Hjulmand inviteres til møde om VM hvert andet år

Tirsdag og torsdag kan landstrænere verden over fortælle, hvad de mener om Fifas drøm om VM hvert andet år.



Fodboldlandstrænere verden over får i denne uge mulighed for at ytre, hvad de mener om Det Internationale Fodboldforbund (Fifas) omstridte planer om at afholde VM hvert andet år.

Tirsdag og torsdag i denne uge er Kasper Hjulmand og hans kolleger verden over inviteret til digitale møder med Arsène Wenger, der er udviklingsdirektør i Fifa og tidligere toptræner.

På mødet kan landstrænerne være med til at diskutere en potentiel ny fodboldkalender fra 2024. På dagsordenen er spillernes sundhed, internationale transfervinduer og frekvensen af VM-slutrunder, lyder det på Fifas hjemmeside.

– Som herrelandstrænere er deres input essentielle.

– Vi har kun få muligheder for at afholde møder sammen, og vi må omfavne muligheden for at få en dialog, som kan hjælpe os med at beskytte fodbolden og den unikke position, som fodbold har i verden, siger Arsène Wenger.

VM-slutrunder på herresiden er en guldkalv for Fifa, men tanken om flere VM-slutrunder møder modstand hos de kontinentale fodboldforbund i Europa (Uefa) og Sydamerika (Conmebol). Flere VM-slutrunder kan gå ud over prestigefyldte kontinentale mesterskaber som EM og Copa America.

Tidligere i oktober fortalte Kasper Hjulmand, at han ikke brød sig om idéen om flere VM-slutrunder, da den nuværende frekvens med henholdsvis et VM og et EM hvert fjerde år er passende – også af hensyn til spillerne og risikoen for overbelastningsskader.

Samtidig beklagede flere af de danske landsholdsspillere sig over, hvorfor spillerne – eksempelvis via Den Internationale Spillerforening (Fifpro) – ikke er blevet taget med på råd.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Arsenal skal til Danmark

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Positive forhandlinger med Nartey

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC København – OB

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Offentliggøres i dag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner