Danmark og de andre kritiske stemmer fyldte lørdag langt størstedelen af en lang enetale fra Gianni Infantino forud for VM i Qatar.
Præsidenten i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) opfordrede for et par uger siden til at fokusere på fodbold frem for politik og ideologi. Men den kurs holdt han sig på ingen måde til.
Faktisk fyldte fodbold meget lidt i den mere end time lange tale, inden der blev åbnet op for spørgsmål.
Infantino nævnte ikke Danmark eller DBU ved navn, men omtalte flere gange sine kritikere som europæiske.
– Vi bør som europæere undskylde i de næste 3000 år for, hvad vi har gjort i de seneste 3000 år, inden vi begynder at give moralske råd til andre, siger den schweizisk-italienske Infantino blandt andet.
Fifa-præsidenten erklærede sig også trist over "dobbeltmoralen" og "hykleriet" i Europa, og at der mangler anerkendelse for de forbedrede forhold for migrantarbejdere i Qatar, som der er sket i løbet af de seneste år.
Infantino havde også svært ved at forstå, hvorfor videoerne af indiske fans i trøjer fra blandt andet Argentina, Tyskland og England i gaderne i Qatar har mødt kritik.
– Kan en, der ligner en inder, ikke heppe på England, Spanien eller Tyskland? Ved I, hvad det er? Det er racisme. Det er ren racisme. Det skal vi stoppe med.
– Alle i verden har ret til at heppe på dem, som han har lyst til, siger Infantino.
Fifa-præsidenten understregede flere gange, som han har gjort tidligere, at han forventer, at slutrunden i Qatar bliver den bedste nogensinde.
Han blev også bedt om en reaktion på de fans, der har proklameret, at de ikke glæder sig til at se kampene fra VM på grund af kontroverserne med blandt andet migrantarbejdere og menneskerettigheder.
– Til de fans, der ikke vil se VM? Hvad vil du have, jeg skal sige til dem? Lad vær at se med. Jeg er overbevist, at de kommer til det.
– Offentligt siger de, at de ikke vil se VM. Men privat tager de hjem og ser selvfølgelig kampene, for for fodboldfans er der intet større end VM. Fem milliarder mennesker kommer til at se med.
– Til alle, der ser med åbent eller hemmeligt, vil jeg sige, at de kommer til at se den bedste fodbold nogensinde og de største følelser nogensinde. De kommer til at nyde det, som de aldrig har nydt en VM-slutrunde tidligere.
Infantino åbnede hele seancen lørdag ved at sige, at han følte sig som både qatarsk, arabisk, homoseksuel, handicappet og migrantarbejder. Ingen af dele er han dog reelt.
Værtsnationen Qatar åbner søndag klokken 17 dansk tid VM med en kamp mod Ecuador.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
AVIS
Interessant afsløring
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT