Tidligere FCK’er og fire andre svenskere udeladt til Danmark-kamp

De britiske myndigheders skærpede karantænekrav gør, at fem svenske landsholdsspillere misser Danmark-kamp.



Det svenske fodboldlandshold bliver ligesom det danske ramt af Storbritanniens skærpede karantænekrav mod personer, der kommer til landet fra Danmark.

Sverige skal nemlig møde Danmark onsdag, og mens Danmark til kampen må se bort fra spillere, der har sin daglige gang i de britiske ligaer, så må Sveriges det samme.

Det skriver det svenske nyhedsbureau TT.

Victor Lindelöf (Manchester United), Robin Olsen (Everton), Emil Krafth (Newcastle), Ken Sema (Watford) og Filip Helander (Glasgow Rangers) er således blevet udeladt til testkampen mod Danmark.

Tre dage efter kampen mod Danmark skal Sverige møde Kroatien i Nations League. Her forventer direktøren for det svenske landshold, Stefan Pettersson, at de fem spillere kan være med.

Sverige har søndag eftermiddag ikke sat navne på, hvem der eventuelt erstatter de fem svenskere i truppen til kampen mod Danmark.

Tidligere søndag meddelte Det Svenske Fodboldforbund, at landstræner Janne Andersson også misser onsdagens kamp på Brøndby Stadion.

Andersson er blevet sendt i coronakarantæne efter at have været i tæt kontakt med en person, der er smittet.

Lørdag indførte Storbritannien et indrejseforbud for danskere. Samtidig skal alle briter og personer med fast bopæl i Storbritannien gå 14 dage i selvisolation, hvis de har været i Danmark.

Årsagen er frygt for udbredning af den muterede form for coronavirus, der er blevet fundet på nordjyske minkfarme, og som har ført til nedlukning af Nordjylland.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tunesien – Holland

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chokskifte på vej?

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Ny bejler til dansk guldfugl

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Schweiz – Canada

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Ecuador – Tyskland

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Marokko – Haiti

Skotland – Brasilien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler