Tidligere FCK’er og fire andre svenskere udeladt til Danmark-kamp

De britiske myndigheders skærpede karantænekrav gør, at fem svenske landsholdsspillere misser Danmark-kamp.



Det svenske fodboldlandshold bliver ligesom det danske ramt af Storbritanniens skærpede karantænekrav mod personer, der kommer til landet fra Danmark.

Sverige skal nemlig møde Danmark onsdag, og mens Danmark til kampen må se bort fra spillere, der har sin daglige gang i de britiske ligaer, så må Sveriges det samme.

Det skriver det svenske nyhedsbureau TT.

Victor Lindelöf (Manchester United), Robin Olsen (Everton), Emil Krafth (Newcastle), Ken Sema (Watford) og Filip Helander (Glasgow Rangers) er således blevet udeladt til testkampen mod Danmark.

Tre dage efter kampen mod Danmark skal Sverige møde Kroatien i Nations League. Her forventer direktøren for det svenske landshold, Stefan Pettersson, at de fem spillere kan være med.

Sverige har søndag eftermiddag ikke sat navne på, hvem der eventuelt erstatter de fem svenskere i truppen til kampen mod Danmark.

Tidligere søndag meddelte Det Svenske Fodboldforbund, at landstræner Janne Andersson også misser onsdagens kamp på Brøndby Stadion.

Andersson er blevet sendt i coronakarantæne efter at have været i tæt kontakt med en person, der er smittet.

Lørdag indførte Storbritannien et indrejseforbud for danskere. Samtidig skal alle briter og personer med fast bopæl i Storbritannien gå 14 dage i selvisolation, hvis de har været i Danmark.

Årsagen er frygt for udbredning af den muterede form for coronavirus, der er blevet fundet på nordjyske minkfarme, og som har ført til nedlukning af Nordjylland.

/ritzau/





Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding




LIVE

LIVE: Godt FC København-nyt før derby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

José Mourinho vil have dansk stjerne

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: De er færdige i Randers

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Tiden er ved at rinde ud

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg