Sen FCN-nedtur: Smider sejren i overtiden mod AGF

Peter Bjur udlignede til 1-1 i overtiden, hvilket kostede FC Nordsjælland førerpositionen i guldstriden.



FC Nordsjælland og AGF bremsede søndag hinanden i mesterskabskampen, da holdene spillede 1-1 på Ceres Park i Aarhus.

FC Nordsjælland så længe ud til at vinde, men AGF’s Peter Bjur udlignede på et frisparksdrøn i overtiden.

Superligaens to bedste defensiver stod over for hinanden, og det var tydeligt at se, for duellen var i lange perioder meget chancefattig.

Især i første halvleg formåede ingen af holdene for alvor at nærme sig modstanderens felt.

Efter pausen åbnede kampen sig mere op, og det udnyttede holdene til at score et mål hver.

Den sene AGF-udligning betyder, at FC Nordsjælland bliver overhalet af FC København, som nu fører Superligaen med et point. AGF ligger på tredjepladsen med fem point op til FCK.

Kampens første halvleg var præget af, at begge hold havde længere perioder med boldbesiddelse – dog uden at skabe de store chancer.

Fem minutter før pausefløjt var FC Nordsjællands Jacob Steen Christensen i stedet meget tæt på at score et komisk selvmål.

Han stoppede en AGF-omstilling ved at spille bolden tilbage til FCN-målmand Andreas Hansen, men afleveringen var uden for keeperens rækkevidde og ramte stolpen.

Efter pausen tvang AGF’s Mikael Anderson efter 52 minutter FCN-keeperen ud i fuld figur med en hård og flad afslutning, men målvogteren reddede på fornem vis.

Kampen skulle helt frem til det 77. minut, før netmaskerne blafrede. Efter et præcist indlæg fra venstresiden kunne FC Nordsjællands ghaneser Lasso Coulibaly heade bolden i kassen og bringe gæsterne på sejrskurs.

Bedst som FCN-sejren så ud til at være i hus, sparkede AGF’s indskiftede Peter Bjur bolden ind på direkte frispark til slutresultatet 1-1.

FCK topper ligaen med 52 point, mens FCN har 51 point på andenpladsen. AGF har 47 point på tredjepladsen.

FCK vandt tidligere på søndagen med 3-1 på udebane over Brøndby.

/ritzau/






FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’




LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper efter VM-exit

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Norge – Frankrig

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Ecuador – Tyskland

VM-spiller får fem karantænedage

Ny bejler til dansk guldfugl

Uruguay – Spanien

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

Curaçao – Elfenbenskysten

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki