FC Nordsjælland ydmyger Randers i storsejr

Randers FC tabte hjemme med 0-5 til guldkandidaterne fra FC Nordsjælland og har dermed ikke vundet i 10 kampe.



På hjemmebane måtte Randers FC endnu en gang gå tomhændet fra et 3F Superligaopgør. Det var 10. gang i træk, at kronjyderne ikke formåede at vinde i superligaen, og indsatsen var værre end længe set.

Gæsterne fra FC Nordsjælland fortsatte derimod deres flotte sæsonstart med 5-0-sejren, der var holdets fjerde sejr ud af fire mulige i denne sæson.

En jævnbyrdig start på opgøret blev hurtigt efterfulgt af nordsjællandsk dominans, og mandskabet var også bedst til at komme i farlige offensive positioner.

Et tidligt føringsmål var med til at lægge pres på hjemmeholdet, men det kriseramte Randers-mandskab havde virkelig svært ved at finde ret mange positive takter frem i opgøret.

Der blev efterladt meget plads til FC Nordsjællands dygtige boldspillere, fordi Randers-spillerne ikke fik lagt det nødvendige fysiske pres.

Randers havde få muligheder i opgøret, og FCN udnyttede sin højere kvalitet hele vejen rundt til at vinde sikkert.

FC Nordsjællands første scoring kom lidt heldigt efter et kort hjørnespark, der udmøntede sig i lidt klumpspil.

Midtbanespilleren Daniel Svensson kom til indlæg, hvorefter hjemmeholdets nyindkøb John Björkengren meget symptomatisk for Randers-holdets svære periode scorede selvmål.

Randers-offensiven viste først tænder ved angriberen Filip Bundgaard halvvejs igennem første halvleg.

Randers startede anden halvleg med at skabe en stor chance, men det var gæsterne, der endnu engang scorede. Offensivspilleren Oliver Antman headede bolden i mål efter 66 minutters spil til 2-0-føring, og derfra faldt Randers helt sammen.

Jeppe Tverskov, 18-årige Conrad Harder og Adamo Nagalo cementerede sejren med de tre sidste ydmygende scoringer til slutresultatet 5-0.

Efter fire kampe af denne sæsons superliga har Randers to point, mens Nordsjælland har de maksimale 12 point.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Leverkusen – Bayern

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter