Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) med præsident Gianni Infantino i spidsen har besluttet at udvide VM for klubhold.
I fremtiden afholdes turneringen i et nyt format med 24 klubber fra alle syv kontinenter. Det øger konkurrencen blandt de internationale klubber, siger han i et interview med AFP.
– Vi fokuserer på niveauet ved VM for klubhold. Det handler ikke kun om at have én klub fra hver verdensdel med, men flere deltagere, da det styrker klubfodbold over hele verden, siger han.
Fifa afholder hvert år VM for klubhold, hvor mestrene fra hver verdensdel deltager i en turnering.
I årets udgave af VM for klubhold er Champions League-vinderen Bayern München og vinderen af den nordamerikanske pendant, Tigres, kommet i finalen.
VM for klubhold skulle have været afholdt i december, men blev udskudt til februar på grund af coronapandemien. Turneringen afholdes næste gang i Japan til december i det nuværende format, hvor syv klubber kæmper om titlen.
Den moderniserede udgave af VM for klubhold, som blandt andet inkluderer otte klubber fra Europa, var planlagt til afholdelse i sommeren 2021 i Kina, men er blevet udsat.
Infantino kan ikke endegyldigt sige, hvornår det nye format bliver aktuelt, men det bliver ikke før tidligst næste år.
– Vi bliver stadig nødt til at finde det rigtige tidspunkt for det nye VM for klubhold med 24 hold. Det er selvfølgelig ikke en let udfordring i denne periode, hvor alt er sammenpresset, siger han.
– Hvis det betyder, at vi skal vente endnu et år, gør vi det.
En udvidet turnering kan hjælpe med at imødekomme ønsker om en ny europæisk “Super League”, som flere topklubber menes at være ivrige efter at skabe.
Bayern München kan skrive sig ind i historiebøgerne, hvis Hansi Flicks tropper vinder torsdagens finale. Formår tyskerne at løfte pokalen, vil det være sæsonens sjette titel for den sydtyske klub.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Bo Svensson skriver Superliga-historie
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Brian Riemer peger på tre årsager
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
NYHEDER
