FCK betaler prisen for elendig første halvleg

Marcus Ingvartsen lavede et kongemål, da FCN med 3-2 blev det første hold til at besejre FCK i den nye sæson.



FC Nordsjælland blev søndag det første hold til at slå FC København, da det blev til en 3-2-sejr på hjemmebane i Superligaen.

Hjemmeholdet fik en drømmestart med to flotte mål af Sindre Walle Egeli og Marcus Ingvartsen inden for de første fem minutter, og det blev også 3-0 ved Benjamin Nygren, inden FCK i anden halvleg slog tilbage ved Orri Oskarsson og Viktor Claesson.

Selv om reaktionen i anden halvleg var opløftende, må et meget lavt bundniveau i både defensiven og med bolden længere fremme ad banen før pausen bekymre Jacob Neestrup og resten af FCK-staben.

Med sejren har FCN indhentet FCK i tabellen. Begge har 11 point efter seks kampe på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.

FCK havde trods svingende præstationer trods alt ikke tabt og ikke indkasseret mere end to mål i sæsonen inden denne søndag, men allerede efter fem minutter i Farum var begge dele alvorligt truet.

Efter to minutter nærmest slicede den tidligere FCK-profil Peter Ankersen bolden mod bageste stolpe, og her dukkede 18-årige Sindre Walle Egeli op og pandede værterne på 1-0.

Herefter fulgte kampens detalje. Conrad Harder brysttæmmede et indlæg ned for fødderne af Egeli, som sendte bolden videre ind mod Marcus Ingvartsen.

Førsteberøringen sendte bolden op på eget bryst, og så svingede angriberen ellers sit venstreben og smækkede kuglen op i krydset med vristen. Et drømmehug af en karakter, som det langt er alle forundt at lave i en hel karriere.

FCK rystede chokstarten nogenlunde af sig og arbejde sig ind i opgøret, men efter en halv time blev holdet sendt til tælling, da Benjamin Nygren øgede til 3-0 efter Conrad Harders glimrende forarbejde i en omstilling.

FCK kæmpede sig groggy til pause, og selv om det også startede skidt i anden halvleg, blev et lille håb tændt ud af ingenting efter 55 minutter.

Mohamed Elyounoussi slog bolden dybt mod Orri Oskarsson, og efter en vunden duel med stopper Lucas Hey sparkede islændingen resolut FCK på tavlen.

FCK duftede et comeback og pressede værterne fint, men både Egeli og Harder var tæt på at gøre det til 4-1, inden det efter 78 minutter blev 2-3 takket være to indskiftere.

Brasilianske Robert slog bolden i feltet, hvor Viktor Claesson steg til vejrs og dirigerede den uden for Andreas Hansens rækkevidde.

Reduceringen gav spænding i slutfasen, hvor FCN måtte slide hårdt for at holde gæsterne fra chancerne. Det lykkedes dog nogenlunde, eftersom den helt store FCK-mulighed udeblev.

Tættest på var forsvarsspilleren Kevin Diks med et indlæg lige forbi målrammen dybt inde i overtiden.

/ritzau/







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Stor ændring i AGF?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

OB – Sønderjyske

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!