Fodboldens regelmagere i Ifab har fremlagt et forslag om, at der skal introduceres et blåt kort. Det skal give dommere mulighed for at give spillere ti minutters udvisning for ting som brok eller taktiske frispark.
Men det får ikke plads på eliteniveau. Det fastslår præsidenten for Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), Gianni Infantino.
– Der kommer ikke til at være nogen blå kort på eliteniveau. Det er et emne, som er ikkeeksisterende for os, lyder det fra Fifa-præsidenten ifølge nyhedsbureauet Reuters.
– Fifa er helt og aldeles imod et blåt kort. Jeg er ikke blevet bekendt med dette emne – som præsident for Fifa. Jeg mener, Fifa bør have noget at sige i Ifab. Hvis du vil have en overskrift, så er det "et rødt kort til det blå kort".
Dermed er det endnu et skud for boven til det forslag, som Ifab skal diskutere lørdag i Glasgow med en stor del af fodboldens interessenter og beslutningstagere.
Især de taktiske og kyniske frispark var på forhånd forventet at blive et stridspunkt på mødet, har en anonym kilde tæt på Ifab sagt til The Times.
Flere toptrænere og eksperter har givet deres mening om det blå kort til kende, og de er overvejende meget kritiske.
Fodboldspillet fungerer, som det er nu, så hvorfor lave det om, spørger de. Et blåt kort vil forvirre, mere end det gavner, og dommerne har allerede fine muligheder for at straffe forseelser med gule og røde kort.
Desuden vil det give mere destruktiv fodbold og tidsspilde, når hold skal spille ti minutter i undertal, lyder kritikken blandt andet.
I de lavere engelske rækker har truslen om ti minutters udvisning haft en god effekt på den unode i spillet, har Mark Bullingham, der repræsenterer Det Engelske Fodboldforbund (FA) i Ifabs bestyrelse, forklaret tidligere.
Men ifølge Infantino bliver det blå kort altså ikke en del af topfodbold.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Et kæmpe skridt tættere på FCK?
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer