Sen FCN-nedtur: Smider sejren i overtiden mod AGF

Peter Bjur udlignede til 1-1 i overtiden, hvilket kostede FC Nordsjælland førerpositionen i guldstriden.



FC Nordsjælland og AGF bremsede søndag hinanden i mesterskabskampen, da holdene spillede 1-1 på Ceres Park i Aarhus.

FC Nordsjælland så længe ud til at vinde, men AGF’s Peter Bjur udlignede på et frisparksdrøn i overtiden.

Superligaens to bedste defensiver stod over for hinanden, og det var tydeligt at se, for duellen var i lange perioder meget chancefattig.

Især i første halvleg formåede ingen af holdene for alvor at nærme sig modstanderens felt.

Efter pausen åbnede kampen sig mere op, og det udnyttede holdene til at score et mål hver.

Den sene AGF-udligning betyder, at FC Nordsjælland bliver overhalet af FC København, som nu fører Superligaen med et point. AGF ligger på tredjepladsen med fem point op til FCK.

Kampens første halvleg var præget af, at begge hold havde længere perioder med boldbesiddelse – dog uden at skabe de store chancer.

Fem minutter før pausefløjt var FC Nordsjællands Jacob Steen Christensen i stedet meget tæt på at score et komisk selvmål.

Han stoppede en AGF-omstilling ved at spille bolden tilbage til FCN-målmand Andreas Hansen, men afleveringen var uden for keeperens rækkevidde og ramte stolpen.

Efter pausen tvang AGF’s Mikael Anderson efter 52 minutter FCN-keeperen ud i fuld figur med en hård og flad afslutning, men målvogteren reddede på fornem vis.

Kampen skulle helt frem til det 77. minut, før netmaskerne blafrede. Efter et præcist indlæg fra venstresiden kunne FC Nordsjællands ghaneser Lasso Coulibaly heade bolden i kassen og bringe gæsterne på sejrskurs.

Bedst som FCN-sejren så ud til at være i hus, sparkede AGF’s indskiftede Peter Bjur bolden ind på direkte frispark til slutresultatet 1-1.

FCK topper ligaen med 52 point, mens FCN har 51 point på andenpladsen. AGF har 47 point på tredjepladsen.

FCK vandt tidligere på søndagen med 3-1 på udebane over Brøndby.

/ritzau/







Felix Beijmo revser FCK-mentalitet




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Bayern München på plads til Superliga-brag

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Gaveregn over FC Midtjylland

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Vil ikke juble i Parken



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub