Der skulle et selvmål til, før FC Nordsjælland søndag kunne få bolden i netmaskerne og dermed skaffe sig et enkelt point mod Silkeborg IF i Superligaen.
På Farum Park havde gæsterne chokstartet med et tidligt føringsmål, inden Oliver Sonne efter pausen blev skurken, da han rettede bolden i eget net til slutresultatet 1-1.
Selv kunne FCN-spillerne ikke få bolden over stregen, selv om de flere gange var yderst tæt på.
Var kampen endt med en sejrherre, var denne kravlet op på en foreløbig tredjeplads, men i stedet må Silkeborg med 20 point nøjes med at forblive på fjerdepladsen.
FCN har ét point færre på femtepladsen, men kan overhales af Brøndby, hvis vestegnsklubben mandag vinder over AGF.
Spillemæssigt ramte Silkeborg ikke sit topniveau, og derfor er cheftræner Kent Nielsen formentlig fint tilfreds med resultatet, selv om holdet for femte kamp i streg i ligaen smed en føring.
Der var kun spillet få minutter, da værterne fik alt for lidt ud af en god mulighed, og Silkeborgs Jeppe Andersen efterfølgende kronede en lynhurtig kontra.
Efter chokstarten sad værterne i en underholdende første halvleg på det meste af spillet, men de havde svært ved at finde plads.
Og efter at være kommet bedre med i opgøret var Silkeborg kort før pausen tæt på at fordoble føringen med en stor dobbeltchance.
Et indlæg fra Oliver Sonne kom frem til topscorer Tonni Adamsen, der helt umarkeret foran mål sparkede forbi kuglen.
Den trillede videre til Robin Østrøm, som endte med at blive blokeret.
Forinden havde værterne kombineret sig frem til lovende muligheder, som gang på gang blev afværget.
Den intense jagt på en udligning fortsatte efter pausen, hvor sikker boldomgang var med til at presse Silkeborg helt tilbage.
Men Nicolai Larsen i Silkeborg-målet havde en stor eftermiddag mod sin tidligere arbejdsgiver.
Efter lidt mere end en times spil måtte han således igen hive en stor redning frem, da en fri Peter Ankersen hamrede til kuglen ved bageste stolpe.
Med et kvarter tilbage på uret fik FCN langt om længe bolden i netmaskerne, da Oliver Sonne efter VAR-gennemgang blev noteret for et selvmål.
Mod slutningen jagtede værterne føringsmålet, men igen havde Nicolai Larsen sikre hænder, da chancerne bød sig til.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
England – Argentina
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Argentinsk træner kræver forbedringer
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW