FCN-fans politianmelder vagter

Flere personer i Viborgs kontrollørkorps kan se frem til en anmeldelse for vold i forbindelse med sidste spillerunde i SAS Ligaen.



Det var tilsyneladende ikke kun Viborgs fodboldspillere som gik til makronerne imod FC Nordsjælland i lørdags. Også udenfor banen der blev gået til makronerne på Viborg Stadion, og ifølge øjenvidne beretninger og udsagn fra tilskadekomne så var episoden så voldsom, at FCN´s fans nu politi anmelder kontrollørerne.

– Det er så alvorligt det her, at vi som fanklub ikke ser anden udvej end at få politiets hjælp til at vurdere sagen, siger Kenneth Sommer, formand i FCN´s fanklub Wild Tigers i en pressemeddelelse.

Formanden var ikke selv tilstede på stadion, men han har brugt de sidste to dage på at forsøge og stykke tingene sammen og forstå, hvad der gik galt i Viborg, da kontrollørernes indgriben blandt tilskuere udviklede sig til et voldeligt overfald.

Helle Krautwald er en af de fans, som føler sig voldeligt behandlet, og er stadig dybt rystet over oplevelsen, hvor hun både blev slået i ansigtet flere gange og trampet på af kontrollørerne.

– Jeg har aldrig oplevet noget lignende, de gik bare amok uden at tage hensyn til alle de børn, kvinder og selv folk, der lå ned. Det jeg her har været vidne til, er dybt rystende, frustrerende, og meget chokerende. Jeg har på intet tidspunkt i mit liv oplevet, så mange afstumpede kontrollører på en gang, der i den grad manglede empati og social forståelse for, hvordan grupper virker. Og der er ingen tvivl i mit sind, om at de ville have ballade. Koste hvad det ville. En skandale af dimensioner for både den glade unge fan, og for børnefamilier, siger Helle Krautwald.

Ifølge Helle Krautwald var der heller ikke megen hjælp at hente fra politiet på Viborg Stadion.

– Vi finder en betjent, og undskylder vi forstyrrer, men at der er en kontrollør, der har slået en pige bevidstløs, og at hun har brug for hjælp. Så kommer der en ældre civil betjent løbene og siger vi skal skride, og at vi kællinger skal holde kæft.

Fansene melder onsdag kontrøllørerne til politiet.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Dansker på blokken i ny storklub



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Skyder stor FCM-historie ned

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Brasilien – Norge

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Det er et angreb på FCK’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Her er prisen på Aral Simsir



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Klapper i om stor Superliga-transfer