Fifa får kritik efter milliondonation fra VM i Qatar

Fifas donation på 350 millioner kroner efter VM i Qatar er for lille og målrettet de forkerte, mener Amnesty.



Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) donerer 50 millioner dollar – cirka 350 millioner kroner – til forskellige gode formål på bagkant af VM-slutrunden i Qatar.

Det meddeler Fifa onsdag på sin hjemmeside.

Pengene fra “Fifa World Cup Qatar Legacy Fund” skal blandt andet gå til at støtte Verdenssundhedsorganisationen (WHO) med at beskytte mennesker, der arbejder i regioner, der er udsat for ekstremt varme relateret til klimaforandringer.

Også Verdenshandelsorganisationen (WTO), der prøver at sætte fokus på uddannelse af særligt kvindelige iværksættere, og flygtningeorganisationen UNHCR får gavn af Fifas donation.

Menneskerettighedsorganisationen Amnesty har dog en række kritiske bemærkninger til Fifas donationer. Det skriver organisationen i en pressemeddelelse.

Amnesty påpeger blandt andet, at Fifas donation af støttemidler er mindre end ved tidligere VM-slutrunder i Sydafrika, Brasilien og Rusland, og at der er ikke er tale om noget stort beløb med tanke på, at Fifa tjente over 40 milliarder kroner på slutrunden i Qatar.

Samtidig er det stærkt kritisabelt, at ingen af støttekronerne går direkte til de mange migrantarbejdere, der under slavelignende arbejdsforhold stod for stadion- og infrastrukturbyggerier relateret til Qatars VM-værtskab.

– Det er ærgerligt, at Fifa og Qatar lancerer deres længe ventede fond uden nogen anerkendelse af deres klare ansvar for det store antal migrantarbejdere, som blev udnyttet og i mange tilfælde døde for at gøre VM i 2022 muligt, lyder en del af kritikken fra Steve Cockburn, der er chef for arbejdsrettigheder og sport i Amnesty.

Forud for VM-slutrunden mødte Qatar kritik for migrantarbejdernes forhold i landet og for landets brud på menneskerettighederne, blandt andet dets behandling af og syn på LGBTQ+-miljøet.

/ritzau/



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

‘Den værste transfer nogensinde’

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Det har taget røven på Steve Cooper

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Supercomputer: Værste nogensinde!

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

– Han har været en decideret atombombe

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Klart ønske fra Ruben Amorim

Benhård transfermelding

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Eriksen med kontant udmelding

Marokko mishandler Mali

AFCON inviterer til gratis fodbold

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Brøndby-stjerne med stor donation

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Magisk aften for FC København-stjerne

Målfattigt lokalderby i Afrika

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!