Nye problemer: Neymar misser endnu en kamp

Neymar kommer tidligst i kamp for Brasilien i ottendedelsfinalen, hvis han kommer sig over sin ankelskade.



Neymar har ikke kun bøvl med anklen.

Den brasilianske fodboldstjerne har også været ramt af feber, siden han kom til skade i den første VM-kamp mod Serbien.

Af de årsager sad han ude, da Brasilien mandag mødte Schweiz, og det holder ham også ude af sydamerikanernes sidste gruppekamp mod Cameroun.

Det oplyser Brasiliens holdlæge, Rodrigo Lasmar, i en nyhed på Det Brasilianske Fodboldforbunds hjemmeside tirsdag.

– Neymar har haft feber, hvilket er under kontrol nu, og det påvirker ikke processen med at komme over ankelskaden, siger Rodrigo Lasmar.

Ifølge Neymars holdkammerat Antony er der flere i den brasilianske trup, der har været ramt af sygdom. Han har for eksempel selv været syg, fortæller han ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.

Ifølge Manchester United-spilleren skyldes det blandt andet de klimaanlæg, der er på stadionerne i Qatar.

– Jeg havde det selv dårligt i et par dage. Det var som forkølelse og med ondt i halsen. Det var på grund af klimaanlæggene, siger Antony, der har spillet i begge Brasiliens kampe.

Heller ikke Danilo og Alex Sandro bliver klar til den sidste gruppekamp.

– I vores daglige møder med trænerstaben har vi nævnt, at de tre spillere ikke kan spille mod Cameroun, siger Rodrigo Lasmar.

Alex Sandro kom til skade i mandagens kamp mod Schweiz, hvor Brasilien sikrede sig avancement til ottendedelsfinalen. Danilo blev ligesom Neymar skadet i den første kamp.

Brasilien har vundet begge sine VM-kampe, og derfor er der altså råd til at holde blandt andre Neymar helt ude af spil i den sidste kamp.

/ritzau/





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

‘Det er slut’

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Optakt: Mexico – Sydafrika

Bud på 1,12 milliard afvist

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Supercomputer: De vinder VM

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

FCK henter svensk talent

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

OB jagter tidligere Superliga-profil