23-årige Peter Vindahl Jensen er blevet fast inventar imellem stængerne i FC Nordsjælland, men det er ikke sikkert, at han er det efter sommerens transfervindue.
Den tidligere U21-landsholdskeeper føler sig rustet til at tage næste skridt, og med et år tilbage af kontrakten i FCN vil det på mange måder give god mening med et klubskifte denne sommer.
Hovedpersonen kender til interesse udefra.
– Jeg ved da, der er noget interesse rundtomkring, og jeg har snakket med FCN om det, men det skal selvfølgelig passe for alle parter, og det har det ikke gjort indtil videre, fortæller Peter Vindahl.
Selv om han altså er åben for et klubskifte, vil han ikke nødvendigvis være skuffet, hvis det ikke lykkes i denne omgang.
– Det kommer meget an på, hvilke muligheder der er og kommer. Det er klart, at hvis der kommer en stor klub og vil gøre mig til førstemålmand, og jeg synes, det er det helt rette, og FCN så siger nej, så vil jeg selvfølgelig være skuffet.
– Men et år mere her vil ikke være dårligt for min udvikling, og så længe jeg er her, har jeg fokus på det, fastslår Vindahl.
Skulle det ende med et salg, kommer FCN traditionen tro til at kigge internt i klubbens talentfulde ungdomsafdeling først, inden en eventuel erstatning hentes udefra.
– Vi har nogle rigtigt dygtige målmænd, der er på vej op, men vi forholder os først til det, hvis det ender med, at Peter bliver solgt, siger sportsdirektør Mikkel Hemmersam.
Han nikker genkendende til, at der er interesse for Vindahl, men understreger, at der kan være langt fra interesse til en endelig handel.
– Peter gør det rigtig godt, og lige nu er han her, og så tager vi den derfra. Der er jo altid interesse for vores spillere, så det vil være unaturligt, hvis der ikke var det for Peter, men det skal være det rigtige for alle tre parter, hvis vi skal have sådan en ting til at gå op, pointerer Mikkel Hemmersam.
Søndag holdt Peter Vindahl buret rent, da FCN spillede 0-0 mod AGF, hvilket var målmandens førsteholdskamp nummer 52 for Farum-klubben.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Nu fik han endeligt lov
OPTAKT
USA – Australien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
