FCN-lejren åbner op: Sådan erstatter vi Kudus og Damsgaard

Mohammed Kudus og Mikkel Damsgaard stod for meget af det offensive i FC Nordsjælland i sidste sæson, og nu er det tid til at finde på noget andet i klubben.



Hvad stiller man egentlig op, når man har solgt spillere som Mohammed Kudus og Mikkel Damsgaard i FC Nordsjælland? De to spillere stod for en tredjedel af klubbens mål i sidste sæson, så det er et afgørende spørgsmål for Farum-klubben.

Dog har FCN-assistenttræner Frank Hjortebjerg et godt bud på, hvordan man får dem erstattet. Det åbner han op om i et interview på klubbens officielle hjemmeside.

– Nu kan vi ikke bare tyre den op i brystkassen på Kudus og regne med, at han driver bolden 20 meter frem med tre spillere på ryggen. Men så må vi gøre noget andet. Give den i fødderne på ’Dio’, som kan vende og dreje. Eller spille den dybt til ’Kamal’. Eller noget helt tredje, siger han og fortsætter:

– Så der er nogle positioner, løb og systemer, som vi selv kan sætte op og justere lidt på. Men der er også en række ting, som sker helt naturligt og organisk. Og så tror jeg også bare, at det er blevet en del af kulturen her i klubben. Det er en naturlig og flydende overgang, som efterhånden sker hvert år, lyder det fra Frank Hjortebjerg.

I den sammenhæng kommer han også ind på, at dem, som kommer til at starte inde i den kommende kamp, skal præstere. Ellers finder de bare en anden spiller, da det ikke er sådan, at Damsgaard bare bare givet faklen videre til én bestemt spiller.

– Hos os vil der er altid en ny spiller, som står klar til at gribe chancen og give den gas, forklarer FCN-assistenten.

FC Nordsjællands første kamp i den nye Superliga-sæson er på udebane mod Brøndby, som bliver spillet søndag klokken 16.





LIVE: AGF er pressede




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

Dansk angriber sat til salg

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jubler over store FC København-nyheder

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

‘Et af de største danske resultater’

Her kan du se AGF mod Sabah FK

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Kontant dom over Elyounoussi

FCM-transfer i fare

OB vil have tidligere Superliga-profil

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet