Felix Beijmo fatter ikke rødt: Det sagde jeg

Felix Beijmo er uforstående over, at dommer Morten Krogh gav ham det andet gule kort efter slutfløjtet i sejren over Brøndby IF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det havde egentlig været en ret fair kamp, der pludselig eksploderede lige omkring slutfløjtet.

Spillere fra AGF og Brøndby og gæsternes cheftræner Jesper Sørensen endte i en klump henne omkring dommer-kvarteten, og hvad tv-billederne bagefter kunne vise var et rødt kort til Jesper Sørensen, mens AGF's Felix Beijmo fik sit andet gule kort og dermed rødt, efter Sørensen havde taget fat i kraven på AGF-spilleren.

I AGF-lejren var cheftræner Uwe Rösler og angriber Patrick Mortensen efterfølgende ganske uforstående over Beijmos kort, som AGF vil forsøge at få omstødt, og Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen erkendte, at han havde fejlet i situationen, og at Beijmo efter Sørensens mening ikke burde have fået et kort.

Og da Felix Beijmo efterfølgende mødte pressen, slog han over i engelsk for at sikre sig, der ikke var nogen misforståelser af hans budskab: Nemlig at han intet havde gjort for at fortjene det andet gule kort.

– Jeg ville bare sige tak for kampen til dommerne, og så kom Jesper Sørensen hen, og jeg sagde tak for kampen, og vi ses næste gang. Og så blev tingene lidt ophedede, som I nok så, siger Felix Beijmo.

– Det er den slags, der sker i fodbold. Jeg holder det ikke mod ham eller nogen andre, jeg forstår det. Men fra mit synspunkt var det et meget roligt, normalt tak fra min side.

279579

Felix Beijmo havde intet at indvende mod det gule kort, han fik i kampen. Det gule efter slutfløjtet begriber AGF-forsvareren og resten af AGF-lejren til gengæld ikke. Foto: Alamy

– Jeg tror, vi ser nærmere på det her, for jeg mener ikke, at det gik, som det skulle. Jeg sagde bare tak for kampen, og vi ses næste gang, som jeg altid gør. Det var en ophedet kamp, der var en masse fysik i kampen, mange følelser, og jeg har intet problem med, at følelserne bliver store.

Felix Beijmo fortalte, at han og Jesper Sørensen efterfølgende fik talt ud sammen.

– Jeg har meget respekt for Jesper som træner og en person. Vi har talt sammen her bagefter. Det er de ting, der sker. Men fra min side var der altså ikke noget forkert i det, jeg gjorde eller sagde,

Hvorfor tror du, han tog fat i dig?
– Det mener jeg, at han skal svare på. Men som sagt: Jeg har forståelse for, at der er mange følelser i fodbold. Jeg ramte ikke alle mine afleveringer i kampen i dag, og som træner tror jeg heller ikke, man tager alle de rigtige beslutninger hver eneste gang. Det er menneskeligt, siger Felix Beijmo.

Den svenske AGF-spiller var glad for, at Jesper Sørensen efterfølgende erkendte, han havde handlet forkert.

– Det hænger godt sammen med den respekt, jeg har for ham som en god træner og et godt menneske, når han kan indrømme, hvad der gik galt, ligesom jeg kan erkende det, når jeg har gjort noget forkert.

AGF bekræftede efter kampen til Tipsbladet, at man har tænkt sig at få omstødt det røde kort, der vil koste Felix Beijmo den svære udekamp mod FC Midtjylland til weekenden.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

FC København-spiller til lægetjek i dag 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Henter Kamil Wilczek

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

AaB-angriber på vej til Serie A

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Gravesen med vild Neestrup-melding

Transferudmelding fra Vallys

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Storklub har taget kontakt

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Choktransfer på vej? 

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Dansk toptræner stifter agentfirma

‘Thomas Frank løber tør for tid’

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt