Idéen om en ny europæisk fodboldliga bliver skudt ned endnu en gang.
Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) og de seks kontinentale fodboldforbund – heriblandt Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) – afviser tanken og kommer med tiltag imod en lukket europæisk liga.
Flere europæiske storklubber har længe arbejdet med planer om at skabe en europæisk superliga. Selv om flere planer er blevet lækket til pressen, har klubberne bag forarbejdet og forhandlingerne ikke kunnet præsentere konkrete planer for en sådan liga.
Og nu bliver storklubbernes drøm modarbejdet af tiltag fra Fifa og Uefa og de andre store kontinentale forbund.
Forbundene meddeler, at en klub eller spiller, som har deltaget i en sådan lukket liga, ikke vil få lov til at deltage i en turnering, der er arrangeret af Fifa eller andre turneringer under et af forbundene.
Det vil eksempelvis betyde, at spilleren ikke kan være med ved VM eller EM, hvis spilleren også har deltaget i en lukket liga.
Tidligere har Fifa og Uefa også skudt tanken om en udbryderliga ned, og nu gør de store forbund det en gang mere – denne gang lidt kraftigere.
Fifa mener, at klub-VM skal være den eneste klubturnering, der går på tværs af kontinenterne.
Klub-VM har fået et nyt format, der er lavet for at udvikle turneringen og gøre den mere attraktiv. Den skal fremover afvikles hvert fjerde år med et gruppespil og en knockoutfase.
Formanden i Dansk Boldspil-Union (DBU), Jesper Møller, der også er medlem af Uefas magtfulde eksekutiv komité, håber, at torsdagens udmelding endegyldigt vil få storklubberne til at droppe planerne om en international udbryderliga.
Det siger formanden i et indlæg på DBU’s hjemmeside.
– Det er godt med klar tale. Vi har i årevis haft spekulationer om lukkede superligaer for de største klubber i Europa og verden. Nu er den store hammer fundet frem, så det for alvor bliver slået fast, at de internationale fodboldforbund ikke vil godkende lukkede superligaer.
– Det er også afgørende for den europæiske sportsmodel, hvor alle har mulighed for at være med i et pyramidesystem, som er baseret på fællesskab, solidaritet og sportslige principper med op- og nedrykning, og hvor vi deler indtægterne i fællesskab fra top til bund, på tværs af alle lande, alle klubber og hele fodboldfamilien, siger DBU-formanden.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
De er færdige i 1. division
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
