ÅRHUS (Tipsbladet): Det havde egentlig været en ret fair kamp, der pludselig eksploderede lige omkring slutfløjtet.
Spillere fra AGF og Brøndby og gæsternes cheftræner Jesper Sørensen endte i en klump henne omkring dommer-kvarteten, og hvad tv-billederne bagefter kunne vise var et rødt kort til Jesper Sørensen, mens AGF's Felix Beijmo fik sit andet gule kort og dermed rødt, efter Sørensen havde taget fat i kraven på AGF-spilleren.
I AGF-lejren var cheftræner Uwe Rösler og angriber Patrick Mortensen efterfølgende ganske uforstående over Beijmos kort, som AGF vil forsøge at få omstødt, og Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen erkendte, at han havde fejlet i situationen, og at Beijmo efter Sørensens mening ikke burde have fået et kort.
Og da Felix Beijmo efterfølgende mødte pressen, slog han over i engelsk for at sikre sig, der ikke var nogen misforståelser af hans budskab: Nemlig at han intet havde gjort for at fortjene det andet gule kort.
– Jeg ville bare sige tak for kampen til dommerne, og så kom Jesper Sørensen hen, og jeg sagde tak for kampen, og vi ses næste gang. Og så blev tingene lidt ophedede, som I nok så, siger Felix Beijmo.
– Det er den slags, der sker i fodbold. Jeg holder det ikke mod ham eller nogen andre, jeg forstår det. Men fra mit synspunkt var det et meget roligt, normalt tak fra min side.

– Jeg tror, vi ser nærmere på det her, for jeg mener ikke, at det gik, som det skulle. Jeg sagde bare tak for kampen, og vi ses næste gang, som jeg altid gør. Det var en ophedet kamp, der var en masse fysik i kampen, mange følelser, og jeg har intet problem med, at følelserne bliver store.
Felix Beijmo fortalte, at han og Jesper Sørensen efterfølgende fik talt ud sammen.
– Jeg har meget respekt for Jesper som træner og en person. Vi har talt sammen her bagefter. Det er de ting, der sker. Men fra min side var der altså ikke noget forkert i det, jeg gjorde eller sagde,
Hvorfor tror du, han tog fat i dig?
– Det mener jeg, at han skal svare på. Men som sagt: Jeg har forståelse for, at der er mange følelser i fodbold. Jeg ramte ikke alle mine afleveringer i kampen i dag, og som træner tror jeg heller ikke, man tager alle de rigtige beslutninger hver eneste gang. Det er menneskeligt, siger Felix Beijmo.
Den svenske AGF-spiller var glad for, at Jesper Sørensen efterfølgende erkendte, han havde handlet forkert.
– Det hænger godt sammen med den respekt, jeg har for ham som en god træner og et godt menneske, når han kan indrømme, hvad der gik galt, ligesom jeg kan erkende det, når jeg har gjort noget forkert.
AGF bekræftede efter kampen til Tipsbladet, at man har tænkt sig at få omstødt det røde kort, der vil koste Felix Beijmo den svære udekamp mod FC Midtjylland til weekenden.
LIVE
TransferLIVE: Maher Carrizo til lægetjek
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
AVIS
Kan købes til spotpris
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
EKSKLUSIVT
Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
LIGE NU
Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
Her er kampene i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
TOPNYHED
Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København