23-årige Peter Vindahl Jensen er blevet fast inventar imellem stængerne i FC Nordsjælland, men det er ikke sikkert, at han er det efter sommerens transfervindue.
Den tidligere U21-landsholdskeeper føler sig rustet til at tage næste skridt, og med et år tilbage af kontrakten i FCN vil det på mange måder give god mening med et klubskifte denne sommer.
Hovedpersonen kender til interesse udefra.
– Jeg ved da, der er noget interesse rundtomkring, og jeg har snakket med FCN om det, men det skal selvfølgelig passe for alle parter, og det har det ikke gjort indtil videre, fortæller Peter Vindahl.
Selv om han altså er åben for et klubskifte, vil han ikke nødvendigvis være skuffet, hvis det ikke lykkes i denne omgang.
– Det kommer meget an på, hvilke muligheder der er og kommer. Det er klart, at hvis der kommer en stor klub og vil gøre mig til førstemålmand, og jeg synes, det er det helt rette, og FCN så siger nej, så vil jeg selvfølgelig være skuffet.
– Men et år mere her vil ikke være dårligt for min udvikling, og så længe jeg er her, har jeg fokus på det, fastslår Vindahl.
Skulle det ende med et salg, kommer FCN traditionen tro til at kigge internt i klubbens talentfulde ungdomsafdeling først, inden en eventuel erstatning hentes udefra.
– Vi har nogle rigtigt dygtige målmænd, der er på vej op, men vi forholder os først til det, hvis det ender med, at Peter bliver solgt, siger sportsdirektør Mikkel Hemmersam.
Han nikker genkendende til, at der er interesse for Vindahl, men understreger, at der kan være langt fra interesse til en endelig handel.
– Peter gør det rigtig godt, og lige nu er han her, og så tager vi den derfra. Der er jo altid interesse for vores spillere, så det vil være unaturligt, hvis der ikke var det for Peter, men det skal være det rigtige for alle tre parter, hvis vi skal have sådan en ting til at gå op, pointerer Mikkel Hemmersam.
Søndag holdt Peter Vindahl buret rent, da FCN spillede 0-0 mod AGF, hvilket var målmandens førsteholdskamp nummer 52 for Farum-klubben.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
Det er aldrig sket før
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Her spiller Lasse Schöne i dag
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
NYHEDER
