Fifa får kritik efter milliondonation fra VM i Qatar

Fifas donation på 350 millioner kroner efter VM i Qatar er for lille og målrettet de forkerte, mener Amnesty.



Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) donerer 50 millioner dollar – cirka 350 millioner kroner – til forskellige gode formål på bagkant af VM-slutrunden i Qatar.

Det meddeler Fifa onsdag på sin hjemmeside.

Pengene fra “Fifa World Cup Qatar Legacy Fund” skal blandt andet gå til at støtte Verdenssundhedsorganisationen (WHO) med at beskytte mennesker, der arbejder i regioner, der er udsat for ekstremt varme relateret til klimaforandringer.

Også Verdenshandelsorganisationen (WTO), der prøver at sætte fokus på uddannelse af særligt kvindelige iværksættere, og flygtningeorganisationen UNHCR får gavn af Fifas donation.

Menneskerettighedsorganisationen Amnesty har dog en række kritiske bemærkninger til Fifas donationer. Det skriver organisationen i en pressemeddelelse.

Amnesty påpeger blandt andet, at Fifas donation af støttemidler er mindre end ved tidligere VM-slutrunder i Sydafrika, Brasilien og Rusland, og at der er ikke er tale om noget stort beløb med tanke på, at Fifa tjente over 40 milliarder kroner på slutrunden i Qatar.

Samtidig er det stærkt kritisabelt, at ingen af støttekronerne går direkte til de mange migrantarbejdere, der under slavelignende arbejdsforhold stod for stadion- og infrastrukturbyggerier relateret til Qatars VM-værtskab.

– Det er ærgerligt, at Fifa og Qatar lancerer deres længe ventede fond uden nogen anerkendelse af deres klare ansvar for det store antal migrantarbejdere, som blev udnyttet og i mange tilfælde døde for at gøre VM i 2022 muligt, lyder en del af kritikken fra Steve Cockburn, der er chef for arbejdsrettigheder og sport i Amnesty.

Forud for VM-slutrunden mødte Qatar kritik for migrantarbejdernes forhold i landet og for landets brud på menneskerettighederne, blandt andet dets behandling af og syn på LGBTQ+-miljøet.

/ritzau/





Her er danskers millionløn i Lazio




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Bundesliga-klub henter FCM-emne

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Stor nedtur for Superliga-komet

Dybt forundret over Superliga-flop

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medier jubler over USA’s nedtur

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medie: FCK-spiller enig med ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina – Egypten

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Schweiz – Colombia

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

Hvor er Kasper Dolberg?