Der skulle et selvmål til, før FC Nordsjælland søndag kunne få bolden i netmaskerne og dermed skaffe sig et enkelt point mod Silkeborg IF i Superligaen.
På Farum Park havde gæsterne chokstartet med et tidligt føringsmål, inden Oliver Sonne efter pausen blev skurken, da han rettede bolden i eget net til slutresultatet 1-1.
Selv kunne FCN-spillerne ikke få bolden over stregen, selv om de flere gange var yderst tæt på.
Var kampen endt med en sejrherre, var denne kravlet op på en foreløbig tredjeplads, men i stedet må Silkeborg med 20 point nøjes med at forblive på fjerdepladsen.
FCN har ét point færre på femtepladsen, men kan overhales af Brøndby, hvis vestegnsklubben mandag vinder over AGF.
Spillemæssigt ramte Silkeborg ikke sit topniveau, og derfor er cheftræner Kent Nielsen formentlig fint tilfreds med resultatet, selv om holdet for femte kamp i streg i ligaen smed en føring.
Der var kun spillet få minutter, da værterne fik alt for lidt ud af en god mulighed, og Silkeborgs Jeppe Andersen efterfølgende kronede en lynhurtig kontra.
Efter chokstarten sad værterne i en underholdende første halvleg på det meste af spillet, men de havde svært ved at finde plads.
Og efter at være kommet bedre med i opgøret var Silkeborg kort før pausen tæt på at fordoble føringen med en stor dobbeltchance.
Et indlæg fra Oliver Sonne kom frem til topscorer Tonni Adamsen, der helt umarkeret foran mål sparkede forbi kuglen.
Den trillede videre til Robin Østrøm, som endte med at blive blokeret.
Forinden havde værterne kombineret sig frem til lovende muligheder, som gang på gang blev afværget.
Den intense jagt på en udligning fortsatte efter pausen, hvor sikker boldomgang var med til at presse Silkeborg helt tilbage.
Men Nicolai Larsen i Silkeborg-målet havde en stor eftermiddag mod sin tidligere arbejdsgiver.
Efter lidt mere end en times spil måtte han således igen hive en stor redning frem, da en fri Peter Ankersen hamrede til kuglen ved bageste stolpe.
Med et kvarter tilbage på uret fik FCN langt om længe bolden i netmaskerne, da Oliver Sonne efter VAR-gennemgang blev noteret for et selvmål.
Mod slutningen jagtede værterne føringsmålet, men igen havde Nicolai Larsen sikre hænder, da chancerne bød sig til.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
OPTAKT
Portugal – Kroatien
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
NYHEDER
Kane snød DR Congo i dramatisk kamp
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
USA – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER