Fifa vil i dialog om transfersystemet

Efter EU-dom vil Fifa igangsætte en "global dialog" om tilpasning af transfersystemet i fodbold.



Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) vil indlede en "global dialog med nøgleinteressenter" med det formål at tilpasse transfersystemet i fodbold.

Sådan lyder det i en udtalelse fra Fifa mandag, efter at EU for nylig gav den tidligere franske fodboldspiller Lassana Diarra medhold i, at dele af de nuværende transferregler strider imod lovgivningen.

– Sammen med dem (nøgleinteressenterne, red.) vil Fifa afgøre, hvilke konklusioner der skal drages ud fra Diarra-beslutningen, og hvilke ændringer der er mest hensigtsmæssige og egnede, siger chefjurist Emilio Garcia Silvero.

Dialogen vil relatere sig til artikel 17 i Fifas regelsæt, som regulerer konsekvenserne af en opsigelse af en spillers kontrakt uden rimelig grund.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters siger Fifas chefjurist i et videointerview, at det blandt andet skal diskuteres, hvilke sanktioner der skal være for et kontraktbrud.

Udstedelse af transfercertifikater, der tillader spillere at skifte klub, er også til debat, lyder det.

I de kommende dage vil Fifa formelt invitere relevante parter til at foreslå nye idéer for et tilpasset system.

Helt konkret fastslår EU-dommen, at Fifa-reglerne strider imod konkurrencereglerne og spilleres ret til fri bevægelighed i EU.

Diarra-sagen handlede om, at den russiske klub Lokomotiv Moskva ønskede, at franskmanden skulle gå ned i løn.

Det nægtede han, og kontrakten blev i 2014 ophævet tre år før tid.

Klubben hævdede, at han missede træninger uden gyldig grund og anlagde en sag hos Fifa for misligholdelse af kontrakten.

Den endte i 2016 med, at Diarra skulle betale ti millioner euro – cirka 75 millioner kroner – i erstatning til Lokomotiv.

Diarra udfordrede således reglerne om, at en spiller og dennes nye klub holdes ansvarlige for at betale kompensation til en forurettet klub, hvor spillerens tidligere kontrakt er blevet ophævet på grund af misligholdelse.

Men sagen er ikke slut endnu.

EU-dommen er nemlig sendt tilbage til en appeldomstol i belgiske Mons, og det er herfra den endelige dom vil falde.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De jagter Henrik Meister

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Afslører dansk toptræners millionløn

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afslører: Dolberg sat til salg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Benhård kritik af Danmark

Tottenham henter Liverpool-profil

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Medier sender ham hjem til AGF

Tysk VM-chok



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’