FCN-fans politianmelder vagter

Flere personer i Viborgs kontrollørkorps kan se frem til en anmeldelse for vold i forbindelse med sidste spillerunde i SAS Ligaen.



Det var tilsyneladende ikke kun Viborgs fodboldspillere som gik til makronerne imod FC Nordsjælland i lørdags. Også udenfor banen der blev gået til makronerne på Viborg Stadion, og ifølge øjenvidne beretninger og udsagn fra tilskadekomne så var episoden så voldsom, at FCN´s fans nu politi anmelder kontrollørerne.

– Det er så alvorligt det her, at vi som fanklub ikke ser anden udvej end at få politiets hjælp til at vurdere sagen, siger Kenneth Sommer, formand i FCN´s fanklub Wild Tigers i en pressemeddelelse.

Formanden var ikke selv tilstede på stadion, men han har brugt de sidste to dage på at forsøge og stykke tingene sammen og forstå, hvad der gik galt i Viborg, da kontrollørernes indgriben blandt tilskuere udviklede sig til et voldeligt overfald.

Helle Krautwald er en af de fans, som føler sig voldeligt behandlet, og er stadig dybt rystet over oplevelsen, hvor hun både blev slået i ansigtet flere gange og trampet på af kontrollørerne.

– Jeg har aldrig oplevet noget lignende, de gik bare amok uden at tage hensyn til alle de børn, kvinder og selv folk, der lå ned. Det jeg her har været vidne til, er dybt rystende, frustrerende, og meget chokerende. Jeg har på intet tidspunkt i mit liv oplevet, så mange afstumpede kontrollører på en gang, der i den grad manglede empati og social forståelse for, hvordan grupper virker. Og der er ingen tvivl i mit sind, om at de ville have ballade. Koste hvad det ville. En skandale af dimensioner for både den glade unge fan, og for børnefamilier, siger Helle Krautwald.

Ifølge Helle Krautwald var der heller ikke megen hjælp at hente fra politiet på Viborg Stadion.

– Vi finder en betjent, og undskylder vi forstyrrer, men at der er en kontrollør, der har slået en pige bevidstløs, og at hun har brug for hjælp. Så kommer der en ældre civil betjent løbene og siger vi skal skride, og at vi kællinger skal holde kæft.

Fansene melder onsdag kontrøllørerne til politiet.





LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Så er det officielt

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Sønderjyske – FC Nordsjælland



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tæt på aftale med Andreas Christensen

AGF – Viborg FF

FC Midtjylland – Brøndby IF

Lewandowski forlader FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FC København – Randers FC

Salah sender særlig besked

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

OB – Vejle Boldklub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferbombe i Real Madrid?

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FC Fredericia – Silkeborg IF

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Froholdt med vild hæder i Portugal

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring