FC Nordsjælland straffede Lyngbys to store fejl

FC Nordsjælland har spillet sig op på førstepladsen, efter at holdet slog Lyngby 2-1 hjemme i Farum.



FC Nordsjælland er tilbage på Superligaens førsteplads efter en hårdt tilkæmpet 2-1-sejr over Lyngby mandag aften.

Flemming Pedersens tropper er det eneste hold i Superligaen, der har vundet alle tre kampe, og der er dermed skabt et lille hul på to point ned til Silkeborg og AC Horsens på de efterfølgende pladser.

FCN’s to mål blev scoret af angriber Mads Hansen, der havde en stor aften i Farum. Indskiftede Emil Nielsen scorede Lyngbys eneste mål.

Det var to fremadstormende hold, der stillede til start i Farum. Lyngby var kommet for at dominere kampen, og FC Nordsjælland var, som altid, utroligt farlige på omstillinger.

Mange af Lyngby-mulighederne gik igennem hurtige Adam Sørensen på venstre back, der med sin høje fart skabte store problemer for hjemmeholdet.

Det var dog som om, at meget af farten gik af spillet, når Lyngby nærmede sig FCN-målet, og af samme årsag udeblev de helt store chancer.

FCN spillede sig frem til flere store chancer, men den store forløsning kom ti minutter før pausen, da Mads Hansen sendte den i kassen direkte på frispark.

Lyngby-målmand Frederik Ibsen var stiktosset inde i Lyngby-målet, da frisparket fik lov til at gå direkte igennem en meget hullet Lyngby-mur.

Anden halvleg bød ikke på chancer i samme omfang som første halvleg. Til gengæld var begge hold skarpere foran kassen.

Lyngby fik udlignet 20 minutter inde i anden halvleg, da indskiftede Emil Nielsen kom først på en løs bold i feltet, som han sikkert sendte i nettet.

Men FCN ville ikke tage til takke med det uafgjorte resultat. Mads Hansen var opmærksom, da indskiftede Kristian Riis sendte en dårlige tilbagelægning afsted.

Den unge FCN-angriber sendte med stor sikkerhed sejrsmålet i kassen, da han med godt ti minutter tilbage scorede sit andet mål i kampen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Fatter intet af Brøndby-bombe

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Overraskende skifte lurer

Næste sæson skal vi i Europa

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

– Neestrup kan blive næste landstræner

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

De vil gerne have Jens Jønsson



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’