FC Nordsjælland trak sig ud som sejrherre i det første møde mod FC Midtjylland i mesterskabsspillet med en 3-2-sejr i Farum. Men i kampen efter i Herning blev de sat på plads med et nederlag på 0-3.
I den sidstnævnte kamp måtte FCN-mandskabet undvære både Mads Døhr Thychosen og Kamaldeen Sulemana, og blandt andet dét fik en vis betydning, da man i stedet sendte mere boldfaste spillere ind, fortæller klubbens analytiker Frederik Birk.
– På taktikbrættet gav det mening inden kampen, men det lykkedes ikke helt i praksis. Fordi det der kom til at ske, var, at vi spillede rigtig mange korte pasninger i vores opbygningsspil, uden at vi for alvor truer dybt i banen, hvorfor vi ikke får strukket deres bagkæde eller tvinger dem til at forsvare sig tilbage i banen, siger han og fortsætter:
– Og så blev det meget let for Scholz og Sviatchenko at forsvare fremad, træde op og understøtte i det overtalsspil, som vi forsøgte at skabe på midtbanen med de her boldfaste spillere inde centralt, hvor vi jo på papiret var 4-mod-3, lyder det fra Frederik Birk.
Her erkender han, at når de to midterforsvarere ikke oplever en særlig trussel i dybden, så er de for gode til at sætte deres duelspil og pres frem i banen – og så bliver undertallet udlignet.
– Og når det sker, bliver rummene så små inde centralt, at vi bliver tvunget mere og mere baglæns, inden deres pres sommetider tvang os til at lave en længere chipbold, som også fodrede Midtjyllands stærke duel- og luftspil, forklarer FCN-analytikeren.
Føromtalte Scholz var efter kampen ude og pege på, at FCM nok skal smide point igen senere i sæsonen. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
NYHEDER
Frankrig – England
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Falsk Morten Frendrup-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
TRANSFER
Snød FC København for keeper
MEDIE
