Fodboldens regelmagere i Ifab har fremlagt et forslag om, at der skal introduceres et blåt kort. Det skal give dommere mulighed for at give spillere ti minutters udvisning for ting som brok eller taktiske frispark.
Men det får ikke plads på eliteniveau. Det fastslår præsidenten for Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), Gianni Infantino.
– Der kommer ikke til at være nogen blå kort på eliteniveau. Det er et emne, som er ikkeeksisterende for os, lyder det fra Fifa-præsidenten ifølge nyhedsbureauet Reuters.
– Fifa er helt og aldeles imod et blåt kort. Jeg er ikke blevet bekendt med dette emne – som præsident for Fifa. Jeg mener, Fifa bør have noget at sige i Ifab. Hvis du vil have en overskrift, så er det "et rødt kort til det blå kort".
Dermed er det endnu et skud for boven til det forslag, som Ifab skal diskutere lørdag i Glasgow med en stor del af fodboldens interessenter og beslutningstagere.
Især de taktiske og kyniske frispark var på forhånd forventet at blive et stridspunkt på mødet, har en anonym kilde tæt på Ifab sagt til The Times.
Flere toptrænere og eksperter har givet deres mening om det blå kort til kende, og de er overvejende meget kritiske.
Fodboldspillet fungerer, som det er nu, så hvorfor lave det om, spørger de. Et blåt kort vil forvirre, mere end det gavner, og dommerne har allerede fine muligheder for at straffe forseelser med gule og røde kort.
Desuden vil det give mere destruktiv fodbold og tidsspilde, når hold skal spille ti minutter i undertal, lyder kritikken blandt andet.
I de lavere engelske rækker har truslen om ti minutters udvisning haft en god effekt på den unode i spillet, har Mark Bullingham, der repræsenterer Det Engelske Fodboldforbund (FA) i Ifabs bestyrelse, forklaret tidligere.
Men ifølge Infantino bliver det blå kort altså ikke en del af topfodbold.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion