Hjulmand inviteres til møde om VM hvert andet år

Tirsdag og torsdag kan landstrænere verden over fortælle, hvad de mener om Fifas drøm om VM hvert andet år.



Fodboldlandstrænere verden over får i denne uge mulighed for at ytre, hvad de mener om Det Internationale Fodboldforbund (Fifas) omstridte planer om at afholde VM hvert andet år.

Tirsdag og torsdag i denne uge er Kasper Hjulmand og hans kolleger verden over inviteret til digitale møder med Arsène Wenger, der er udviklingsdirektør i Fifa og tidligere toptræner.

På mødet kan landstrænerne være med til at diskutere en potentiel ny fodboldkalender fra 2024. På dagsordenen er spillernes sundhed, internationale transfervinduer og frekvensen af VM-slutrunder, lyder det på Fifas hjemmeside.

– Som herrelandstrænere er deres input essentielle.

– Vi har kun få muligheder for at afholde møder sammen, og vi må omfavne muligheden for at få en dialog, som kan hjælpe os med at beskytte fodbolden og den unikke position, som fodbold har i verden, siger Arsène Wenger.

VM-slutrunder på herresiden er en guldkalv for Fifa, men tanken om flere VM-slutrunder møder modstand hos de kontinentale fodboldforbund i Europa (Uefa) og Sydamerika (Conmebol). Flere VM-slutrunder kan gå ud over prestigefyldte kontinentale mesterskaber som EM og Copa America.

Tidligere i oktober fortalte Kasper Hjulmand, at han ikke brød sig om idéen om flere VM-slutrunder, da den nuværende frekvens med henholdsvis et VM og et EM hvert fjerde år er passende – også af hensyn til spillerne og risikoen for overbelastningsskader.

Samtidig beklagede flere af de danske landsholdsspillere sig over, hvorfor spillerne – eksempelvis via Den Internationale Spillerforening (Fifpro) – ikke er blevet taget med på råd.

/ritzau/





Her er seks bud på Robert Skovs næste klub




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Stolt over dansk transfer

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Elias Jelert færdig

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Han tager hjem fra VM

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Qatar – Schweiz

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby henter Alexander Drexel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu melder Christian Eriksen ud

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’