FC Nordsjælland er tilbage på Superligaens førsteplads efter en hårdt tilkæmpet 2-1-sejr over Lyngby mandag aften.
Flemming Pedersens tropper er det eneste hold i Superligaen, der har vundet alle tre kampe, og der er dermed skabt et lille hul på to point ned til Silkeborg og AC Horsens på de efterfølgende pladser.
FCN’s to mål blev scoret af angriber Mads Hansen, der havde en stor aften i Farum. Indskiftede Emil Nielsen scorede Lyngbys eneste mål.
Det var to fremadstormende hold, der stillede til start i Farum. Lyngby var kommet for at dominere kampen, og FC Nordsjælland var, som altid, utroligt farlige på omstillinger.
Mange af Lyngby-mulighederne gik igennem hurtige Adam Sørensen på venstre back, der med sin høje fart skabte store problemer for hjemmeholdet.
Det var dog som om, at meget af farten gik af spillet, når Lyngby nærmede sig FCN-målet, og af samme årsag udeblev de helt store chancer.
FCN spillede sig frem til flere store chancer, men den store forløsning kom ti minutter før pausen, da Mads Hansen sendte den i kassen direkte på frispark.
Lyngby-målmand Frederik Ibsen var stiktosset inde i Lyngby-målet, da frisparket fik lov til at gå direkte igennem en meget hullet Lyngby-mur.
Anden halvleg bød ikke på chancer i samme omfang som første halvleg. Til gengæld var begge hold skarpere foran kassen.
Lyngby fik udlignet 20 minutter inde i anden halvleg, da indskiftede Emil Nielsen kom først på en løs bold i feltet, som han sikkert sendte i nettet.
Men FCN ville ikke tage til takke med det uafgjorte resultat. Mads Hansen var opmærksom, da indskiftede Kristian Riis sendte en dårlige tilbagelægning afsted.
Den unge FCN-angriber sendte med stor sikkerhed sejrsmålet i kassen, da han med godt ti minutter tilbage scorede sit andet mål i kampen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Real Madrid nærmer sig fund af muldvarp
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
EKSKLUSIVT
Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
TRANSFER