Femi: Vil være mester med Brøndby

Det er et spørgsmål om tid, før Brøndby bliver forstærket med Oluwafemi Ajilore. Og “Femi” har store ambitioner for sin tid i Brøndby.



Oluwafemi Ajilore kommer inden længe til Brøndby på en et-årig lejeaftale. Det slog Groningens tekniske direktør Henk Veldmate fast i går overfor tipsbladet.dk med et lille “men”: Klubben undersøger nemlig de hollandske regler for arbejdstilladelser til ikke EU-borgerne, sådan at de ikke risikerer, at Femi kommer tilbage til klubben næste sommer uden tilladelse til at spille.

Femi selv regner også med, at skiftet bliver en realitet snart. Og han glæder sig meget til retur’en til Superligaen, som han forlod for tre år siden. Ambitionere er store. Rigtig store.

– Jeg ønsker at hjælpe Brøndby tilbage på sporet efter nogle år med dårlige resultater. Jeg vil vinde mesterskabet med Brøndby, men jeg kan ikke garantere noget. FCK er en god klub, og jeg har fulgt lidt med i, hvor godt de gjorde det sidste sæson. Alle klubber vil arbejde hårdt for at nå FCK, og det skal vi også gøre. Det bliver en stor udfordring, og jeg glæder mig, siger Femi til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Detaljer udskyder Femi-handel

Den 26-årige nigerianer befinder sig stadig i Groningen og træner med klubbens førstehold. Her venter han på, at de sidste detaljer skal falde på plads, så han kan komme til Danmark og slutte sig til Brøndby-truppen. Og Femi har gjort sit hjemmearbejde forud for skiftet. Han har diskuteret Brøndby med sin tidligere holdkammerat Mikkel Thygesen.

– Jeg kender jo lidt til Brøndby i forvejen, og jeg ved, det er én af de største klubber i Danmark. Jeg har snakket med Mikkel, og han fortalte mig, at Brøndby er en god klub, og at det kunne være det rigtige næste skridt for mig. Det er et spørgsmål om tid, før klubben igen finder det rigtige spor og spiller med om titlerne, og det vil jeg gerne være med til, forklarer han.

Oluwafemi Ajilore har været med i hele Groningens opstart til sæsonen, og han beskriver sig selv som værende i god form, selv om han mangler kamppraksis i benene. I går stod han over Groningens formiddagstræning på grund af en mindre skade i låret, men allerede i går eftermiddags deltog han igen i træningen med den hollandske klub, hvor han spillede en hel del i den første sæson, blev fast mand i sin anden sæson, for så at ryge af holdet og blive brugt som indskifter i sidste sæson.

LÆS OGSÅ: Femi til Brøndby i næste uge

Femi har kontrakt med Groningen til sommeren 2013, og han har endnu ikke lyst til at spå om, hvorvidt det kan blive til et længere ophold i Brøndby end det ene år, der lige nu er på tapetet.

– Jeg håber bare, at jeg gør det godt og får spillet en masse kampe, og så må vi jo se, hvad det ender med. Det er ikke til at sige. Nu håber jeg bare, at det snart går iorden. Jeg lærte meget sidst, jeg var i Danmark, og selv om sidste sæson ikke var særlig god for mig, er jeg blevet en bedre spiller i Holland, siger Femi.

Brøndbys kommende midtbanespiller nåede 68 Æresdivisions-kampe for Groningen. Han debuterede i Superligaen for FC Midtjylland i 2004 og nåede 76 kampe i den bedste danske række, inden Groningen købte ham fri for godt 25 millioner kroner.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Dansker på blokken i ny storklub



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Klapper i om stor Superliga-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Her er 1/8-finalerne ved VM

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Brasilien – Norge

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Paraguay – Frankrig

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FCK tjener millioner på ung stopper

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er prisen på Aral Simsir

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne