FCK betaler prisen for elendig første halvleg

Marcus Ingvartsen lavede et kongemål, da FCN med 3-2 blev det første hold til at besejre FCK i den nye sæson.



FC Nordsjælland blev søndag det første hold til at slå FC København, da det blev til en 3-2-sejr på hjemmebane i Superligaen.

Hjemmeholdet fik en drømmestart med to flotte mål af Sindre Walle Egeli og Marcus Ingvartsen inden for de første fem minutter, og det blev også 3-0 ved Benjamin Nygren, inden FCK i anden halvleg slog tilbage ved Orri Oskarsson og Viktor Claesson.

Selv om reaktionen i anden halvleg var opløftende, må et meget lavt bundniveau i både defensiven og med bolden længere fremme ad banen før pausen bekymre Jacob Neestrup og resten af FCK-staben.

Med sejren har FCN indhentet FCK i tabellen. Begge har 11 point efter seks kampe på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.

FCK havde trods svingende præstationer trods alt ikke tabt og ikke indkasseret mere end to mål i sæsonen inden denne søndag, men allerede efter fem minutter i Farum var begge dele alvorligt truet.

Efter to minutter nærmest slicede den tidligere FCK-profil Peter Ankersen bolden mod bageste stolpe, og her dukkede 18-årige Sindre Walle Egeli op og pandede værterne på 1-0.

Herefter fulgte kampens detalje. Conrad Harder brysttæmmede et indlæg ned for fødderne af Egeli, som sendte bolden videre ind mod Marcus Ingvartsen.

Førsteberøringen sendte bolden op på eget bryst, og så svingede angriberen ellers sit venstreben og smækkede kuglen op i krydset med vristen. Et drømmehug af en karakter, som det langt er alle forundt at lave i en hel karriere.

FCK rystede chokstarten nogenlunde af sig og arbejde sig ind i opgøret, men efter en halv time blev holdet sendt til tælling, da Benjamin Nygren øgede til 3-0 efter Conrad Harders glimrende forarbejde i en omstilling.

FCK kæmpede sig groggy til pause, og selv om det også startede skidt i anden halvleg, blev et lille håb tændt ud af ingenting efter 55 minutter.

Mohamed Elyounoussi slog bolden dybt mod Orri Oskarsson, og efter en vunden duel med stopper Lucas Hey sparkede islændingen resolut FCK på tavlen.

FCK duftede et comeback og pressede værterne fint, men både Egeli og Harder var tæt på at gøre det til 4-1, inden det efter 78 minutter blev 2-3 takket være to indskiftere.

Brasilianske Robert slog bolden i feltet, hvor Viktor Claesson steg til vejrs og dirigerede den uden for Andreas Hansens rækkevidde.

Reduceringen gav spænding i slutfasen, hvor FCN måtte slide hårdt for at holde gæsterne fra chancerne. Det lykkedes dog nogenlunde, eftersom den helt store FCK-mulighed udeblev.

Tættest på var forsvarsspilleren Kevin Diks med et indlæg lige forbi målrammen dybt inde i overtiden.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Norsk ekspert håner Danmark

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Supercomputer: De vinder VM

Frankrig – Marokko

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Stor profil ude af Frankrig-brag

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Knuser transferrekord

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’