FCN-træner efter stjernesalg: Forventer mere af disse spillere

Flemming Pedersen forventer, at flere spillere kan blomstre, efter at FC Nordsjælland har sagt farvel til et par stjerner.



FC Nordsjælland har sagt farvel til et par af deres største stjerner denne sommer, og cheftræner Flemming Pedersen forventer, at det vil give plads til andre spillere, der kan løfte sit niveau. Det siger han til Frederiksborg Amts Avis.

De mest markante afgange denne sommer har været Mohammed Kudus og Mikkel Damsgaard, der hver især scorede 11 mål i den forgangne Superliga-sæson. Nu skal de fremover spille for henholdsvis Ajax og Sampdoria.

Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Men selvom det er store tab, er Flemming Pedersen ikke nervøs. Han er overbevist om, at andre spillere kan blomstre og sætter navn på et par af dem. 

– Kamaldeen Sulemana har været iøjnefaldende. Men jeg tror, at Mohammed Diomande vil tage skridt, og det vil Magnus Kofod Andersen også. Så er der en spiller som Mikkel Rygaard, der vil tage endnu større ansvar. Han har også stået lidt i skyggen af Kudus og Damsgaard. Og så forventer jeg, at en spiller som Kian Hansen, der er anfører, virkelig træder frem som den forreste leder. Nu har han været her et år og kender det hele, siger Flemming Pedersen til Frederiksborg Amts Avis.

Læs også:FCN har styr på truppen og på transfers: Ikke så sexet i medieverdenen

Cheftræneren peger også på den unge trio Oliver Antman, Abu Francis og Tochi Chukwuani, som spændende spillere.

FC Nordsjælland har desuden også sagt farvel til målmand Nicolai Larsen og forsvarsspiller Abdul Mumin denne sommer. De er taget til henholdsvis franske Guingamp og portugisiske Vitoria Gumaraes. 

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020




LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han afløser Mourinho

Han bliver cheftræner i Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nu melder Christian Eriksen ud

Afslører: Storklub missede Højlund

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Jonas Wind til danskerklub?

FCK henter svensk talent

Bud på 1,12 milliard afvist



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Klar melding fra Thomas Gravesen

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre