Festersen afviser OB og FCN: Jeg vil til udlandet nu

Rasmus Festersen er meldt interessant for blandt andre OB og FC Nordsjælland, men angriberen går ikke efter et skifte til en anden dansk klub.



28-årige Rasmus Festersen har sent i sin fodboldalder fået gang i karrieren på allerhøjeste plan. Angriberen fra FC Vestsjælland er den nedrykningstruede klubs suveræne topscorer, og med 10 kasser i sæsonen er Festersen den tredjemest scorende i årets Superliga. Og så er det med at smede, mens jernet er varmt. Angriberen har én gang tidligere spillet i udlandet. Det gjorde han i det sidste halve år af 2012, hvor han samtidig med at studere i Australien spillede for klubben Oakleigh Cannons FC fra den næstbedste række.

Nu kan det meget vel ske, at Rasmus Festersen ryger til udlandet igen. Et skifte væk fra Danmark er nemlig Festersens førsteprioritet, og det vil han satse benhårdt på. Et skifte til en anden dansk klub er dog ikke interessant, og Festersen afviser dermed OB og FC Nordsjælland, som Sport Fyn erfarede i sidste uge var interesserede i Festersen.

– Nej, det har ikke umiddelbart interesse (at skifte til en anden dansk klub, red.). Jeg vil gerne sigte højere end Superligaen, og jeg vil gerne prøve noget udenlandsk. Jeg er klar over, at det er ved at være sidste skud for mig, hvis jeg skal ud. Der er også den økonomiske faktor, og skal jeg nå at tjene lidt på at spille fodbold, så er den her sommerferie nok min store og måske sidste chance for at få drømmen om udlandet opfyldt, siger Rasmus Festersen til tipsbladet.dk.

Angriberen har været sit holds bedste denne sæson. Han kom frem i Kjellerup, inden et skifte til Silkeborg ikke kastede det ønskede af sig. Siden er fodbolden blevet spillet i Slagelse/FC Vestsjælland, kun afbrudt af opholdet i australsk fodbold. Ved siden af læser Festersen. Netop FC Vestsjælland har gjort en del for Festersen, og lykkes han ikke med et skifte til udlandet, er FC Vestsjælland ikke ude af billedet i forhold til at holde fast i angriberen.

– Jeg har kontrakt til sommeren 16, så interesserede skal jo henvede sig til FC Vestsjælland. Jeg har det godt her, så det er heller ikke utænkeligt, at jeg fortsætter i klubben, siger Festersen, der på nuværende tidspunkt ikke ved noget om, hvem der eventuelt kunne være interesseret i at hente ham.

– Det er svært at sige, for jeg vil helst være foruden informationerne. Det fjerner fokus, og det har jeg sagt til min agent. Så det er ham, der ved noget. Hvis jeg får informationer om, at der er en tre – fire klubber, der er ude og kigge, kan det nemt blive sådan noget med, at jeg efterfølgende “googler” klubberne og kigger på byerne. “Kan jeg bo der?”. Nogle gange er det lige ved, at flybilletterne bliver bestilt med det samme, siger Rasmus Festersen med et grin.

– Fokus ryger, så jeg er informationerne foruden, siger han.

I stedet er fokus på at redde FC Vestsjælland, der i øjeblikket har seks point op til Esbjerg og nedrykningsstregen. Der resterer otte kampe i Superligaen.






Han er ny fodbolddirektør i Brøndby




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Stor klub bekræfter interesse for dansker

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby fyrer Steve Cooper

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

AGF kan ende med millionregning, men…

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting