Sen FCN-nedtur: Smider sejren i overtiden mod AGF

Peter Bjur udlignede til 1-1 i overtiden, hvilket kostede FC Nordsjælland førerpositionen i guldstriden.



FC Nordsjælland og AGF bremsede søndag hinanden i mesterskabskampen, da holdene spillede 1-1 på Ceres Park i Aarhus.

FC Nordsjælland så længe ud til at vinde, men AGF’s Peter Bjur udlignede på et frisparksdrøn i overtiden.

Superligaens to bedste defensiver stod over for hinanden, og det var tydeligt at se, for duellen var i lange perioder meget chancefattig.

Især i første halvleg formåede ingen af holdene for alvor at nærme sig modstanderens felt.

Efter pausen åbnede kampen sig mere op, og det udnyttede holdene til at score et mål hver.

Den sene AGF-udligning betyder, at FC Nordsjælland bliver overhalet af FC København, som nu fører Superligaen med et point. AGF ligger på tredjepladsen med fem point op til FCK.

Kampens første halvleg var præget af, at begge hold havde længere perioder med boldbesiddelse – dog uden at skabe de store chancer.

Fem minutter før pausefløjt var FC Nordsjællands Jacob Steen Christensen i stedet meget tæt på at score et komisk selvmål.

Han stoppede en AGF-omstilling ved at spille bolden tilbage til FCN-målmand Andreas Hansen, men afleveringen var uden for keeperens rækkevidde og ramte stolpen.

Efter pausen tvang AGF’s Mikael Anderson efter 52 minutter FCN-keeperen ud i fuld figur med en hård og flad afslutning, men målvogteren reddede på fornem vis.

Kampen skulle helt frem til det 77. minut, før netmaskerne blafrede. Efter et præcist indlæg fra venstresiden kunne FC Nordsjællands ghaneser Lasso Coulibaly heade bolden i kassen og bringe gæsterne på sejrskurs.

Bedst som FCN-sejren så ud til at være i hus, sparkede AGF’s indskiftede Peter Bjur bolden ind på direkte frispark til slutresultatet 1-1.

FCK topper ligaen med 52 point, mens FCN har 51 point på andenpladsen. AGF har 47 point på tredjepladsen.

FCK vandt tidligere på søndagen med 3-1 på udebane over Brøndby.

/ritzau/






LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Patrick Mortensen færdig i AGF

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Én død efter voldsom Champions League-fejring



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historisk finale! Han er verdens bedste

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

De vil gerne have Jens Jønsson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Kan sikre millioner til AGF

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Isaksen melder afbud – Riemer indkalder ny spiller

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby