Fifa ser fremgang til VM i Qatar

Udviklingsdirektør Arsène Wenger mener, at mere lige adgang til teknologi er med til at udjævne konkurrencen.



Landshold fra alle deltagende kontinenter er repræsenteret i ottendedelsfinalerne ved VM i Qatar.

Det er et tegn på, at resten af verden nærmer sig de traditionelt stærke nationer fra Europa og Sydamerika, mener udviklingsdirektør i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), Arsène Wenger.

– Udfaldet af gruppefasen viser, at flere lande har fået redskaberne til at kunne konkurrere på højeste niveau, siger Wenger.

Fra Asien har Japan og Sydkorea spillet sig frem til knockoutfasen. Australien, der i fodboldsammenhæng tilhører Asien, er også videre. Australien er geografisk en del af Oceanien.

Fra Afrika er Senegal og Marokko fortsat en del af VM, mens USA frem til lørdagens ottendedelsfinale-nederlag til Holland var ene om at repræsentere Nord- og Mellemamerika.

Arsène Wenger mener ikke, at det er tilfældigt, at lande fra hele verden har gjort det godt i Qatar.

– Det er et resultat af bedre forberedelse og analyse af modstanderne, som også skyldes mere lige adgang til teknologi.

– Det falder i god tråd med Fifas indsats for at øge konkurrenceevnen på globalt plan, siger franskmanden.

Europa er fortsat bedst repræsenteret ved VM. I alt otte europæiske lande har spillet sig frem til knockoutfasen. Det er Holland, Kroatien, England, Frankrig, Polen, Spanien, Portugal og Schweiz.

De to sydamerikanske giganter Brasilien og Argentina er også blandt de tilbageværende hold i Qatar.

Til VM i 2026 udvides VM fra 32 til 48 hold, hvilket giver ekstra plads til flere hold fra alle kontinenter. Den europæiske andel falder dog i det nye format fra 40,6 procent til 33,3 procent.

/ritzau/Reuters





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Klar transfermelding

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

– Jeg får så ondt i maven over det

Denne klub drømmer om Højbjerg

Jagter tidligere FCK-stjerne

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Portugal – DR Congo

Argentina – Algeriet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Historisk påsætning undrer dommerekspert