Felix Beijmo fatter ikke rødt: Det sagde jeg

Felix Beijmo er uforstående over, at dommer Morten Krogh gav ham det andet gule kort efter slutfløjtet i sejren over Brøndby IF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det havde egentlig været en ret fair kamp, der pludselig eksploderede lige omkring slutfløjtet.

Spillere fra AGF og Brøndby og gæsternes cheftræner Jesper Sørensen endte i en klump henne omkring dommer-kvarteten, og hvad tv-billederne bagefter kunne vise var et rødt kort til Jesper Sørensen, mens AGF's Felix Beijmo fik sit andet gule kort og dermed rødt, efter Sørensen havde taget fat i kraven på AGF-spilleren.

I AGF-lejren var cheftræner Uwe Rösler og angriber Patrick Mortensen efterfølgende ganske uforstående over Beijmos kort, som AGF vil forsøge at få omstødt, og Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen erkendte, at han havde fejlet i situationen, og at Beijmo efter Sørensens mening ikke burde have fået et kort.

Og da Felix Beijmo efterfølgende mødte pressen, slog han over i engelsk for at sikre sig, der ikke var nogen misforståelser af hans budskab: Nemlig at han intet havde gjort for at fortjene det andet gule kort.

– Jeg ville bare sige tak for kampen til dommerne, og så kom Jesper Sørensen hen, og jeg sagde tak for kampen, og vi ses næste gang. Og så blev tingene lidt ophedede, som I nok så, siger Felix Beijmo.

– Det er den slags, der sker i fodbold. Jeg holder det ikke mod ham eller nogen andre, jeg forstår det. Men fra mit synspunkt var det et meget roligt, normalt tak fra min side.

279579

Felix Beijmo havde intet at indvende mod det gule kort, han fik i kampen. Det gule efter slutfløjtet begriber AGF-forsvareren og resten af AGF-lejren til gengæld ikke. Foto: Alamy

– Jeg tror, vi ser nærmere på det her, for jeg mener ikke, at det gik, som det skulle. Jeg sagde bare tak for kampen, og vi ses næste gang, som jeg altid gør. Det var en ophedet kamp, der var en masse fysik i kampen, mange følelser, og jeg har intet problem med, at følelserne bliver store.

Felix Beijmo fortalte, at han og Jesper Sørensen efterfølgende fik talt ud sammen.

– Jeg har meget respekt for Jesper som træner og en person. Vi har talt sammen her bagefter. Det er de ting, der sker. Men fra min side var der altså ikke noget forkert i det, jeg gjorde eller sagde,

Hvorfor tror du, han tog fat i dig?
– Det mener jeg, at han skal svare på. Men som sagt: Jeg har forståelse for, at der er mange følelser i fodbold. Jeg ramte ikke alle mine afleveringer i kampen i dag, og som træner tror jeg heller ikke, man tager alle de rigtige beslutninger hver eneste gang. Det er menneskeligt, siger Felix Beijmo.

Den svenske AGF-spiller var glad for, at Jesper Sørensen efterfølgende erkendte, han havde handlet forkert.

– Det hænger godt sammen med den respekt, jeg har for ham som en god træner og et godt menneske, når han kan indrømme, hvad der gik galt, ligesom jeg kan erkende det, når jeg har gjort noget forkert.

AGF bekræftede efter kampen til Tipsbladet, at man har tænkt sig at få omstødt det røde kort, der vil koste Felix Beijmo den svære udekamp mod FC Midtjylland til weekenden.







LIVE

LIVE: FCM-stjerne skadet: ‘Svært øjeblik’

Dansker drillet af Mourinho

Klar tale: Han bør fyres nu

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Presset er på Danmark!

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Rundens hold i Superligaen – 24. runde



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

– Glem 4-4-4-4-0

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Stiktosset – her er Delaneys svar

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Alexander Lind blæst bagover

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Rasmus Højlund revser konkurrent

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Viser målform før vigtig landskamp



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Josip Radošević på samtlige forsider

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Kun to har gjort det dårligere

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers