FCN-lejren om FCK-offensiv: Ikke så bekymret

Hos FC Nordsjælland har man opskriften på plads til, hvordan man lukker FCK ned.



FC Nordsjælland skal mandag møde FC København, hvor de skal forsøge at komme op på hesten igen efter 0-3-nederlaget til FCM i den seneste runde. Her bliver det en kamp, hvor Farum-klubben har en klar plan.

FCN-assistenttræner Frank Hjortebjerg peger på, at de kommer til at have fokus på, at deres bagkæde skal forsvare sig frem i banen. Det siger han i en podcast på klubbens hjemmeside, hvor han slår fast, at han ikke føler sig synderligt truet på FCK-dybdeløb.

– Hvis vi snakker specifikt på Jonas Wind og FCK, så vil det oftere end i andre kampe være vores sidestoppere, som skal være klar og parat til at skubbe op. Fordi vi er ikke så bekymrede for rummet bag vores bagkæde. De har Mo Daramy, som er rigtig hurtig. Og de har Bundu, hvis han spiller, som er rigtig fin til at løbe i bagrum. Men ellers er vi ikke så bekymrede for det, siger han og fortsætter:

– Wilzcek er jo ikke en spiller, der truer bagved os, så snart Jonas Wind dropper ned. Han skal mere have den til duel og ellers gøre sig klar til, at de kommer tættere på vores mål. Så i FCK-tilfældet kommer vi til at forlange meget af vores midterforsvarer, som skal turde at være fremadrettede og skubbe op, lyder det fra Frank Hjortebjerg.

Når man kigger på, hvordan hovedstadsklubben vil spille, så har FC Nordsjælland-træneren også et godt billede af, hvad man kan forvente sig.

– I deres senest kamp mod AGF vil jeg tro, at spillet kom tidligere til duel, end allerhelst vil og ser som deres optimale måde at gribe kampen an på. Så jeg tror, at de vil prøve at spille mere mellem linjerne, som de også har gjort i de foregående opgør mod os. Og det skal vi prøve at se, om vi kan stoppe og lukke ned for, fortæller han.

Der er mere at få med i optakten til kampen mellem FCN og FCK. Læs den her.






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Hårdt angreb på DBU-boss

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Massefyring i AC Milan



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Højlund slutter sæsonen med bravour

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Conte stopper i Napoli

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie