FCN-scout Anders Jensen ny sportschef i norsk klub

Anders Jensen har i en alder af blot 27 år landet et stort job som sportschef i Fredrikstad Fotballklubb.



FCN-scout Anders Jensen ny sportschef i norsk klub

Den norske klub Fredrikstad Fotballklubb har været en tur i Danmark for at finde sin nye sportschef.

Det bliver den unge Anders Jensen, som i en meget ung alder har landet det store job.

Den blot 27-årige nordmand kommer til Eliteserien-klubben fra en stilling som chefscout i FC Nordsjælland.

Han tiltræder sin nye stilling fra 1. februar.

– Jeg ser meget frem til at starte i FKK. Man kan godt mærke, at det er en klub med historie, men med en stor iver efter at blive bedre og udvikle sig, siger Anders Jensen.

Anders Jensen har taget usædvanligt store skridt meget tidligt i sin karriere.

Det begyndte med et job som ungdomstræner i Molde, hvor han var i to år, før Sarpsborg 08 hev ham ind som scout.

Her var han også i to år, før Premier League-giganterne fra Chelsea så deres snit til at drage nytte af hans kvaliteter, og han var i den engelske storklub i fire år, før ejerskabet bag FC Nordsjælland, Right to Dream, lokkede ham til som scout i april 2022. 

I det sidste halvandet år har Anders Jensen været head of recruitment i både Right to Dream Group, og i forbindelse med det nye setup i FC Nordsjælland denne sommer, hvor Phil Radley og Alexander Riget fik nøglerne til den sportslige ledelse i Superliga-klubben blev Anders Jensens rolle lavet om til, at han kun var head of recruitment for tigrene.

Men det går altså stærkt for den unge mand, som allerede nu tager endnu et stort skridt i karrieren og bliver manden med det overordnede ansvar i Frederikstad Fotballklubb, som trods en status som oprykker i Eliteserien klarer sig forrygende med en sjetteplads i den bedste række.

Holdet, som har Jonathan Fischer på kassen som en kæmpe profil i Norge, og også har Jeppe Kjær i truppen, har samlet så mange point sammen, så de ikke kan undgå at slutte på en dårligere plads.

Fra næste sæson bliver det med Anders Jensen som boss, men først har han noget unfinished business i Superliga-klubben.

– Jeg glæder mig til at gøre et godt stykke arbejde for FC Nordsjælland i de næste måneder, inden jeg starter op i det nye år. Vi skal bygge videre på dét, som allerede er startet op med dygtige mennesker i klubben, lyder det fra Anders Jensen.

FC Nordsjælland skal nu finde en ny mand i front for rekrutteringen i Farum.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

LIVE: FC København kan få skræklodtrækning

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Han er VM’s bedste spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: FC København sælger Achouri



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Flere slagter dansker efter grim aktion

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

‘Spanien var det bedste hold’