VM for klubhold får vokseværk: Sådan bliver det

VM for klubhold skal i fremtiden afvikles med 24 klubber, afslører Fifa-præsidenten Gianni Infantino.



Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) med præsident Gianni Infantino i spidsen har besluttet at udvide VM for klubhold.

I fremtiden afholdes turneringen i et nyt format med 24 klubber fra alle syv kontinenter. Det øger konkurrencen blandt de internationale klubber, siger han i et interview med AFP.

– Vi fokuserer på niveauet ved VM for klubhold. Det handler ikke kun om at have én klub fra hver verdensdel med, men flere deltagere, da det styrker klubfodbold over hele verden, siger han.

Fifa afholder hvert år VM for klubhold, hvor mestrene fra hver verdensdel deltager i en turnering.

I årets udgave af VM for klubhold er Champions League-vinderen Bayern München og vinderen af den nordamerikanske pendant, Tigres, kommet i finalen.

VM for klubhold skulle have været afholdt i december, men blev udskudt til februar på grund af coronapandemien. Turneringen afholdes næste gang i Japan til december i det nuværende format, hvor syv klubber kæmper om titlen.

Den moderniserede udgave af VM for klubhold, som blandt andet inkluderer otte klubber fra Europa, var planlagt til afholdelse i sommeren 2021 i Kina, men er blevet udsat.

Infantino kan ikke endegyldigt sige, hvornår det nye format bliver aktuelt, men det bliver ikke før tidligst næste år.

– Vi bliver stadig nødt til at finde det rigtige tidspunkt for det nye VM for klubhold med 24 hold. Det er selvfølgelig ikke en let udfordring i denne periode, hvor alt er sammenpresset, siger han.

– Hvis det betyder, at vi skal vente endnu et år, gør vi det.

En udvidet turnering kan hjælpe med at imødekomme ønsker om en ny europæisk “Super League”, som flere topklubber menes at være ivrige efter at skabe.

Bayern München kan skrive sig ind i historiebøgerne, hvis Hansi Flicks tropper vinder torsdagens finale. Formår tyskerne at løfte pokalen, vil det være sæsonens sjette titel for den sydtyske klub.

/ritzau/





Afsløring: OB køber Topi Keskinen




LIVE

TransferLIVE: Her er ‘VK’s nye klub

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Uventet transferdrejning

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Spanien – Belgien

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Superligaen er knækket

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Har droppet stor dansk transfer