FCN-boss efter exit: Det blev lidt for vildt

FC Nordsjælland-træner Johannes Hoff Thorup erkender, at tempoet blev lidt for højt i torsdagens pokalexit.



FCN er færdige i pokalturneringen, efter holdet tabte med 3-5 til FC København i torsdagens semifinale. Farum-klubbens 3-2-sejr fra det første opgør blev således forvandlet til et samlet 6-7-nederlag.

Ifølge Johannes Hoff Thorup var FCN’s taktik ellers tæt på at lykkes i torsdagens returkamp, men cheftræneren peger på, at tempoet til tider blev en anelse for højt.

– Vi gav den et skud med at komme ud over stepperne, men det blev måske en anelse for vildt, og tempoet gik lidt for hurtigt for nogen. Det var det, der gjorde, at der opstod fejl.

– Det kunne vi så også se, at der gjorde i den anden ende, så det var lige før, at kampbilledet blev, som vi på forhånd havde ønsket, siger FCN-træneren.

Hoff Thorup forklarer videre, at den missede pokalfinale naturligvis er en stor skuffelse for FCN, der ganske enkelt var for dårlige til at lukke af for FCK.

– Jeg er skuffet, og det er mest af alt over resultatet. For jeg synes, der var nogle okay ting i kampen.

– Vi lukkede for mange mål ind. Der var for mange situationer i kampen, som ikke blev løst stærkt nok, men det var nok på grund af det høje tempo, siger Hoff Thorup.

Skuffelsen over at ryge ud af pokalturneringen lige før finalen var også stor hos FCN-profilen Emiliano Marcondes efter 3-5-nederlaget.

– Det er ærgerligt ikke at være i finalen. Det er ikke tit, at man står i en situation, hvor man kan spille sig i en finale, så jeg er ekstremt skuffet, siger Marcondes.

FCN og FCK skal allerede på mandag møde hinanden igen i Superligaens mesterskabsspil, og selv om torsdagens pokalexit bliver svært at skylle væk, understreger Marcondes vigtigheden af at se fremad.

– Den bliver tung at rejse sig fra, men det er her, vi skal udvikle os og komme videre så hurtigt som muligt.

– Det er en god udfordring for alle de unge spillere at lære, hvordan man kan rejse sig ovenpå sådan en skuffelse, afslutter FCN-kreatøren.

Mandagens opgør mellem FCN og FCK spilles på Right to Dream Park med kampstart klokken 19:00.

/ritzau/





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe