FCN-træner: Forventer hårde dueller torsdag

Ludogorets har brug for at sende et positivt signal til omgivelserne efter afklapsningen i Farum i oktober.



7-1 lød de usædvanlige cifre, da FC Nordsjælland på hjemmebane bankede bulgarske Ludogorets i starten af oktober.

Men FCN-træner Johannes Hoff Thorup regner med anderledes hård modstand, når hans hold torsdag aften møder samme modstander på fremmed græs i sidste runde af Conference Leagues gruppespil.

– Jeg forventer, at vi møder et hold, som har ambitioner om at vise, at det 1-7-nederlag, som de led her hos os sidst, det var en engangsforestilling, og at det ikke er styrkeforholdet mellem de to hold.

– Så jeg tror godt, at vi kan forvente – og det er også det, vi har forberedt – at det er et hold, som kommer ret hårdt ud fra start. Som kommer til at gå ret hårdt i dueller og går i mand-mand-spil til tider. For der ligger simpelthen også noget signal for dem, som de skal have sendt – både til klubben og fans, siger Johannes Hoff Thorup til klubbens hjemmeside.

Med uafgjort går nordsjællænderne videre i turneringen, men det kræver formentlig en sejr at sikre sig førstepladsen i gruppen.

Det er ikke uvæsentligt, fordi holdet på førstepladsen springer en knockoutrunde over og stryger direkte i ottendedelsfinalerne.

– Det vigtigste for os er at gå videre fra puljen. Det er helt klart det, der fylder mest. Og så er det en ekstra gevinst, at vi kan få førstepladsen med en sejr. Det kommer selvfølgelig også til at spille ind. For det vil jo betyde helt enormt meget, hvis det lykkes for os, siger Johannes Hoff Thorup.

Til bold.dk oplyser han, at der er gode muligheder for, at Andreas Hansen når at blive klar til kampen. Førstemålmanden har været ude med en skade i en måned. Backen Oliver Villadsens chancer for at blive kampklar er ifølge FCN-træneren fifty-fifty.

/ritzau/



Han erstatter Bo Henriksen

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Nu er han gratis – på vej til OB?

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Storklub meldes interesseret

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

– Brøndby er chanceløse

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Esbjerg og FC København mødes i pokalturneringen

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Frank reddet i døende sekunder

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

FC København-profil ude med sygdom

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’