FCN-træner efter stjernesalg: Forventer mere af disse spillere

Flemming Pedersen forventer, at flere spillere kan blomstre, efter at FC Nordsjælland har sagt farvel til et par stjerner.



FC Nordsjælland har sagt farvel til et par af deres største stjerner denne sommer, og cheftræner Flemming Pedersen forventer, at det vil give plads til andre spillere, der kan løfte sit niveau. Det siger han til Frederiksborg Amts Avis.

De mest markante afgange denne sommer har været Mohammed Kudus og Mikkel Damsgaard, der hver især scorede 11 mål i den forgangne Superliga-sæson. Nu skal de fremover spille for henholdsvis Ajax og Sampdoria.

Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Men selvom det er store tab, er Flemming Pedersen ikke nervøs. Han er overbevist om, at andre spillere kan blomstre og sætter navn på et par af dem. 

– Kamaldeen Sulemana har været iøjnefaldende. Men jeg tror, at Mohammed Diomande vil tage skridt, og det vil Magnus Kofod Andersen også. Så er der en spiller som Mikkel Rygaard, der vil tage endnu større ansvar. Han har også stået lidt i skyggen af Kudus og Damsgaard. Og så forventer jeg, at en spiller som Kian Hansen, der er anfører, virkelig træder frem som den forreste leder. Nu har han været her et år og kender det hele, siger Flemming Pedersen til Frederiksborg Amts Avis.

Læs også:FCN har styr på truppen og på transfers: Ikke så sexet i medieverdenen

Cheftræneren peger også på den unge trio Oliver Antman, Abu Francis og Tochi Chukwuani, som spændende spillere.

FC Nordsjælland har desuden også sagt farvel til målmand Nicolai Larsen og forsvarsspiller Abdul Mumin denne sommer. De er taget til henholdsvis franske Guingamp og portugisiske Vitoria Gumaraes. 

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020




Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende billeder for England

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

Forbereder bud på 970 mio.

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Lufter vild Ronaldo-teori

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk træner færdig ved VM

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

FCK går på rov i Viborg

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Åbner op for sommertransfer

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Schweiz – Canada

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag