FC Nordsjælland trak sig ud som sejrherre i det første møde mod FC Midtjylland i mesterskabsspillet med en 3-2-sejr i Farum. Men i kampen efter i Herning blev de sat på plads med et nederlag på 0-3.
I den sidstnævnte kamp måtte FCN-mandskabet undvære både Mads Døhr Thychosen og Kamaldeen Sulemana, og blandt andet dét fik en vis betydning, da man i stedet sendte mere boldfaste spillere ind, fortæller klubbens analytiker Frederik Birk.
– På taktikbrættet gav det mening inden kampen, men det lykkedes ikke helt i praksis. Fordi det der kom til at ske, var, at vi spillede rigtig mange korte pasninger i vores opbygningsspil, uden at vi for alvor truer dybt i banen, hvorfor vi ikke får strukket deres bagkæde eller tvinger dem til at forsvare sig tilbage i banen, siger han og fortsætter:
– Og så blev det meget let for Scholz og Sviatchenko at forsvare fremad, træde op og understøtte i det overtalsspil, som vi forsøgte at skabe på midtbanen med de her boldfaste spillere inde centralt, hvor vi jo på papiret var 4-mod-3, lyder det fra Frederik Birk.
Her erkender han, at når de to midterforsvarere ikke oplever en særlig trussel i dybden, så er de for gode til at sætte deres duelspil og pres frem i banen – og så bliver undertallet udlignet.
– Og når det sker, bliver rummene så små inde centralt, at vi bliver tvunget mere og mere baglæns, inden deres pres sommetider tvang os til at lave en længere chipbold, som også fodrede Midtjyllands stærke duel- og luftspil, forklarer FCN-analytikeren.
Føromtalte Scholz var efter kampen ude og pege på, at FCM nok skal smide point igen senere i sæsonen. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
Dansk træner vinder stor pris
PSG er i Champions League-finalen efter drama
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
