Festersen afviser OB og FCN: Jeg vil til udlandet nu

Rasmus Festersen er meldt interessant for blandt andre OB og FC Nordsjælland, men angriberen går ikke efter et skifte til en anden dansk klub.



28-årige Rasmus Festersen har sent i sin fodboldalder fået gang i karrieren på allerhøjeste plan. Angriberen fra FC Vestsjælland er den nedrykningstruede klubs suveræne topscorer, og med 10 kasser i sæsonen er Festersen den tredjemest scorende i årets Superliga. Og så er det med at smede, mens jernet er varmt. Angriberen har én gang tidligere spillet i udlandet. Det gjorde han i det sidste halve år af 2012, hvor han samtidig med at studere i Australien spillede for klubben Oakleigh Cannons FC fra den næstbedste række.

Nu kan det meget vel ske, at Rasmus Festersen ryger til udlandet igen. Et skifte væk fra Danmark er nemlig Festersens førsteprioritet, og det vil han satse benhårdt på. Et skifte til en anden dansk klub er dog ikke interessant, og Festersen afviser dermed OB og FC Nordsjælland, som Sport Fyn erfarede i sidste uge var interesserede i Festersen.

– Nej, det har ikke umiddelbart interesse (at skifte til en anden dansk klub, red.). Jeg vil gerne sigte højere end Superligaen, og jeg vil gerne prøve noget udenlandsk. Jeg er klar over, at det er ved at være sidste skud for mig, hvis jeg skal ud. Der er også den økonomiske faktor, og skal jeg nå at tjene lidt på at spille fodbold, så er den her sommerferie nok min store og måske sidste chance for at få drømmen om udlandet opfyldt, siger Rasmus Festersen til tipsbladet.dk.

Angriberen har været sit holds bedste denne sæson. Han kom frem i Kjellerup, inden et skifte til Silkeborg ikke kastede det ønskede af sig. Siden er fodbolden blevet spillet i Slagelse/FC Vestsjælland, kun afbrudt af opholdet i australsk fodbold. Ved siden af læser Festersen. Netop FC Vestsjælland har gjort en del for Festersen, og lykkes han ikke med et skifte til udlandet, er FC Vestsjælland ikke ude af billedet i forhold til at holde fast i angriberen.

– Jeg har kontrakt til sommeren 16, så interesserede skal jo henvede sig til FC Vestsjælland. Jeg har det godt her, så det er heller ikke utænkeligt, at jeg fortsætter i klubben, siger Festersen, der på nuværende tidspunkt ikke ved noget om, hvem der eventuelt kunne være interesseret i at hente ham.

– Det er svært at sige, for jeg vil helst være foruden informationerne. Det fjerner fokus, og det har jeg sagt til min agent. Så det er ham, der ved noget. Hvis jeg får informationer om, at der er en tre – fire klubber, der er ude og kigge, kan det nemt blive sådan noget med, at jeg efterfølgende “googler” klubberne og kigger på byerne. “Kan jeg bo der?”. Nogle gange er det lige ved, at flybilletterne bliver bestilt med det samme, siger Rasmus Festersen med et grin.

– Fokus ryger, så jeg er informationerne foruden, siger han.

I stedet er fokus på at redde FC Vestsjælland, der i øjeblikket har seks point op til Esbjerg og nedrykningsstregen. Der resterer otte kampe i Superligaen.





Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han




LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Midtjylland – Viborg FF

AGF – Sønderjyske

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Færdig i Real Madrid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

10. gang i træk

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

FC Fredericia – FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’