Sen FCN-nedtur: Smider sejren i overtiden mod AGF

Peter Bjur udlignede til 1-1 i overtiden, hvilket kostede FC Nordsjælland førerpositionen i guldstriden.



FC Nordsjælland og AGF bremsede søndag hinanden i mesterskabskampen, da holdene spillede 1-1 på Ceres Park i Aarhus.

FC Nordsjælland så længe ud til at vinde, men AGF’s Peter Bjur udlignede på et frisparksdrøn i overtiden.

Superligaens to bedste defensiver stod over for hinanden, og det var tydeligt at se, for duellen var i lange perioder meget chancefattig.

Især i første halvleg formåede ingen af holdene for alvor at nærme sig modstanderens felt.

Efter pausen åbnede kampen sig mere op, og det udnyttede holdene til at score et mål hver.

Den sene AGF-udligning betyder, at FC Nordsjælland bliver overhalet af FC København, som nu fører Superligaen med et point. AGF ligger på tredjepladsen med fem point op til FCK.

Kampens første halvleg var præget af, at begge hold havde længere perioder med boldbesiddelse – dog uden at skabe de store chancer.

Fem minutter før pausefløjt var FC Nordsjællands Jacob Steen Christensen i stedet meget tæt på at score et komisk selvmål.

Han stoppede en AGF-omstilling ved at spille bolden tilbage til FCN-målmand Andreas Hansen, men afleveringen var uden for keeperens rækkevidde og ramte stolpen.

Efter pausen tvang AGF’s Mikael Anderson efter 52 minutter FCN-keeperen ud i fuld figur med en hård og flad afslutning, men målvogteren reddede på fornem vis.

Kampen skulle helt frem til det 77. minut, før netmaskerne blafrede. Efter et præcist indlæg fra venstresiden kunne FC Nordsjællands ghaneser Lasso Coulibaly heade bolden i kassen og bringe gæsterne på sejrskurs.

Bedst som FCN-sejren så ud til at være i hus, sparkede AGF’s indskiftede Peter Bjur bolden ind på direkte frispark til slutresultatet 1-1.

FCK topper ligaen med 52 point, mens FCN har 51 point på andenpladsen. AGF har 47 point på tredjepladsen.

FCK vandt tidligere på søndagen med 3-1 på udebane over Brøndby.

/ritzau/






Dansk træner færdig ved VM




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende billeder for England

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Forbereder bud på 970 mio.

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Ny bejler til dansk guldfugl

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Til lægetjek i Superliga-klub

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Dansk træner færdig ved VM

FC Barcelona køber VM-angriber

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

FCK går på rov i Viborg

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Åbner op for sommertransfer

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Chokskifte på vej?

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek