FC Nordsjælland straffede Lyngbys to store fejl

FC Nordsjælland har spillet sig op på førstepladsen, efter at holdet slog Lyngby 2-1 hjemme i Farum.



FC Nordsjælland er tilbage på Superligaens førsteplads efter en hårdt tilkæmpet 2-1-sejr over Lyngby mandag aften.

Flemming Pedersens tropper er det eneste hold i Superligaen, der har vundet alle tre kampe, og der er dermed skabt et lille hul på to point ned til Silkeborg og AC Horsens på de efterfølgende pladser.

FCN’s to mål blev scoret af angriber Mads Hansen, der havde en stor aften i Farum. Indskiftede Emil Nielsen scorede Lyngbys eneste mål.

Det var to fremadstormende hold, der stillede til start i Farum. Lyngby var kommet for at dominere kampen, og FC Nordsjælland var, som altid, utroligt farlige på omstillinger.

Mange af Lyngby-mulighederne gik igennem hurtige Adam Sørensen på venstre back, der med sin høje fart skabte store problemer for hjemmeholdet.

Det var dog som om, at meget af farten gik af spillet, når Lyngby nærmede sig FCN-målet, og af samme årsag udeblev de helt store chancer.

FCN spillede sig frem til flere store chancer, men den store forløsning kom ti minutter før pausen, da Mads Hansen sendte den i kassen direkte på frispark.

Lyngby-målmand Frederik Ibsen var stiktosset inde i Lyngby-målet, da frisparket fik lov til at gå direkte igennem en meget hullet Lyngby-mur.

Anden halvleg bød ikke på chancer i samme omfang som første halvleg. Til gengæld var begge hold skarpere foran kassen.

Lyngby fik udlignet 20 minutter inde i anden halvleg, da indskiftede Emil Nielsen kom først på en løs bold i feltet, som han sikkert sendte i nettet.

Men FCN ville ikke tage til takke med det uafgjorte resultat. Mads Hansen var opmærksom, da indskiftede Kristian Riis sendte en dårlige tilbagelægning afsted.

Den unge FCN-angriber sendte med stor sikkerhed sejrsmålet i kassen, da han med godt ti minutter tilbage scorede sit andet mål i kampen.

/ritzau/



– Han er fuldstændig vanvittig

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Kamil Grabara-opslag bemærkes

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Stort Yussuf Poulsen-chok

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Her er AGF’s transferplaner

– Lidt af en bombe

Brøndby takker nej til to spillere

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Medier i svime: Den bedste!

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Dansker færdig i Ajax?

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpe brag venter fredag

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller