Festersen afviser OB og FCN: Jeg vil til udlandet nu

Rasmus Festersen er meldt interessant for blandt andre OB og FC Nordsjælland, men angriberen går ikke efter et skifte til en anden dansk klub.



28-årige Rasmus Festersen har sent i sin fodboldalder fået gang i karrieren på allerhøjeste plan. Angriberen fra FC Vestsjælland er den nedrykningstruede klubs suveræne topscorer, og med 10 kasser i sæsonen er Festersen den tredjemest scorende i årets Superliga. Og så er det med at smede, mens jernet er varmt. Angriberen har én gang tidligere spillet i udlandet. Det gjorde han i det sidste halve år af 2012, hvor han samtidig med at studere i Australien spillede for klubben Oakleigh Cannons FC fra den næstbedste række.

Nu kan det meget vel ske, at Rasmus Festersen ryger til udlandet igen. Et skifte væk fra Danmark er nemlig Festersens førsteprioritet, og det vil han satse benhårdt på. Et skifte til en anden dansk klub er dog ikke interessant, og Festersen afviser dermed OB og FC Nordsjælland, som Sport Fyn erfarede i sidste uge var interesserede i Festersen.

– Nej, det har ikke umiddelbart interesse (at skifte til en anden dansk klub, red.). Jeg vil gerne sigte højere end Superligaen, og jeg vil gerne prøve noget udenlandsk. Jeg er klar over, at det er ved at være sidste skud for mig, hvis jeg skal ud. Der er også den økonomiske faktor, og skal jeg nå at tjene lidt på at spille fodbold, så er den her sommerferie nok min store og måske sidste chance for at få drømmen om udlandet opfyldt, siger Rasmus Festersen til tipsbladet.dk.

Angriberen har været sit holds bedste denne sæson. Han kom frem i Kjellerup, inden et skifte til Silkeborg ikke kastede det ønskede af sig. Siden er fodbolden blevet spillet i Slagelse/FC Vestsjælland, kun afbrudt af opholdet i australsk fodbold. Ved siden af læser Festersen. Netop FC Vestsjælland har gjort en del for Festersen, og lykkes han ikke med et skifte til udlandet, er FC Vestsjælland ikke ude af billedet i forhold til at holde fast i angriberen.

– Jeg har kontrakt til sommeren 16, så interesserede skal jo henvede sig til FC Vestsjælland. Jeg har det godt her, så det er heller ikke utænkeligt, at jeg fortsætter i klubben, siger Festersen, der på nuværende tidspunkt ikke ved noget om, hvem der eventuelt kunne være interesseret i at hente ham.

– Det er svært at sige, for jeg vil helst være foruden informationerne. Det fjerner fokus, og det har jeg sagt til min agent. Så det er ham, der ved noget. Hvis jeg får informationer om, at der er en tre – fire klubber, der er ude og kigge, kan det nemt blive sådan noget med, at jeg efterfølgende “googler” klubberne og kigger på byerne. “Kan jeg bo der?”. Nogle gange er det lige ved, at flybilletterne bliver bestilt med det samme, siger Rasmus Festersen med et grin.

– Fokus ryger, så jeg er informationerne foruden, siger han.

I stedet er fokus på at redde FC Vestsjælland, der i øjeblikket har seks point op til Esbjerg og nedrykningsstregen. Der resterer otte kampe i Superligaen.



Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere 

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Kartago-Ørne tæver Traner

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister