FCN sikkert videre til semifinalen: Dog med skade

Superligaholdet vandt returkampen 2-1 over AB fra 2. division. Oliver Villadsen udgik med bekymrende skade.



FC Nordsjælland er som det første hold klar til semifinalerne i den danske pokalturnering.

Lørdag vandt superligamandskabet hjemme i Farum den anden kvartfinale mod AB fra 2. division med 2-1.

Dermed er favoritterne videre med samlet 5-1, efter at onsdagens duel mellem de to klubber samme sted endte 3-0 til FCN.

På grund af frost i AB's bane i Gladsaxe, så var returopgøret flyttet til kunstgræsset i Farum, hvor AB-spillerne havde svært ved at følge med i FCN's lynhurtige spil.

For nordsjællændernes vedkommende var det årets næstsidste kamp, da der torsdag venter et vigtigt opgør på udebane mod bulgarske Ludogorets i Conference Leagues gruppespil.

Med henblik på den kamp var det bekymrende, at højrebacken Oliver Villadsen i pausen blev udskiftet. I slutningen af første halvleg måtte Villadsen humpende hjælpes fra banen med smerter i højre ben efter en nærkamp.

I forvejen er FCN ramt af skader på målmandspositionen, hvilket betyder, at det normale tredjevalg Andreas Gülstorff vogtede målet mod AB.

FCN tog føringen midtvejs i første halvleg, da 19-årige Kaare Barslund dirigerede et frispark i mål med panden.

Ti minutter senere øgede Daniel Svensson til 2-0 på et straffespark begået mod Rocco Ascone.

I anden halvleg fik AB lidt mere spil, og det udmøntede sig til sidst i en scoring, da hollandske Tim Freriks headede en reducering over målstregen med et velplaceret hovedstød.

Senere lørdag tager Silkeborg imod FC København, efter at midtjyderne for tre dage siden vandt 2-0 i Parken.

Søndag skal AGF en tur til Brøndby for at forsvare en 2-0-sejr, mens Lyngby er bagud med 2-3 i en duel med Fredericia fra 1. division.

/ritzau/





Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Godt nyt for Jess Thorup

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Lyon forhandler med dansk profil

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Kovending? Han kan blive i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Vil hente FC Midtjylland-profil

Chelsea – Tottenham

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Neestrup jagtes af storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!