FIFA og UEFA lukker døren for en mulig udbryderliga

En lukket europæisk liga vil ikke blive anerkendt af de internationale fodboldforbund, som er imod tanken.



Idéen om en ny europæisk fodboldliga bliver skudt ned endnu en gang.

Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) og de seks kontinentale fodboldforbund – heriblandt Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) – afviser tanken og kommer med tiltag imod en lukket europæisk liga.

Flere europæiske storklubber har længe arbejdet med planer om at skabe en europæisk superliga. Selv om flere planer er blevet lækket til pressen, har klubberne bag forarbejdet og forhandlingerne ikke kunnet præsentere konkrete planer for en sådan liga.

Og nu bliver storklubbernes drøm modarbejdet af tiltag fra Fifa og Uefa og de andre store kontinentale forbund.

Forbundene meddeler, at en klub eller spiller, som har deltaget i en sådan lukket liga, ikke vil få lov til at deltage i en turnering, der er arrangeret af Fifa eller andre turneringer under et af forbundene.

Det vil eksempelvis betyde, at spilleren ikke kan være med ved VM eller EM, hvis spilleren også har deltaget i en lukket liga.

Tidligere har Fifa og Uefa også skudt tanken om en udbryderliga ned, og nu gør de store forbund det en gang mere – denne gang lidt kraftigere.

Fifa mener, at klub-VM skal være den eneste klubturnering, der går på tværs af kontinenterne.

Klub-VM har fået et nyt format, der er lavet for at udvikle turneringen og gøre den mere attraktiv. Den skal fremover afvikles hvert fjerde år med et gruppespil og en knockoutfase.

Formanden i Dansk Boldspil-Union (DBU), Jesper Møller, der også er medlem af Uefas magtfulde eksekutiv komité, håber, at torsdagens udmelding endegyldigt vil få storklubberne til at droppe planerne om en international udbryderliga.

Det siger formanden i et indlæg på DBU’s hjemmeside.

– Det er godt med klar tale. Vi har i årevis haft spekulationer om lukkede superligaer for de største klubber i Europa og verden. Nu er den store hammer fundet frem, så det for alvor bliver slået fast, at de internationale fodboldforbund ikke vil godkende lukkede superligaer.

– Det er også afgørende for den europæiske sportsmodel, hvor alle har mulighed for at være med i et pyramidesystem, som er baseret på fællesskab, solidaritet og sportslige principper med op- og nedrykning, og hvor vi deler indtægterne i fællesskab fra top til bund, på tværs af alle lande, alle klubber og hele fodboldfamilien, siger DBU-formanden.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

AGF – OB

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Stor mystik om Patrick Pentz

Tæt på en falliterklæring, FCK

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Afviser kæmpebud

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Forlader AGF – lægetjek booket

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Sender transferbøn til Brøndby-emne

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Superliga-klub tæt på ny angriber

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF