Femi: Vil være mester med Brøndby

Det er et spørgsmål om tid, før Brøndby bliver forstærket med Oluwafemi Ajilore. Og “Femi” har store ambitioner for sin tid i Brøndby.



Oluwafemi Ajilore kommer inden længe til Brøndby på en et-årig lejeaftale. Det slog Groningens tekniske direktør Henk Veldmate fast i går overfor tipsbladet.dk med et lille “men”: Klubben undersøger nemlig de hollandske regler for arbejdstilladelser til ikke EU-borgerne, sådan at de ikke risikerer, at Femi kommer tilbage til klubben næste sommer uden tilladelse til at spille.

Femi selv regner også med, at skiftet bliver en realitet snart. Og han glæder sig meget til retur’en til Superligaen, som han forlod for tre år siden. Ambitionere er store. Rigtig store.

– Jeg ønsker at hjælpe Brøndby tilbage på sporet efter nogle år med dårlige resultater. Jeg vil vinde mesterskabet med Brøndby, men jeg kan ikke garantere noget. FCK er en god klub, og jeg har fulgt lidt med i, hvor godt de gjorde det sidste sæson. Alle klubber vil arbejde hårdt for at nå FCK, og det skal vi også gøre. Det bliver en stor udfordring, og jeg glæder mig, siger Femi til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Detaljer udskyder Femi-handel

Den 26-årige nigerianer befinder sig stadig i Groningen og træner med klubbens førstehold. Her venter han på, at de sidste detaljer skal falde på plads, så han kan komme til Danmark og slutte sig til Brøndby-truppen. Og Femi har gjort sit hjemmearbejde forud for skiftet. Han har diskuteret Brøndby med sin tidligere holdkammerat Mikkel Thygesen.

– Jeg kender jo lidt til Brøndby i forvejen, og jeg ved, det er én af de største klubber i Danmark. Jeg har snakket med Mikkel, og han fortalte mig, at Brøndby er en god klub, og at det kunne være det rigtige næste skridt for mig. Det er et spørgsmål om tid, før klubben igen finder det rigtige spor og spiller med om titlerne, og det vil jeg gerne være med til, forklarer han.

Oluwafemi Ajilore har været med i hele Groningens opstart til sæsonen, og han beskriver sig selv som værende i god form, selv om han mangler kamppraksis i benene. I går stod han over Groningens formiddagstræning på grund af en mindre skade i låret, men allerede i går eftermiddags deltog han igen i træningen med den hollandske klub, hvor han spillede en hel del i den første sæson, blev fast mand i sin anden sæson, for så at ryge af holdet og blive brugt som indskifter i sidste sæson.

LÆS OGSÅ: Femi til Brøndby i næste uge

Femi har kontrakt med Groningen til sommeren 2013, og han har endnu ikke lyst til at spå om, hvorvidt det kan blive til et længere ophold i Brøndby end det ene år, der lige nu er på tapetet.

– Jeg håber bare, at jeg gør det godt og får spillet en masse kampe, og så må vi jo se, hvad det ender med. Det er ikke til at sige. Nu håber jeg bare, at det snart går iorden. Jeg lærte meget sidst, jeg var i Danmark, og selv om sidste sæson ikke var særlig god for mig, er jeg blevet en bedre spiller i Holland, siger Femi.

Brøndbys kommende midtbanespiller nåede 68 Æresdivisions-kampe for Groningen. Han debuterede i Superligaen for FC Midtjylland i 2004 og nåede 76 kampe i den bedste danske række, inden Groningen købte ham fri for godt 25 millioner kroner.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

‘De har grinet deres røv i laser’

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Superliga-klub bedst i hele verden

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Nu er han pludselig syg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Thomas Delaney er fortid’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Har været uenig med Steve Cooper

Peter Schmeichel hylder superstjerner

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Han er Superligaens ringeste målmand!

Thomas Frank er favorit til jobbet

Glem det, Leicester!

Gift Links hylder FCK-legende

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Liverpool-chef sætter pris på ny chance



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Danmark har aldrig haft så mange før

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Barcelona – Atletico

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Han kan meget vel ende som en lille legende

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern