Uden at imponere tog FC Nordsjælland en favoritsejr på 1-0 ude over Vejle, da de to mandskaber rundede Superligaens tredje spillerunde af mandag.
De tre point sender FCN til tops i tabellen på en bedre målscore end Brøndby, Randers og FC København, som også alle har syv point.
Vejle er eneste hold i ligaen uden point efter tre kampe.
De første 45 minutter bød ikke på mange store chancer, og generelt var underholdningen ikke overvældende, men det gjorde ikke FCN's erfarne Peter Ankersen noget.
– Vi tager gerne de her lidt grimme sejre på udebane. Vi spillede en klog kamp, synes jeg, og vi gav ikke meget væk, siger han til TV 2 Sport.
– Vi holdt dem næsten helt nede, og vi pakkede en af ligaens farligste angribere ind.
FCN havde bolden klart mest og kom frem til afslutninger, men chancerne var sjældent ret store, ligesom afslutningerne manglede skarphed.
Vejle forsøgte at stikke den anden vej med kontrastød, og det havde hjemmeholdet egentlig god succes med.
Den første halve time gav det ikke så mange muligheder, men i det sidste kvarter kom der mere præcision på afleveringerne frem i banen. Det gav lidt tilbud.
Især Musa Juwara fik et par udmærkede chancer, men afslutningerne manglede kvalitet.
Der kom mere liv i og omkring felterne efter pausen, men den berømte sidste aflevering var oftest ikke skarp nok.
Det var den dog efter en god times spil. FCN brugte den kontramedicin mod Vejle, som hjemmeholdet ellers havde forsøgt at stikke gæsterne med gennem hele kampen.
FCN-keeper Andreas Hansen greb et hjørnespark og satte straks bolden i spil. Fire FCN-spillere buldrede frem mod tre Vejle-forsvarsspillere, og Mario Dorgeles fandt Oliver Antman, som flot flugtede bolden behersket ind.
Vejle rykkede spillet lidt længere frem, men fik aldrig lagt et reelt pres på FCN-målet, før det var for sent.
Både Marcus Ingvartsen og Sindre Walle havde friløbere i kampens slutfase, men forsømte at lukke opgøret for FCN.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
TransferLIVE: Man Utd giver op – han er for dyr
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
INTERVIEW