FC Nordsjælland blev søndag det første hold til at slå FC København, da det blev til en 3-2-sejr på hjemmebane i Superligaen.
Hjemmeholdet fik en drømmestart med to flotte mål af Sindre Walle Egeli og Marcus Ingvartsen inden for de første fem minutter, og det blev også 3-0 ved Benjamin Nygren, inden FCK i anden halvleg slog tilbage ved Orri Oskarsson og Viktor Claesson.
Selv om reaktionen i anden halvleg var opløftende, må et meget lavt bundniveau i både defensiven og med bolden længere fremme ad banen før pausen bekymre Jacob Neestrup og resten af FCK-staben.
Med sejren har FCN indhentet FCK i tabellen. Begge har 11 point efter seks kampe på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.
FCK havde trods svingende præstationer trods alt ikke tabt og ikke indkasseret mere end to mål i sæsonen inden denne søndag, men allerede efter fem minutter i Farum var begge dele alvorligt truet.
Efter to minutter nærmest slicede den tidligere FCK-profil Peter Ankersen bolden mod bageste stolpe, og her dukkede 18-årige Sindre Walle Egeli op og pandede værterne på 1-0.
Herefter fulgte kampens detalje. Conrad Harder brysttæmmede et indlæg ned for fødderne af Egeli, som sendte bolden videre ind mod Marcus Ingvartsen.
Førsteberøringen sendte bolden op på eget bryst, og så svingede angriberen ellers sit venstreben og smækkede kuglen op i krydset med vristen. Et drømmehug af en karakter, som det langt er alle forundt at lave i en hel karriere.
FCK rystede chokstarten nogenlunde af sig og arbejde sig ind i opgøret, men efter en halv time blev holdet sendt til tælling, da Benjamin Nygren øgede til 3-0 efter Conrad Harders glimrende forarbejde i en omstilling.
FCK kæmpede sig groggy til pause, og selv om det også startede skidt i anden halvleg, blev et lille håb tændt ud af ingenting efter 55 minutter.
Mohamed Elyounoussi slog bolden dybt mod Orri Oskarsson, og efter en vunden duel med stopper Lucas Hey sparkede islændingen resolut FCK på tavlen.
FCK duftede et comeback og pressede værterne fint, men både Egeli og Harder var tæt på at gøre det til 4-1, inden det efter 78 minutter blev 2-3 takket være to indskiftere.
Brasilianske Robert slog bolden i feltet, hvor Viktor Claesson steg til vejrs og dirigerede den uden for Andreas Hansens rækkevidde.
Reduceringen gav spænding i slutfasen, hvor FCN måtte slide hårdt for at holde gæsterne fra chancerne. Det lykkedes dog nogenlunde, eftersom den helt store FCK-mulighed udeblev.
Tættest på var forsvarsspilleren Kevin Diks med et indlæg lige forbi målrammen dybt inde i overtiden.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER