Felix Beijmo fatter ikke rødt: Det sagde jeg

Felix Beijmo er uforstående over, at dommer Morten Krogh gav ham det andet gule kort efter slutfløjtet i sejren over Brøndby IF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det havde egentlig været en ret fair kamp, der pludselig eksploderede lige omkring slutfløjtet.

Spillere fra AGF og Brøndby og gæsternes cheftræner Jesper Sørensen endte i en klump henne omkring dommer-kvarteten, og hvad tv-billederne bagefter kunne vise var et rødt kort til Jesper Sørensen, mens AGF's Felix Beijmo fik sit andet gule kort og dermed rødt, efter Sørensen havde taget fat i kraven på AGF-spilleren.

I AGF-lejren var cheftræner Uwe Rösler og angriber Patrick Mortensen efterfølgende ganske uforstående over Beijmos kort, som AGF vil forsøge at få omstødt, og Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen erkendte, at han havde fejlet i situationen, og at Beijmo efter Sørensens mening ikke burde have fået et kort.

Og da Felix Beijmo efterfølgende mødte pressen, slog han over i engelsk for at sikre sig, der ikke var nogen misforståelser af hans budskab: Nemlig at han intet havde gjort for at fortjene det andet gule kort.

– Jeg ville bare sige tak for kampen til dommerne, og så kom Jesper Sørensen hen, og jeg sagde tak for kampen, og vi ses næste gang. Og så blev tingene lidt ophedede, som I nok så, siger Felix Beijmo.

– Det er den slags, der sker i fodbold. Jeg holder det ikke mod ham eller nogen andre, jeg forstår det. Men fra mit synspunkt var det et meget roligt, normalt tak fra min side.

279579

Felix Beijmo havde intet at indvende mod det gule kort, han fik i kampen. Det gule efter slutfløjtet begriber AGF-forsvareren og resten af AGF-lejren til gengæld ikke. Foto: Alamy

– Jeg tror, vi ser nærmere på det her, for jeg mener ikke, at det gik, som det skulle. Jeg sagde bare tak for kampen, og vi ses næste gang, som jeg altid gør. Det var en ophedet kamp, der var en masse fysik i kampen, mange følelser, og jeg har intet problem med, at følelserne bliver store.

Felix Beijmo fortalte, at han og Jesper Sørensen efterfølgende fik talt ud sammen.

– Jeg har meget respekt for Jesper som træner og en person. Vi har talt sammen her bagefter. Det er de ting, der sker. Men fra min side var der altså ikke noget forkert i det, jeg gjorde eller sagde,

Hvorfor tror du, han tog fat i dig?
– Det mener jeg, at han skal svare på. Men som sagt: Jeg har forståelse for, at der er mange følelser i fodbold. Jeg ramte ikke alle mine afleveringer i kampen i dag, og som træner tror jeg heller ikke, man tager alle de rigtige beslutninger hver eneste gang. Det er menneskeligt, siger Felix Beijmo.

Den svenske AGF-spiller var glad for, at Jesper Sørensen efterfølgende erkendte, han havde handlet forkert.

– Det hænger godt sammen med den respekt, jeg har for ham som en god træner og et godt menneske, når han kan indrømme, hvad der gik galt, ligesom jeg kan erkende det, når jeg har gjort noget forkert.

AGF bekræftede efter kampen til Tipsbladet, at man har tænkt sig at få omstødt det røde kort, der vil koste Felix Beijmo den svære udekamp mod FC Midtjylland til weekenden.



Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Nu drømmer de stort i AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Spanske medier i ekstase

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Voldsom Franculino-spådom

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Kæmpe triumf for Frank

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Trækker overskrifter i Sydkorea

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Han kommer til at have mareridt i nat

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

FC København – Sønderjyske

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Her sætter Vingegaard grænsen

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Sejr til Vitoria i lokalderby

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand