Fifa får kritik efter milliondonation fra VM i Qatar

Fifas donation på 350 millioner kroner efter VM i Qatar er for lille og målrettet de forkerte, mener Amnesty.



Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) donerer 50 millioner dollar – cirka 350 millioner kroner – til forskellige gode formål på bagkant af VM-slutrunden i Qatar.

Det meddeler Fifa onsdag på sin hjemmeside.

Pengene fra “Fifa World Cup Qatar Legacy Fund” skal blandt andet gå til at støtte Verdenssundhedsorganisationen (WHO) med at beskytte mennesker, der arbejder i regioner, der er udsat for ekstremt varme relateret til klimaforandringer.

Også Verdenshandelsorganisationen (WTO), der prøver at sætte fokus på uddannelse af særligt kvindelige iværksættere, og flygtningeorganisationen UNHCR får gavn af Fifas donation.

Menneskerettighedsorganisationen Amnesty har dog en række kritiske bemærkninger til Fifas donationer. Det skriver organisationen i en pressemeddelelse.

Amnesty påpeger blandt andet, at Fifas donation af støttemidler er mindre end ved tidligere VM-slutrunder i Sydafrika, Brasilien og Rusland, og at der er ikke er tale om noget stort beløb med tanke på, at Fifa tjente over 40 milliarder kroner på slutrunden i Qatar.

Samtidig er det stærkt kritisabelt, at ingen af støttekronerne går direkte til de mange migrantarbejdere, der under slavelignende arbejdsforhold stod for stadion- og infrastrukturbyggerier relateret til Qatars VM-værtskab.

– Det er ærgerligt, at Fifa og Qatar lancerer deres længe ventede fond uden nogen anerkendelse af deres klare ansvar for det store antal migrantarbejdere, som blev udnyttet og i mange tilfælde døde for at gøre VM i 2022 muligt, lyder en del af kritikken fra Steve Cockburn, der er chef for arbejdsrettigheder og sport i Amnesty.

Forud for VM-slutrunden mødte Qatar kritik for migrantarbejdernes forhold i landet og for landets brud på menneskerettighederne, blandt andet dets behandling af og syn på LGBTQ+-miljøet.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Viborg FF – Brøndby IF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vil have dansk stjerne til Brøndby

FC København – OB

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb