FCN-teenagere ydmyger AaB og holder bronzedrøm i live

FC Nordsjælland slog AaB stort, da Mikkel Damsgaard og Mohammed Kudus viste stor målfarlighed i slutspillet.



FC Nordsjælland storsejrede lørdag på Aalborg Portland Park. AaB blev slået med 4-0 i 3F Superligaens mesterskabsspil.

De to 19-årige offensivspillere Mikkel Damsgaard og Mohammed Kudus stod hver for to mål mod nordjyderne. Dermed er den nordsjællandske bronzedrøm fortsat i live, mens AaB ligger klart sidst i top-6.

Opgørets start var præget af hurtigt pasningsspil og højt pres fra begge mandskaber. Men gæsterne satte sig hurtigt på spillet og dominerende med sikre afleveringer gennem de nordjyske kæder.

AaB formåede slet ikke at opretholde presset på FC Nordsjællands hurtige offensivspillere.

En halv time inde i første halvleg kom fløjspilleren Ibrahim Sadiq igennem i venstre side og lagde en tværaflevering ind i det lille felt. Herfra kunne Mikkel Damsgaard lægge bolden roligt ind i et tomt mål.

Få minutter senere var FC Nordsjælland-talentet igen i aktion. Midtstopperen Jores Okore clearede et indlæg i AaB-feltet. Herefter opsnappede Damsgaard bolden uden for feltet og scorede med et flot mål fra distancen.

Fem minutter efter pausen udbyggede 19-årige Mohammed Kudus til 3-0, da en tacklet bold endte i dybden.

Kort efter kom Kudus igen på måltavlen, da han selvstændigt spillede sig gennem en passiv AaB-kæde og udplacerede Andreas Hansen i målet.

Dermed har FC Nordsjælland seks point op til AGF på tredjepladsen i Superligaens mesterskabsspil. Aarhusianerne spiller søndag med FC Midtjylland.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Colombia – Portugal

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

FC København jagter Romane Amane

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

FCK-profil med hattrick i målfest

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til storklub?

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Markant ændring i Silkeborg

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM