FCN-stjerne siger farvel: Håber at vende tilbage

Andreas Schjelderup har været udlejet til FC Nordsjælland i denne sæson, og nu tager han afsked med klubben. Nordmanden håber, at han vender tilbage til FC Nordsjælland en dag.



Andreas Schjelderup har været en stor succes for FC Nordsjælland i denne sæson, hvor han har været udlejet fra Benfica. 

FC Nordsjælland får dog ikke glæde af ham fremover, da han skal tilbage til den portugisiske klub.

Nordmanden siger til klubbens hjemmeside, at det har været et fremragende ophold i den nordsjællandske klub, og han åbner døren for at vende retur på et senere tidspunkt.

– Det har været fantastisk at være tilbage og se både trænere og holdkammerater igen. Starten var lidt svær og jeg skulle lige finde tilbage i rytmen. Men jeg har forsøgt at bygge på hele tiden og synes selv, at det er gået rigtig godt her i foråret.

– Jeg kom tilbage for at få den spilletid, jeg havde brug for. Og tiden her har helt sikkert givet mig alt det, som jeg søgte. Og denne her afslutning på sæsonen har været fantastisk for mig. Jeg føler, at jeg har udviklet mig endnu mere og er også blevet belønnet nu med en udtagelse til A-landsholdet.

– Jeg vil gerne takke fansene for den store støtte, som jeg har mærket her. Jeg håber, at vi ses engang i fremtiden. Og så vil jeg gerne takke alle mine holdkammerater og trænerne for igen at tage så godt imod mig.

19-årige Schjellerup var så markant i Superligaen, at han blev kåret som Forårets Profil af Tipsbladet. 

Det blev til 38 kampe med ti mål og 11 oplæg til følge for den unge nordmand for FC Nordsjælland i den overståede sæson.







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De tager ikke med FC København på træningslejr



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby tæt på denne keeper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Her er 16.-delsfinalerne til VM

England – DR Congo

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Mexico er klar til ottendedelsfinalen

Ellevild Haaland: Det er sindssygt!

Afsløring: Kolding køber stor profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

USA – Bosnien-Hercegovina