FC Nordsjælland har sagt farvel til nogle kæmpe profiler denne sommer, men i Farum-klubben håber man på, at flere unge talenter kan tage et stort skridt op i den kommende sæson.
Og i disse dage er der helt konkret syv talenter, der har fået chancen for at overbevise den nye cheftræner Jens Fønsskov Olsen om, at de potentielt skal have en plads på førsteholdet i næste sæson.
Caleb Yirenkyi, Noah Markmann, Justin Janssen, Juho Lähteenmäki, Villum Berthelsen, Markus Walker og Stephen Acquah træner nemlig alle med Superliga-holdet her i opstarten.
Det oplyser FC Nordsjælland på Instagram.
Planen om at satse på akademispillere denne sommer blev allerede tidligere på måneden fremhævet af Tipsbladets internationale fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini, som på Tipsbladets YouTube-kanal gav et indblik i, hvad vi skal forvente fra FC Nordsjælland i sommerens transfervindue.
Her mindede Farzam Abolhosseini om, at FC Nordsjælland havde en vild sommer sidste år, hvor Farum-klubben hentede profiler som Marcus Ingvartsen og Jeppe Tverskov.
– Sådan et transfervindue kommer vi ikke til at se igen. Den her gang vil FC Nordsjælland igen bygge op, som vi kender dem. Det skal være en masse unge spillere, der kommer op fra akademiet. Der er simpelthen for mange gode spillere nedefra, som ikke kan få spilletid, hvis de ikke kommer af med nogle af de andre.
– Derfor kommer man til at se en sæson, hvor FC Nordsjælland bygger op igen, lød det i 'Farzams Forudsigelser'.
FC Nordsjælland indleder den kommende Superliga-sæson hjemme mod AaB den 19. juli.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
England – DR Congo
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
Mexico er klar til ottendedelsfinalen
Ellevild Haaland: Det er sindssygt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker