Fifa-præsident i angreb: Bør undskylde i 3000 år

Qatar og Fifas kritikere blev kaldt både dobbeltmoralske og racistiske af Gianni Infantino i en lang tale.



Danmark og de andre kritiske stemmer fyldte lørdag langt størstedelen af en lang enetale fra Gianni Infantino forud for VM i Qatar.

Præsidenten i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) opfordrede for et par uger siden til at fokusere på fodbold frem for politik og ideologi. Men den kurs holdt han sig på ingen måde til.

Faktisk fyldte fodbold meget lidt i den mere end time lange tale, inden der blev åbnet op for spørgsmål.

Infantino nævnte ikke Danmark eller DBU ved navn, men omtalte flere gange sine kritikere som europæiske.

– Vi bør som europæere undskylde i de næste 3000 år for, hvad vi har gjort i de seneste 3000 år, inden vi begynder at give moralske råd til andre, siger den schweizisk-italienske Infantino blandt andet.

Fifa-præsidenten erklærede sig også trist over "dobbeltmoralen" og "hykleriet" i Europa, og at der mangler anerkendelse for de forbedrede forhold for migrantarbejdere i Qatar, som der er sket i løbet af de seneste år.

Infantino havde også svært ved at forstå, hvorfor videoerne af indiske fans i trøjer fra blandt andet Argentina, Tyskland og England i gaderne i Qatar har mødt kritik.

– Kan en, der ligner en inder, ikke heppe på England, Spanien eller Tyskland? Ved I, hvad det er? Det er racisme. Det er ren racisme. Det skal vi stoppe med.

– Alle i verden har ret til at heppe på dem, som han har lyst til, siger Infantino.

Fifa-præsidenten understregede flere gange, som han har gjort tidligere, at han forventer, at slutrunden i Qatar bliver den bedste nogensinde.

Han blev også bedt om en reaktion på de fans, der har proklameret, at de ikke glæder sig til at se kampene fra VM på grund af kontroverserne med blandt andet migrantarbejdere og menneskerettigheder.

– Til de fans, der ikke vil se VM? Hvad vil du have, jeg skal sige til dem? Lad vær at se med. Jeg er overbevist, at de kommer til det.

– Offentligt siger de, at de ikke vil se VM. Men privat tager de hjem og ser selvfølgelig kampene, for for fodboldfans er der intet større end VM. Fem milliarder mennesker kommer til at se med.

– Til alle, der ser med åbent eller hemmeligt, vil jeg sige, at de kommer til at se den bedste fodbold nogensinde og de største følelser nogensinde. De kommer til at nyde det, som de aldrig har nydt en VM-slutrunde tidligere.

Infantino åbnede hele seancen lørdag ved at sige, at han følte sig som både qatarsk, arabisk, homoseksuel, handicappet og migrantarbejder. Ingen af dele er han dog reelt.

Værtsnationen Qatar åbner søndag klokken 17 dansk tid VM med en kamp mod Ecuador.

/ritzau/






Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’




LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Dybt forundret over Superliga-flop

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Schweiz sender Colombia ud af VM

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Stor nedtur for Superliga-komet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

VM-spiller alvorligt skadet

Medier jubler over USA’s nedtur

Medie: FCK-spiller enig med ny klub