Oluwafemi Ajilore kommer inden længe til Brøndby på en et-årig lejeaftale. Det slog Groningens tekniske direktør Henk Veldmate fast i går overfor tipsbladet.dk med et lille “men”: Klubben undersøger nemlig de hollandske regler for arbejdstilladelser til ikke EU-borgerne, sådan at de ikke risikerer, at Femi kommer tilbage til klubben næste sommer uden tilladelse til at spille.
Femi selv regner også med, at skiftet bliver en realitet snart. Og han glæder sig meget til retur’en til Superligaen, som han forlod for tre år siden. Ambitionere er store. Rigtig store.
– Jeg ønsker at hjælpe Brøndby tilbage på sporet efter nogle år med dårlige resultater. Jeg vil vinde mesterskabet med Brøndby, men jeg kan ikke garantere noget. FCK er en god klub, og jeg har fulgt lidt med i, hvor godt de gjorde det sidste sæson. Alle klubber vil arbejde hårdt for at nå FCK, og det skal vi også gøre. Det bliver en stor udfordring, og jeg glæder mig, siger Femi til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Detaljer udskyder Femi-handel
Den 26-årige nigerianer befinder sig stadig i Groningen og træner med klubbens førstehold. Her venter han på, at de sidste detaljer skal falde på plads, så han kan komme til Danmark og slutte sig til Brøndby-truppen. Og Femi har gjort sit hjemmearbejde forud for skiftet. Han har diskuteret Brøndby med sin tidligere holdkammerat Mikkel Thygesen.
– Jeg kender jo lidt til Brøndby i forvejen, og jeg ved, det er én af de største klubber i Danmark. Jeg har snakket med Mikkel, og han fortalte mig, at Brøndby er en god klub, og at det kunne være det rigtige næste skridt for mig. Det er et spørgsmål om tid, før klubben igen finder det rigtige spor og spiller med om titlerne, og det vil jeg gerne være med til, forklarer han.
Oluwafemi Ajilore har været med i hele Groningens opstart til sæsonen, og han beskriver sig selv som værende i god form, selv om han mangler kamppraksis i benene. I går stod han over Groningens formiddagstræning på grund af en mindre skade i låret, men allerede i går eftermiddags deltog han igen i træningen med den hollandske klub, hvor han spillede en hel del i den første sæson, blev fast mand i sin anden sæson, for så at ryge af holdet og blive brugt som indskifter i sidste sæson.
LÆS OGSÅ: Femi til Brøndby i næste uge
Femi har kontrakt med Groningen til sommeren 2013, og han har endnu ikke lyst til at spå om, hvorvidt det kan blive til et længere ophold i Brøndby end det ene år, der lige nu er på tapetet.
– Jeg håber bare, at jeg gør det godt og får spillet en masse kampe, og så må vi jo se, hvad det ender med. Det er ikke til at sige. Nu håber jeg bare, at det snart går iorden. Jeg lærte meget sidst, jeg var i Danmark, og selv om sidste sæson ikke var særlig god for mig, er jeg blevet en bedre spiller i Holland, siger Femi.
Brøndbys kommende midtbanespiller nåede 68 Æresdivisions-kampe for Groningen. Han debuterede i Superligaen for FC Midtjylland i 2004 og nåede 76 kampe i den bedste danske række, inden Groningen købte ham fri for godt 25 millioner kroner.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Melder ud om Kasper Hjulmand
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
AVIS
Klar på chokskifte
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Vild stime før Danmark-brag
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
Stor profil glad for Brøndby
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Dybt bekymret over VM i USA
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TOPNYHED