Derfor er FCK-back så billig: Afgør ingen kampe

FC København måtte ikke grave særlig dybt i lommerne for at købe Birger Meling i Rennes, men selv om man herhjemme kan have fornemmelsen af en jackpot, så er den lave pris ingen stor overraskelse i Frankrig.



FC København blev forleden en stor backprofil rigere. Norske Birger Meling blev købt i Ligue 1-klubben Rennes for angiveligt 15 millioner kroner, og det er ikke bare en hvilken som helst back, som fremover skal tørne ud for den danske hovedstadsklub. 

37 norske landskampe, 85 kampe i Ligue 1 og en masse erfaring fra forskellige europæiske gruppespil. Den store fodboldhjemmeside Transfermarkt vurderer ham ligeledes til at have en værdi på fem millioner euro – altså en del over købsprisen. 

I Frankrig kommer det dog ikke som et chok, at Rennes ikke scorer en større gevinst på Meling, som man købte i Nimes i sommeren 2021. Det forklarer journalist Bastien Cheval, der dækker Rennes for Get French Football News, til Tipsbladet.

– Det er ret billigt med tanke på, at han havde kontrakt med klubben til 2026. Han kostede dog kun tre millioner euro, da Rennes købte ham for to år siden. Udover det var han skadet i en kort periode i sidste sæson. Rennes har ikke haft behov for at få meget for ham, da man ikke regner med, at de køber en ny venstre back.

Er I i Frankrig overrasket over, at Rennes lod ham gå så billigt?

– Ikke rigtig, nej. Meling er ikke en spiller, som afgør kampe. Som Rennes-træneren Bruno Genesio sagde om ham; han er mere pålidelig og stabil end afgørende, påpeger han.

Voldsom konkurrence
Birger Meling nåede at spille to sæsoner i Rennes med 73 kampe, nul mål og seks oplæg til følge. Tager man et kig over antallet af spilleminutter så står det dog hurtigt klart, at selv om han fik sine kampe, så var det langt fra alle af dem, hvor han startede inde.

Det var der nu en helt klar årsag til, for han havde voldsom konkurrence på holdet af en spiller, som endda fik fransk landsholdsdebut sidste år.

– I sidste sæson blev det ret tydeligt, at Meling var andetvalget på venstrebacken. Den franske U21-landsholdsspiller Adrien Truffert, som endda blev udtaget til det franske landshold sidste efterår, var det klare førstevalg.

– Meling fik alligevel lidt kampe i Europa League-gruppespillet, men han havde en skrækkelig kamp i Coupe de France-kampen mod Bordeaux fra Ligue 2. Han blev flået ud i pausen, og så var backhierarkiet klart derfra. 

– I slutningen af sidste sæson spillede Meling fuld tid i seks kampe på grund af Trufferts skade. Meling blev så skadet, og han blev afløst af akademispilleren Jeanuel Belocian. Det var også Belocian, som startede inde søndag, da Rennes startede sæsonen, påpeger Cheval. 

I FC København får han også hård konkurrence i Christian Sørensen, og det bliver interessant at se, hvem der ender med at vinde den kamp. Fornuften peger på Birger Meling, der med sit prisskilt og store rutine bliver et godt kort for Jacob Neestrup.

Sikkert er det, at der bliver masser af spilletid, for FC København er sikret et europæisk gruppespil, så det bliver ikke mange friuger, som klubben har i efteråret.






Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Dansk toptræner stifter agentfirma

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Varsler store ændringer i Superliga-klub

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre