FCN-boss efter exit: Det blev lidt for vildt

FC Nordsjælland-træner Johannes Hoff Thorup erkender, at tempoet blev lidt for højt i torsdagens pokalexit.



FCN er færdige i pokalturneringen, efter holdet tabte med 3-5 til FC København i torsdagens semifinale. Farum-klubbens 3-2-sejr fra det første opgør blev således forvandlet til et samlet 6-7-nederlag.

Ifølge Johannes Hoff Thorup var FCN’s taktik ellers tæt på at lykkes i torsdagens returkamp, men cheftræneren peger på, at tempoet til tider blev en anelse for højt.

– Vi gav den et skud med at komme ud over stepperne, men det blev måske en anelse for vildt, og tempoet gik lidt for hurtigt for nogen. Det var det, der gjorde, at der opstod fejl.

– Det kunne vi så også se, at der gjorde i den anden ende, så det var lige før, at kampbilledet blev, som vi på forhånd havde ønsket, siger FCN-træneren.

Hoff Thorup forklarer videre, at den missede pokalfinale naturligvis er en stor skuffelse for FCN, der ganske enkelt var for dårlige til at lukke af for FCK.

– Jeg er skuffet, og det er mest af alt over resultatet. For jeg synes, der var nogle okay ting i kampen.

– Vi lukkede for mange mål ind. Der var for mange situationer i kampen, som ikke blev løst stærkt nok, men det var nok på grund af det høje tempo, siger Hoff Thorup.

Skuffelsen over at ryge ud af pokalturneringen lige før finalen var også stor hos FCN-profilen Emiliano Marcondes efter 3-5-nederlaget.

– Det er ærgerligt ikke at være i finalen. Det er ikke tit, at man står i en situation, hvor man kan spille sig i en finale, så jeg er ekstremt skuffet, siger Marcondes.

FCN og FCK skal allerede på mandag møde hinanden igen i Superligaens mesterskabsspil, og selv om torsdagens pokalexit bliver svært at skylle væk, understreger Marcondes vigtigheden af at se fremad.

– Den bliver tung at rejse sig fra, men det er her, vi skal udvikle os og komme videre så hurtigt som muligt.

– Det er en god udfordring for alle de unge spillere at lære, hvordan man kan rejse sig ovenpå sådan en skuffelse, afslutter FCN-kreatøren.

Mandagens opgør mellem FCN og FCK spilles på Right to Dream Park med kampstart klokken 19:00.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

De er tilbage i Premier League

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

FC København kan få Jens Stage-millioner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Stor melding om Andreas Christensens fremtid