28-årige Rasmus Festersen har sent i sin fodboldalder fået gang i karrieren på allerhøjeste plan. Angriberen fra FC Vestsjælland er den nedrykningstruede klubs suveræne topscorer, og med 10 kasser i sæsonen er Festersen den tredjemest scorende i årets Superliga. Og så er det med at smede, mens jernet er varmt. Angriberen har én gang tidligere spillet i udlandet. Det gjorde han i det sidste halve år af 2012, hvor han samtidig med at studere i Australien spillede for klubben Oakleigh Cannons FC fra den næstbedste række.
Nu kan det meget vel ske, at Rasmus Festersen ryger til udlandet igen. Et skifte væk fra Danmark er nemlig Festersens førsteprioritet, og det vil han satse benhårdt på. Et skifte til en anden dansk klub er dog ikke interessant, og Festersen afviser dermed OB og FC Nordsjælland, som Sport Fyn erfarede i sidste uge var interesserede i Festersen.
– Nej, det har ikke umiddelbart interesse (at skifte til en anden dansk klub, red.). Jeg vil gerne sigte højere end Superligaen, og jeg vil gerne prøve noget udenlandsk. Jeg er klar over, at det er ved at være sidste skud for mig, hvis jeg skal ud. Der er også den økonomiske faktor, og skal jeg nå at tjene lidt på at spille fodbold, så er den her sommerferie nok min store og måske sidste chance for at få drømmen om udlandet opfyldt, siger Rasmus Festersen til tipsbladet.dk.
Angriberen har været sit holds bedste denne sæson. Han kom frem i Kjellerup, inden et skifte til Silkeborg ikke kastede det ønskede af sig. Siden er fodbolden blevet spillet i Slagelse/FC Vestsjælland, kun afbrudt af opholdet i australsk fodbold. Ved siden af læser Festersen. Netop FC Vestsjælland har gjort en del for Festersen, og lykkes han ikke med et skifte til udlandet, er FC Vestsjælland ikke ude af billedet i forhold til at holde fast i angriberen.
– Jeg har kontrakt til sommeren 16, så interesserede skal jo henvede sig til FC Vestsjælland. Jeg har det godt her, så det er heller ikke utænkeligt, at jeg fortsætter i klubben, siger Festersen, der på nuværende tidspunkt ikke ved noget om, hvem der eventuelt kunne være interesseret i at hente ham.
– Det er svært at sige, for jeg vil helst være foruden informationerne. Det fjerner fokus, og det har jeg sagt til min agent. Så det er ham, der ved noget. Hvis jeg får informationer om, at der er en tre – fire klubber, der er ude og kigge, kan det nemt blive sådan noget med, at jeg efterfølgende “googler” klubberne og kigger på byerne. “Kan jeg bo der?”. Nogle gange er det lige ved, at flybilletterne bliver bestilt med det samme, siger Rasmus Festersen med et grin.
– Fokus ryger, så jeg er informationerne foruden, siger han.
I stedet er fokus på at redde FC Vestsjælland, der i øjeblikket har seks point op til Esbjerg og nedrykningsstregen. Der resterer otte kampe i Superligaen.
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Ambæk forlænger med Brøndby
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er sensationel’
NYHEDER
FCK starter op uden tre spillere
TOPNYHED
Ingen aktuelle forhandlinger med FCK
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
Teaser han for Brøndby-transfer?
MEDIE
Her er Manchester Uniteds transferønskeliste
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
TRANSFER
Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’
TOPNYHED
Vil have stjernetræner til Tottenham
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
TOPNYHED
I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’
TOPNYHED
Tvivler på transferbonanza i Brøndby
NYHEDER
Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton
FANKLUBBEN
Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk
MEDIE
‘Usandsynlig genopstandelse’
Celtics krise forværres
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
INTERVIEW
Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
Aston Villa sejrer og fastholder topplacering
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
NYHEDER
Cykelstjerne opereret efter styrt i sne
NYHEDER
Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år
NYHEDER
Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp
TOPNYHED
Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter
NYHEDER
Frank spår bedre tider for enden af skidt periode
NYHEDER
Milan tager arbejdssejr på Sardinien
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Gudinde i Bergamo
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
MEDIE
