Fifa vil i dialog om transfersystemet

Efter EU-dom vil Fifa igangsætte en "global dialog" om tilpasning af transfersystemet i fodbold.



Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) vil indlede en "global dialog med nøgleinteressenter" med det formål at tilpasse transfersystemet i fodbold.

Sådan lyder det i en udtalelse fra Fifa mandag, efter at EU for nylig gav den tidligere franske fodboldspiller Lassana Diarra medhold i, at dele af de nuværende transferregler strider imod lovgivningen.

– Sammen med dem (nøgleinteressenterne, red.) vil Fifa afgøre, hvilke konklusioner der skal drages ud fra Diarra-beslutningen, og hvilke ændringer der er mest hensigtsmæssige og egnede, siger chefjurist Emilio Garcia Silvero.

Dialogen vil relatere sig til artikel 17 i Fifas regelsæt, som regulerer konsekvenserne af en opsigelse af en spillers kontrakt uden rimelig grund.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters siger Fifas chefjurist i et videointerview, at det blandt andet skal diskuteres, hvilke sanktioner der skal være for et kontraktbrud.

Udstedelse af transfercertifikater, der tillader spillere at skifte klub, er også til debat, lyder det.

I de kommende dage vil Fifa formelt invitere relevante parter til at foreslå nye idéer for et tilpasset system.

Helt konkret fastslår EU-dommen, at Fifa-reglerne strider imod konkurrencereglerne og spilleres ret til fri bevægelighed i EU.

Diarra-sagen handlede om, at den russiske klub Lokomotiv Moskva ønskede, at franskmanden skulle gå ned i løn.

Det nægtede han, og kontrakten blev i 2014 ophævet tre år før tid.

Klubben hævdede, at han missede træninger uden gyldig grund og anlagde en sag hos Fifa for misligholdelse af kontrakten.

Den endte i 2016 med, at Diarra skulle betale ti millioner euro – cirka 75 millioner kroner – i erstatning til Lokomotiv.

Diarra udfordrede således reglerne om, at en spiller og dennes nye klub holdes ansvarlige for at betale kompensation til en forurettet klub, hvor spillerens tidligere kontrakt er blevet ophævet på grund af misligholdelse.

Men sagen er ikke slut endnu.

EU-dommen er nemlig sendt tilbage til en appeldomstol i belgiske Mons, og det er herfra den endelige dom vil falde.

/ritzau/





TransferLIVE: Han bliver forlænget i FCK




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Jens Stage-skifte i fare

Alexander Lind i kæmpe hyldest

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Interessant melding om VM-profil

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-boss med spændende transfermelding

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Tordner mod VM-træner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vil smadre transferrekord

Holland – Sverige

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tyskland – Elfenbenskysten

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Poulsen er Årets Træner – her er top 3