Fodboldlandstrænere verden over får i denne uge mulighed for at ytre, hvad de mener om Det Internationale Fodboldforbund (Fifas) omstridte planer om at afholde VM hvert andet år.
Tirsdag og torsdag i denne uge er Kasper Hjulmand og hans kolleger verden over inviteret til digitale møder med Arsène Wenger, der er udviklingsdirektør i Fifa og tidligere toptræner.
På mødet kan landstrænerne være med til at diskutere en potentiel ny fodboldkalender fra 2024. På dagsordenen er spillernes sundhed, internationale transfervinduer og frekvensen af VM-slutrunder, lyder det på Fifas hjemmeside.
– Som herrelandstrænere er deres input essentielle.
– Vi har kun få muligheder for at afholde møder sammen, og vi må omfavne muligheden for at få en dialog, som kan hjælpe os med at beskytte fodbolden og den unikke position, som fodbold har i verden, siger Arsène Wenger.
VM-slutrunder på herresiden er en guldkalv for Fifa, men tanken om flere VM-slutrunder møder modstand hos de kontinentale fodboldforbund i Europa (Uefa) og Sydamerika (Conmebol). Flere VM-slutrunder kan gå ud over prestigefyldte kontinentale mesterskaber som EM og Copa America.
Tidligere i oktober fortalte Kasper Hjulmand, at han ikke brød sig om idéen om flere VM-slutrunder, da den nuværende frekvens med henholdsvis et VM og et EM hvert fjerde år er passende – også af hensyn til spillerne og risikoen for overbelastningsskader.
Samtidig beklagede flere af de danske landsholdsspillere sig over, hvorfor spillerne – eksempelvis via Den Internationale Spillerforening (Fifpro) – ikke er blevet taget med på råd.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
INTERVIEW
Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
HELT VILDT
