FCN-lejren om FCK-offensiv: Ikke så bekymret

Hos FC Nordsjælland har man opskriften på plads til, hvordan man lukker FCK ned.



FC Nordsjælland skal mandag møde FC København, hvor de skal forsøge at komme op på hesten igen efter 0-3-nederlaget til FCM i den seneste runde. Her bliver det en kamp, hvor Farum-klubben har en klar plan.

FCN-assistenttræner Frank Hjortebjerg peger på, at de kommer til at have fokus på, at deres bagkæde skal forsvare sig frem i banen. Det siger han i en podcast på klubbens hjemmeside, hvor han slår fast, at han ikke føler sig synderligt truet på FCK-dybdeløb.

– Hvis vi snakker specifikt på Jonas Wind og FCK, så vil det oftere end i andre kampe være vores sidestoppere, som skal være klar og parat til at skubbe op. Fordi vi er ikke så bekymrede for rummet bag vores bagkæde. De har Mo Daramy, som er rigtig hurtig. Og de har Bundu, hvis han spiller, som er rigtig fin til at løbe i bagrum. Men ellers er vi ikke så bekymrede for det, siger han og fortsætter:

– Wilzcek er jo ikke en spiller, der truer bagved os, så snart Jonas Wind dropper ned. Han skal mere have den til duel og ellers gøre sig klar til, at de kommer tættere på vores mål. Så i FCK-tilfældet kommer vi til at forlange meget af vores midterforsvarer, som skal turde at være fremadrettede og skubbe op, lyder det fra Frank Hjortebjerg.

Når man kigger på, hvordan hovedstadsklubben vil spille, så har FC Nordsjælland-træneren også et godt billede af, hvad man kan forvente sig.

– I deres senest kamp mod AGF vil jeg tro, at spillet kom tidligere til duel, end allerhelst vil og ser som deres optimale måde at gribe kampen an på. Så jeg tror, at de vil prøve at spille mere mellem linjerne, som de også har gjort i de foregående opgør mod os. Og det skal vi prøve at se, om vi kan stoppe og lukke ned for, fortæller han.

Der er mere at få med i optakten til kampen mellem FCN og FCK. Læs den her.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Superliga-klub tæt på FCK’er

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afviste Premier League-klubber

Mexico – Ecuador

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Frankrig – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Hård dom over Kvistgaarden

Tyskland – Paraguay