Interesse for SL-profil: Klar til højere hylde

Peter Vindahl føler sig klar til en højere hylde, men hidtil har et sommerskifte ikke passet alle parter.



23-årige Peter Vindahl Jensen er blevet fast inventar imellem stængerne i FC Nordsjælland, men det er ikke sikkert, at han er det efter sommerens transfervindue.

Den tidligere U21-landsholdskeeper føler sig rustet til at tage næste skridt, og med et år tilbage af kontrakten i FCN vil det på mange måder give god mening med et klubskifte denne sommer.

Hovedpersonen kender til interesse udefra.

– Jeg ved da, der er noget interesse rundtomkring, og jeg har snakket med FCN om det, men det skal selvfølgelig passe for alle parter, og det har det ikke gjort indtil videre, fortæller Peter Vindahl.

Selv om han altså er åben for et klubskifte, vil han ikke nødvendigvis være skuffet, hvis det ikke lykkes i denne omgang.

– Det kommer meget an på, hvilke muligheder der er og kommer. Det er klart, at hvis der kommer en stor klub og vil gøre mig til førstemålmand, og jeg synes, det er det helt rette, og FCN så siger nej, så vil jeg selvfølgelig være skuffet.

– Men et år mere her vil ikke være dårligt for min udvikling, og så længe jeg er her, har jeg fokus på det, fastslår Vindahl.

Skulle det ende med et salg, kommer FCN traditionen tro til at kigge internt i klubbens talentfulde ungdomsafdeling først, inden en eventuel erstatning hentes udefra.

– Vi har nogle rigtigt dygtige målmænd, der er på vej op, men vi forholder os først til det, hvis det ender med, at Peter bliver solgt, siger sportsdirektør Mikkel Hemmersam.

Han nikker genkendende til, at der er interesse for Vindahl, men understreger, at der kan være langt fra interesse til en endelig handel.

– Peter gør det rigtig godt, og lige nu er han her, og så tager vi den derfra. Der er jo altid interesse for vores spillere, så det vil være unaturligt, hvis der ikke var det for Peter, men det skal være det rigtige for alle tre parter, hvis vi skal have sådan en ting til at gå op, pointerer Mikkel Hemmersam.

Søndag holdt Peter Vindahl buret rent, da FCN spillede 0-0 mod AGF, hvilket var målmandens førsteholdskamp nummer 52 for Farum-klubben.

/ritzau/





Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Har talt med Ferguson om United-job

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Eriksen og Kjær tager afsted

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Rygter om AC Horsens-legende

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Manchester United overvejer ham

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Her er Ajax-danskers millionløn

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Vil have Jonas Wind til FC København

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF