FCN-scout Anders Jensen ny sportschef i norsk klub

Anders Jensen har i en alder af blot 27 år landet et stort job som sportschef i Fredrikstad Fotballklubb.



FCN-scout Anders Jensen ny sportschef i norsk klub

Den norske klub Fredrikstad Fotballklubb har været en tur i Danmark for at finde sin nye sportschef.

Det bliver den unge Anders Jensen, som i en meget ung alder har landet det store job.

Den blot 27-årige nordmand kommer til Eliteserien-klubben fra en stilling som chefscout i FC Nordsjælland.

Han tiltræder sin nye stilling fra 1. februar.

– Jeg ser meget frem til at starte i FKK. Man kan godt mærke, at det er en klub med historie, men med en stor iver efter at blive bedre og udvikle sig, siger Anders Jensen.

Anders Jensen har taget usædvanligt store skridt meget tidligt i sin karriere.

Det begyndte med et job som ungdomstræner i Molde, hvor han var i to år, før Sarpsborg 08 hev ham ind som scout.

Her var han også i to år, før Premier League-giganterne fra Chelsea så deres snit til at drage nytte af hans kvaliteter, og han var i den engelske storklub i fire år, før ejerskabet bag FC Nordsjælland, Right to Dream, lokkede ham til som scout i april 2022. 

I det sidste halvandet år har Anders Jensen været head of recruitment i både Right to Dream Group, og i forbindelse med det nye setup i FC Nordsjælland denne sommer, hvor Phil Radley og Alexander Riget fik nøglerne til den sportslige ledelse i Superliga-klubben blev Anders Jensens rolle lavet om til, at han kun var head of recruitment for tigrene.

Men det går altså stærkt for den unge mand, som allerede nu tager endnu et stort skridt i karrieren og bliver manden med det overordnede ansvar i Frederikstad Fotballklubb, som trods en status som oprykker i Eliteserien klarer sig forrygende med en sjetteplads i den bedste række.

Holdet, som har Jonathan Fischer på kassen som en kæmpe profil i Norge, og også har Jeppe Kjær i truppen, har samlet så mange point sammen, så de ikke kan undgå at slutte på en dårligere plads.

Fra næste sæson bliver det med Anders Jensen som boss, men først har han noget unfinished business i Superliga-klubben.

– Jeg glæder mig til at gøre et godt stykke arbejde for FC Nordsjælland i de næste måneder, inden jeg starter op i det nye år. Vi skal bygge videre på dét, som allerede er startet op med dygtige mennesker i klubben, lyder det fra Anders Jensen.

FC Nordsjælland skal nu finde en ny mand i front for rekrutteringen i Farum.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Forstår intet af Bisseck-beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Portugal – Kroatien

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg teaser for transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

De tager ikke med FC København på træningslejr

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Belgien – Senegal

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Schweiz – Algeriet

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Afsløring: Kolding køber stor profil

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kane snød DR Congo i dramatisk kamp

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra