Det var tilsyneladende ikke kun Viborgs fodboldspillere som gik til makronerne imod FC Nordsjælland i lørdags. Også udenfor banen der blev gået til makronerne på Viborg Stadion, og ifølge øjenvidne beretninger og udsagn fra tilskadekomne så var episoden så voldsom, at FCN´s fans nu politi anmelder kontrollørerne.
– Det er så alvorligt det her, at vi som fanklub ikke ser anden udvej end at få politiets hjælp til at vurdere sagen, siger Kenneth Sommer, formand i FCN´s fanklub Wild Tigers i en pressemeddelelse.
Formanden var ikke selv tilstede på stadion, men han har brugt de sidste to dage på at forsøge og stykke tingene sammen og forstå, hvad der gik galt i Viborg, da kontrollørernes indgriben blandt tilskuere udviklede sig til et voldeligt overfald.
Helle Krautwald er en af de fans, som føler sig voldeligt behandlet, og er stadig dybt rystet over oplevelsen, hvor hun både blev slået i ansigtet flere gange og trampet på af kontrollørerne.
– Jeg har aldrig oplevet noget lignende, de gik bare amok uden at tage hensyn til alle de børn, kvinder og selv folk, der lå ned. Det jeg her har været vidne til, er dybt rystende, frustrerende, og meget chokerende. Jeg har på intet tidspunkt i mit liv oplevet, så mange afstumpede kontrollører på en gang, der i den grad manglede empati og social forståelse for, hvordan grupper virker. Og der er ingen tvivl i mit sind, om at de ville have ballade. Koste hvad det ville. En skandale af dimensioner for både den glade unge fan, og for børnefamilier, siger Helle Krautwald.
Ifølge Helle Krautwald var der heller ikke megen hjælp at hente fra politiet på Viborg Stadion.
– Vi finder en betjent, og undskylder vi forstyrrer, men at der er en kontrollør, der har slået en pige bevidstløs, og at hun har brug for hjælp. Så kommer der en ældre civil betjent løbene og siger vi skal skride, og at vi kællinger skal holde kæft.
Fansene melder onsdag kontrøllørerne til politiet.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
NYHEDER
Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
OPTAKT
Belgien – Egypten
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED