Fifa-præsident i angreb: Bør undskylde i 3000 år

Qatar og Fifas kritikere blev kaldt både dobbeltmoralske og racistiske af Gianni Infantino i en lang tale.



Danmark og de andre kritiske stemmer fyldte lørdag langt størstedelen af en lang enetale fra Gianni Infantino forud for VM i Qatar.

Præsidenten i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) opfordrede for et par uger siden til at fokusere på fodbold frem for politik og ideologi. Men den kurs holdt han sig på ingen måde til.

Faktisk fyldte fodbold meget lidt i den mere end time lange tale, inden der blev åbnet op for spørgsmål.

Infantino nævnte ikke Danmark eller DBU ved navn, men omtalte flere gange sine kritikere som europæiske.

– Vi bør som europæere undskylde i de næste 3000 år for, hvad vi har gjort i de seneste 3000 år, inden vi begynder at give moralske råd til andre, siger den schweizisk-italienske Infantino blandt andet.

Fifa-præsidenten erklærede sig også trist over "dobbeltmoralen" og "hykleriet" i Europa, og at der mangler anerkendelse for de forbedrede forhold for migrantarbejdere i Qatar, som der er sket i løbet af de seneste år.

Infantino havde også svært ved at forstå, hvorfor videoerne af indiske fans i trøjer fra blandt andet Argentina, Tyskland og England i gaderne i Qatar har mødt kritik.

– Kan en, der ligner en inder, ikke heppe på England, Spanien eller Tyskland? Ved I, hvad det er? Det er racisme. Det er ren racisme. Det skal vi stoppe med.

– Alle i verden har ret til at heppe på dem, som han har lyst til, siger Infantino.

Fifa-præsidenten understregede flere gange, som han har gjort tidligere, at han forventer, at slutrunden i Qatar bliver den bedste nogensinde.

Han blev også bedt om en reaktion på de fans, der har proklameret, at de ikke glæder sig til at se kampene fra VM på grund af kontroverserne med blandt andet migrantarbejdere og menneskerettigheder.

– Til de fans, der ikke vil se VM? Hvad vil du have, jeg skal sige til dem? Lad vær at se med. Jeg er overbevist, at de kommer til det.

– Offentligt siger de, at de ikke vil se VM. Men privat tager de hjem og ser selvfølgelig kampene, for for fodboldfans er der intet større end VM. Fem milliarder mennesker kommer til at se med.

– Til alle, der ser med åbent eller hemmeligt, vil jeg sige, at de kommer til at se den bedste fodbold nogensinde og de største følelser nogensinde. De kommer til at nyde det, som de aldrig har nydt en VM-slutrunde tidligere.

Infantino åbnede hele seancen lørdag ved at sige, at han følte sig som både qatarsk, arabisk, homoseksuel, handicappet og migrantarbejder. Ingen af dele er han dog reelt.

Værtsnationen Qatar åbner søndag klokken 17 dansk tid VM med en kamp mod Ecuador.

/ritzau/







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Hård kritik af FCM-profil

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

‘De har grinet deres røv i laser’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Glem det, Leicester!

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Har været uenig med Steve Cooper

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Thomas Delaney er fortid’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Thomas Frank er favorit til jobbet

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Gift Links hylder FCK-legende

Barcelona – Atletico

Liverpool-chef sætter pris på ny chance



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Mathias Zanka går viralt

Nu er han pludselig syg

PSG – Liverpool

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Danmark har aldrig haft så mange før

FIFA åbner sag mod Spanien

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’