28-årige Rasmus Festersen har sent i sin fodboldalder fået gang i karrieren på allerhøjeste plan. Angriberen fra FC Vestsjælland er den nedrykningstruede klubs suveræne topscorer, og med 10 kasser i sæsonen er Festersen den tredjemest scorende i årets Superliga. Og så er det med at smede, mens jernet er varmt. Angriberen har én gang tidligere spillet i udlandet. Det gjorde han i det sidste halve år af 2012, hvor han samtidig med at studere i Australien spillede for klubben Oakleigh Cannons FC fra den næstbedste række.
Nu kan det meget vel ske, at Rasmus Festersen ryger til udlandet igen. Et skifte væk fra Danmark er nemlig Festersens førsteprioritet, og det vil han satse benhårdt på. Et skifte til en anden dansk klub er dog ikke interessant, og Festersen afviser dermed OB og FC Nordsjælland, som Sport Fyn erfarede i sidste uge var interesserede i Festersen.
– Nej, det har ikke umiddelbart interesse (at skifte til en anden dansk klub, red.). Jeg vil gerne sigte højere end Superligaen, og jeg vil gerne prøve noget udenlandsk. Jeg er klar over, at det er ved at være sidste skud for mig, hvis jeg skal ud. Der er også den økonomiske faktor, og skal jeg nå at tjene lidt på at spille fodbold, så er den her sommerferie nok min store og måske sidste chance for at få drømmen om udlandet opfyldt, siger Rasmus Festersen til tipsbladet.dk.
Angriberen har været sit holds bedste denne sæson. Han kom frem i Kjellerup, inden et skifte til Silkeborg ikke kastede det ønskede af sig. Siden er fodbolden blevet spillet i Slagelse/FC Vestsjælland, kun afbrudt af opholdet i australsk fodbold. Ved siden af læser Festersen. Netop FC Vestsjælland har gjort en del for Festersen, og lykkes han ikke med et skifte til udlandet, er FC Vestsjælland ikke ude af billedet i forhold til at holde fast i angriberen.
– Jeg har kontrakt til sommeren 16, så interesserede skal jo henvede sig til FC Vestsjælland. Jeg har det godt her, så det er heller ikke utænkeligt, at jeg fortsætter i klubben, siger Festersen, der på nuværende tidspunkt ikke ved noget om, hvem der eventuelt kunne være interesseret i at hente ham.
– Det er svært at sige, for jeg vil helst være foruden informationerne. Det fjerner fokus, og det har jeg sagt til min agent. Så det er ham, der ved noget. Hvis jeg får informationer om, at der er en tre – fire klubber, der er ude og kigge, kan det nemt blive sådan noget med, at jeg efterfølgende “googler” klubberne og kigger på byerne. “Kan jeg bo der?”. Nogle gange er det lige ved, at flybilletterne bliver bestilt med det samme, siger Rasmus Festersen med et grin.
– Fokus ryger, så jeg er informationerne foruden, siger han.
I stedet er fokus på at redde FC Vestsjælland, der i øjeblikket har seks point op til Esbjerg og nedrykningsstregen. Der resterer otte kampe i Superligaen.
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
AGF på rov i Hobro IK
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
NYHEDER
Vender hjem til AaB
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
