Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) er tvunget til at kompensere fodboldklubber, der frigiver spillere til VM i 2026 og 2030, med rigtig mange penge.
Forbundet og European Club Association (ECA), som repræsenterer fodboldklubber i Europa, meddeler mandag ifølge Reuters, at Fifa samlet set skal af med 355 millioner dollar for hver slutrunde.
Det svarer til omkring 2,5 milliarder danske kroner og er en stigning på næsten 70 procent i forhold til tidligere. Stigningen sker som konsekvens af, at VM i 2026 udvides til 48 hold.
ECA-formand Nasser al-Khelaifi kalder aftalen, der blev underskrevet ved organisationens generalforsamling i Ungarn, for banebrydende.
– Vi er glade for at have underskrevet denne skelsættende aftale. Den anerkender klubbernes centrale rolle i fodbold globalt og sikrer, at de er ordentligt repræsenteret i beslutningstagningen vedrørende spørgsmål, der påvirker dem, siger Nasser al-Khelaifi.
Aftalen er en del af Fifas "Club Benefits Program", der sikrer, at klubberne får en andel af indtægterne fra VM for at frigive spillere. Samtidig skal det sikre klubberne, i tilfælde af at en spiller bliver skadet under landsholdstjenesten.
Beløbet, der var øremærket til henholdsvis VM i 2018 og 2022, lød på omkring 1,5 milliarder kroner.
USA, Mexico og Canada skal stå for at afholde VM i 2026, mens Fifa først næste år udpeger værten for slutrunden i 2030.
For få dage siden bekræftede Marokkos sportsminister, at landet ønsker værtskabet sammen med Portugal og Spanien. Samtidig er Ukraine tiltænkt en indtil videre uspecificeret rolle.
Tidligere har en egyptisk talsmand bekræftet, at Egypten, Saudi-Arabien og Grækenland også har lagt et bud på sammen. Det samme har Argentina, Chile, Paraguay og Uruguay.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
AC Milan kigger på dansker
FCM stanger lang karantæne ud til fan
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Snart kan det give rødt kort