Interesse for SL-profil: Klar til højere hylde

Peter Vindahl føler sig klar til en højere hylde, men hidtil har et sommerskifte ikke passet alle parter.



23-årige Peter Vindahl Jensen er blevet fast inventar imellem stængerne i FC Nordsjælland, men det er ikke sikkert, at han er det efter sommerens transfervindue.

Den tidligere U21-landsholdskeeper føler sig rustet til at tage næste skridt, og med et år tilbage af kontrakten i FCN vil det på mange måder give god mening med et klubskifte denne sommer.

Hovedpersonen kender til interesse udefra.

– Jeg ved da, der er noget interesse rundtomkring, og jeg har snakket med FCN om det, men det skal selvfølgelig passe for alle parter, og det har det ikke gjort indtil videre, fortæller Peter Vindahl.

Selv om han altså er åben for et klubskifte, vil han ikke nødvendigvis være skuffet, hvis det ikke lykkes i denne omgang.

– Det kommer meget an på, hvilke muligheder der er og kommer. Det er klart, at hvis der kommer en stor klub og vil gøre mig til førstemålmand, og jeg synes, det er det helt rette, og FCN så siger nej, så vil jeg selvfølgelig være skuffet.

– Men et år mere her vil ikke være dårligt for min udvikling, og så længe jeg er her, har jeg fokus på det, fastslår Vindahl.

Skulle det ende med et salg, kommer FCN traditionen tro til at kigge internt i klubbens talentfulde ungdomsafdeling først, inden en eventuel erstatning hentes udefra.

– Vi har nogle rigtigt dygtige målmænd, der er på vej op, men vi forholder os først til det, hvis det ender med, at Peter bliver solgt, siger sportsdirektør Mikkel Hemmersam.

Han nikker genkendende til, at der er interesse for Vindahl, men understreger, at der kan være langt fra interesse til en endelig handel.

– Peter gør det rigtig godt, og lige nu er han her, og så tager vi den derfra. Der er jo altid interesse for vores spillere, så det vil være unaturligt, hvis der ikke var det for Peter, men det skal være det rigtige for alle tre parter, hvis vi skal have sådan en ting til at gå op, pointerer Mikkel Hemmersam.

Søndag holdt Peter Vindahl buret rent, da FCN spillede 0-0 mod AGF, hvilket var målmandens førsteholdskamp nummer 52 for Farum-klubben.

/ritzau/



Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Her er AGF’s transferplaner

Brøndby takker nej til to spillere

Her er Danmarks EM-trup

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Dansker færdig i Ajax?

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Brøndby bekræfter salg

Medier i svime: Den bedste!

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

‘En af sæsonens bedste transfers’

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester United rasende

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Albert Grønbæk skifter agent