Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) vil indlede en "global dialog med nøgleinteressenter" med det formål at tilpasse transfersystemet i fodbold.
Sådan lyder det i en udtalelse fra Fifa mandag, efter at EU for nylig gav den tidligere franske fodboldspiller Lassana Diarra medhold i, at dele af de nuværende transferregler strider imod lovgivningen.
– Sammen med dem (nøgleinteressenterne, red.) vil Fifa afgøre, hvilke konklusioner der skal drages ud fra Diarra-beslutningen, og hvilke ændringer der er mest hensigtsmæssige og egnede, siger chefjurist Emilio Garcia Silvero.
Dialogen vil relatere sig til artikel 17 i Fifas regelsæt, som regulerer konsekvenserne af en opsigelse af en spillers kontrakt uden rimelig grund.
Ifølge nyhedsbureauet Reuters siger Fifas chefjurist i et videointerview, at det blandt andet skal diskuteres, hvilke sanktioner der skal være for et kontraktbrud.
Udstedelse af transfercertifikater, der tillader spillere at skifte klub, er også til debat, lyder det.
I de kommende dage vil Fifa formelt invitere relevante parter til at foreslå nye idéer for et tilpasset system.
Helt konkret fastslår EU-dommen, at Fifa-reglerne strider imod konkurrencereglerne og spilleres ret til fri bevægelighed i EU.
Diarra-sagen handlede om, at den russiske klub Lokomotiv Moskva ønskede, at franskmanden skulle gå ned i løn.
Det nægtede han, og kontrakten blev i 2014 ophævet tre år før tid.
Klubben hævdede, at han missede træninger uden gyldig grund og anlagde en sag hos Fifa for misligholdelse af kontrakten.
Den endte i 2016 med, at Diarra skulle betale ti millioner euro – cirka 75 millioner kroner – i erstatning til Lokomotiv.
Diarra udfordrede således reglerne om, at en spiller og dennes nye klub holdes ansvarlige for at betale kompensation til en forurettet klub, hvor spillerens tidligere kontrakt er blevet ophævet på grund af misligholdelse.
Men sagen er ikke slut endnu.
EU-dommen er nemlig sendt tilbage til en appeldomstol i belgiske Mons, og det er herfra den endelige dom vil falde.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER