FC Nordsjælland ydmyger Randers i storsejr

Randers FC tabte hjemme med 0-5 til guldkandidaterne fra FC Nordsjælland og har dermed ikke vundet i 10 kampe.



På hjemmebane måtte Randers FC endnu en gang gå tomhændet fra et 3F Superligaopgør. Det var 10. gang i træk, at kronjyderne ikke formåede at vinde i superligaen, og indsatsen var værre end længe set.

Gæsterne fra FC Nordsjælland fortsatte derimod deres flotte sæsonstart med 5-0-sejren, der var holdets fjerde sejr ud af fire mulige i denne sæson.

En jævnbyrdig start på opgøret blev hurtigt efterfulgt af nordsjællandsk dominans, og mandskabet var også bedst til at komme i farlige offensive positioner.

Et tidligt føringsmål var med til at lægge pres på hjemmeholdet, men det kriseramte Randers-mandskab havde virkelig svært ved at finde ret mange positive takter frem i opgøret.

Der blev efterladt meget plads til FC Nordsjællands dygtige boldspillere, fordi Randers-spillerne ikke fik lagt det nødvendige fysiske pres.

Randers havde få muligheder i opgøret, og FCN udnyttede sin højere kvalitet hele vejen rundt til at vinde sikkert.

FC Nordsjællands første scoring kom lidt heldigt efter et kort hjørnespark, der udmøntede sig i lidt klumpspil.

Midtbanespilleren Daniel Svensson kom til indlæg, hvorefter hjemmeholdets nyindkøb John Björkengren meget symptomatisk for Randers-holdets svære periode scorede selvmål.

Randers-offensiven viste først tænder ved angriberen Filip Bundgaard halvvejs igennem første halvleg.

Randers startede anden halvleg med at skabe en stor chance, men det var gæsterne, der endnu engang scorede. Offensivspilleren Oliver Antman headede bolden i mål efter 66 minutters spil til 2-0-føring, og derfra faldt Randers helt sammen.

Jeppe Tverskov, 18-årige Conrad Harder og Adamo Nagalo cementerede sejren med de tre sidste ydmygende scoringer til slutresultatet 5-0.

Efter fire kampe af denne sæsons superliga har Randers to point, mens Nordsjælland har de maksimale 12 point.

/ritzau/



Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Set i København – de leder efter ny sportschef

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

I dialog med Brøndby

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Opløftende melding for ‘AC’

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

– Det vil være fuldstændigt magisk

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’