Det var tilsyneladende ikke kun Viborgs fodboldspillere som gik til makronerne imod FC Nordsjælland i lørdags. Også udenfor banen der blev gået til makronerne på Viborg Stadion, og ifølge øjenvidne beretninger og udsagn fra tilskadekomne så var episoden så voldsom, at FCN´s fans nu politi anmelder kontrollørerne.
– Det er så alvorligt det her, at vi som fanklub ikke ser anden udvej end at få politiets hjælp til at vurdere sagen, siger Kenneth Sommer, formand i FCN´s fanklub Wild Tigers i en pressemeddelelse.
Formanden var ikke selv tilstede på stadion, men han har brugt de sidste to dage på at forsøge og stykke tingene sammen og forstå, hvad der gik galt i Viborg, da kontrollørernes indgriben blandt tilskuere udviklede sig til et voldeligt overfald.
Helle Krautwald er en af de fans, som føler sig voldeligt behandlet, og er stadig dybt rystet over oplevelsen, hvor hun både blev slået i ansigtet flere gange og trampet på af kontrollørerne.
– Jeg har aldrig oplevet noget lignende, de gik bare amok uden at tage hensyn til alle de børn, kvinder og selv folk, der lå ned. Det jeg her har været vidne til, er dybt rystende, frustrerende, og meget chokerende. Jeg har på intet tidspunkt i mit liv oplevet, så mange afstumpede kontrollører på en gang, der i den grad manglede empati og social forståelse for, hvordan grupper virker. Og der er ingen tvivl i mit sind, om at de ville have ballade. Koste hvad det ville. En skandale af dimensioner for både den glade unge fan, og for børnefamilier, siger Helle Krautwald.
Ifølge Helle Krautwald var der heller ikke megen hjælp at hente fra politiet på Viborg Stadion.
– Vi finder en betjent, og undskylder vi forstyrrer, men at der er en kontrollør, der har slået en pige bevidstløs, og at hun har brug for hjælp. Så kommer der en ældre civil betjent løbene og siger vi skal skride, og at vi kællinger skal holde kæft.
Fansene melder onsdag kontrøllørerne til politiet.
LIVE
TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig
MEDIE
De vil have Rashford
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
NYHEDER