FCN-lejr om lærestreg: Gav mening på taktikbrættet

FC Nordsjælland-analytiker Frederik Birk kan godt se, at det blev for nemt for FCM-forsvaret søndag.



FC Nordsjælland trak sig ud som sejrherre i det første møde mod FC Midtjylland i mesterskabsspillet med en 3-2-sejr i Farum. Men i kampen efter i Herning blev de sat på plads med et nederlag på 0-3.

I den sidstnævnte kamp måtte FCN-mandskabet undvære både Mads Døhr Thychosen og Kamaldeen Sulemana, og blandt andet dét fik en vis betydning, da man i stedet sendte mere boldfaste spillere ind, fortæller klubbens analytiker Frederik Birk.

– På taktikbrættet gav det mening inden kampen, men det lykkedes ikke helt i praksis. Fordi det der kom til at ske, var, at vi spillede rigtig mange korte pasninger i vores opbygningsspil, uden at vi for alvor truer dybt i banen, hvorfor vi ikke får strukket deres bagkæde eller tvinger dem til at forsvare sig tilbage i banen, siger han og fortsætter:

– Og så blev det meget let for Scholz og Sviatchenko at forsvare fremad, træde op og understøtte i det overtalsspil, som vi forsøgte at skabe på midtbanen med de her boldfaste spillere inde centralt, hvor vi jo på papiret var 4-mod-3, lyder det fra Frederik Birk.

Her erkender han, at når de to midterforsvarere ikke oplever en særlig trussel i dybden, så er de for gode til at sætte deres duelspil og pres frem i banen – og så bliver undertallet udlignet.

– Og når det sker, bliver rummene så små inde centralt, at vi bliver tvunget mere og mere baglæns, inden deres pres sommetider tvang os til at lave en længere chipbold, som også fodrede Midtjyllands stærke duel- og luftspil, forklarer FCN-analytikeren.

Føromtalte Scholz var efter kampen ude og pege på, at FCM nok skal smide point igen senere i sæsonen. Læs mere om det her.





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Køber snart Brøndby-angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Det var en af de værste dage

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester City – Brentford

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade