Selv om FC København har vist svaghedstegn mod hold, der står med mange spillere i forsvaret, bliver der ikke ændret spillestil hos FC Nordsjælland.
Det siger FCN-træner Johannes Hoff Thorup før torsdagens pokalsemifinale i Parken. Her skal FCN forsvare en føring på 3-2 fra den første kamp i Farum.
– Selvfølgelig har vi kigget på FCK's kampe for at analysere, hvor de kan have udfordringer, og hvor vi måske kan ramme dem.
– Men når man træner så tydelig en stil, som vi gør, så er det svært pludselig at slå over i en helt anden stil. Og det skal vi heller ikke, siger Hoff Thorup til klubbens hjemmeside.
Brøndby havde succes med at ændre spillestil og stille op med fem spillere i bagkæden i søndagens superligakamp mod FCK. Det endte med en Brøndby-sejr på 1-0 i Parken.
AGF stillede nogenlunde tilsvarende op i en 0-0-kamp i Aarhus mod FCK i spillerunden forinden. FCK havde problemer med at bryde igennem i de to kampe.
– Det kan måske virke for nogle hold, som oftere gør det, men for os vil det ikke være så naturligt, lyder det fra FCN-træneren, der oftest har stillet op i en 4-3-3-formation.
Han vil dog ikke udelukke, at FCN i perioder kan få et lidt mere defensivt udtryk end normalt i torsdagens returkamp.
– Når det er sagt, så ligger det stadig i vores stil, at vi skal kunne forsvare og stå længere tilbage på banen, når der er behov for det. Og det kan også sagtens blive et element i Parken på et eller andet tidspunkt.
– Vi ved, at derinde vil der være perioder, hvor vi ikke kan dominere så meget, som vi gerne vil. Og så skal vi være dygtige i den del også, siger træneren.
Det ændrer heller ikke på FCN's tilgang til kampen, at FCK er bagud 2-3 ved startfløjt, så et uafgjort resultat sender Farum-klubben i pokalfinalen.
– Vi skal spille kampen som om, at det er en kamp, vi skal ud og vinde. Ligesom vi altid gør. Det er kun ét mål, og det kan gå så stærkt. Så det kan vi ikke spille efter – og det gør vi heller ikke.
– Dog med det lille men, at hvis vi har et resultat og nærmer os de 90 minutter, så kan vi til sidst begynde at gøre noget, der har betydning i den retning, lyder det fra Hoff Thorup.
FCN's kamp mod FCK fløjtes i gang torsdag klokken 19.30.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
‘Rødt kort er svært at vurdere’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
AVIS