FCN-teenagere ydmyger AaB og holder bronzedrøm i live

FC Nordsjælland slog AaB stort, da Mikkel Damsgaard og Mohammed Kudus viste stor målfarlighed i slutspillet.



FC Nordsjælland storsejrede lørdag på Aalborg Portland Park. AaB blev slået med 4-0 i 3F Superligaens mesterskabsspil.

De to 19-årige offensivspillere Mikkel Damsgaard og Mohammed Kudus stod hver for to mål mod nordjyderne. Dermed er den nordsjællandske bronzedrøm fortsat i live, mens AaB ligger klart sidst i top-6.

Opgørets start var præget af hurtigt pasningsspil og højt pres fra begge mandskaber. Men gæsterne satte sig hurtigt på spillet og dominerende med sikre afleveringer gennem de nordjyske kæder.

AaB formåede slet ikke at opretholde presset på FC Nordsjællands hurtige offensivspillere.

En halv time inde i første halvleg kom fløjspilleren Ibrahim Sadiq igennem i venstre side og lagde en tværaflevering ind i det lille felt. Herfra kunne Mikkel Damsgaard lægge bolden roligt ind i et tomt mål.

Få minutter senere var FC Nordsjælland-talentet igen i aktion. Midtstopperen Jores Okore clearede et indlæg i AaB-feltet. Herefter opsnappede Damsgaard bolden uden for feltet og scorede med et flot mål fra distancen.

Fem minutter efter pausen udbyggede 19-årige Mohammed Kudus til 3-0, da en tacklet bold endte i dybden.

Kort efter kom Kudus igen på måltavlen, da han selvstændigt spillede sig gennem en passiv AaB-kæde og udplacerede Andreas Hansen i målet.

Dermed har FC Nordsjælland seks point op til AGF på tredjepladsen i Superligaens mesterskabsspil. Aarhusianerne spiller søndag med FC Midtjylland.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

‘Det var verdens undergang’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Derfor trækker FC København-transfer ud

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Begejstret for Jacob Neestrup

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta