FC Nordsjælland vandt mandag aften 2-0 over OB.
Flemming Pedersens mandskab fører dermed Superligaen efter første spillerunde, og cheftræneren har da også ambitioner om en forbedring af sidste sæson, hvor det blev til en niendeplads.
– Top-6 er målet. Det er det altid i FCN. Historisk har det vist sig, at vi er et top-6 hold i dansk fodbold. Det har vi været i de sidste 10-15 år.
FCN er i de seneste 12 sæsoner sluttet 10 gange i top-6.
Det er denne sommer indtil videre lykkes at holde på de fleste stamspillere. Simon Adingra og Magnus Kofod er de eneste stamspillere, der har forladt truppen, og det giver grund til optimisme, mener Flemming Pedersen.
– Der er kun to stamspillere, der har forladt os. Normalt er der tre eller fire stamspillere fra start 11'eren, som forlader os om sommeren, men i denne sæson er det kun Simon Adingra og Magnus Kofod.
Klubben har forlænget lejeaftalen med midtbanespiller Mads Bidstrup, der også tilbragte forårssæsonen i FCN, så den gælder for hele den nye sæson. En aftale, der glæder Bidstrup, som ser frem til at fortsætte sin udvikling.
– Jeg følte mig godt tilpas det første halve år. Alle trænere, spillere og folk omkring klubben har hjulpet mig til at blive en bedre fodboldspiller.
– Et af de punkter, jeg skulle arbejde på, har været mit spil med bolden. Det er noget, som FC Nordsjælland gør sig meget i, så derfor var det et oplagt valg for min udvikling, siger Brentford-ejede Bidstrup.
Bidstrups holdkammerat Erik Marxen var inden sæsonen rap i replikken, da han drillede ham med at score for få mål. Et punkt, som Bidstrup arbejder på at forbedre.
– Marxen har ret i, at jeg ikke scorer nok mål. Jeg har talt med både trænere og ledelsen om at blive farligere foran feltet. Det skal jeg blive bedre til, hvis jeg skal blive mere interessant som spiller.
FC Nordsjællands næste opgave er på søndag, hvor de gæster Brøndby på Brøndby Stadion.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
EKSKLUSIVT