FCN udnytter sønderjyders sløje defensiv

FCN kunne sætte forårets tre første point ind på kontoen med en hjemmesejr på 3-1 over Sønderjyske.



Med forsinkelse fik FC Nordsjælland en god start på foråret i 3F Superligaen. På eget kunstgræs blev Sønderjyske slået med 3-2.

Det sender FCN op på sjettepladsen med 29 point for 18 kampe. Sønderjyske forbliver på tiendepladsen med 16 point. FCN’s premierekamp sidste uge i Aalborg blev udsat grundet frost i banen.

Det unge FCN-hold startede søndag i vanlig boldbesiddende stil, og det var tydeligt, at der godt kunne findes huller i gæsternes defensiv.

Sønderjyske ville gerne spille med, men forskellen var robustheden på de to holds bageste.

Sønderjyderne blev primært farlige på dødbolde, og det var også på en sådan, at man kom i front midtvejs i første halvleg. Lirim Qamili var hurtigste over en ripost tæt på mål.

Det var dog ikke længe, gæsterne kunne glæde sig over føringen. Eller udsigt til point i det hele taget. To minutter efter føringsmålet kombinerede FCN godt og bragte Mario Dorgeles til en skudchance lidt uden for feltet.

Han trykkede fladt af til nærmest hjørne og udlignede.

Blot to minutter senere igen var der igen ballade i Sønderjyskes defensiv. Denne gang var det dog ikke på grund af FCN-kombinationer.

Lukas Björklund forsøgte presset ude ved sidelinjen på en katastrofal tilbagelægning. Med den spillede han Levy Nene helt fri, og så trillede offensivspilleren den ind til 2-1.

Dorgeles kunne have øget føringen kort før pausen, men brændte en stor chance på en ripost.

Sønderjyske formåede aldrig for alvor at få kampen over på sine præmisser. Presset var ikke godt nok til at stresse FCN’s pasningsspil tilstrækkeligt. Og stadig var gæsternes egen defensiv for skrøbelig.

Det blev udstillet igen efter en lille time. Levy Nene blev stukket i dybden, satte Matti Olsen på halen med en skudfinte og kunne let lægge bolden ind til 3-1 i sin første Superliga-start.

FCN styrede kampen, i en sådan grad at man tog flere profiler ud og satte unge, uprøvede kræfter ind. Det var tæt på at give bagslag.

Seks minutter før tid bragede Maxine Soulas efter en flot soloaktion bolden op i hjørnet til 2-3. Det gav en nervøs afslutning set med FCN-briller, hvor de unge spillere blev presset.

I overtiden fik Sønderjyske en stor hovedstødschance på et hjørnespark, men FCN slap med skrækken.

/ritzau/





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Offentliggøres i dag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Tidligere FCK-spiller dømt i retten