Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) donerer 50 millioner dollar – cirka 350 millioner kroner – til forskellige gode formål på bagkant af VM-slutrunden i Qatar.
Det meddeler Fifa onsdag på sin hjemmeside.
Pengene fra “Fifa World Cup Qatar Legacy Fund” skal blandt andet gå til at støtte Verdenssundhedsorganisationen (WHO) med at beskytte mennesker, der arbejder i regioner, der er udsat for ekstremt varme relateret til klimaforandringer.
Også Verdenshandelsorganisationen (WTO), der prøver at sætte fokus på uddannelse af særligt kvindelige iværksættere, og flygtningeorganisationen UNHCR får gavn af Fifas donation.
Menneskerettighedsorganisationen Amnesty har dog en række kritiske bemærkninger til Fifas donationer. Det skriver organisationen i en pressemeddelelse.
Amnesty påpeger blandt andet, at Fifas donation af støttemidler er mindre end ved tidligere VM-slutrunder i Sydafrika, Brasilien og Rusland, og at der er ikke er tale om noget stort beløb med tanke på, at Fifa tjente over 40 milliarder kroner på slutrunden i Qatar.
Samtidig er det stærkt kritisabelt, at ingen af støttekronerne går direkte til de mange migrantarbejdere, der under slavelignende arbejdsforhold stod for stadion- og infrastrukturbyggerier relateret til Qatars VM-værtskab.
– Det er ærgerligt, at Fifa og Qatar lancerer deres længe ventede fond uden nogen anerkendelse af deres klare ansvar for det store antal migrantarbejdere, som blev udnyttet og i mange tilfælde døde for at gøre VM i 2022 muligt, lyder en del af kritikken fra Steve Cockburn, der er chef for arbejdsrettigheder og sport i Amnesty.
Forud for VM-slutrunden mødte Qatar kritik for migrantarbejdernes forhold i landet og for landets brud på menneskerettighederne, blandt andet dets behandling af og syn på LGBTQ+-miljøet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De jagter VM-helt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
LIVE
VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Medier jubler over USA’s nedtur
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Argentina – Egypten
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Her er Juventus’ nye fodbolddirektør
