FCN-lejr om guld: Skal gå hat og briller i den

Et overraskende mesterskab venter ikke i denne sæson, forudser FC Nordsjælland-cheftræner Flemming Pedersen.



FC Nordsjælland har været flyvende i de tre første kampe af denne sæson med tre sejre. Dermed er de på en sikker førsteplads med to point ned til Silkeborg og AC Horsens på den delte andenplads.

Samtidig er der fem og seks point ned til FC Midtjylland og FC København, men FCN-cheftræner Flemming Pedersen vil ikke gå med på, at de skulle være guld-aspiranter. Det fortæller han i et interview med TV3 Sport umiddelbart efter deres seneste sejr, som var på 2-1 over Lyngby mandag aften.

– Umiddelbart ikke. Hvis jeg skulle svare på det nu, så er det FCK og FCM pga de spillertrupper, som de har, siger han og fortsætter:

– Ellers skal der gå hat og briller i de to klubber. Det tror jeg ikke, at der gør. Så jeg tror ikke på en uventet Danmarksmester. Ikke endnu, fortæller Flemming Pedersen.

Han bemærker dog også, at de har været igennem et uroligt år med to rekorder, der er blevet slået. Den ene med flest kampe uden sejre, som blev på 13 kampe – og nu har de slået deres rekord fra 2012 for flest kampe uden nederlag, da de er på 12 kampe nu. 

– Det har virkelig været et rutsjebaneår, lyder det fra FC Nordsjælland-træneren.

Endelig havde han også en kommentar om Kwadwo Asamoah, der træner med i klubben. Her peger han på, at det lige nu ikke ser ud til, at han kan gå ind og forstærke FCN-holdet.

– Han er stadig bagefter træningsmæssigt, men vi kigger lidt mere på ham. Men han er med til at hjælpe drengene i den daglige træning. Han er stadig en dygtig spiller, og så har han en masse erfaring, som han kan bibringe til truppen. Men vi kigger på ham om han skal spille eller lave nogle andre ting for os i FC Nordsjælland, fortæller Pedersen.

I kampen mod Lyngby blev to store fejl meget afgørende. Læs mere om det her.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jonas Wind til danskerklub?

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Kæmpe mystik: I dag sker det

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand