Sen FCN-nedtur: Smider sejren i overtiden mod AGF

Peter Bjur udlignede til 1-1 i overtiden, hvilket kostede FC Nordsjælland førerpositionen i guldstriden.



FC Nordsjælland og AGF bremsede søndag hinanden i mesterskabskampen, da holdene spillede 1-1 på Ceres Park i Aarhus.

FC Nordsjælland så længe ud til at vinde, men AGF’s Peter Bjur udlignede på et frisparksdrøn i overtiden.

Superligaens to bedste defensiver stod over for hinanden, og det var tydeligt at se, for duellen var i lange perioder meget chancefattig.

Især i første halvleg formåede ingen af holdene for alvor at nærme sig modstanderens felt.

Efter pausen åbnede kampen sig mere op, og det udnyttede holdene til at score et mål hver.

Den sene AGF-udligning betyder, at FC Nordsjælland bliver overhalet af FC København, som nu fører Superligaen med et point. AGF ligger på tredjepladsen med fem point op til FCK.

Kampens første halvleg var præget af, at begge hold havde længere perioder med boldbesiddelse – dog uden at skabe de store chancer.

Fem minutter før pausefløjt var FC Nordsjællands Jacob Steen Christensen i stedet meget tæt på at score et komisk selvmål.

Han stoppede en AGF-omstilling ved at spille bolden tilbage til FCN-målmand Andreas Hansen, men afleveringen var uden for keeperens rækkevidde og ramte stolpen.

Efter pausen tvang AGF’s Mikael Anderson efter 52 minutter FCN-keeperen ud i fuld figur med en hård og flad afslutning, men målvogteren reddede på fornem vis.

Kampen skulle helt frem til det 77. minut, før netmaskerne blafrede. Efter et præcist indlæg fra venstresiden kunne FC Nordsjællands ghaneser Lasso Coulibaly heade bolden i kassen og bringe gæsterne på sejrskurs.

Bedst som FCN-sejren så ud til at være i hus, sparkede AGF’s indskiftede Peter Bjur bolden ind på direkte frispark til slutresultatet 1-1.

FCK topper ligaen med 52 point, mens FCN har 51 point på andenpladsen. AGF har 47 point på tredjepladsen.

FCK vandt tidligere på søndagen med 3-1 på udebane over Brøndby.

/ritzau/






LIVE

TransferLIVE: Spurs-spiller vil væk

Melder dansk stortalent transferklar

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jens Stage-skifte i fare

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I dialog med Steve Cooper

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Sunderland jagter dansk guldfugl

Jordan – Algeriet

Sender opfordring til Superliga-træner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Spanien – Saudi-Arabien

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Norge – Senegal