FC Nordsjælland blev søndag det første hold til at slå FC København, da det blev til en 3-2-sejr på hjemmebane i Superligaen.
Hjemmeholdet fik en drømmestart med to flotte mål af Sindre Walle Egeli og Marcus Ingvartsen inden for de første fem minutter, og det blev også 3-0 ved Benjamin Nygren, inden FCK i anden halvleg slog tilbage ved Orri Oskarsson og Viktor Claesson.
Selv om reaktionen i anden halvleg var opløftende, må et meget lavt bundniveau i både defensiven og med bolden længere fremme ad banen før pausen bekymre Jacob Neestrup og resten af FCK-staben.
Med sejren har FCN indhentet FCK i tabellen. Begge har 11 point efter seks kampe på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.
FCK havde trods svingende præstationer trods alt ikke tabt og ikke indkasseret mere end to mål i sæsonen inden denne søndag, men allerede efter fem minutter i Farum var begge dele alvorligt truet.
Efter to minutter nærmest slicede den tidligere FCK-profil Peter Ankersen bolden mod bageste stolpe, og her dukkede 18-årige Sindre Walle Egeli op og pandede værterne på 1-0.
Herefter fulgte kampens detalje. Conrad Harder brysttæmmede et indlæg ned for fødderne af Egeli, som sendte bolden videre ind mod Marcus Ingvartsen.
Førsteberøringen sendte bolden op på eget bryst, og så svingede angriberen ellers sit venstreben og smækkede kuglen op i krydset med vristen. Et drømmehug af en karakter, som det langt er alle forundt at lave i en hel karriere.
FCK rystede chokstarten nogenlunde af sig og arbejde sig ind i opgøret, men efter en halv time blev holdet sendt til tælling, da Benjamin Nygren øgede til 3-0 efter Conrad Harders glimrende forarbejde i en omstilling.
FCK kæmpede sig groggy til pause, og selv om det også startede skidt i anden halvleg, blev et lille håb tændt ud af ingenting efter 55 minutter.
Mohamed Elyounoussi slog bolden dybt mod Orri Oskarsson, og efter en vunden duel med stopper Lucas Hey sparkede islændingen resolut FCK på tavlen.
FCK duftede et comeback og pressede værterne fint, men både Egeli og Harder var tæt på at gøre det til 4-1, inden det efter 78 minutter blev 2-3 takket være to indskiftere.
Brasilianske Robert slog bolden i feltet, hvor Viktor Claesson steg til vejrs og dirigerede den uden for Andreas Hansens rækkevidde.
Reduceringen gav spænding i slutfasen, hvor FCN måtte slide hårdt for at holde gæsterne fra chancerne. Det lykkedes dog nogenlunde, eftersom den helt store FCK-mulighed udeblev.
Tættest på var forsvarsspilleren Kevin Diks med et indlæg lige forbi målrammen dybt inde i overtiden.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Hvem holder partilederne med i fodbold?
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Kæmpe nyhed i udlandet
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Klar tale: Han bør fyres nu
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Alexander Lind blæst bagover
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
Av, FCK! Her er de værst af alle
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
Det har hjemsøgt Højbjerg
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
I chok over Steve Cooper-historie
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
BIZART