FIFA og UEFA lukker døren for en mulig udbryderliga

En lukket europæisk liga vil ikke blive anerkendt af de internationale fodboldforbund, som er imod tanken.



Idéen om en ny europæisk fodboldliga bliver skudt ned endnu en gang.

Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) og de seks kontinentale fodboldforbund – heriblandt Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) – afviser tanken og kommer med tiltag imod en lukket europæisk liga.

Flere europæiske storklubber har længe arbejdet med planer om at skabe en europæisk superliga. Selv om flere planer er blevet lækket til pressen, har klubberne bag forarbejdet og forhandlingerne ikke kunnet præsentere konkrete planer for en sådan liga.

Og nu bliver storklubbernes drøm modarbejdet af tiltag fra Fifa og Uefa og de andre store kontinentale forbund.

Forbundene meddeler, at en klub eller spiller, som har deltaget i en sådan lukket liga, ikke vil få lov til at deltage i en turnering, der er arrangeret af Fifa eller andre turneringer under et af forbundene.

Det vil eksempelvis betyde, at spilleren ikke kan være med ved VM eller EM, hvis spilleren også har deltaget i en lukket liga.

Tidligere har Fifa og Uefa også skudt tanken om en udbryderliga ned, og nu gør de store forbund det en gang mere – denne gang lidt kraftigere.

Fifa mener, at klub-VM skal være den eneste klubturnering, der går på tværs af kontinenterne.

Klub-VM har fået et nyt format, der er lavet for at udvikle turneringen og gøre den mere attraktiv. Den skal fremover afvikles hvert fjerde år med et gruppespil og en knockoutfase.

Formanden i Dansk Boldspil-Union (DBU), Jesper Møller, der også er medlem af Uefas magtfulde eksekutiv komité, håber, at torsdagens udmelding endegyldigt vil få storklubberne til at droppe planerne om en international udbryderliga.

Det siger formanden i et indlæg på DBU’s hjemmeside.

– Det er godt med klar tale. Vi har i årevis haft spekulationer om lukkede superligaer for de største klubber i Europa og verden. Nu er den store hammer fundet frem, så det for alvor bliver slået fast, at de internationale fodboldforbund ikke vil godkende lukkede superligaer.

– Det er også afgørende for den europæiske sportsmodel, hvor alle har mulighed for at være med i et pyramidesystem, som er baseret på fællesskab, solidaritet og sportslige principper med op- og nedrykning, og hvor vi deler indtægterne i fællesskab fra top til bund, på tværs af alle lande, alle klubber og hele fodboldfamilien, siger DBU-formanden.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Forbereder bud på 970 mio.

Lufter vild Ronaldo-teori

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

FC Barcelona køber VM-angriber

Chokskifte på vej?

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Åbner op for sommertransfer

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

England – Ghana

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tjekkiet – Mexico

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL