Hoff Thorup: Sådan vil vi ramme FC København

FCN har ikke tænkt sig at spille på uafgjort i pokalsemifinalen mod FCK, selv om det er nok, siger cheftræner.



Selv om FC København har vist svaghedstegn mod hold, der står med mange spillere i forsvaret, bliver der ikke ændret spillestil hos FC Nordsjælland.

Det siger FCN-træner Johannes Hoff Thorup før torsdagens pokalsemifinale i Parken. Her skal FCN forsvare en føring på 3-2 fra den første kamp i Farum.

– Selvfølgelig har vi kigget på FCK's kampe for at analysere, hvor de kan have udfordringer, og hvor vi måske kan ramme dem.

– Men når man træner så tydelig en stil, som vi gør, så er det svært pludselig at slå over i en helt anden stil. Og det skal vi heller ikke, siger Hoff Thorup til klubbens hjemmeside.

Brøndby havde succes med at ændre spillestil og stille op med fem spillere i bagkæden i søndagens superligakamp mod FCK. Det endte med en Brøndby-sejr på 1-0 i Parken.

AGF stillede nogenlunde tilsvarende op i en 0-0-kamp i Aarhus mod FCK i spillerunden forinden. FCK havde problemer med at bryde igennem i de to kampe.

– Det kan måske virke for nogle hold, som oftere gør det, men for os vil det ikke være så naturligt, lyder det fra FCN-træneren, der oftest har stillet op i en 4-3-3-formation.

Han vil dog ikke udelukke, at FCN i perioder kan få et lidt mere defensivt udtryk end normalt i torsdagens returkamp.

– Når det er sagt, så ligger det stadig i vores stil, at vi skal kunne forsvare og stå længere tilbage på banen, når der er behov for det. Og det kan også sagtens blive et element i Parken på et eller andet tidspunkt.

– Vi ved, at derinde vil der være perioder, hvor vi ikke kan dominere så meget, som vi gerne vil. Og så skal vi være dygtige i den del også, siger træneren.

Det ændrer heller ikke på FCN's tilgang til kampen, at FCK er bagud 2-3 ved startfløjt, så et uafgjort resultat sender Farum-klubben i pokalfinalen.

– Vi skal spille kampen som om, at det er en kamp, vi skal ud og vinde. Ligesom vi altid gør. Det er kun ét mål, og det kan gå så stærkt. Så det kan vi ikke spille efter – og det gør vi heller ikke.

– Dog med det lille men, at hvis vi har et resultat og nærmer os de 90 minutter, så kan vi til sidst begynde at gøre noget, der har betydning i den retning, lyder det fra Hoff Thorup.

FCN's kamp mod FCK fløjtes i gang torsdag klokken 19.30.

/ritzau/







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

– Han virker frustreret!



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Hylder Nartey efter magisk debut



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

– Jeg tror de vinder Superligaen

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

AGF – OB

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Vejle Boldklub – FC Fredericia



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Han er på vej væk fra AGF

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Stjernetransfer på plads alligevel

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Ikke set i 30 år

Tottenham boykotter Viaplay

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

“De havde det bedste transfervindue”

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

‘De er tilbage’

Tæt på en falliterklæring, FCK

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Silkeborg IF – Viborg FF

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

– Det giver absolut ingen mening!

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Mål i Manchester

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent