FCN får uafgjort med fra Rumænien trods udvisning

Det første møde mellem FC Nordsjælland og FCSB endte 0-0. Gæsternes Adama Nagalo blev udvist efter en time.



FC Nordsjælland spillede sig torsdag en smule tættere på gruppespillet i Conference League.

På udebane i Rumænien hentede holdet fra Farum 0-0 mod FCSB trods en udvisning til Adama Nagalo efter en lille times spil.

Dermed står nordsjællænderne med det bedste udgangspunkt, når holdene mødes på FCN's kunstgræs om en uge.

Silkeborg slog i efteråret 2022 FCSB, der tidligere var kendt som Steaua Bukarest, to gange med 5-0, men det rumænske hold virker til at være i en noget bedre forfatning her et år senere.

Med støtte fra de velfyldte tribuner blev FCN straks fra start sat under pres af et FCSB-hold, der tilsyneladende havde tænkt sig at overrumple de danske gæster med en hurtig scoring.

FCN holdt stand og fik efter få minutter vist farlighed i den modsatte ende, hvor venstrebacken Martin Frese ved bageste stolpe var tæt på at bringe FCN foran på et hovedstød.

Gæsterne fik tilspillet sig et overtag, men kombinationerne sad ikke lige så godt som normalt, og ivrigheden for at være på bolden og markere sig var måske en anelse for stor.

Det kostede blandt andet et boldtab før pausen, hvor to FCN-spillere kæmpede om bolden og mistede den.

Efter 58 minutter indkasserede Adama Nagalo sit andet gule kort. En rumænsk angriber løb fra ham, og forsvarsspilleren fejede benene væk under modspilleren og blev udvist.

Umiddelbart var det ikke til at se på banen, at FCN var i undertal, for de danske gæster skabte mest.

En god mulighed bød sig med 20 minutter tilbage, hvor profilen Ernest Nuamah kom fri på venstrekanten.

Nuamah burde nok have sendt en pasning ind foran mål til en fri medspiller, men ghaneseren valgte at trykke på mål fra distancen fra en spids vinkel.

To minutter inde i overtiden fik FCN tilkendt et frispark lige uden for feltet.

Indskiftede Benjamin Nygren blev sat til at sparke og knaldede bolden op på overliggeren.

Vinderen af mødet mellem FCN og FCSB skal i playoffrunden til Conference League-gruppespillet op imod enten Sabah fra Aserbajdsjan eller serbiske FK Partizan fra Beograd.

/ritzau/





Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forhandler med storklub

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

FC København kan få Jens Stage-millioner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her er FC Københavns vej i Europa

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til