FIFA og UEFA lukker døren for en mulig udbryderliga

En lukket europæisk liga vil ikke blive anerkendt af de internationale fodboldforbund, som er imod tanken.



Idéen om en ny europæisk fodboldliga bliver skudt ned endnu en gang.

Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) og de seks kontinentale fodboldforbund – heriblandt Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) – afviser tanken og kommer med tiltag imod en lukket europæisk liga.

Flere europæiske storklubber har længe arbejdet med planer om at skabe en europæisk superliga. Selv om flere planer er blevet lækket til pressen, har klubberne bag forarbejdet og forhandlingerne ikke kunnet præsentere konkrete planer for en sådan liga.

Og nu bliver storklubbernes drøm modarbejdet af tiltag fra Fifa og Uefa og de andre store kontinentale forbund.

Forbundene meddeler, at en klub eller spiller, som har deltaget i en sådan lukket liga, ikke vil få lov til at deltage i en turnering, der er arrangeret af Fifa eller andre turneringer under et af forbundene.

Det vil eksempelvis betyde, at spilleren ikke kan være med ved VM eller EM, hvis spilleren også har deltaget i en lukket liga.

Tidligere har Fifa og Uefa også skudt tanken om en udbryderliga ned, og nu gør de store forbund det en gang mere – denne gang lidt kraftigere.

Fifa mener, at klub-VM skal være den eneste klubturnering, der går på tværs af kontinenterne.

Klub-VM har fået et nyt format, der er lavet for at udvikle turneringen og gøre den mere attraktiv. Den skal fremover afvikles hvert fjerde år med et gruppespil og en knockoutfase.

Formanden i Dansk Boldspil-Union (DBU), Jesper Møller, der også er medlem af Uefas magtfulde eksekutiv komité, håber, at torsdagens udmelding endegyldigt vil få storklubberne til at droppe planerne om en international udbryderliga.

Det siger formanden i et indlæg på DBU’s hjemmeside.

– Det er godt med klar tale. Vi har i årevis haft spekulationer om lukkede superligaer for de største klubber i Europa og verden. Nu er den store hammer fundet frem, så det for alvor bliver slået fast, at de internationale fodboldforbund ikke vil godkende lukkede superligaer.

– Det er også afgørende for den europæiske sportsmodel, hvor alle har mulighed for at være med i et pyramidesystem, som er baseret på fællesskab, solidaritet og sportslige principper med op- og nedrykning, og hvor vi deler indtægterne i fællesskab fra top til bund, på tværs af alle lande, alle klubber og hele fodboldfamilien, siger DBU-formanden.

/ritzau/





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Hylder Manchester United-stjerne

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Han kan blive den næste store profil!

Officielt: Her spilles AGF-OB

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

AGF og OB var enige om at spille søndag



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

– Priserne er eksploderet

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Medier fælder hård dom

Spændende OB-nyhed

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Fælder bekymrende dom efter chok

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

De vil have Martin Braithwaite

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Tottenham boykotter Viaplay

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tror på overraskelse i startopstilling

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Ramt af pointstraf