FCK betaler prisen for elendig første halvleg

Marcus Ingvartsen lavede et kongemål, da FCN med 3-2 blev det første hold til at besejre FCK i den nye sæson.



FC Nordsjælland blev søndag det første hold til at slå FC København, da det blev til en 3-2-sejr på hjemmebane i Superligaen.

Hjemmeholdet fik en drømmestart med to flotte mål af Sindre Walle Egeli og Marcus Ingvartsen inden for de første fem minutter, og det blev også 3-0 ved Benjamin Nygren, inden FCK i anden halvleg slog tilbage ved Orri Oskarsson og Viktor Claesson.

Selv om reaktionen i anden halvleg var opløftende, må et meget lavt bundniveau i både defensiven og med bolden længere fremme ad banen før pausen bekymre Jacob Neestrup og resten af FCK-staben.

Med sejren har FCN indhentet FCK i tabellen. Begge har 11 point efter seks kampe på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.

FCK havde trods svingende præstationer trods alt ikke tabt og ikke indkasseret mere end to mål i sæsonen inden denne søndag, men allerede efter fem minutter i Farum var begge dele alvorligt truet.

Efter to minutter nærmest slicede den tidligere FCK-profil Peter Ankersen bolden mod bageste stolpe, og her dukkede 18-årige Sindre Walle Egeli op og pandede værterne på 1-0.

Herefter fulgte kampens detalje. Conrad Harder brysttæmmede et indlæg ned for fødderne af Egeli, som sendte bolden videre ind mod Marcus Ingvartsen.

Førsteberøringen sendte bolden op på eget bryst, og så svingede angriberen ellers sit venstreben og smækkede kuglen op i krydset med vristen. Et drømmehug af en karakter, som det langt er alle forundt at lave i en hel karriere.

FCK rystede chokstarten nogenlunde af sig og arbejde sig ind i opgøret, men efter en halv time blev holdet sendt til tælling, da Benjamin Nygren øgede til 3-0 efter Conrad Harders glimrende forarbejde i en omstilling.

FCK kæmpede sig groggy til pause, og selv om det også startede skidt i anden halvleg, blev et lille håb tændt ud af ingenting efter 55 minutter.

Mohamed Elyounoussi slog bolden dybt mod Orri Oskarsson, og efter en vunden duel med stopper Lucas Hey sparkede islændingen resolut FCK på tavlen.

FCK duftede et comeback og pressede værterne fint, men både Egeli og Harder var tæt på at gøre det til 4-1, inden det efter 78 minutter blev 2-3 takket være to indskiftere.

Brasilianske Robert slog bolden i feltet, hvor Viktor Claesson steg til vejrs og dirigerede den uden for Andreas Hansens rækkevidde.

Reduceringen gav spænding i slutfasen, hvor FCN måtte slide hårdt for at holde gæsterne fra chancerne. Det lykkedes dog nogenlunde, eftersom den helt store FCK-mulighed udeblev.

Tættest på var forsvarsspilleren Kevin Diks med et indlæg lige forbi målrammen dybt inde i overtiden.

/ritzau/







LIVE

LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’

Giver transferopdatering

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe røgslør af Brøndby

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Cristiano Ronaldo i optur

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Harry Maguire i chok

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!