Nye problemer: Neymar misser endnu en kamp

Neymar kommer tidligst i kamp for Brasilien i ottendedelsfinalen, hvis han kommer sig over sin ankelskade.



Neymar har ikke kun bøvl med anklen.

Den brasilianske fodboldstjerne har også været ramt af feber, siden han kom til skade i den første VM-kamp mod Serbien.

Af de årsager sad han ude, da Brasilien mandag mødte Schweiz, og det holder ham også ude af sydamerikanernes sidste gruppekamp mod Cameroun.

Det oplyser Brasiliens holdlæge, Rodrigo Lasmar, i en nyhed på Det Brasilianske Fodboldforbunds hjemmeside tirsdag.

– Neymar har haft feber, hvilket er under kontrol nu, og det påvirker ikke processen med at komme over ankelskaden, siger Rodrigo Lasmar.

Ifølge Neymars holdkammerat Antony er der flere i den brasilianske trup, der har været ramt af sygdom. Han har for eksempel selv været syg, fortæller han ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.

Ifølge Manchester United-spilleren skyldes det blandt andet de klimaanlæg, der er på stadionerne i Qatar.

– Jeg havde det selv dårligt i et par dage. Det var som forkølelse og med ondt i halsen. Det var på grund af klimaanlæggene, siger Antony, der har spillet i begge Brasiliens kampe.

Heller ikke Danilo og Alex Sandro bliver klar til den sidste gruppekamp.

– I vores daglige møder med trænerstaben har vi nævnt, at de tre spillere ikke kan spille mod Cameroun, siger Rodrigo Lasmar.

Alex Sandro kom til skade i mandagens kamp mod Schweiz, hvor Brasilien sikrede sig avancement til ottendedelsfinalen. Danilo blev ligesom Neymar skadet i den første kamp.

Brasilien har vundet begge sine VM-kampe, og derfor er der altså råd til at holde blandt andre Neymar helt ude af spil i den sidste kamp.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De er interesseret i Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Arne Slot fyret af Liverpool

PSG genvinder Champions League

Forlader AGF – her er hans nye klub

Kan sikre millioner til AGF



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De er færdige i 1. division

LIVE: PSG vinder Champions League