Det var tilsyneladende ikke kun Viborgs fodboldspillere som gik til makronerne imod FC Nordsjælland i lørdags. Også udenfor banen der blev gået til makronerne på Viborg Stadion, og ifølge øjenvidne beretninger og udsagn fra tilskadekomne så var episoden så voldsom, at FCN´s fans nu politi anmelder kontrollørerne.
– Det er så alvorligt det her, at vi som fanklub ikke ser anden udvej end at få politiets hjælp til at vurdere sagen, siger Kenneth Sommer, formand i FCN´s fanklub Wild Tigers i en pressemeddelelse.
Formanden var ikke selv tilstede på stadion, men han har brugt de sidste to dage på at forsøge og stykke tingene sammen og forstå, hvad der gik galt i Viborg, da kontrollørernes indgriben blandt tilskuere udviklede sig til et voldeligt overfald.
Helle Krautwald er en af de fans, som føler sig voldeligt behandlet, og er stadig dybt rystet over oplevelsen, hvor hun både blev slået i ansigtet flere gange og trampet på af kontrollørerne.
– Jeg har aldrig oplevet noget lignende, de gik bare amok uden at tage hensyn til alle de børn, kvinder og selv folk, der lå ned. Det jeg her har været vidne til, er dybt rystende, frustrerende, og meget chokerende. Jeg har på intet tidspunkt i mit liv oplevet, så mange afstumpede kontrollører på en gang, der i den grad manglede empati og social forståelse for, hvordan grupper virker. Og der er ingen tvivl i mit sind, om at de ville have ballade. Koste hvad det ville. En skandale af dimensioner for både den glade unge fan, og for børnefamilier, siger Helle Krautwald.
Ifølge Helle Krautwald var der heller ikke megen hjælp at hente fra politiet på Viborg Stadion.
– Vi finder en betjent, og undskylder vi forstyrrer, men at der er en kontrollør, der har slået en pige bevidstløs, og at hun har brug for hjælp. Så kommer der en ældre civil betjent løbene og siger vi skal skride, og at vi kællinger skal holde kæft.
Fansene melder onsdag kontrøllørerne til politiet.
LIVE
LIVE: FCM siger farvel til to profiler
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Så er det officielt
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
OPTAKT
AGF – Viborg FF
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
FC København – Randers FC
Salah sender særlig besked
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Froholdt med vild hæder i Portugal
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
LIGE NU