FCN-træner: Forventer hårde dueller torsdag

Ludogorets har brug for at sende et positivt signal til omgivelserne efter afklapsningen i Farum i oktober.



7-1 lød de usædvanlige cifre, da FC Nordsjælland på hjemmebane bankede bulgarske Ludogorets i starten af oktober.

Men FCN-træner Johannes Hoff Thorup regner med anderledes hård modstand, når hans hold torsdag aften møder samme modstander på fremmed græs i sidste runde af Conference Leagues gruppespil.

– Jeg forventer, at vi møder et hold, som har ambitioner om at vise, at det 1-7-nederlag, som de led her hos os sidst, det var en engangsforestilling, og at det ikke er styrkeforholdet mellem de to hold.

– Så jeg tror godt, at vi kan forvente – og det er også det, vi har forberedt – at det er et hold, som kommer ret hårdt ud fra start. Som kommer til at gå ret hårdt i dueller og går i mand-mand-spil til tider. For der ligger simpelthen også noget signal for dem, som de skal have sendt – både til klubben og fans, siger Johannes Hoff Thorup til klubbens hjemmeside.

Med uafgjort går nordsjællænderne videre i turneringen, men det kræver formentlig en sejr at sikre sig førstepladsen i gruppen.

Det er ikke uvæsentligt, fordi holdet på førstepladsen springer en knockoutrunde over og stryger direkte i ottendedelsfinalerne.

– Det vigtigste for os er at gå videre fra puljen. Det er helt klart det, der fylder mest. Og så er det en ekstra gevinst, at vi kan få førstepladsen med en sejr. Det kommer selvfølgelig også til at spille ind. For det vil jo betyde helt enormt meget, hvis det lykkes for os, siger Johannes Hoff Thorup.

Til bold.dk oplyser han, at der er gode muligheder for, at Andreas Hansen når at blive klar til kampen. Førstemålmanden har været ude med en skade i en måned. Backen Oliver Villadsens chancer for at blive kampklar er ifølge FCN-træneren fifty-fifty.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Surt show

Brøndby med transferscoop?

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afviste Premier League-klubber

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brasilien – Japan

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Tæt på kæmpetransfer

Zorniger fremhæver transfervindue