Det var tilsyneladende ikke kun Viborgs fodboldspillere som gik til makronerne imod FC Nordsjælland i lørdags. Også udenfor banen der blev gået til makronerne på Viborg Stadion, og ifølge øjenvidne beretninger og udsagn fra tilskadekomne så var episoden så voldsom, at FCN´s fans nu politi anmelder kontrollørerne.
– Det er så alvorligt det her, at vi som fanklub ikke ser anden udvej end at få politiets hjælp til at vurdere sagen, siger Kenneth Sommer, formand i FCN´s fanklub Wild Tigers i en pressemeddelelse.
Formanden var ikke selv tilstede på stadion, men han har brugt de sidste to dage på at forsøge og stykke tingene sammen og forstå, hvad der gik galt i Viborg, da kontrollørernes indgriben blandt tilskuere udviklede sig til et voldeligt overfald.
Helle Krautwald er en af de fans, som føler sig voldeligt behandlet, og er stadig dybt rystet over oplevelsen, hvor hun både blev slået i ansigtet flere gange og trampet på af kontrollørerne.
– Jeg har aldrig oplevet noget lignende, de gik bare amok uden at tage hensyn til alle de børn, kvinder og selv folk, der lå ned. Det jeg her har været vidne til, er dybt rystende, frustrerende, og meget chokerende. Jeg har på intet tidspunkt i mit liv oplevet, så mange afstumpede kontrollører på en gang, der i den grad manglede empati og social forståelse for, hvordan grupper virker. Og der er ingen tvivl i mit sind, om at de ville have ballade. Koste hvad det ville. En skandale af dimensioner for både den glade unge fan, og for børnefamilier, siger Helle Krautwald.
Ifølge Helle Krautwald var der heller ikke megen hjælp at hente fra politiet på Viborg Stadion.
– Vi finder en betjent, og undskylder vi forstyrrer, men at der er en kontrollør, der har slået en pige bevidstløs, og at hun har brug for hjælp. Så kommer der en ældre civil betjent løbene og siger vi skal skride, og at vi kællinger skal holde kæft.
Fansene melder onsdag kontrøllørerne til politiet.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere Superliga-profil i skifte
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Belgien – Senegal
TOPNYHED