FCN-scout Anders Jensen ny sportschef i norsk klub
Den norske klub Fredrikstad Fotballklubb har været en tur i Danmark for at finde sin nye sportschef.
Det bliver den unge Anders Jensen, som i en meget ung alder har landet det store job.
Den blot 27-årige nordmand kommer til Eliteserien-klubben fra en stilling som chefscout i FC Nordsjælland.
Han tiltræder sin nye stilling fra 1. februar.
– Jeg ser meget frem til at starte i FKK. Man kan godt mærke, at det er en klub med historie, men med en stor iver efter at blive bedre og udvikle sig, siger Anders Jensen.
Anders Jensen har taget usædvanligt store skridt meget tidligt i sin karriere.
Det begyndte med et job som ungdomstræner i Molde, hvor han var i to år, før Sarpsborg 08 hev ham ind som scout.
Her var han også i to år, før Premier League-giganterne fra Chelsea så deres snit til at drage nytte af hans kvaliteter, og han var i den engelske storklub i fire år, før ejerskabet bag FC Nordsjælland, Right to Dream, lokkede ham til som scout i april 2022.
I det sidste halvandet år har Anders Jensen været head of recruitment i både Right to Dream Group, og i forbindelse med det nye setup i FC Nordsjælland denne sommer, hvor Phil Radley og Alexander Riget fik nøglerne til den sportslige ledelse i Superliga-klubben blev Anders Jensens rolle lavet om til, at han kun var head of recruitment for tigrene.
Men det går altså stærkt for den unge mand, som allerede nu tager endnu et stort skridt i karrieren og bliver manden med det overordnede ansvar i Frederikstad Fotballklubb, som trods en status som oprykker i Eliteserien klarer sig forrygende med en sjetteplads i den bedste række.
Holdet, som har Jonathan Fischer på kassen som en kæmpe profil i Norge, og også har Jeppe Kjær i truppen, har samlet så mange point sammen, så de ikke kan undgå at slutte på en dårligere plads.
Fra næste sæson bliver det med Anders Jensen som boss, men først har han noget unfinished business i Superliga-klubben.
– Jeg glæder mig til at gøre et godt stykke arbejde for FC Nordsjælland i de næste måneder, inden jeg starter op i det nye år. Vi skal bygge videre på dét, som allerede er startet op med dygtige mennesker i klubben, lyder det fra Anders Jensen.
FC Nordsjælland skal nu finde en ny mand i front for rekrutteringen i Farum.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’