Derfor er FCK-back så billig: Afgør ingen kampe

FC København måtte ikke grave særlig dybt i lommerne for at købe Birger Meling i Rennes, men selv om man herhjemme kan have fornemmelsen af en jackpot, så er den lave pris ingen stor overraskelse i Frankrig.



FC København blev forleden en stor backprofil rigere. Norske Birger Meling blev købt i Ligue 1-klubben Rennes for angiveligt 15 millioner kroner, og det er ikke bare en hvilken som helst back, som fremover skal tørne ud for den danske hovedstadsklub. 

37 norske landskampe, 85 kampe i Ligue 1 og en masse erfaring fra forskellige europæiske gruppespil. Den store fodboldhjemmeside Transfermarkt vurderer ham ligeledes til at have en værdi på fem millioner euro – altså en del over købsprisen. 

I Frankrig kommer det dog ikke som et chok, at Rennes ikke scorer en større gevinst på Meling, som man købte i Nimes i sommeren 2021. Det forklarer journalist Bastien Cheval, der dækker Rennes for Get French Football News, til Tipsbladet.

– Det er ret billigt med tanke på, at han havde kontrakt med klubben til 2026. Han kostede dog kun tre millioner euro, da Rennes købte ham for to år siden. Udover det var han skadet i en kort periode i sidste sæson. Rennes har ikke haft behov for at få meget for ham, da man ikke regner med, at de køber en ny venstre back.

Er I i Frankrig overrasket over, at Rennes lod ham gå så billigt?

– Ikke rigtig, nej. Meling er ikke en spiller, som afgør kampe. Som Rennes-træneren Bruno Genesio sagde om ham; han er mere pålidelig og stabil end afgørende, påpeger han.

Voldsom konkurrence
Birger Meling nåede at spille to sæsoner i Rennes med 73 kampe, nul mål og seks oplæg til følge. Tager man et kig over antallet af spilleminutter så står det dog hurtigt klart, at selv om han fik sine kampe, så var det langt fra alle af dem, hvor han startede inde.

Det var der nu en helt klar årsag til, for han havde voldsom konkurrence på holdet af en spiller, som endda fik fransk landsholdsdebut sidste år.

– I sidste sæson blev det ret tydeligt, at Meling var andetvalget på venstrebacken. Den franske U21-landsholdsspiller Adrien Truffert, som endda blev udtaget til det franske landshold sidste efterår, var det klare førstevalg.

– Meling fik alligevel lidt kampe i Europa League-gruppespillet, men han havde en skrækkelig kamp i Coupe de France-kampen mod Bordeaux fra Ligue 2. Han blev flået ud i pausen, og så var backhierarkiet klart derfra. 

– I slutningen af sidste sæson spillede Meling fuld tid i seks kampe på grund af Trufferts skade. Meling blev så skadet, og han blev afløst af akademispilleren Jeanuel Belocian. Det var også Belocian, som startede inde søndag, da Rennes startede sæsonen, påpeger Cheval. 

I FC København får han også hård konkurrence i Christian Sørensen, og det bliver interessant at se, hvem der ender med at vinde den kamp. Fornuften peger på Birger Meling, der med sit prisskilt og store rutine bliver et godt kort for Jacob Neestrup.

Sikkert er det, at der bliver masser af spilletid, for FC København er sikret et europæisk gruppespil, så det bliver ikke mange friuger, som klubben har i efteråret.





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

United overvejer disse fem managers

Sønderjyske – AGF

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Vild spådom om FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Markant transfermelding om Højlund

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Liverpool – Tottenham

AaB-krisen fortsætter

Supercomputer spår FCM-nedtur

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

OB – FC København

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Farzam: En gave for FC København

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Peter Kjær: Her er min bekymring

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Barcelona – Sevilla

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil