Hoff Thorup: Sådan vil vi ramme FC København

FCN har ikke tænkt sig at spille på uafgjort i pokalsemifinalen mod FCK, selv om det er nok, siger cheftræner.



Selv om FC København har vist svaghedstegn mod hold, der står med mange spillere i forsvaret, bliver der ikke ændret spillestil hos FC Nordsjælland.

Det siger FCN-træner Johannes Hoff Thorup før torsdagens pokalsemifinale i Parken. Her skal FCN forsvare en føring på 3-2 fra den første kamp i Farum.

– Selvfølgelig har vi kigget på FCK's kampe for at analysere, hvor de kan have udfordringer, og hvor vi måske kan ramme dem.

– Men når man træner så tydelig en stil, som vi gør, så er det svært pludselig at slå over i en helt anden stil. Og det skal vi heller ikke, siger Hoff Thorup til klubbens hjemmeside.

Brøndby havde succes med at ændre spillestil og stille op med fem spillere i bagkæden i søndagens superligakamp mod FCK. Det endte med en Brøndby-sejr på 1-0 i Parken.

AGF stillede nogenlunde tilsvarende op i en 0-0-kamp i Aarhus mod FCK i spillerunden forinden. FCK havde problemer med at bryde igennem i de to kampe.

– Det kan måske virke for nogle hold, som oftere gør det, men for os vil det ikke være så naturligt, lyder det fra FCN-træneren, der oftest har stillet op i en 4-3-3-formation.

Han vil dog ikke udelukke, at FCN i perioder kan få et lidt mere defensivt udtryk end normalt i torsdagens returkamp.

– Når det er sagt, så ligger det stadig i vores stil, at vi skal kunne forsvare og stå længere tilbage på banen, når der er behov for det. Og det kan også sagtens blive et element i Parken på et eller andet tidspunkt.

– Vi ved, at derinde vil der være perioder, hvor vi ikke kan dominere så meget, som vi gerne vil. Og så skal vi være dygtige i den del også, siger træneren.

Det ændrer heller ikke på FCN's tilgang til kampen, at FCK er bagud 2-3 ved startfløjt, så et uafgjort resultat sender Farum-klubben i pokalfinalen.

– Vi skal spille kampen som om, at det er en kamp, vi skal ud og vinde. Ligesom vi altid gør. Det er kun ét mål, og det kan gå så stærkt. Så det kan vi ikke spille efter – og det gør vi heller ikke.

– Dog med det lille men, at hvis vi har et resultat og nærmer os de 90 minutter, så kan vi til sidst begynde at gøre noget, der har betydning i den retning, lyder det fra Hoff Thorup.

FCN's kamp mod FCK fløjtes i gang torsdag klokken 19.30.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Reagerer på FCK-bombe

Melder ud om Kasper Hjulmand

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Han er også færdig i FC København



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Stor profil glad for Brøndby

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Klar på chokskifte

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Vild stime før Danmark-brag



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Sendt hjem fra FC København-træning

Ser I med, Brøndby?

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Det skal blive bedre, Isaksen!

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Randers var tæt på – nu er han et monster

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

‘Vil du være multimillionær?’

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Cypern moser Moldova

Joakim Mæhle åbner op

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…