Uden at imponere tog FC Nordsjælland en favoritsejr på 1-0 ude over Vejle, da de to mandskaber rundede Superligaens tredje spillerunde af mandag.
De tre point sender FCN til tops i tabellen på en bedre målscore end Brøndby, Randers og FC København, som også alle har syv point.
Vejle er eneste hold i ligaen uden point efter tre kampe.
De første 45 minutter bød ikke på mange store chancer, og generelt var underholdningen ikke overvældende, men det gjorde ikke FCN's erfarne Peter Ankersen noget.
– Vi tager gerne de her lidt grimme sejre på udebane. Vi spillede en klog kamp, synes jeg, og vi gav ikke meget væk, siger han til TV 2 Sport.
– Vi holdt dem næsten helt nede, og vi pakkede en af ligaens farligste angribere ind.
FCN havde bolden klart mest og kom frem til afslutninger, men chancerne var sjældent ret store, ligesom afslutningerne manglede skarphed.
Vejle forsøgte at stikke den anden vej med kontrastød, og det havde hjemmeholdet egentlig god succes med.
Den første halve time gav det ikke så mange muligheder, men i det sidste kvarter kom der mere præcision på afleveringerne frem i banen. Det gav lidt tilbud.
Især Musa Juwara fik et par udmærkede chancer, men afslutningerne manglede kvalitet.
Der kom mere liv i og omkring felterne efter pausen, men den berømte sidste aflevering var oftest ikke skarp nok.
Det var den dog efter en god times spil. FCN brugte den kontramedicin mod Vejle, som hjemmeholdet ellers havde forsøgt at stikke gæsterne med gennem hele kampen.
FCN-keeper Andreas Hansen greb et hjørnespark og satte straks bolden i spil. Fire FCN-spillere buldrede frem mod tre Vejle-forsvarsspillere, og Mario Dorgeles fandt Oliver Antman, som flot flugtede bolden behersket ind.
Vejle rykkede spillet lidt længere frem, men fik aldrig lagt et reelt pres på FCN-målet, før det var for sent.
Både Marcus Ingvartsen og Sindre Walle havde friløbere i kampens slutfase, men forsømte at lukke opgøret for FCN.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Sverige
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS