FC Nordsjælland spillede sig torsdag en smule tættere på gruppespillet i Conference League.
På udebane i Rumænien hentede holdet fra Farum 0-0 mod FCSB trods en udvisning til Adama Nagalo efter en lille times spil.
Dermed står nordsjællænderne med det bedste udgangspunkt, når holdene mødes på FCN's kunstgræs om en uge.
Silkeborg slog i efteråret 2022 FCSB, der tidligere var kendt som Steaua Bukarest, to gange med 5-0, men det rumænske hold virker til at være i en noget bedre forfatning her et år senere.
Med støtte fra de velfyldte tribuner blev FCN straks fra start sat under pres af et FCSB-hold, der tilsyneladende havde tænkt sig at overrumple de danske gæster med en hurtig scoring.
FCN holdt stand og fik efter få minutter vist farlighed i den modsatte ende, hvor venstrebacken Martin Frese ved bageste stolpe var tæt på at bringe FCN foran på et hovedstød.
Gæsterne fik tilspillet sig et overtag, men kombinationerne sad ikke lige så godt som normalt, og ivrigheden for at være på bolden og markere sig var måske en anelse for stor.
Det kostede blandt andet et boldtab før pausen, hvor to FCN-spillere kæmpede om bolden og mistede den.
Efter 58 minutter indkasserede Adama Nagalo sit andet gule kort. En rumænsk angriber løb fra ham, og forsvarsspilleren fejede benene væk under modspilleren og blev udvist.
Umiddelbart var det ikke til at se på banen, at FCN var i undertal, for de danske gæster skabte mest.
En god mulighed bød sig med 20 minutter tilbage, hvor profilen Ernest Nuamah kom fri på venstrekanten.
Nuamah burde nok have sendt en pasning ind foran mål til en fri medspiller, men ghaneseren valgte at trykke på mål fra distancen fra en spids vinkel.
To minutter inde i overtiden fik FCN tilkendt et frispark lige uden for feltet.
Indskiftede Benjamin Nygren blev sat til at sparke og knaldede bolden op på overliggeren.
Vinderen af mødet mellem FCN og FCSB skal i playoffrunden til Conference League-gruppespillet op imod enten Sabah fra Aserbajdsjan eller serbiske FK Partizan fra Beograd.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
OPTAKT