ÅRHUS (Tipsbladet): Det havde egentlig været en ret fair kamp, der pludselig eksploderede lige omkring slutfløjtet.
Spillere fra AGF og Brøndby og gæsternes cheftræner Jesper Sørensen endte i en klump henne omkring dommer-kvarteten, og hvad tv-billederne bagefter kunne vise var et rødt kort til Jesper Sørensen, mens AGF's Felix Beijmo fik sit andet gule kort og dermed rødt, efter Sørensen havde taget fat i kraven på AGF-spilleren.
I AGF-lejren var cheftræner Uwe Rösler og angriber Patrick Mortensen efterfølgende ganske uforstående over Beijmos kort, som AGF vil forsøge at få omstødt, og Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen erkendte, at han havde fejlet i situationen, og at Beijmo efter Sørensens mening ikke burde have fået et kort.
Og da Felix Beijmo efterfølgende mødte pressen, slog han over i engelsk for at sikre sig, der ikke var nogen misforståelser af hans budskab: Nemlig at han intet havde gjort for at fortjene det andet gule kort.
– Jeg ville bare sige tak for kampen til dommerne, og så kom Jesper Sørensen hen, og jeg sagde tak for kampen, og vi ses næste gang. Og så blev tingene lidt ophedede, som I nok så, siger Felix Beijmo.
– Det er den slags, der sker i fodbold. Jeg holder det ikke mod ham eller nogen andre, jeg forstår det. Men fra mit synspunkt var det et meget roligt, normalt tak fra min side.

– Jeg tror, vi ser nærmere på det her, for jeg mener ikke, at det gik, som det skulle. Jeg sagde bare tak for kampen, og vi ses næste gang, som jeg altid gør. Det var en ophedet kamp, der var en masse fysik i kampen, mange følelser, og jeg har intet problem med, at følelserne bliver store.
Felix Beijmo fortalte, at han og Jesper Sørensen efterfølgende fik talt ud sammen.
– Jeg har meget respekt for Jesper som træner og en person. Vi har talt sammen her bagefter. Det er de ting, der sker. Men fra min side var der altså ikke noget forkert i det, jeg gjorde eller sagde,
Hvorfor tror du, han tog fat i dig?
– Det mener jeg, at han skal svare på. Men som sagt: Jeg har forståelse for, at der er mange følelser i fodbold. Jeg ramte ikke alle mine afleveringer i kampen i dag, og som træner tror jeg heller ikke, man tager alle de rigtige beslutninger hver eneste gang. Det er menneskeligt, siger Felix Beijmo.
Den svenske AGF-spiller var glad for, at Jesper Sørensen efterfølgende erkendte, han havde handlet forkert.
– Det hænger godt sammen med den respekt, jeg har for ham som en god træner og et godt menneske, når han kan indrømme, hvad der gik galt, ligesom jeg kan erkende det, når jeg har gjort noget forkert.
AGF bekræftede efter kampen til Tipsbladet, at man har tænkt sig at få omstødt det røde kort, der vil koste Felix Beijmo den svære udekamp mod FC Midtjylland til weekenden.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER