Det var tilsyneladende ikke kun Viborgs fodboldspillere som gik til makronerne imod FC Nordsjælland i lørdags. Også udenfor banen der blev gået til makronerne på Viborg Stadion, og ifølge øjenvidne beretninger og udsagn fra tilskadekomne så var episoden så voldsom, at FCN´s fans nu politi anmelder kontrollørerne.
– Det er så alvorligt det her, at vi som fanklub ikke ser anden udvej end at få politiets hjælp til at vurdere sagen, siger Kenneth Sommer, formand i FCN´s fanklub Wild Tigers i en pressemeddelelse.
Formanden var ikke selv tilstede på stadion, men han har brugt de sidste to dage på at forsøge og stykke tingene sammen og forstå, hvad der gik galt i Viborg, da kontrollørernes indgriben blandt tilskuere udviklede sig til et voldeligt overfald.
Helle Krautwald er en af de fans, som føler sig voldeligt behandlet, og er stadig dybt rystet over oplevelsen, hvor hun både blev slået i ansigtet flere gange og trampet på af kontrollørerne.
– Jeg har aldrig oplevet noget lignende, de gik bare amok uden at tage hensyn til alle de børn, kvinder og selv folk, der lå ned. Det jeg her har været vidne til, er dybt rystende, frustrerende, og meget chokerende. Jeg har på intet tidspunkt i mit liv oplevet, så mange afstumpede kontrollører på en gang, der i den grad manglede empati og social forståelse for, hvordan grupper virker. Og der er ingen tvivl i mit sind, om at de ville have ballade. Koste hvad det ville. En skandale af dimensioner for både den glade unge fan, og for børnefamilier, siger Helle Krautwald.
Ifølge Helle Krautwald var der heller ikke megen hjælp at hente fra politiet på Viborg Stadion.
– Vi finder en betjent, og undskylder vi forstyrrer, men at der er en kontrollør, der har slået en pige bevidstløs, og at hun har brug for hjælp. Så kommer der en ældre civil betjent løbene og siger vi skal skride, og at vi kællinger skal holde kæft.
Fansene melder onsdag kontrøllørerne til politiet.
LIVE
VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TV-ekspert chokerer på direkte tv
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED