Derfor er FCK-back så billig: Afgør ingen kampe

FC København måtte ikke grave særlig dybt i lommerne for at købe Birger Meling i Rennes, men selv om man herhjemme kan have fornemmelsen af en jackpot, så er den lave pris ingen stor overraskelse i Frankrig.



FC København blev forleden en stor backprofil rigere. Norske Birger Meling blev købt i Ligue 1-klubben Rennes for angiveligt 15 millioner kroner, og det er ikke bare en hvilken som helst back, som fremover skal tørne ud for den danske hovedstadsklub. 

37 norske landskampe, 85 kampe i Ligue 1 og en masse erfaring fra forskellige europæiske gruppespil. Den store fodboldhjemmeside Transfermarkt vurderer ham ligeledes til at have en værdi på fem millioner euro – altså en del over købsprisen. 

I Frankrig kommer det dog ikke som et chok, at Rennes ikke scorer en større gevinst på Meling, som man købte i Nimes i sommeren 2021. Det forklarer journalist Bastien Cheval, der dækker Rennes for Get French Football News, til Tipsbladet.

– Det er ret billigt med tanke på, at han havde kontrakt med klubben til 2026. Han kostede dog kun tre millioner euro, da Rennes købte ham for to år siden. Udover det var han skadet i en kort periode i sidste sæson. Rennes har ikke haft behov for at få meget for ham, da man ikke regner med, at de køber en ny venstre back.

Er I i Frankrig overrasket over, at Rennes lod ham gå så billigt?

– Ikke rigtig, nej. Meling er ikke en spiller, som afgør kampe. Som Rennes-træneren Bruno Genesio sagde om ham; han er mere pålidelig og stabil end afgørende, påpeger han.

Voldsom konkurrence
Birger Meling nåede at spille to sæsoner i Rennes med 73 kampe, nul mål og seks oplæg til følge. Tager man et kig over antallet af spilleminutter så står det dog hurtigt klart, at selv om han fik sine kampe, så var det langt fra alle af dem, hvor han startede inde.

Det var der nu en helt klar årsag til, for han havde voldsom konkurrence på holdet af en spiller, som endda fik fransk landsholdsdebut sidste år.

– I sidste sæson blev det ret tydeligt, at Meling var andetvalget på venstrebacken. Den franske U21-landsholdsspiller Adrien Truffert, som endda blev udtaget til det franske landshold sidste efterår, var det klare førstevalg.

– Meling fik alligevel lidt kampe i Europa League-gruppespillet, men han havde en skrækkelig kamp i Coupe de France-kampen mod Bordeaux fra Ligue 2. Han blev flået ud i pausen, og så var backhierarkiet klart derfra. 

– I slutningen af sidste sæson spillede Meling fuld tid i seks kampe på grund af Trufferts skade. Meling blev så skadet, og han blev afløst af akademispilleren Jeanuel Belocian. Det var også Belocian, som startede inde søndag, da Rennes startede sæsonen, påpeger Cheval. 

I FC København får han også hård konkurrence i Christian Sørensen, og det bliver interessant at se, hvem der ender med at vinde den kamp. Fornuften peger på Birger Meling, der med sit prisskilt og store rutine bliver et godt kort for Jacob Neestrup.

Sikkert er det, at der bliver masser af spilletid, for FC København er sikret et europæisk gruppespil, så det bliver ikke mange friuger, som klubben har i efteråret.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

De vil have Martin Braithwaite



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Brøndby IF – Randers FC



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC Midtjylland – FC København

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Spændende OB-nyhed

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF – OB

Medier fælder hård dom

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Bekræfter: Godt nyt for FC København

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Ramt af pointstraf

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

– Han virker frustreret!

Silkeborg IF – Viborg FF

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Ikke set i 30 år

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

– Jeg tror de vinder Superligaen

Hylder Nartey efter magisk debut

Stjernetransfer på plads alligevel

‘De er tilbage’

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet