Festersen afviser OB og FCN: Jeg vil til udlandet nu

Rasmus Festersen er meldt interessant for blandt andre OB og FC Nordsjælland, men angriberen går ikke efter et skifte til en anden dansk klub.



28-årige Rasmus Festersen har sent i sin fodboldalder fået gang i karrieren på allerhøjeste plan. Angriberen fra FC Vestsjælland er den nedrykningstruede klubs suveræne topscorer, og med 10 kasser i sæsonen er Festersen den tredjemest scorende i årets Superliga. Og så er det med at smede, mens jernet er varmt. Angriberen har én gang tidligere spillet i udlandet. Det gjorde han i det sidste halve år af 2012, hvor han samtidig med at studere i Australien spillede for klubben Oakleigh Cannons FC fra den næstbedste række.

Nu kan det meget vel ske, at Rasmus Festersen ryger til udlandet igen. Et skifte væk fra Danmark er nemlig Festersens førsteprioritet, og det vil han satse benhårdt på. Et skifte til en anden dansk klub er dog ikke interessant, og Festersen afviser dermed OB og FC Nordsjælland, som Sport Fyn erfarede i sidste uge var interesserede i Festersen.

– Nej, det har ikke umiddelbart interesse (at skifte til en anden dansk klub, red.). Jeg vil gerne sigte højere end Superligaen, og jeg vil gerne prøve noget udenlandsk. Jeg er klar over, at det er ved at være sidste skud for mig, hvis jeg skal ud. Der er også den økonomiske faktor, og skal jeg nå at tjene lidt på at spille fodbold, så er den her sommerferie nok min store og måske sidste chance for at få drømmen om udlandet opfyldt, siger Rasmus Festersen til tipsbladet.dk.

Angriberen har været sit holds bedste denne sæson. Han kom frem i Kjellerup, inden et skifte til Silkeborg ikke kastede det ønskede af sig. Siden er fodbolden blevet spillet i Slagelse/FC Vestsjælland, kun afbrudt af opholdet i australsk fodbold. Ved siden af læser Festersen. Netop FC Vestsjælland har gjort en del for Festersen, og lykkes han ikke med et skifte til udlandet, er FC Vestsjælland ikke ude af billedet i forhold til at holde fast i angriberen.

– Jeg har kontrakt til sommeren 16, så interesserede skal jo henvede sig til FC Vestsjælland. Jeg har det godt her, så det er heller ikke utænkeligt, at jeg fortsætter i klubben, siger Festersen, der på nuværende tidspunkt ikke ved noget om, hvem der eventuelt kunne være interesseret i at hente ham.

– Det er svært at sige, for jeg vil helst være foruden informationerne. Det fjerner fokus, og det har jeg sagt til min agent. Så det er ham, der ved noget. Hvis jeg får informationer om, at der er en tre – fire klubber, der er ude og kigge, kan det nemt blive sådan noget med, at jeg efterfølgende “googler” klubberne og kigger på byerne. “Kan jeg bo der?”. Nogle gange er det lige ved, at flybilletterne bliver bestilt med det samme, siger Rasmus Festersen med et grin.

– Fokus ryger, så jeg er informationerne foruden, siger han.

I stedet er fokus på at redde FC Vestsjælland, der i øjeblikket har seks point op til Esbjerg og nedrykningsstregen. Der resterer otte kampe i Superligaen.



Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

– Den her sidder dybt i sjælen

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

– Korthuset er væltet

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Dansk cykelrytter stopper karrieren

DBU går på jagt efter fans bag banner

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Danmark imponerer på talentliste

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Stor bekymring inden VM

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

– Det er en fin lodtrækning

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

– En humørdræber