Nye problemer: Neymar misser endnu en kamp

Neymar kommer tidligst i kamp for Brasilien i ottendedelsfinalen, hvis han kommer sig over sin ankelskade.



Neymar har ikke kun bøvl med anklen.

Den brasilianske fodboldstjerne har også været ramt af feber, siden han kom til skade i den første VM-kamp mod Serbien.

Af de årsager sad han ude, da Brasilien mandag mødte Schweiz, og det holder ham også ude af sydamerikanernes sidste gruppekamp mod Cameroun.

Det oplyser Brasiliens holdlæge, Rodrigo Lasmar, i en nyhed på Det Brasilianske Fodboldforbunds hjemmeside tirsdag.

– Neymar har haft feber, hvilket er under kontrol nu, og det påvirker ikke processen med at komme over ankelskaden, siger Rodrigo Lasmar.

Ifølge Neymars holdkammerat Antony er der flere i den brasilianske trup, der har været ramt af sygdom. Han har for eksempel selv været syg, fortæller han ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.

Ifølge Manchester United-spilleren skyldes det blandt andet de klimaanlæg, der er på stadionerne i Qatar.

– Jeg havde det selv dårligt i et par dage. Det var som forkølelse og med ondt i halsen. Det var på grund af klimaanlæggene, siger Antony, der har spillet i begge Brasiliens kampe.

Heller ikke Danilo og Alex Sandro bliver klar til den sidste gruppekamp.

– I vores daglige møder med trænerstaben har vi nævnt, at de tre spillere ikke kan spille mod Cameroun, siger Rodrigo Lasmar.

Alex Sandro kom til skade i mandagens kamp mod Schweiz, hvor Brasilien sikrede sig avancement til ottendedelsfinalen. Danilo blev ligesom Neymar skadet i den første kamp.

Brasilien har vundet begge sine VM-kampe, og derfor er der altså råd til at holde blandt andre Neymar helt ude af spil i den sidste kamp.

/ritzau/





Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Atletico Madrid – Arsenal

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Braithwaite del af stor transferplan

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

PSG – Bayern München

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson svært utilfreds

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring