FCN-lejren om FCK-offensiv: Ikke så bekymret

Hos FC Nordsjælland har man opskriften på plads til, hvordan man lukker FCK ned.



FC Nordsjælland skal mandag møde FC København, hvor de skal forsøge at komme op på hesten igen efter 0-3-nederlaget til FCM i den seneste runde. Her bliver det en kamp, hvor Farum-klubben har en klar plan.

FCN-assistenttræner Frank Hjortebjerg peger på, at de kommer til at have fokus på, at deres bagkæde skal forsvare sig frem i banen. Det siger han i en podcast på klubbens hjemmeside, hvor han slår fast, at han ikke føler sig synderligt truet på FCK-dybdeløb.

– Hvis vi snakker specifikt på Jonas Wind og FCK, så vil det oftere end i andre kampe være vores sidestoppere, som skal være klar og parat til at skubbe op. Fordi vi er ikke så bekymrede for rummet bag vores bagkæde. De har Mo Daramy, som er rigtig hurtig. Og de har Bundu, hvis han spiller, som er rigtig fin til at løbe i bagrum. Men ellers er vi ikke så bekymrede for det, siger han og fortsætter:

– Wilzcek er jo ikke en spiller, der truer bagved os, så snart Jonas Wind dropper ned. Han skal mere have den til duel og ellers gøre sig klar til, at de kommer tættere på vores mål. Så i FCK-tilfældet kommer vi til at forlange meget af vores midterforsvarer, som skal turde at være fremadrettede og skubbe op, lyder det fra Frank Hjortebjerg.

Når man kigger på, hvordan hovedstadsklubben vil spille, så har FC Nordsjælland-træneren også et godt billede af, hvad man kan forvente sig.

– I deres senest kamp mod AGF vil jeg tro, at spillet kom tidligere til duel, end allerhelst vil og ser som deres optimale måde at gribe kampen an på. Så jeg tror, at de vil prøve at spille mere mellem linjerne, som de også har gjort i de foregående opgør mod os. Og det skal vi prøve at se, om vi kan stoppe og lukke ned for, fortæller han.

Der er mere at få med i optakten til kampen mellem FCN og FCK. Læs den her.







LIVE

LIVE: Må undvære seks stjerner til guldbrag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Den største genistreg i Superligaen?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Ny storklub jagter Roony Bardghji

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nedtur for Højlund og Napoli

Tøfting: Good on paper – shit on grass