FCK betaler prisen for elendig første halvleg

Marcus Ingvartsen lavede et kongemål, da FCN med 3-2 blev det første hold til at besejre FCK i den nye sæson.



FC Nordsjælland blev søndag det første hold til at slå FC København, da det blev til en 3-2-sejr på hjemmebane i Superligaen.

Hjemmeholdet fik en drømmestart med to flotte mål af Sindre Walle Egeli og Marcus Ingvartsen inden for de første fem minutter, og det blev også 3-0 ved Benjamin Nygren, inden FCK i anden halvleg slog tilbage ved Orri Oskarsson og Viktor Claesson.

Selv om reaktionen i anden halvleg var opløftende, må et meget lavt bundniveau i både defensiven og med bolden længere fremme ad banen før pausen bekymre Jacob Neestrup og resten af FCK-staben.

Med sejren har FCN indhentet FCK i tabellen. Begge har 11 point efter seks kampe på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.

FCK havde trods svingende præstationer trods alt ikke tabt og ikke indkasseret mere end to mål i sæsonen inden denne søndag, men allerede efter fem minutter i Farum var begge dele alvorligt truet.

Efter to minutter nærmest slicede den tidligere FCK-profil Peter Ankersen bolden mod bageste stolpe, og her dukkede 18-årige Sindre Walle Egeli op og pandede værterne på 1-0.

Herefter fulgte kampens detalje. Conrad Harder brysttæmmede et indlæg ned for fødderne af Egeli, som sendte bolden videre ind mod Marcus Ingvartsen.

Førsteberøringen sendte bolden op på eget bryst, og så svingede angriberen ellers sit venstreben og smækkede kuglen op i krydset med vristen. Et drømmehug af en karakter, som det langt er alle forundt at lave i en hel karriere.

FCK rystede chokstarten nogenlunde af sig og arbejde sig ind i opgøret, men efter en halv time blev holdet sendt til tælling, da Benjamin Nygren øgede til 3-0 efter Conrad Harders glimrende forarbejde i en omstilling.

FCK kæmpede sig groggy til pause, og selv om det også startede skidt i anden halvleg, blev et lille håb tændt ud af ingenting efter 55 minutter.

Mohamed Elyounoussi slog bolden dybt mod Orri Oskarsson, og efter en vunden duel med stopper Lucas Hey sparkede islændingen resolut FCK på tavlen.

FCK duftede et comeback og pressede værterne fint, men både Egeli og Harder var tæt på at gøre det til 4-1, inden det efter 78 minutter blev 2-3 takket være to indskiftere.

Brasilianske Robert slog bolden i feltet, hvor Viktor Claesson steg til vejrs og dirigerede den uden for Andreas Hansens rækkevidde.

Reduceringen gav spænding i slutfasen, hvor FCN måtte slide hårdt for at holde gæsterne fra chancerne. Det lykkedes dog nogenlunde, eftersom den helt store FCK-mulighed udeblev.

Tættest på var forsvarsspilleren Kevin Diks med et indlæg lige forbi målrammen dybt inde i overtiden.

/ritzau/



Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Alle storroser Dario Osorio

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Millionregn over Ståle Solbakken

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Riemer svarer på Tøftings kritik

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Her trækkes der lod til VM

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Mål i luften i London

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Lukas Lerager er færdig i FC København

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks