Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) vil indlede en "global dialog med nøgleinteressenter" med det formål at tilpasse transfersystemet i fodbold.
Sådan lyder det i en udtalelse fra Fifa mandag, efter at EU for nylig gav den tidligere franske fodboldspiller Lassana Diarra medhold i, at dele af de nuværende transferregler strider imod lovgivningen.
– Sammen med dem (nøgleinteressenterne, red.) vil Fifa afgøre, hvilke konklusioner der skal drages ud fra Diarra-beslutningen, og hvilke ændringer der er mest hensigtsmæssige og egnede, siger chefjurist Emilio Garcia Silvero.
Dialogen vil relatere sig til artikel 17 i Fifas regelsæt, som regulerer konsekvenserne af en opsigelse af en spillers kontrakt uden rimelig grund.
Ifølge nyhedsbureauet Reuters siger Fifas chefjurist i et videointerview, at det blandt andet skal diskuteres, hvilke sanktioner der skal være for et kontraktbrud.
Udstedelse af transfercertifikater, der tillader spillere at skifte klub, er også til debat, lyder det.
I de kommende dage vil Fifa formelt invitere relevante parter til at foreslå nye idéer for et tilpasset system.
Helt konkret fastslår EU-dommen, at Fifa-reglerne strider imod konkurrencereglerne og spilleres ret til fri bevægelighed i EU.
Diarra-sagen handlede om, at den russiske klub Lokomotiv Moskva ønskede, at franskmanden skulle gå ned i løn.
Det nægtede han, og kontrakten blev i 2014 ophævet tre år før tid.
Klubben hævdede, at han missede træninger uden gyldig grund og anlagde en sag hos Fifa for misligholdelse af kontrakten.
Den endte i 2016 med, at Diarra skulle betale ti millioner euro – cirka 75 millioner kroner – i erstatning til Lokomotiv.
Diarra udfordrede således reglerne om, at en spiller og dennes nye klub holdes ansvarlige for at betale kompensation til en forurettet klub, hvor spillerens tidligere kontrakt er blevet ophævet på grund af misligholdelse.
Men sagen er ikke slut endnu.
EU-dommen er nemlig sendt tilbage til en appeldomstol i belgiske Mons, og det er herfra den endelige dom vil falde.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Eksperter raser: Hvad med Messi?
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE