VM for klubhold får vokseværk: Sådan bliver det

VM for klubhold skal i fremtiden afvikles med 24 klubber, afslører Fifa-præsidenten Gianni Infantino.



Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) med præsident Gianni Infantino i spidsen har besluttet at udvide VM for klubhold.

I fremtiden afholdes turneringen i et nyt format med 24 klubber fra alle syv kontinenter. Det øger konkurrencen blandt de internationale klubber, siger han i et interview med AFP.

– Vi fokuserer på niveauet ved VM for klubhold. Det handler ikke kun om at have én klub fra hver verdensdel med, men flere deltagere, da det styrker klubfodbold over hele verden, siger han.

Fifa afholder hvert år VM for klubhold, hvor mestrene fra hver verdensdel deltager i en turnering.

I årets udgave af VM for klubhold er Champions League-vinderen Bayern München og vinderen af den nordamerikanske pendant, Tigres, kommet i finalen.

VM for klubhold skulle have været afholdt i december, men blev udskudt til februar på grund af coronapandemien. Turneringen afholdes næste gang i Japan til december i det nuværende format, hvor syv klubber kæmper om titlen.

Den moderniserede udgave af VM for klubhold, som blandt andet inkluderer otte klubber fra Europa, var planlagt til afholdelse i sommeren 2021 i Kina, men er blevet udsat.

Infantino kan ikke endegyldigt sige, hvornår det nye format bliver aktuelt, men det bliver ikke før tidligst næste år.

– Vi bliver stadig nødt til at finde det rigtige tidspunkt for det nye VM for klubhold med 24 hold. Det er selvfølgelig ikke en let udfordring i denne periode, hvor alt er sammenpresset, siger han.

– Hvis det betyder, at vi skal vente endnu et år, gør vi det.

En udvidet turnering kan hjælpe med at imødekomme ønsker om en ny europæisk “Super League”, som flere topklubber menes at være ivrige efter at skabe.

Bayern München kan skrive sig ind i historiebøgerne, hvis Hansi Flicks tropper vinder torsdagens finale. Formår tyskerne at løfte pokalen, vil det være sæsonens sjette titel for den sydtyske klub.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasilien – Norge

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub



LIVE

VM-LIVE: Nu er der svar på, om kæmpe brag flyttes

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Stort FCK-talent er blevet solgt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Her er prisen på Aral Simsir

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpebud på 16-årig

Brøndby tæt på Superliga-profil