FCN-scout Anders Jensen ny sportschef i norsk klub

Anders Jensen har i en alder af blot 27 år landet et stort job som sportschef i Fredrikstad Fotballklubb.



FCN-scout Anders Jensen ny sportschef i norsk klub

Den norske klub Fredrikstad Fotballklubb har været en tur i Danmark for at finde sin nye sportschef.

Det bliver den unge Anders Jensen, som i en meget ung alder har landet det store job.

Den blot 27-årige nordmand kommer til Eliteserien-klubben fra en stilling som chefscout i FC Nordsjælland.

Han tiltræder sin nye stilling fra 1. februar.

– Jeg ser meget frem til at starte i FKK. Man kan godt mærke, at det er en klub med historie, men med en stor iver efter at blive bedre og udvikle sig, siger Anders Jensen.

Anders Jensen har taget usædvanligt store skridt meget tidligt i sin karriere.

Det begyndte med et job som ungdomstræner i Molde, hvor han var i to år, før Sarpsborg 08 hev ham ind som scout.

Her var han også i to år, før Premier League-giganterne fra Chelsea så deres snit til at drage nytte af hans kvaliteter, og han var i den engelske storklub i fire år, før ejerskabet bag FC Nordsjælland, Right to Dream, lokkede ham til som scout i april 2022. 

I det sidste halvandet år har Anders Jensen været head of recruitment i både Right to Dream Group, og i forbindelse med det nye setup i FC Nordsjælland denne sommer, hvor Phil Radley og Alexander Riget fik nøglerne til den sportslige ledelse i Superliga-klubben blev Anders Jensens rolle lavet om til, at han kun var head of recruitment for tigrene.

Men det går altså stærkt for den unge mand, som allerede nu tager endnu et stort skridt i karrieren og bliver manden med det overordnede ansvar i Frederikstad Fotballklubb, som trods en status som oprykker i Eliteserien klarer sig forrygende med en sjetteplads i den bedste række.

Holdet, som har Jonathan Fischer på kassen som en kæmpe profil i Norge, og også har Jeppe Kjær i truppen, har samlet så mange point sammen, så de ikke kan undgå at slutte på en dårligere plads.

Fra næste sæson bliver det med Anders Jensen som boss, men først har han noget unfinished business i Superliga-klubben.

– Jeg glæder mig til at gøre et godt stykke arbejde for FC Nordsjælland i de næste måneder, inden jeg starter op i det nye år. Vi skal bygge videre på dét, som allerede er startet op med dygtige mennesker i klubben, lyder det fra Anders Jensen.

FC Nordsjælland skal nu finde en ny mand i front for rekrutteringen i Farum.





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Bombe på vej i Real Madrid?

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Supercomputer: De vinder Superligaen 

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kæmpekøb retur til FC København?

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Kalder tronskifte i Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby