FC Nordsjælland vandt mandag aften 2-0 over OB.
Flemming Pedersens mandskab fører dermed Superligaen efter første spillerunde, og cheftræneren har da også ambitioner om en forbedring af sidste sæson, hvor det blev til en niendeplads.
– Top-6 er målet. Det er det altid i FCN. Historisk har det vist sig, at vi er et top-6 hold i dansk fodbold. Det har vi været i de sidste 10-15 år.
FCN er i de seneste 12 sæsoner sluttet 10 gange i top-6.
Det er denne sommer indtil videre lykkes at holde på de fleste stamspillere. Simon Adingra og Magnus Kofod er de eneste stamspillere, der har forladt truppen, og det giver grund til optimisme, mener Flemming Pedersen.
– Der er kun to stamspillere, der har forladt os. Normalt er der tre eller fire stamspillere fra start 11'eren, som forlader os om sommeren, men i denne sæson er det kun Simon Adingra og Magnus Kofod.
Klubben har forlænget lejeaftalen med midtbanespiller Mads Bidstrup, der også tilbragte forårssæsonen i FCN, så den gælder for hele den nye sæson. En aftale, der glæder Bidstrup, som ser frem til at fortsætte sin udvikling.
– Jeg følte mig godt tilpas det første halve år. Alle trænere, spillere og folk omkring klubben har hjulpet mig til at blive en bedre fodboldspiller.
– Et af de punkter, jeg skulle arbejde på, har været mit spil med bolden. Det er noget, som FC Nordsjælland gør sig meget i, så derfor var det et oplagt valg for min udvikling, siger Brentford-ejede Bidstrup.
Bidstrups holdkammerat Erik Marxen var inden sæsonen rap i replikken, da han drillede ham med at score for få mål. Et punkt, som Bidstrup arbejder på at forbedre.
– Marxen har ret i, at jeg ikke scorer nok mål. Jeg har talt med både trænere og ledelsen om at blive farligere foran feltet. Det skal jeg blive bedre til, hvis jeg skal blive mere interessant som spiller.
FC Nordsjællands næste opgave er på søndag, hvor de gæster Brøndby på Brøndby Stadion.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Irak – Norge
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Japan overrasker mod Holland
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
OPTAKT