Hoff Thorup: Sådan vil vi ramme FC København

FCN har ikke tænkt sig at spille på uafgjort i pokalsemifinalen mod FCK, selv om det er nok, siger cheftræner.



Selv om FC København har vist svaghedstegn mod hold, der står med mange spillere i forsvaret, bliver der ikke ændret spillestil hos FC Nordsjælland.

Det siger FCN-træner Johannes Hoff Thorup før torsdagens pokalsemifinale i Parken. Her skal FCN forsvare en føring på 3-2 fra den første kamp i Farum.

– Selvfølgelig har vi kigget på FCK's kampe for at analysere, hvor de kan have udfordringer, og hvor vi måske kan ramme dem.

– Men når man træner så tydelig en stil, som vi gør, så er det svært pludselig at slå over i en helt anden stil. Og det skal vi heller ikke, siger Hoff Thorup til klubbens hjemmeside.

Brøndby havde succes med at ændre spillestil og stille op med fem spillere i bagkæden i søndagens superligakamp mod FCK. Det endte med en Brøndby-sejr på 1-0 i Parken.

AGF stillede nogenlunde tilsvarende op i en 0-0-kamp i Aarhus mod FCK i spillerunden forinden. FCK havde problemer med at bryde igennem i de to kampe.

– Det kan måske virke for nogle hold, som oftere gør det, men for os vil det ikke være så naturligt, lyder det fra FCN-træneren, der oftest har stillet op i en 4-3-3-formation.

Han vil dog ikke udelukke, at FCN i perioder kan få et lidt mere defensivt udtryk end normalt i torsdagens returkamp.

– Når det er sagt, så ligger det stadig i vores stil, at vi skal kunne forsvare og stå længere tilbage på banen, når der er behov for det. Og det kan også sagtens blive et element i Parken på et eller andet tidspunkt.

– Vi ved, at derinde vil der være perioder, hvor vi ikke kan dominere så meget, som vi gerne vil. Og så skal vi være dygtige i den del også, siger træneren.

Det ændrer heller ikke på FCN's tilgang til kampen, at FCK er bagud 2-3 ved startfløjt, så et uafgjort resultat sender Farum-klubben i pokalfinalen.

– Vi skal spille kampen som om, at det er en kamp, vi skal ud og vinde. Ligesom vi altid gør. Det er kun ét mål, og det kan gå så stærkt. Så det kan vi ikke spille efter – og det gør vi heller ikke.

– Dog med det lille men, at hvis vi har et resultat og nærmer os de 90 minutter, så kan vi til sidst begynde at gøre noget, der har betydning i den retning, lyder det fra Hoff Thorup.

FCN's kamp mod FCK fløjtes i gang torsdag klokken 19.30.

/ritzau/





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

FC Barcelona trækker sig fra turnering

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Lyon tager stor Nartey-beslutning

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Tæt på utrolig kamprekord

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

AGF og OB var enige om at spille søndag

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

FC Midtjylland – FC København

Officielt: Her spilles AGF-OB

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Hylder Manchester United-stjerne

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Brøndby IF – Randers FC

Tror på overraskelse i startopstilling

Han kan blive den næste store profil!

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’