Ernest Nuamah er en eftertragtet herre, og til mandagens Superliga-opgør mod AGF er den talentfulde kantspiller sat på bænken.
FC Nordsjælland-sportschef Jan Laursen bekræfter i TV3 Sports optakt til kampen, at interessen for Nuamah er stor.
– Den er skyhøj takket være hans præstationer, og også fordi han spiller på et rigtig, rigtig dygtigt hold, som over lang tid har præsteret rigtig godt. Det gør jo også, at der bare er flere ting i spil, og det er ofte en lidt forfærdelig tid.
– Jeg siger, det er værre den dag, der ikke er nogen, der ringer, men generelt for spillere og egentlig også trænere er det rigtig svært at håndtere det, samtidig med at du skal topperforme. Der sidder 15-20.000 og holder øje med alle dine aktioner. Derfor er der helt okay, også i Ernests tilfælde, at der kan være situationer, hvor man lige har brug for at trække vejret.
Jan Laursen ønsker imidlertid ikke at sætte et beløb på, hvor meget FC Nordsjælland vil have for Nuamah.
– Selvfølgelig er det enormt vigtigt, at vi får de bedst mulige transfers, men vi har heldigivs et ejerskab, som føder pengene tilbage i akademierne og også giver muligheder til dem, der ikke bliver topspillere. Så der er så meget motivation i det, vi gør. Vi siger også til klubberne, at vi kæmper for hver en euro.
– Men samtidig skal vi også hele tiden overvejen: hvad er det bedste match? Vi prøver at kigge lidt mere langsigtet. Vi kan ikke vide det, men vi kan godt tage en klub, der betaler lidt mindre, hvis det føles som et bedre sted for spilleren. Så må vi skrue lidt op for videresalgsprocenterne, bonusserne og så videre.
– Det er ikke sådan bare iskoldt, hvem der kan betale mest. Men når der er en spiller som ham her, som er så dygtig og egentlig også så stærk i sin tro på, hvor langt han kan nå, så er der ingen grund til at holde sig tilbage. Det bliver ikke de sværeste forhandlinger, for der er mange, der godt kan se, at det er værd at betale lidt ekstra for.
For nyligt blev mægtige PSG kædet sammen med Nuamah. FCN-bossen vil hverken be- eller afkræfte, at det er sandt.
– Det har jo stået flere steder, at de også har været på banen. Der er rigtig mange interessante klubber, men som vi også siger til spillerne: det er ikke logoet, der er det vigtigste, men hvad der er inde bagved, og hvad planen er.
Ernest Nuamah har lavet 19 mål og 4 oplæg i 44 kampe for FC Nordsjælland.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Her kan du se FC Polissya mod FC København
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
LIVE: Besiktas og FC Midtjylland brager sammen
Her kan du se de danske hold i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
LIVE: FCK på svær opgave i Conference League
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TRANSFER