ÅRHUS (Tipsbladet): Det havde egentlig været en ret fair kamp, der pludselig eksploderede lige omkring slutfløjtet.
Spillere fra AGF og Brøndby og gæsternes cheftræner Jesper Sørensen endte i en klump henne omkring dommer-kvarteten, og hvad tv-billederne bagefter kunne vise var et rødt kort til Jesper Sørensen, mens AGF's Felix Beijmo fik sit andet gule kort og dermed rødt, efter Sørensen havde taget fat i kraven på AGF-spilleren.
I AGF-lejren var cheftræner Uwe Rösler og angriber Patrick Mortensen efterfølgende ganske uforstående over Beijmos kort, som AGF vil forsøge at få omstødt, og Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen erkendte, at han havde fejlet i situationen, og at Beijmo efter Sørensens mening ikke burde have fået et kort.
Og da Felix Beijmo efterfølgende mødte pressen, slog han over i engelsk for at sikre sig, der ikke var nogen misforståelser af hans budskab: Nemlig at han intet havde gjort for at fortjene det andet gule kort.
– Jeg ville bare sige tak for kampen til dommerne, og så kom Jesper Sørensen hen, og jeg sagde tak for kampen, og vi ses næste gang. Og så blev tingene lidt ophedede, som I nok så, siger Felix Beijmo.
– Det er den slags, der sker i fodbold. Jeg holder det ikke mod ham eller nogen andre, jeg forstår det. Men fra mit synspunkt var det et meget roligt, normalt tak fra min side.

– Jeg tror, vi ser nærmere på det her, for jeg mener ikke, at det gik, som det skulle. Jeg sagde bare tak for kampen, og vi ses næste gang, som jeg altid gør. Det var en ophedet kamp, der var en masse fysik i kampen, mange følelser, og jeg har intet problem med, at følelserne bliver store.
Felix Beijmo fortalte, at han og Jesper Sørensen efterfølgende fik talt ud sammen.
– Jeg har meget respekt for Jesper som træner og en person. Vi har talt sammen her bagefter. Det er de ting, der sker. Men fra min side var der altså ikke noget forkert i det, jeg gjorde eller sagde,
Hvorfor tror du, han tog fat i dig?
– Det mener jeg, at han skal svare på. Men som sagt: Jeg har forståelse for, at der er mange følelser i fodbold. Jeg ramte ikke alle mine afleveringer i kampen i dag, og som træner tror jeg heller ikke, man tager alle de rigtige beslutninger hver eneste gang. Det er menneskeligt, siger Felix Beijmo.
Den svenske AGF-spiller var glad for, at Jesper Sørensen efterfølgende erkendte, han havde handlet forkert.
– Det hænger godt sammen med den respekt, jeg har for ham som en god træner og et godt menneske, når han kan indrømme, hvad der gik galt, ligesom jeg kan erkende det, når jeg har gjort noget forkert.
AGF bekræftede efter kampen til Tipsbladet, at man har tænkt sig at få omstødt det røde kort, der vil koste Felix Beijmo den svære udekamp mod FC Midtjylland til weekenden.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
INTERVIEW
– Det er lort!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
‘Tæt på et rædselskabinet’
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Victor Froholdt bliver matchvinder
Giver VM-garanti
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
TIPSBLADETS DOM