Nye problemer: Neymar misser endnu en kamp

Neymar kommer tidligst i kamp for Brasilien i ottendedelsfinalen, hvis han kommer sig over sin ankelskade.



Neymar har ikke kun bøvl med anklen.

Den brasilianske fodboldstjerne har også været ramt af feber, siden han kom til skade i den første VM-kamp mod Serbien.

Af de årsager sad han ude, da Brasilien mandag mødte Schweiz, og det holder ham også ude af sydamerikanernes sidste gruppekamp mod Cameroun.

Det oplyser Brasiliens holdlæge, Rodrigo Lasmar, i en nyhed på Det Brasilianske Fodboldforbunds hjemmeside tirsdag.

– Neymar har haft feber, hvilket er under kontrol nu, og det påvirker ikke processen med at komme over ankelskaden, siger Rodrigo Lasmar.

Ifølge Neymars holdkammerat Antony er der flere i den brasilianske trup, der har været ramt af sygdom. Han har for eksempel selv været syg, fortæller han ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.

Ifølge Manchester United-spilleren skyldes det blandt andet de klimaanlæg, der er på stadionerne i Qatar.

– Jeg havde det selv dårligt i et par dage. Det var som forkølelse og med ondt i halsen. Det var på grund af klimaanlæggene, siger Antony, der har spillet i begge Brasiliens kampe.

Heller ikke Danilo og Alex Sandro bliver klar til den sidste gruppekamp.

– I vores daglige møder med trænerstaben har vi nævnt, at de tre spillere ikke kan spille mod Cameroun, siger Rodrigo Lasmar.

Alex Sandro kom til skade i mandagens kamp mod Schweiz, hvor Brasilien sikrede sig avancement til ottendedelsfinalen. Danilo blev ligesom Neymar skadet i den første kamp.

Brasilien har vundet begge sine VM-kampe, og derfor er der altså råd til at holde blandt andre Neymar helt ude af spil i den sidste kamp.

/ritzau/





Martin Jørgensen lander nyt job




LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Brian Riemer peger på tre årsager

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Braithwaite del af stor transferplan

Bo Svensson svært utilfreds

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg