FC Nordsjælland blev søndag det første hold til at slå FC København, da det blev til en 3-2-sejr på hjemmebane i Superligaen.
Hjemmeholdet fik en drømmestart med to flotte mål af Sindre Walle Egeli og Marcus Ingvartsen inden for de første fem minutter, og det blev også 3-0 ved Benjamin Nygren, inden FCK i anden halvleg slog tilbage ved Orri Oskarsson og Viktor Claesson.
Selv om reaktionen i anden halvleg var opløftende, må et meget lavt bundniveau i både defensiven og med bolden længere fremme ad banen før pausen bekymre Jacob Neestrup og resten af FCK-staben.
Med sejren har FCN indhentet FCK i tabellen. Begge har 11 point efter seks kampe på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.
FCK havde trods svingende præstationer trods alt ikke tabt og ikke indkasseret mere end to mål i sæsonen inden denne søndag, men allerede efter fem minutter i Farum var begge dele alvorligt truet.
Efter to minutter nærmest slicede den tidligere FCK-profil Peter Ankersen bolden mod bageste stolpe, og her dukkede 18-årige Sindre Walle Egeli op og pandede værterne på 1-0.
Herefter fulgte kampens detalje. Conrad Harder brysttæmmede et indlæg ned for fødderne af Egeli, som sendte bolden videre ind mod Marcus Ingvartsen.
Førsteberøringen sendte bolden op på eget bryst, og så svingede angriberen ellers sit venstreben og smækkede kuglen op i krydset med vristen. Et drømmehug af en karakter, som det langt er alle forundt at lave i en hel karriere.
FCK rystede chokstarten nogenlunde af sig og arbejde sig ind i opgøret, men efter en halv time blev holdet sendt til tælling, da Benjamin Nygren øgede til 3-0 efter Conrad Harders glimrende forarbejde i en omstilling.
FCK kæmpede sig groggy til pause, og selv om det også startede skidt i anden halvleg, blev et lille håb tændt ud af ingenting efter 55 minutter.
Mohamed Elyounoussi slog bolden dybt mod Orri Oskarsson, og efter en vunden duel med stopper Lucas Hey sparkede islændingen resolut FCK på tavlen.
FCK duftede et comeback og pressede værterne fint, men både Egeli og Harder var tæt på at gøre det til 4-1, inden det efter 78 minutter blev 2-3 takket være to indskiftere.
Brasilianske Robert slog bolden i feltet, hvor Viktor Claesson steg til vejrs og dirigerede den uden for Andreas Hansens rækkevidde.
Reduceringen gav spænding i slutfasen, hvor FCN måtte slide hårdt for at holde gæsterne fra chancerne. Det lykkedes dog nogenlunde, eftersom den helt store FCK-mulighed udeblev.
Tættest på var forsvarsspilleren Kevin Diks med et indlæg lige forbi målrammen dybt inde i overtiden.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Thomas Frank er førsteprioritet
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
Don Ø: Mange rystede på hovedet
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Portugal – Spanien
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
OPTAKT
USA – Belgien
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
TIPSBLADETS DOM