FCN-profil rygtet væk: Interessen er skyhøj

Der er enorm interesse for Ernest Nuamah, bekræfter FC Nordsjælland-sportschef Jan Laursen.



Ernest Nuamah er en eftertragtet herre, og til mandagens Superliga-opgør mod AGF er den talentfulde kantspiller sat på bænken.

FC Nordsjælland-sportschef Jan Laursen bekræfter i TV3 Sports optakt til kampen, at interessen for Nuamah er stor.

– Den er skyhøj takket være hans præstationer, og også fordi han spiller på et rigtig, rigtig dygtigt hold, som over lang tid har præsteret rigtig godt. Det gør jo også, at der bare er flere ting i spil, og det er ofte en lidt forfærdelig tid.

– Jeg siger, det er værre den dag, der ikke er nogen, der ringer, men generelt for spillere og egentlig også trænere er det rigtig svært at håndtere det, samtidig med at du skal topperforme. Der sidder 15-20.000 og holder øje med alle dine aktioner. Derfor er der helt okay, også i Ernests tilfælde, at der kan være situationer, hvor man lige har brug for at trække vejret. 

Jan Laursen ønsker imidlertid ikke at sætte et beløb på, hvor meget FC Nordsjælland vil have for Nuamah.

– Selvfølgelig er det enormt vigtigt, at vi får de bedst mulige transfers, men vi har heldigivs et ejerskab, som føder pengene tilbage i akademierne og også giver muligheder til dem, der ikke bliver topspillere. Så der er så meget motivation i det, vi gør. Vi siger også til klubberne, at vi kæmper for hver en euro.

– Men samtidig skal vi også hele tiden overvejen: hvad er det bedste match? Vi prøver at kigge lidt mere langsigtet. Vi kan ikke vide det, men vi kan godt tage en klub, der betaler lidt mindre, hvis det føles som et bedre sted for spilleren. Så må vi skrue lidt op for videresalgsprocenterne, bonusserne og så videre.

– Det er ikke sådan bare iskoldt, hvem der kan betale mest. Men når der er en spiller som ham her, som er så dygtig og egentlig også så stærk i sin tro på, hvor langt han kan nå, så er der ingen grund til at holde sig tilbage. Det bliver ikke de sværeste forhandlinger, for der er mange, der godt kan se, at det er værd at betale lidt ekstra for.

For nyligt blev mægtige PSG kædet sammen med Nuamah. FCN-bossen vil hverken be- eller afkræfte, at det er sandt.

– Det har jo stået flere steder, at de også har været på banen. Der er rigtig mange interessante klubber, men som vi også siger til spillerne: det er ikke logoet, der er det vigtigste, men hvad der er inde bagved, og hvad planen er.

Ernest Nuamah har lavet 19 mål og 4 oplæg i 44 kampe for FC Nordsjælland.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Napoli-chok på vej

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Arsenal vinder Premier League

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Afsløring: De er færdige i Randers

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Thomas Delaney teaser

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Lyon forhandler med dansk profil

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Chelsea – Tottenham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Godt nyt for Jess Thorup

‘Er den største Bournemouth-fan’

AGF jagter hollandsk talent

Kovending? Han kan blive i Brøndby

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jess Thorup indlagt

Færdig: Nu er han rejst til København