7-1 lød de usædvanlige cifre, da FC Nordsjælland på hjemmebane bankede bulgarske Ludogorets i starten af oktober.
Men FCN-træner Johannes Hoff Thorup regner med anderledes hård modstand, når hans hold torsdag aften møder samme modstander på fremmed græs i sidste runde af Conference Leagues gruppespil.
– Jeg forventer, at vi møder et hold, som har ambitioner om at vise, at det 1-7-nederlag, som de led her hos os sidst, det var en engangsforestilling, og at det ikke er styrkeforholdet mellem de to hold.
– Så jeg tror godt, at vi kan forvente – og det er også det, vi har forberedt – at det er et hold, som kommer ret hårdt ud fra start. Som kommer til at gå ret hårdt i dueller og går i mand-mand-spil til tider. For der ligger simpelthen også noget signal for dem, som de skal have sendt – både til klubben og fans, siger Johannes Hoff Thorup til klubbens hjemmeside.
Med uafgjort går nordsjællænderne videre i turneringen, men det kræver formentlig en sejr at sikre sig førstepladsen i gruppen.
Det er ikke uvæsentligt, fordi holdet på førstepladsen springer en knockoutrunde over og stryger direkte i ottendedelsfinalerne.
– Det vigtigste for os er at gå videre fra puljen. Det er helt klart det, der fylder mest. Og så er det en ekstra gevinst, at vi kan få førstepladsen med en sejr. Det kommer selvfølgelig også til at spille ind. For det vil jo betyde helt enormt meget, hvis det lykkes for os, siger Johannes Hoff Thorup.
Til bold.dk oplyser han, at der er gode muligheder for, at Andreas Hansen når at blive klar til kampen. Førstemålmanden har været ude med en skade i en måned. Backen Oliver Villadsens chancer for at blive kampklar er ifølge FCN-træneren fifty-fifty.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT