Fodboldens regelmagere i Ifab har fremlagt et forslag om, at der skal introduceres et blåt kort. Det skal give dommere mulighed for at give spillere ti minutters udvisning for ting som brok eller taktiske frispark.
Men det får ikke plads på eliteniveau. Det fastslår præsidenten for Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), Gianni Infantino.
– Der kommer ikke til at være nogen blå kort på eliteniveau. Det er et emne, som er ikkeeksisterende for os, lyder det fra Fifa-præsidenten ifølge nyhedsbureauet Reuters.
– Fifa er helt og aldeles imod et blåt kort. Jeg er ikke blevet bekendt med dette emne – som præsident for Fifa. Jeg mener, Fifa bør have noget at sige i Ifab. Hvis du vil have en overskrift, så er det "et rødt kort til det blå kort".
Dermed er det endnu et skud for boven til det forslag, som Ifab skal diskutere lørdag i Glasgow med en stor del af fodboldens interessenter og beslutningstagere.
Især de taktiske og kyniske frispark var på forhånd forventet at blive et stridspunkt på mødet, har en anonym kilde tæt på Ifab sagt til The Times.
Flere toptrænere og eksperter har givet deres mening om det blå kort til kende, og de er overvejende meget kritiske.
Fodboldspillet fungerer, som det er nu, så hvorfor lave det om, spørger de. Et blåt kort vil forvirre, mere end det gavner, og dommerne har allerede fine muligheder for at straffe forseelser med gule og røde kort.
Desuden vil det give mere destruktiv fodbold og tidsspilde, når hold skal spille ti minutter i undertal, lyder kritikken blandt andet.
I de lavere engelske rækker har truslen om ti minutters udvisning haft en god effekt på den unode i spillet, har Mark Bullingham, der repræsenterer Det Engelske Fodboldforbund (FA) i Ifabs bestyrelse, forklaret tidligere.
Men ifølge Infantino bliver det blå kort altså ikke en del af topfodbold.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stor beslutning på vej
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER