Oluwafemi Ajilore kommer inden længe til Brøndby på en et-årig lejeaftale. Det slog Groningens tekniske direktør Henk Veldmate fast i går overfor tipsbladet.dk med et lille “men”: Klubben undersøger nemlig de hollandske regler for arbejdstilladelser til ikke EU-borgerne, sådan at de ikke risikerer, at Femi kommer tilbage til klubben næste sommer uden tilladelse til at spille.
Femi selv regner også med, at skiftet bliver en realitet snart. Og han glæder sig meget til retur’en til Superligaen, som han forlod for tre år siden. Ambitionere er store. Rigtig store.
– Jeg ønsker at hjælpe Brøndby tilbage på sporet efter nogle år med dårlige resultater. Jeg vil vinde mesterskabet med Brøndby, men jeg kan ikke garantere noget. FCK er en god klub, og jeg har fulgt lidt med i, hvor godt de gjorde det sidste sæson. Alle klubber vil arbejde hårdt for at nå FCK, og det skal vi også gøre. Det bliver en stor udfordring, og jeg glæder mig, siger Femi til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Detaljer udskyder Femi-handel
Den 26-årige nigerianer befinder sig stadig i Groningen og træner med klubbens førstehold. Her venter han på, at de sidste detaljer skal falde på plads, så han kan komme til Danmark og slutte sig til Brøndby-truppen. Og Femi har gjort sit hjemmearbejde forud for skiftet. Han har diskuteret Brøndby med sin tidligere holdkammerat Mikkel Thygesen.
– Jeg kender jo lidt til Brøndby i forvejen, og jeg ved, det er én af de største klubber i Danmark. Jeg har snakket med Mikkel, og han fortalte mig, at Brøndby er en god klub, og at det kunne være det rigtige næste skridt for mig. Det er et spørgsmål om tid, før klubben igen finder det rigtige spor og spiller med om titlerne, og det vil jeg gerne være med til, forklarer han.
Oluwafemi Ajilore har været med i hele Groningens opstart til sæsonen, og han beskriver sig selv som værende i god form, selv om han mangler kamppraksis i benene. I går stod han over Groningens formiddagstræning på grund af en mindre skade i låret, men allerede i går eftermiddags deltog han igen i træningen med den hollandske klub, hvor han spillede en hel del i den første sæson, blev fast mand i sin anden sæson, for så at ryge af holdet og blive brugt som indskifter i sidste sæson.
LÆS OGSÅ: Femi til Brøndby i næste uge
Femi har kontrakt med Groningen til sommeren 2013, og han har endnu ikke lyst til at spå om, hvorvidt det kan blive til et længere ophold i Brøndby end det ene år, der lige nu er på tapetet.
– Jeg håber bare, at jeg gør det godt og får spillet en masse kampe, og så må vi jo se, hvad det ender med. Det er ikke til at sige. Nu håber jeg bare, at det snart går iorden. Jeg lærte meget sidst, jeg var i Danmark, og selv om sidste sæson ikke var særlig god for mig, er jeg blevet en bedre spiller i Holland, siger Femi.
Brøndbys kommende midtbanespiller nåede 68 Æresdivisions-kampe for Groningen. Han debuterede i Superligaen for FC Midtjylland i 2004 og nåede 76 kampe i den bedste danske række, inden Groningen købte ham fri for godt 25 millioner kroner.
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
USA – Belgien
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
OPTAKT
Argentina – Egypten
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir