Hoff Thorup: Sådan vil vi ramme FC København

FCN har ikke tænkt sig at spille på uafgjort i pokalsemifinalen mod FCK, selv om det er nok, siger cheftræner.



Selv om FC København har vist svaghedstegn mod hold, der står med mange spillere i forsvaret, bliver der ikke ændret spillestil hos FC Nordsjælland.

Det siger FCN-træner Johannes Hoff Thorup før torsdagens pokalsemifinale i Parken. Her skal FCN forsvare en føring på 3-2 fra den første kamp i Farum.

– Selvfølgelig har vi kigget på FCK's kampe for at analysere, hvor de kan have udfordringer, og hvor vi måske kan ramme dem.

– Men når man træner så tydelig en stil, som vi gør, så er det svært pludselig at slå over i en helt anden stil. Og det skal vi heller ikke, siger Hoff Thorup til klubbens hjemmeside.

Brøndby havde succes med at ændre spillestil og stille op med fem spillere i bagkæden i søndagens superligakamp mod FCK. Det endte med en Brøndby-sejr på 1-0 i Parken.

AGF stillede nogenlunde tilsvarende op i en 0-0-kamp i Aarhus mod FCK i spillerunden forinden. FCK havde problemer med at bryde igennem i de to kampe.

– Det kan måske virke for nogle hold, som oftere gør det, men for os vil det ikke være så naturligt, lyder det fra FCN-træneren, der oftest har stillet op i en 4-3-3-formation.

Han vil dog ikke udelukke, at FCN i perioder kan få et lidt mere defensivt udtryk end normalt i torsdagens returkamp.

– Når det er sagt, så ligger det stadig i vores stil, at vi skal kunne forsvare og stå længere tilbage på banen, når der er behov for det. Og det kan også sagtens blive et element i Parken på et eller andet tidspunkt.

– Vi ved, at derinde vil der være perioder, hvor vi ikke kan dominere så meget, som vi gerne vil. Og så skal vi være dygtige i den del også, siger træneren.

Det ændrer heller ikke på FCN's tilgang til kampen, at FCK er bagud 2-3 ved startfløjt, så et uafgjort resultat sender Farum-klubben i pokalfinalen.

– Vi skal spille kampen som om, at det er en kamp, vi skal ud og vinde. Ligesom vi altid gør. Det er kun ét mål, og det kan gå så stærkt. Så det kan vi ikke spille efter – og det gør vi heller ikke.

– Dog med det lille men, at hvis vi har et resultat og nærmer os de 90 minutter, så kan vi til sidst begynde at gøre noget, der har betydning i den retning, lyder det fra Hoff Thorup.

FCN's kamp mod FCK fløjtes i gang torsdag klokken 19.30.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Argentina – Kap Verde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Nu er der nyt om Robert Skov

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Her er prisen på Aral Simsir

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Åbner for sommertransfer

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Australien – Egypten

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud