Fifa-præsident i angreb: Bør undskylde i 3000 år

Qatar og Fifas kritikere blev kaldt både dobbeltmoralske og racistiske af Gianni Infantino i en lang tale.



Danmark og de andre kritiske stemmer fyldte lørdag langt størstedelen af en lang enetale fra Gianni Infantino forud for VM i Qatar.

Præsidenten i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) opfordrede for et par uger siden til at fokusere på fodbold frem for politik og ideologi. Men den kurs holdt han sig på ingen måde til.

Faktisk fyldte fodbold meget lidt i den mere end time lange tale, inden der blev åbnet op for spørgsmål.

Infantino nævnte ikke Danmark eller DBU ved navn, men omtalte flere gange sine kritikere som europæiske.

– Vi bør som europæere undskylde i de næste 3000 år for, hvad vi har gjort i de seneste 3000 år, inden vi begynder at give moralske råd til andre, siger den schweizisk-italienske Infantino blandt andet.

Fifa-præsidenten erklærede sig også trist over "dobbeltmoralen" og "hykleriet" i Europa, og at der mangler anerkendelse for de forbedrede forhold for migrantarbejdere i Qatar, som der er sket i løbet af de seneste år.

Infantino havde også svært ved at forstå, hvorfor videoerne af indiske fans i trøjer fra blandt andet Argentina, Tyskland og England i gaderne i Qatar har mødt kritik.

– Kan en, der ligner en inder, ikke heppe på England, Spanien eller Tyskland? Ved I, hvad det er? Det er racisme. Det er ren racisme. Det skal vi stoppe med.

– Alle i verden har ret til at heppe på dem, som han har lyst til, siger Infantino.

Fifa-præsidenten understregede flere gange, som han har gjort tidligere, at han forventer, at slutrunden i Qatar bliver den bedste nogensinde.

Han blev også bedt om en reaktion på de fans, der har proklameret, at de ikke glæder sig til at se kampene fra VM på grund af kontroverserne med blandt andet migrantarbejdere og menneskerettigheder.

– Til de fans, der ikke vil se VM? Hvad vil du have, jeg skal sige til dem? Lad vær at se med. Jeg er overbevist, at de kommer til det.

– Offentligt siger de, at de ikke vil se VM. Men privat tager de hjem og ser selvfølgelig kampene, for for fodboldfans er der intet større end VM. Fem milliarder mennesker kommer til at se med.

– Til alle, der ser med åbent eller hemmeligt, vil jeg sige, at de kommer til at se den bedste fodbold nogensinde og de største følelser nogensinde. De kommer til at nyde det, som de aldrig har nydt en VM-slutrunde tidligere.

Infantino åbnede hele seancen lørdag ved at sige, at han følte sig som både qatarsk, arabisk, homoseksuel, handicappet og migrantarbejder. Ingen af dele er han dog reelt.

Værtsnationen Qatar åbner søndag klokken 17 dansk tid VM med en kamp mod Ecuador.

/ritzau/







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Vild udvikling for FC Københavns chancer



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Brøndby IF – Sønderjyske

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Det har jeg ikke set før i Superligaen



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

AGF – Viborg FF

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Randers FC – FC Fredericia

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Neestrup: ‘Fuck det!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Tottenham Hotspur – Arsenal

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Neymar overvejer karrierestop

Alexander Lind revser Superliga-profil