Interesse for SL-profil: Klar til højere hylde

Peter Vindahl føler sig klar til en højere hylde, men hidtil har et sommerskifte ikke passet alle parter.



23-årige Peter Vindahl Jensen er blevet fast inventar imellem stængerne i FC Nordsjælland, men det er ikke sikkert, at han er det efter sommerens transfervindue.

Den tidligere U21-landsholdskeeper føler sig rustet til at tage næste skridt, og med et år tilbage af kontrakten i FCN vil det på mange måder give god mening med et klubskifte denne sommer.

Hovedpersonen kender til interesse udefra.

– Jeg ved da, der er noget interesse rundtomkring, og jeg har snakket med FCN om det, men det skal selvfølgelig passe for alle parter, og det har det ikke gjort indtil videre, fortæller Peter Vindahl.

Selv om han altså er åben for et klubskifte, vil han ikke nødvendigvis være skuffet, hvis det ikke lykkes i denne omgang.

– Det kommer meget an på, hvilke muligheder der er og kommer. Det er klart, at hvis der kommer en stor klub og vil gøre mig til førstemålmand, og jeg synes, det er det helt rette, og FCN så siger nej, så vil jeg selvfølgelig være skuffet.

– Men et år mere her vil ikke være dårligt for min udvikling, og så længe jeg er her, har jeg fokus på det, fastslår Vindahl.

Skulle det ende med et salg, kommer FCN traditionen tro til at kigge internt i klubbens talentfulde ungdomsafdeling først, inden en eventuel erstatning hentes udefra.

– Vi har nogle rigtigt dygtige målmænd, der er på vej op, men vi forholder os først til det, hvis det ender med, at Peter bliver solgt, siger sportsdirektør Mikkel Hemmersam.

Han nikker genkendende til, at der er interesse for Vindahl, men understreger, at der kan være langt fra interesse til en endelig handel.

– Peter gør det rigtig godt, og lige nu er han her, og så tager vi den derfra. Der er jo altid interesse for vores spillere, så det vil være unaturligt, hvis der ikke var det for Peter, men det skal være det rigtige for alle tre parter, hvis vi skal have sådan en ting til at gå op, pointerer Mikkel Hemmersam.

Søndag holdt Peter Vindahl buret rent, da FCN spillede 0-0 mod AGF, hvilket var målmandens førsteholdskamp nummer 52 for Farum-klubben.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med komet

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Det er en katastrofe for Brøndby

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Hård kritik af FCM-profil

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

‘De har grinet deres røv i laser’

Robert trækker overskrifter i udlandet

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Thomas Frank er favorit til jobbet

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Superliga-klub bedst i hele verden

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Han er Superligaens ringeste målmand!

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Gift Links hylder FCK-legende



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Mathias Zanka går viralt

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Har været uenig med Steve Cooper

Nu er han pludselig syg

Glem det, Leicester!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Tung torsdagskamp i Porto

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool