FCN-lejr om guld: Skal gå hat og briller i den

Et overraskende mesterskab venter ikke i denne sæson, forudser FC Nordsjælland-cheftræner Flemming Pedersen.



FC Nordsjælland har været flyvende i de tre første kampe af denne sæson med tre sejre. Dermed er de på en sikker førsteplads med to point ned til Silkeborg og AC Horsens på den delte andenplads.

Samtidig er der fem og seks point ned til FC Midtjylland og FC København, men FCN-cheftræner Flemming Pedersen vil ikke gå med på, at de skulle være guld-aspiranter. Det fortæller han i et interview med TV3 Sport umiddelbart efter deres seneste sejr, som var på 2-1 over Lyngby mandag aften.

– Umiddelbart ikke. Hvis jeg skulle svare på det nu, så er det FCK og FCM pga de spillertrupper, som de har, siger han og fortsætter:

– Ellers skal der gå hat og briller i de to klubber. Det tror jeg ikke, at der gør. Så jeg tror ikke på en uventet Danmarksmester. Ikke endnu, fortæller Flemming Pedersen.

Han bemærker dog også, at de har været igennem et uroligt år med to rekorder, der er blevet slået. Den ene med flest kampe uden sejre, som blev på 13 kampe – og nu har de slået deres rekord fra 2012 for flest kampe uden nederlag, da de er på 12 kampe nu. 

– Det har virkelig været et rutsjebaneår, lyder det fra FC Nordsjælland-træneren.

Endelig havde han også en kommentar om Kwadwo Asamoah, der træner med i klubben. Her peger han på, at det lige nu ikke ser ud til, at han kan gå ind og forstærke FCN-holdet.

– Han er stadig bagefter træningsmæssigt, men vi kigger lidt mere på ham. Men han er med til at hjælpe drengene i den daglige træning. Han er stadig en dygtig spiller, og så har han en masse erfaring, som han kan bibringe til truppen. Men vi kigger på ham om han skal spille eller lave nogle andre ting for os i FC Nordsjælland, fortæller Pedersen.

I kampen mod Lyngby blev to store fejl meget afgørende. Læs mere om det her.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Historisk finale! Han er verdens bedste

17 minutter for United – nu skal han til VM

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

– Neestrup kan blive næste landstræner

De er interesseret i Christian Eriksen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De er færdige i 1. division

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær