FCN-lejren åbner op: Sådan erstatter vi Kudus og Damsgaard
Foto: Getty Images
Superliga

FCN-lejren åbner op: Sådan erstatter vi Kudus og Damsgaard

Mohammed Kudus og Mikkel Damsgaard stod for meget af det offensive i FC Nordsjælland i sidste sæson, og nu er det tid til at finde på noget andet i klubben.

Hvad stiller man egentlig op, når man har solgt spillere som Mohammed Kudus og Mikkel Damsgaard i FC Nordsjælland? De to spillere stod for en tredjedel af klubbens mål i sidste sæson, så det er et afgørende spørgsmål for Farum-klubben.

Dog har FCN-assistenttræner Frank Hjortebjerg et godt bud på, hvordan man får dem erstattet. Det åbner han op om i et interview på klubbens officielle hjemmeside.

- Nu kan vi ikke bare tyre den op i brystkassen på Kudus og regne med, at han driver bolden 20 meter frem med tre spillere på ryggen. Men så må vi gøre noget andet. Give den i fødderne på ’Dio’, som kan vende og dreje. Eller spille den dybt til ’Kamal’. Eller noget helt tredje, siger han og fortsætter:

- Så der er nogle positioner, løb og systemer, som vi selv kan sætte op og justere lidt på. Men der er også en række ting, som sker helt naturligt og organisk. Og så tror jeg også bare, at det er blevet en del af kulturen her i klubben. Det er en naturlig og flydende overgang, som efterhånden sker hvert år, lyder det fra Frank Hjortebjerg.

I den sammenhæng kommer han også ind på, at dem, som kommer til at starte inde i den kommende kamp, skal præstere. Ellers finder de bare en anden spiller, da det ikke er sådan, at Damsgaard bare bare givet faklen videre til én bestemt spiller.

- Hos os vil der er altid en ny spiller, som står klar til at gribe chancen og give den gas, forklarer FCN-assistenten.

FC Nordsjællands første kamp i den nye Superliga-sæson er på udebane mod Brøndby, som bliver spillet søndag klokken 16.