23-årige Peter Vindahl Jensen er blevet fast inventar imellem stængerne i FC Nordsjælland, men det er ikke sikkert, at han er det efter sommerens transfervindue.
Den tidligere U21-landsholdskeeper føler sig rustet til at tage næste skridt, og med et år tilbage af kontrakten i FCN vil det på mange måder give god mening med et klubskifte denne sommer.
Hovedpersonen kender til interesse udefra.
– Jeg ved da, der er noget interesse rundtomkring, og jeg har snakket med FCN om det, men det skal selvfølgelig passe for alle parter, og det har det ikke gjort indtil videre, fortæller Peter Vindahl.
Selv om han altså er åben for et klubskifte, vil han ikke nødvendigvis være skuffet, hvis det ikke lykkes i denne omgang.
– Det kommer meget an på, hvilke muligheder der er og kommer. Det er klart, at hvis der kommer en stor klub og vil gøre mig til førstemålmand, og jeg synes, det er det helt rette, og FCN så siger nej, så vil jeg selvfølgelig være skuffet.
– Men et år mere her vil ikke være dårligt for min udvikling, og så længe jeg er her, har jeg fokus på det, fastslår Vindahl.
Skulle det ende med et salg, kommer FCN traditionen tro til at kigge internt i klubbens talentfulde ungdomsafdeling først, inden en eventuel erstatning hentes udefra.
– Vi har nogle rigtigt dygtige målmænd, der er på vej op, men vi forholder os først til det, hvis det ender med, at Peter bliver solgt, siger sportsdirektør Mikkel Hemmersam.
Han nikker genkendende til, at der er interesse for Vindahl, men understreger, at der kan være langt fra interesse til en endelig handel.
– Peter gør det rigtig godt, og lige nu er han her, og så tager vi den derfra. Der er jo altid interesse for vores spillere, så det vil være unaturligt, hvis der ikke var det for Peter, men det skal være det rigtige for alle tre parter, hvis vi skal have sådan en ting til at gå op, pointerer Mikkel Hemmersam.
Søndag holdt Peter Vindahl buret rent, da FCN spillede 0-0 mod AGF, hvilket var målmandens førsteholdskamp nummer 52 for Farum-klubben.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE
