FCN-boss efter exit: Det blev lidt for vildt

FC Nordsjælland-træner Johannes Hoff Thorup erkender, at tempoet blev lidt for højt i torsdagens pokalexit.



FCN er færdige i pokalturneringen, efter holdet tabte med 3-5 til FC København i torsdagens semifinale. Farum-klubbens 3-2-sejr fra det første opgør blev således forvandlet til et samlet 6-7-nederlag.

Ifølge Johannes Hoff Thorup var FCN’s taktik ellers tæt på at lykkes i torsdagens returkamp, men cheftræneren peger på, at tempoet til tider blev en anelse for højt.

– Vi gav den et skud med at komme ud over stepperne, men det blev måske en anelse for vildt, og tempoet gik lidt for hurtigt for nogen. Det var det, der gjorde, at der opstod fejl.

– Det kunne vi så også se, at der gjorde i den anden ende, så det var lige før, at kampbilledet blev, som vi på forhånd havde ønsket, siger FCN-træneren.

Hoff Thorup forklarer videre, at den missede pokalfinale naturligvis er en stor skuffelse for FCN, der ganske enkelt var for dårlige til at lukke af for FCK.

– Jeg er skuffet, og det er mest af alt over resultatet. For jeg synes, der var nogle okay ting i kampen.

– Vi lukkede for mange mål ind. Der var for mange situationer i kampen, som ikke blev løst stærkt nok, men det var nok på grund af det høje tempo, siger Hoff Thorup.

Skuffelsen over at ryge ud af pokalturneringen lige før finalen var også stor hos FCN-profilen Emiliano Marcondes efter 3-5-nederlaget.

– Det er ærgerligt ikke at være i finalen. Det er ikke tit, at man står i en situation, hvor man kan spille sig i en finale, så jeg er ekstremt skuffet, siger Marcondes.

FCN og FCK skal allerede på mandag møde hinanden igen i Superligaens mesterskabsspil, og selv om torsdagens pokalexit bliver svært at skylle væk, understreger Marcondes vigtigheden af at se fremad.

– Den bliver tung at rejse sig fra, men det er her, vi skal udvikle os og komme videre så hurtigt som muligt.

– Det er en god udfordring for alle de unge spillere at lære, hvordan man kan rejse sig ovenpå sådan en skuffelse, afslutter FCN-kreatøren.

Mandagens opgør mellem FCN og FCK spilles på Right to Dream Park med kampstart klokken 19:00.

/ritzau/





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

LIVE: AGF – FC Midtjylland

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Snestorm kan udfordre OB

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Derfor var Moukoko vraget

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Godt nyt – nu er han landet i København

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Afviser Anderlecht

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

United-ejer giver offentlig undskyldning

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Hård dom over Franks fremtid

Det er mesterskabsklasse, AGF!

‘Skader falder aldrig belejligt’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Nægtet Brøndby-skifte

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Thomas Tuchel laver ny aftale

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Vild aften! Kun sket én gang før

Riemer reagerer på Frank-fyring

Zorniger i chok: Er det en joke?

Ekspert: Det mest positive for FCK