Det var tilsyneladende ikke kun Viborgs fodboldspillere som gik til makronerne imod FC Nordsjælland i lørdags. Også udenfor banen der blev gået til makronerne på Viborg Stadion, og ifølge øjenvidne beretninger og udsagn fra tilskadekomne så var episoden så voldsom, at FCN´s fans nu politi anmelder kontrollørerne.
– Det er så alvorligt det her, at vi som fanklub ikke ser anden udvej end at få politiets hjælp til at vurdere sagen, siger Kenneth Sommer, formand i FCN´s fanklub Wild Tigers i en pressemeddelelse.
Formanden var ikke selv tilstede på stadion, men han har brugt de sidste to dage på at forsøge og stykke tingene sammen og forstå, hvad der gik galt i Viborg, da kontrollørernes indgriben blandt tilskuere udviklede sig til et voldeligt overfald.
Helle Krautwald er en af de fans, som føler sig voldeligt behandlet, og er stadig dybt rystet over oplevelsen, hvor hun både blev slået i ansigtet flere gange og trampet på af kontrollørerne.
– Jeg har aldrig oplevet noget lignende, de gik bare amok uden at tage hensyn til alle de børn, kvinder og selv folk, der lå ned. Det jeg her har været vidne til, er dybt rystende, frustrerende, og meget chokerende. Jeg har på intet tidspunkt i mit liv oplevet, så mange afstumpede kontrollører på en gang, der i den grad manglede empati og social forståelse for, hvordan grupper virker. Og der er ingen tvivl i mit sind, om at de ville have ballade. Koste hvad det ville. En skandale af dimensioner for både den glade unge fan, og for børnefamilier, siger Helle Krautwald.
Ifølge Helle Krautwald var der heller ikke megen hjælp at hente fra politiet på Viborg Stadion.
– Vi finder en betjent, og undskylder vi forstyrrer, men at der er en kontrollør, der har slået en pige bevidstløs, og at hun har brug for hjælp. Så kommer der en ældre civil betjent løbene og siger vi skal skride, og at vi kællinger skal holde kæft.
Fansene melder onsdag kontrøllørerne til politiet.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
Brasilien – Norge
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
Historien taler for norsk triumf
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
CUSTOM
Mexico – England
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
INTERVIEW