FC Nordsjælland skal mandag møde FC København, hvor de skal forsøge at komme op på hesten igen efter 0-3-nederlaget til FCM i den seneste runde. Her bliver det en kamp, hvor Farum-klubben har en klar plan.
FCN-assistenttræner Frank Hjortebjerg peger på, at de kommer til at have fokus på, at deres bagkæde skal forsvare sig frem i banen. Det siger han i en podcast på klubbens hjemmeside, hvor han slår fast, at han ikke føler sig synderligt truet på FCK-dybdeløb.
– Hvis vi snakker specifikt på Jonas Wind og FCK, så vil det oftere end i andre kampe være vores sidestoppere, som skal være klar og parat til at skubbe op. Fordi vi er ikke så bekymrede for rummet bag vores bagkæde. De har Mo Daramy, som er rigtig hurtig. Og de har Bundu, hvis han spiller, som er rigtig fin til at løbe i bagrum. Men ellers er vi ikke så bekymrede for det, siger han og fortsætter:
– Wilzcek er jo ikke en spiller, der truer bagved os, så snart Jonas Wind dropper ned. Han skal mere have den til duel og ellers gøre sig klar til, at de kommer tættere på vores mål. Så i FCK-tilfældet kommer vi til at forlange meget af vores midterforsvarer, som skal turde at være fremadrettede og skubbe op, lyder det fra Frank Hjortebjerg.
Når man kigger på, hvordan hovedstadsklubben vil spille, så har FC Nordsjælland-træneren også et godt billede af, hvad man kan forvente sig.
– I deres senest kamp mod AGF vil jeg tro, at spillet kom tidligere til duel, end allerhelst vil og ser som deres optimale måde at gribe kampen an på. Så jeg tror, at de vil prøve at spille mere mellem linjerne, som de også har gjort i de foregående opgør mod os. Og det skal vi prøve at se, om vi kan stoppe og lukke ned for, fortæller han.
Der er mere at få med i optakten til kampen mellem FCN og FCK. Læs den her.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
Afslører dansk toptræners millionløn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
NYHEDER
