Fodboldens regelmagere i Ifab har fremlagt et forslag om, at der skal introduceres et blåt kort. Det skal give dommere mulighed for at give spillere ti minutters udvisning for ting som brok eller taktiske frispark.
Men det får ikke plads på eliteniveau. Det fastslår præsidenten for Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), Gianni Infantino.
– Der kommer ikke til at være nogen blå kort på eliteniveau. Det er et emne, som er ikkeeksisterende for os, lyder det fra Fifa-præsidenten ifølge nyhedsbureauet Reuters.
– Fifa er helt og aldeles imod et blåt kort. Jeg er ikke blevet bekendt med dette emne – som præsident for Fifa. Jeg mener, Fifa bør have noget at sige i Ifab. Hvis du vil have en overskrift, så er det "et rødt kort til det blå kort".
Dermed er det endnu et skud for boven til det forslag, som Ifab skal diskutere lørdag i Glasgow med en stor del af fodboldens interessenter og beslutningstagere.
Især de taktiske og kyniske frispark var på forhånd forventet at blive et stridspunkt på mødet, har en anonym kilde tæt på Ifab sagt til The Times.
Flere toptrænere og eksperter har givet deres mening om det blå kort til kende, og de er overvejende meget kritiske.
Fodboldspillet fungerer, som det er nu, så hvorfor lave det om, spørger de. Et blåt kort vil forvirre, mere end det gavner, og dommerne har allerede fine muligheder for at straffe forseelser med gule og røde kort.
Desuden vil det give mere destruktiv fodbold og tidsspilde, når hold skal spille ti minutter i undertal, lyder kritikken blandt andet.
I de lavere engelske rækker har truslen om ti minutters udvisning haft en god effekt på den unode i spillet, har Mark Bullingham, der repræsenterer Det Engelske Fodboldforbund (FA) i Ifabs bestyrelse, forklaret tidligere.
Men ifølge Infantino bliver det blå kort altså ikke en del af topfodbold.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
INTERVIEW
Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADETS DOM