin Nygren øgede til 3-0 efter Conrad Harders glimrende forarbejde i en omstilling.

FCK kæmpede sig groggy til pause, og selv om det også startede skidt i anden halvleg, blev et lille håb tændt ud af ingenting efter 55 minutter.

Mohamed Elyounoussi slog bolden dybt mod Orri Oskarsson, og efter en vunden duel med stopper Lucas Hey sparkede islændingen resolut FCK på tavlen.

FCK duftede et comeback og pressede værterne fint, men både Egeli og Harder var tæt på at gøre det til 4-1, inden det efter 78 minutter blev 2-3 takket være to indskiftere.

Brasilianske Robert slog bolden i feltet, hvor Viktor Claesson steg til vejrs og dirigerede den uden for Andreas Hansens rækkevidde.

Reduceringen gav spænding i slutfasen, hvor FCN måtte slide hårdt for at holde gæsterne fra chancerne. Det lykkedes dog nogenlunde, eftersom den helt store FCK-mulighed udeblev.

Tættest på var forsvarsspilleren Kevin Diks med et indlæg lige forbi målrammen dybt inde i overtiden.

/ritzau/







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Brøndby IF – Sønderjyske

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

AGF – Viborg FF

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Neestrup: ‘Fuck det!’

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Randers FC – FC Fredericia

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Real Madrid taber

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Aston Villa og Chelsea smider point

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

FCK afværger historisk nederlag

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop