Uden at imponere tog FC Nordsjælland en favoritsejr på 1-0 ude over Vejle, da de to mandskaber rundede Superligaens tredje spillerunde af mandag.
De tre point sender FCN til tops i tabellen på en bedre målscore end Brøndby, Randers og FC København, som også alle har syv point.
Vejle er eneste hold i ligaen uden point efter tre kampe.
De første 45 minutter bød ikke på mange store chancer, og generelt var underholdningen ikke overvældende, men det gjorde ikke FCN's erfarne Peter Ankersen noget.
– Vi tager gerne de her lidt grimme sejre på udebane. Vi spillede en klog kamp, synes jeg, og vi gav ikke meget væk, siger han til TV 2 Sport.
– Vi holdt dem næsten helt nede, og vi pakkede en af ligaens farligste angribere ind.
FCN havde bolden klart mest og kom frem til afslutninger, men chancerne var sjældent ret store, ligesom afslutningerne manglede skarphed.
Vejle forsøgte at stikke den anden vej med kontrastød, og det havde hjemmeholdet egentlig god succes med.
Den første halve time gav det ikke så mange muligheder, men i det sidste kvarter kom der mere præcision på afleveringerne frem i banen. Det gav lidt tilbud.
Især Musa Juwara fik et par udmærkede chancer, men afslutningerne manglede kvalitet.
Der kom mere liv i og omkring felterne efter pausen, men den berømte sidste aflevering var oftest ikke skarp nok.
Det var den dog efter en god times spil. FCN brugte den kontramedicin mod Vejle, som hjemmeholdet ellers havde forsøgt at stikke gæsterne med gennem hele kampen.
FCN-keeper Andreas Hansen greb et hjørnespark og satte straks bolden i spil. Fire FCN-spillere buldrede frem mod tre Vejle-forsvarsspillere, og Mario Dorgeles fandt Oliver Antman, som flot flugtede bolden behersket ind.
Vejle rykkede spillet lidt længere frem, men fik aldrig lagt et reelt pres på FCN-målet, før det var for sent.
Både Marcus Ingvartsen og Sindre Walle havde friløbere i kampens slutfase, men forsømte at lukke opgøret for FCN.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
OPTAKT
Spanien – Østrig
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE