Klar tale: Det er altid målet i FC Nordsjælland

FC Nordsjælland åbnede sæsonen med en 2-0 sejr mod OB og sigter efter en plads blandt de bedste seks hold.



FC Nordsjælland vandt mandag aften 2-0 over OB.

Flemming Pedersens mandskab fører dermed Superligaen efter første spillerunde, og cheftræneren har da også ambitioner om en forbedring af sidste sæson, hvor det blev til en niendeplads.

– Top-6 er målet. Det er det altid i FCN. Historisk har det vist sig, at vi er et top-6 hold i dansk fodbold. Det har vi været i de sidste 10-15 år.

FCN er i de seneste 12 sæsoner sluttet 10 gange i top-6.

Det er denne sommer indtil videre lykkes at holde på de fleste stamspillere. Simon Adingra og Magnus Kofod er de eneste stamspillere, der har forladt truppen, og det giver grund til optimisme, mener Flemming Pedersen.

– Der er kun to stamspillere, der har forladt os. Normalt er der tre eller fire stamspillere fra start 11'eren, som forlader os om sommeren, men i denne sæson er det kun Simon Adingra og Magnus Kofod.

Klubben har forlænget lejeaftalen med midtbanespiller Mads Bidstrup, der også tilbragte forårssæsonen i FCN, så den gælder for hele den nye sæson. En aftale, der glæder Bidstrup, som ser frem til at fortsætte sin udvikling.

– Jeg følte mig godt tilpas det første halve år. Alle trænere, spillere og folk omkring klubben har hjulpet mig til at blive en bedre fodboldspiller.

– Et af de punkter, jeg skulle arbejde på, har været mit spil med bolden. Det er noget, som FC Nordsjælland gør sig meget i, så derfor var det et oplagt valg for min udvikling, siger Brentford-ejede Bidstrup.

Bidstrups holdkammerat Erik Marxen var inden sæsonen rap i replikken, da han drillede ham med at score for få mål. Et punkt, som Bidstrup arbejder på at forbedre.

– Marxen har ret i, at jeg ikke scorer nok mål. Jeg har talt med både trænere og ledelsen om at blive farligere foran feltet. Det skal jeg blive bedre til, hvis jeg skal blive mere interessant som spiller.

FC Nordsjællands næste opgave er på søndag, hvor de gæster Brøndby på Brøndby Stadion.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jonas Wind til danskerklub?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De vinder VM

Sat til salg – så dyr er han

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Klar melding fra Thomas Gravesen

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Kæmpe mystik: I dag sker det

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’