FCN-lejr om lærestreg: Gav mening på taktikbrættet

FC Nordsjælland-analytiker Frederik Birk kan godt se, at det blev for nemt for FCM-forsvaret søndag.



FC Nordsjælland trak sig ud som sejrherre i det første møde mod FC Midtjylland i mesterskabsspillet med en 3-2-sejr i Farum. Men i kampen efter i Herning blev de sat på plads med et nederlag på 0-3.

I den sidstnævnte kamp måtte FCN-mandskabet undvære både Mads Døhr Thychosen og Kamaldeen Sulemana, og blandt andet dét fik en vis betydning, da man i stedet sendte mere boldfaste spillere ind, fortæller klubbens analytiker Frederik Birk.

– På taktikbrættet gav det mening inden kampen, men det lykkedes ikke helt i praksis. Fordi det der kom til at ske, var, at vi spillede rigtig mange korte pasninger i vores opbygningsspil, uden at vi for alvor truer dybt i banen, hvorfor vi ikke får strukket deres bagkæde eller tvinger dem til at forsvare sig tilbage i banen, siger han og fortsætter:

– Og så blev det meget let for Scholz og Sviatchenko at forsvare fremad, træde op og understøtte i det overtalsspil, som vi forsøgte at skabe på midtbanen med de her boldfaste spillere inde centralt, hvor vi jo på papiret var 4-mod-3, lyder det fra Frederik Birk.

Her erkender han, at når de to midterforsvarere ikke oplever en særlig trussel i dybden, så er de for gode til at sætte deres duelspil og pres frem i banen – og så bliver undertallet udlignet.

– Og når det sker, bliver rummene så små inde centralt, at vi bliver tvunget mere og mere baglæns, inden deres pres sommetider tvang os til at lave en længere chipbold, som også fodrede Midtjyllands stærke duel- og luftspil, forklarer FCN-analytikeren.

Føromtalte Scholz var efter kampen ude og pege på, at FCM nok skal smide point igen senere i sæsonen. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-spiller får fem karantænedage

De er enige med Mathias Jensen

FC Barcelona køber VM-angriber

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ecuador – Tyskland

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Paraguay – Australien

Åbner op for sommertransfer

Sydafrika – Sydkorea

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Tunesien – Holland

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

VM i tal: Så vildt har det været

Curaçao – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Tyrkiet – USA