Interesse for SL-profil: Klar til højere hylde

Peter Vindahl føler sig klar til en højere hylde, men hidtil har et sommerskifte ikke passet alle parter.



23-årige Peter Vindahl Jensen er blevet fast inventar imellem stængerne i FC Nordsjælland, men det er ikke sikkert, at han er det efter sommerens transfervindue.

Den tidligere U21-landsholdskeeper føler sig rustet til at tage næste skridt, og med et år tilbage af kontrakten i FCN vil det på mange måder give god mening med et klubskifte denne sommer.

Hovedpersonen kender til interesse udefra.

– Jeg ved da, der er noget interesse rundtomkring, og jeg har snakket med FCN om det, men det skal selvfølgelig passe for alle parter, og det har det ikke gjort indtil videre, fortæller Peter Vindahl.

Selv om han altså er åben for et klubskifte, vil han ikke nødvendigvis være skuffet, hvis det ikke lykkes i denne omgang.

– Det kommer meget an på, hvilke muligheder der er og kommer. Det er klart, at hvis der kommer en stor klub og vil gøre mig til førstemålmand, og jeg synes, det er det helt rette, og FCN så siger nej, så vil jeg selvfølgelig være skuffet.

– Men et år mere her vil ikke være dårligt for min udvikling, og så længe jeg er her, har jeg fokus på det, fastslår Vindahl.

Skulle det ende med et salg, kommer FCN traditionen tro til at kigge internt i klubbens talentfulde ungdomsafdeling først, inden en eventuel erstatning hentes udefra.

– Vi har nogle rigtigt dygtige målmænd, der er på vej op, men vi forholder os først til det, hvis det ender med, at Peter bliver solgt, siger sportsdirektør Mikkel Hemmersam.

Han nikker genkendende til, at der er interesse for Vindahl, men understreger, at der kan være langt fra interesse til en endelig handel.

– Peter gør det rigtig godt, og lige nu er han her, og så tager vi den derfra. Der er jo altid interesse for vores spillere, så det vil være unaturligt, hvis der ikke var det for Peter, men det skal være det rigtige for alle tre parter, hvis vi skal have sådan en ting til at gå op, pointerer Mikkel Hemmersam.

Søndag holdt Peter Vindahl buret rent, da FCN spillede 0-0 mod AGF, hvilket var målmandens førsteholdskamp nummer 52 for Farum-klubben.

/ritzau/





Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Superliga-legende stråler som 41-årig

FC København – Brøndby IF

Randers FC – OB

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

I svime over German Onugkha

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

– Den her sidder dybt i sjælen

Her er Kamil Wilczek i dag

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

– Agger og Kahlenberg var specielt

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Pogba kan få comeback

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Lyngby går alene i front

– Jeg vil være den bedste

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

AGF tilbage på førstepladsen

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Thomas Frank taler inden derby

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Nu blander borgmesteren sig

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det