Oluwafemi Ajilore kommer inden længe til Brøndby på en et-årig lejeaftale. Det slog Groningens tekniske direktør Henk Veldmate fast i går overfor tipsbladet.dk med et lille “men”: Klubben undersøger nemlig de hollandske regler for arbejdstilladelser til ikke EU-borgerne, sådan at de ikke risikerer, at Femi kommer tilbage til klubben næste sommer uden tilladelse til at spille.
Femi selv regner også med, at skiftet bliver en realitet snart. Og han glæder sig meget til retur’en til Superligaen, som han forlod for tre år siden. Ambitionere er store. Rigtig store.
– Jeg ønsker at hjælpe Brøndby tilbage på sporet efter nogle år med dårlige resultater. Jeg vil vinde mesterskabet med Brøndby, men jeg kan ikke garantere noget. FCK er en god klub, og jeg har fulgt lidt med i, hvor godt de gjorde det sidste sæson. Alle klubber vil arbejde hårdt for at nå FCK, og det skal vi også gøre. Det bliver en stor udfordring, og jeg glæder mig, siger Femi til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Detaljer udskyder Femi-handel
Den 26-årige nigerianer befinder sig stadig i Groningen og træner med klubbens førstehold. Her venter han på, at de sidste detaljer skal falde på plads, så han kan komme til Danmark og slutte sig til Brøndby-truppen. Og Femi har gjort sit hjemmearbejde forud for skiftet. Han har diskuteret Brøndby med sin tidligere holdkammerat Mikkel Thygesen.
– Jeg kender jo lidt til Brøndby i forvejen, og jeg ved, det er én af de største klubber i Danmark. Jeg har snakket med Mikkel, og han fortalte mig, at Brøndby er en god klub, og at det kunne være det rigtige næste skridt for mig. Det er et spørgsmål om tid, før klubben igen finder det rigtige spor og spiller med om titlerne, og det vil jeg gerne være med til, forklarer han.
Oluwafemi Ajilore har været med i hele Groningens opstart til sæsonen, og han beskriver sig selv som værende i god form, selv om han mangler kamppraksis i benene. I går stod han over Groningens formiddagstræning på grund af en mindre skade i låret, men allerede i går eftermiddags deltog han igen i træningen med den hollandske klub, hvor han spillede en hel del i den første sæson, blev fast mand i sin anden sæson, for så at ryge af holdet og blive brugt som indskifter i sidste sæson.
LÆS OGSÅ: Femi til Brøndby i næste uge
Femi har kontrakt med Groningen til sommeren 2013, og han har endnu ikke lyst til at spå om, hvorvidt det kan blive til et længere ophold i Brøndby end det ene år, der lige nu er på tapetet.
– Jeg håber bare, at jeg gør det godt og får spillet en masse kampe, og så må vi jo se, hvad det ender med. Det er ikke til at sige. Nu håber jeg bare, at det snart går iorden. Jeg lærte meget sidst, jeg var i Danmark, og selv om sidste sæson ikke var særlig god for mig, er jeg blevet en bedre spiller i Holland, siger Femi.
Brøndbys kommende midtbanespiller nåede 68 Æresdivisions-kampe for Groningen. Han debuterede i Superligaen for FC Midtjylland i 2004 og nåede 76 kampe i den bedste danske række, inden Groningen købte ham fri for godt 25 millioner kroner.

Den var gratis, Neestrup!

Valencia tager point i Catalonien

Sønderjyske – AaB

Begejstret David Nielsen: ‘Det bliver pisse fedt!’

Vejle Boldklub – AGF

Dramatisk afslutning på grundspillet i 1. division

Blæser til angreb: Vi skal vinde!

Kæk træner: TV 2 ved ikke, hvad de går glip af

I ekstase over dansker: ‘Han er eksploderet’

Godt nyt inden Brøndby-brag

‘Jeg vil slutte min karriere her’

Hylder Danmark: Spektakulær atmosfære

Puha, Danmark! Her er Portugals trup

‘Jeg er virkelig ked af det’

DBU indfører nye regler for at undgå børnefiskeri

Brøndby-træner giver status på Kvistgaarden

Brøndby barrikaderer sig inden gyserkamp

Skifter til EB/Streymur: FCK så mulig ‘topspiller’

Europa: Så meget svigter Brøndby og AGF

Rystet Laudrup: Fuldstændig vanvittig beslutning!

Åreladning i BIF? – Kvistgaarden er væk til sommer

‘Det forblev elendigt, Rasmus Højlund’

Parken-ejere scorer kæmpe millionbeløb i udbytte

Millionerne vælter ind i Parken og FCK

Millionregn over Silkeborg IF

Jubler over storspillende Patrick Dorgu

Vild FCK-bedrift: Første gang i 275 kampe

Sune Smith-Nielsen: Jeg synes, det er forfærdeligt

Danmark misser gylden opgradering i Europa

Her er Brøndby dårligst i Superligaen

Jacob Neestrup: Det havde været dybt, dybt kritisk

Sune Smith: Onugkha havde ikke gjort nogen forskel

Nørgaard kæmpede mod afhængighed i Brøndby

‘Jeg ved ikke, hvor alvorligt det er’

Die Kraichgauer scorer på Reeperbahn

Frygter længere pause til FCK-stjerne

FCK mangler skarphed: ‘Palmer har samme problem’

FCK er ude: Det var til at blive sindssyg over

‘En offensiv ørkenvandring uden Dolberg’

Thomas Frank roser Jacob Neestrup

Høgh på tavlen i historisk bedrift

Sådan gik det, da FCK tabte 1-0 til Chelsea

Brød ud i gråd efter Riemer-opkald

Neestrup skifter fire mand mod Chelsea

Så længe har Schweiz jagtet Gartenmann

Tidligere Brøndby-profil på vej mod uventet skifte

Ny stjernespiller i FCK?

Tysk legende hylder Bo Henriksen

UEFA vil drøfte regelændring efter straffekiks

I chok over udtagelse: Ringede lige inden afgang

– Brøndby-kamp er en lækkerbisken for enhver SIFer

Chok – dansker på det schweiziske landshold

Sådan vises sidste runde i Superligaen på TV

De ville kapre Mika Biereth

Tidligere Brøndby-guldvinder kan hentes gratis