FC Nordsjælland er tilbage på Superligaens førsteplads efter en hårdt tilkæmpet 2-1-sejr over Lyngby mandag aften.
Flemming Pedersens tropper er det eneste hold i Superligaen, der har vundet alle tre kampe, og der er dermed skabt et lille hul på to point ned til Silkeborg og AC Horsens på de efterfølgende pladser.
FCN’s to mål blev scoret af angriber Mads Hansen, der havde en stor aften i Farum. Indskiftede Emil Nielsen scorede Lyngbys eneste mål.
Det var to fremadstormende hold, der stillede til start i Farum. Lyngby var kommet for at dominere kampen, og FC Nordsjælland var, som altid, utroligt farlige på omstillinger.
Mange af Lyngby-mulighederne gik igennem hurtige Adam Sørensen på venstre back, der med sin høje fart skabte store problemer for hjemmeholdet.
Det var dog som om, at meget af farten gik af spillet, når Lyngby nærmede sig FCN-målet, og af samme årsag udeblev de helt store chancer.
FCN spillede sig frem til flere store chancer, men den store forløsning kom ti minutter før pausen, da Mads Hansen sendte den i kassen direkte på frispark.
Lyngby-målmand Frederik Ibsen var stiktosset inde i Lyngby-målet, da frisparket fik lov til at gå direkte igennem en meget hullet Lyngby-mur.
Anden halvleg bød ikke på chancer i samme omfang som første halvleg. Til gengæld var begge hold skarpere foran kassen.
Lyngby fik udlignet 20 minutter inde i anden halvleg, da indskiftede Emil Nielsen kom først på en løs bold i feltet, som han sikkert sendte i nettet.
Men FCN ville ikke tage til takke med det uafgjorte resultat. Mads Hansen var opmærksom, da indskiftede Kristian Riis sendte en dårlige tilbagelægning afsted.
Den unge FCN-angriber sendte med stor sikkerhed sejrsmålet i kassen, da han med godt ti minutter tilbage scorede sit andet mål i kampen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
VM-spiller alvorligt skadet
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Medier jubler over USA’s nedtur
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
NYHEDER