Idéen om en ny europæisk fodboldliga bliver skudt ned endnu en gang.
Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) og de seks kontinentale fodboldforbund – heriblandt Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) – afviser tanken og kommer med tiltag imod en lukket europæisk liga.
Flere europæiske storklubber har længe arbejdet med planer om at skabe en europæisk superliga. Selv om flere planer er blevet lækket til pressen, har klubberne bag forarbejdet og forhandlingerne ikke kunnet præsentere konkrete planer for en sådan liga.
Og nu bliver storklubbernes drøm modarbejdet af tiltag fra Fifa og Uefa og de andre store kontinentale forbund.
Forbundene meddeler, at en klub eller spiller, som har deltaget i en sådan lukket liga, ikke vil få lov til at deltage i en turnering, der er arrangeret af Fifa eller andre turneringer under et af forbundene.
Det vil eksempelvis betyde, at spilleren ikke kan være med ved VM eller EM, hvis spilleren også har deltaget i en lukket liga.
Tidligere har Fifa og Uefa også skudt tanken om en udbryderliga ned, og nu gør de store forbund det en gang mere – denne gang lidt kraftigere.
Fifa mener, at klub-VM skal være den eneste klubturnering, der går på tværs af kontinenterne.
Klub-VM har fået et nyt format, der er lavet for at udvikle turneringen og gøre den mere attraktiv. Den skal fremover afvikles hvert fjerde år med et gruppespil og en knockoutfase.
Formanden i Dansk Boldspil-Union (DBU), Jesper Møller, der også er medlem af Uefas magtfulde eksekutiv komité, håber, at torsdagens udmelding endegyldigt vil få storklubberne til at droppe planerne om en international udbryderliga.
Det siger formanden i et indlæg på DBU’s hjemmeside.
– Det er godt med klar tale. Vi har i årevis haft spekulationer om lukkede superligaer for de største klubber i Europa og verden. Nu er den store hammer fundet frem, så det for alvor bliver slået fast, at de internationale fodboldforbund ikke vil godkende lukkede superligaer.
– Det er også afgørende for den europæiske sportsmodel, hvor alle har mulighed for at være med i et pyramidesystem, som er baseret på fællesskab, solidaritet og sportslige principper med op- og nedrykning, og hvor vi deler indtægterne i fællesskab fra top til bund, på tværs af alle lande, alle klubber og hele fodboldfamilien, siger DBU-formanden.
/ritzau/
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
Randers kæmper sig tilbage to gange
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
LIVE: Evander skriver MLS-historie
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
AVIS
