ÅRHUS (Tipsbladet): Det havde egentlig været en ret fair kamp, der pludselig eksploderede lige omkring slutfløjtet.
Spillere fra AGF og Brøndby og gæsternes cheftræner Jesper Sørensen endte i en klump henne omkring dommer-kvarteten, og hvad tv-billederne bagefter kunne vise var et rødt kort til Jesper Sørensen, mens AGF's Felix Beijmo fik sit andet gule kort og dermed rødt, efter Sørensen havde taget fat i kraven på AGF-spilleren.
I AGF-lejren var cheftræner Uwe Rösler og angriber Patrick Mortensen efterfølgende ganske uforstående over Beijmos kort, som AGF vil forsøge at få omstødt, og Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen erkendte, at han havde fejlet i situationen, og at Beijmo efter Sørensens mening ikke burde have fået et kort.
Og da Felix Beijmo efterfølgende mødte pressen, slog han over i engelsk for at sikre sig, der ikke var nogen misforståelser af hans budskab: Nemlig at han intet havde gjort for at fortjene det andet gule kort.
– Jeg ville bare sige tak for kampen til dommerne, og så kom Jesper Sørensen hen, og jeg sagde tak for kampen, og vi ses næste gang. Og så blev tingene lidt ophedede, som I nok så, siger Felix Beijmo.
– Det er den slags, der sker i fodbold. Jeg holder det ikke mod ham eller nogen andre, jeg forstår det. Men fra mit synspunkt var det et meget roligt, normalt tak fra min side.

– Jeg tror, vi ser nærmere på det her, for jeg mener ikke, at det gik, som det skulle. Jeg sagde bare tak for kampen, og vi ses næste gang, som jeg altid gør. Det var en ophedet kamp, der var en masse fysik i kampen, mange følelser, og jeg har intet problem med, at følelserne bliver store.
Felix Beijmo fortalte, at han og Jesper Sørensen efterfølgende fik talt ud sammen.
– Jeg har meget respekt for Jesper som træner og en person. Vi har talt sammen her bagefter. Det er de ting, der sker. Men fra min side var der altså ikke noget forkert i det, jeg gjorde eller sagde,
Hvorfor tror du, han tog fat i dig?
– Det mener jeg, at han skal svare på. Men som sagt: Jeg har forståelse for, at der er mange følelser i fodbold. Jeg ramte ikke alle mine afleveringer i kampen i dag, og som træner tror jeg heller ikke, man tager alle de rigtige beslutninger hver eneste gang. Det er menneskeligt, siger Felix Beijmo.
Den svenske AGF-spiller var glad for, at Jesper Sørensen efterfølgende erkendte, han havde handlet forkert.
– Det hænger godt sammen med den respekt, jeg har for ham som en god træner og et godt menneske, når han kan indrømme, hvad der gik galt, ligesom jeg kan erkende det, når jeg har gjort noget forkert.
AGF bekræftede efter kampen til Tipsbladet, at man har tænkt sig at få omstødt det røde kort, der vil koste Felix Beijmo den svære udekamp mod FC Midtjylland til weekenden.
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Storklub har taget kontakt
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
MEDIE
Choktransfer på vej?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED