Nye problemer: Neymar misser endnu en kamp

Neymar kommer tidligst i kamp for Brasilien i ottendedelsfinalen, hvis han kommer sig over sin ankelskade.



Neymar har ikke kun bøvl med anklen.

Den brasilianske fodboldstjerne har også været ramt af feber, siden han kom til skade i den første VM-kamp mod Serbien.

Af de årsager sad han ude, da Brasilien mandag mødte Schweiz, og det holder ham også ude af sydamerikanernes sidste gruppekamp mod Cameroun.

Det oplyser Brasiliens holdlæge, Rodrigo Lasmar, i en nyhed på Det Brasilianske Fodboldforbunds hjemmeside tirsdag.

– Neymar har haft feber, hvilket er under kontrol nu, og det påvirker ikke processen med at komme over ankelskaden, siger Rodrigo Lasmar.

Ifølge Neymars holdkammerat Antony er der flere i den brasilianske trup, der har været ramt af sygdom. Han har for eksempel selv været syg, fortæller han ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.

Ifølge Manchester United-spilleren skyldes det blandt andet de klimaanlæg, der er på stadionerne i Qatar.

– Jeg havde det selv dårligt i et par dage. Det var som forkølelse og med ondt i halsen. Det var på grund af klimaanlæggene, siger Antony, der har spillet i begge Brasiliens kampe.

Heller ikke Danilo og Alex Sandro bliver klar til den sidste gruppekamp.

– I vores daglige møder med trænerstaben har vi nævnt, at de tre spillere ikke kan spille mod Cameroun, siger Rodrigo Lasmar.

Alex Sandro kom til skade i mandagens kamp mod Schweiz, hvor Brasilien sikrede sig avancement til ottendedelsfinalen. Danilo blev ligesom Neymar skadet i den første kamp.

Brasilien har vundet begge sine VM-kampe, og derfor er der altså råd til at holde blandt andre Neymar helt ude af spil i den sidste kamp.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid