FCN sikkert videre til semifinalen: Dog med skade

Superligaholdet vandt returkampen 2-1 over AB fra 2. division. Oliver Villadsen udgik med bekymrende skade.



FC Nordsjælland er som det første hold klar til semifinalerne i den danske pokalturnering.

Lørdag vandt superligamandskabet hjemme i Farum den anden kvartfinale mod AB fra 2. division med 2-1.

Dermed er favoritterne videre med samlet 5-1, efter at onsdagens duel mellem de to klubber samme sted endte 3-0 til FCN.

På grund af frost i AB's bane i Gladsaxe, så var returopgøret flyttet til kunstgræsset i Farum, hvor AB-spillerne havde svært ved at følge med i FCN's lynhurtige spil.

For nordsjællændernes vedkommende var det årets næstsidste kamp, da der torsdag venter et vigtigt opgør på udebane mod bulgarske Ludogorets i Conference Leagues gruppespil.

Med henblik på den kamp var det bekymrende, at højrebacken Oliver Villadsen i pausen blev udskiftet. I slutningen af første halvleg måtte Villadsen humpende hjælpes fra banen med smerter i højre ben efter en nærkamp.

I forvejen er FCN ramt af skader på målmandspositionen, hvilket betyder, at det normale tredjevalg Andreas Gülstorff vogtede målet mod AB.

FCN tog føringen midtvejs i første halvleg, da 19-årige Kaare Barslund dirigerede et frispark i mål med panden.

Ti minutter senere øgede Daniel Svensson til 2-0 på et straffespark begået mod Rocco Ascone.

I anden halvleg fik AB lidt mere spil, og det udmøntede sig til sidst i en scoring, da hollandske Tim Freriks headede en reducering over målstregen med et velplaceret hovedstød.

Senere lørdag tager Silkeborg imod FC København, efter at midtjyderne for tre dage siden vandt 2-0 i Parken.

Søndag skal AGF en tur til Brøndby for at forsvare en 2-0-sejr, mens Lyngby er bagud med 2-3 i en duel med Fredericia fra 1. division.

/ritzau/





Afsløring: Brøndby henter FC København-talent




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Jens Stage-skifte i fare

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Dame N’Doye scorer nyt job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Interessant melding om VM-profil

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Holland – Sverige

Tordner mod VM-træner

Belgien – Iran

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Vigtigt nyt for ‘AC’

Tyskland – Elfenbenskysten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spanien – Saudi-Arabien

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag