Felix Beijmo fatter ikke rødt: Det sagde jeg

Felix Beijmo er uforstående over, at dommer Morten Krogh gav ham det andet gule kort efter slutfløjtet i sejren over Brøndby IF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det havde egentlig været en ret fair kamp, der pludselig eksploderede lige omkring slutfløjtet.

Spillere fra AGF og Brøndby og gæsternes cheftræner Jesper Sørensen endte i en klump henne omkring dommer-kvarteten, og hvad tv-billederne bagefter kunne vise var et rødt kort til Jesper Sørensen, mens AGF's Felix Beijmo fik sit andet gule kort og dermed rødt, efter Sørensen havde taget fat i kraven på AGF-spilleren.

I AGF-lejren var cheftræner Uwe Rösler og angriber Patrick Mortensen efterfølgende ganske uforstående over Beijmos kort, som AGF vil forsøge at få omstødt, og Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen erkendte, at han havde fejlet i situationen, og at Beijmo efter Sørensens mening ikke burde have fået et kort.

Og da Felix Beijmo efterfølgende mødte pressen, slog han over i engelsk for at sikre sig, der ikke var nogen misforståelser af hans budskab: Nemlig at han intet havde gjort for at fortjene det andet gule kort.

– Jeg ville bare sige tak for kampen til dommerne, og så kom Jesper Sørensen hen, og jeg sagde tak for kampen, og vi ses næste gang. Og så blev tingene lidt ophedede, som I nok så, siger Felix Beijmo.

– Det er den slags, der sker i fodbold. Jeg holder det ikke mod ham eller nogen andre, jeg forstår det. Men fra mit synspunkt var det et meget roligt, normalt tak fra min side.

279579

Felix Beijmo havde intet at indvende mod det gule kort, han fik i kampen. Det gule efter slutfløjtet begriber AGF-forsvareren og resten af AGF-lejren til gengæld ikke. Foto: Alamy

– Jeg tror, vi ser nærmere på det her, for jeg mener ikke, at det gik, som det skulle. Jeg sagde bare tak for kampen, og vi ses næste gang, som jeg altid gør. Det var en ophedet kamp, der var en masse fysik i kampen, mange følelser, og jeg har intet problem med, at følelserne bliver store.

Felix Beijmo fortalte, at han og Jesper Sørensen efterfølgende fik talt ud sammen.

– Jeg har meget respekt for Jesper som træner og en person. Vi har talt sammen her bagefter. Det er de ting, der sker. Men fra min side var der altså ikke noget forkert i det, jeg gjorde eller sagde,

Hvorfor tror du, han tog fat i dig?
– Det mener jeg, at han skal svare på. Men som sagt: Jeg har forståelse for, at der er mange følelser i fodbold. Jeg ramte ikke alle mine afleveringer i kampen i dag, og som træner tror jeg heller ikke, man tager alle de rigtige beslutninger hver eneste gang. Det er menneskeligt, siger Felix Beijmo.

Den svenske AGF-spiller var glad for, at Jesper Sørensen efterfølgende erkendte, han havde handlet forkert.

– Det hænger godt sammen med den respekt, jeg har for ham som en god træner og et godt menneske, når han kan indrømme, hvad der gik galt, ligesom jeg kan erkende det, når jeg har gjort noget forkert.

AGF bekræftede efter kampen til Tipsbladet, at man har tænkt sig at få omstødt det røde kort, der vil koste Felix Beijmo den svære udekamp mod FC Midtjylland til weekenden.







Optakt til OB - Vejle Boldklub LIVE

LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper

Brighton – Manchester United

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Brøndby IF – FC København

Bayern München lurer på choktransfer

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Real Madrid – Athletic Club



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’