Derfor er FCK-back så billig: Afgør ingen kampe

FC København måtte ikke grave særlig dybt i lommerne for at købe Birger Meling i Rennes, men selv om man herhjemme kan have fornemmelsen af en jackpot, så er den lave pris ingen stor overraskelse i Frankrig.



FC København blev forleden en stor backprofil rigere. Norske Birger Meling blev købt i Ligue 1-klubben Rennes for angiveligt 15 millioner kroner, og det er ikke bare en hvilken som helst back, som fremover skal tørne ud for den danske hovedstadsklub. 

37 norske landskampe, 85 kampe i Ligue 1 og en masse erfaring fra forskellige europæiske gruppespil. Den store fodboldhjemmeside Transfermarkt vurderer ham ligeledes til at have en værdi på fem millioner euro – altså en del over købsprisen. 

I Frankrig kommer det dog ikke som et chok, at Rennes ikke scorer en større gevinst på Meling, som man købte i Nimes i sommeren 2021. Det forklarer journalist Bastien Cheval, der dækker Rennes for Get French Football News, til Tipsbladet.

– Det er ret billigt med tanke på, at han havde kontrakt med klubben til 2026. Han kostede dog kun tre millioner euro, da Rennes købte ham for to år siden. Udover det var han skadet i en kort periode i sidste sæson. Rennes har ikke haft behov for at få meget for ham, da man ikke regner med, at de køber en ny venstre back.

Er I i Frankrig overrasket over, at Rennes lod ham gå så billigt?

– Ikke rigtig, nej. Meling er ikke en spiller, som afgør kampe. Som Rennes-træneren Bruno Genesio sagde om ham; han er mere pålidelig og stabil end afgørende, påpeger han.

Voldsom konkurrence
Birger Meling nåede at spille to sæsoner i Rennes med 73 kampe, nul mål og seks oplæg til følge. Tager man et kig over antallet af spilleminutter så står det dog hurtigt klart, at selv om han fik sine kampe, så var det langt fra alle af dem, hvor han startede inde.

Det var der nu en helt klar årsag til, for han havde voldsom konkurrence på holdet af en spiller, som endda fik fransk landsholdsdebut sidste år.

– I sidste sæson blev det ret tydeligt, at Meling var andetvalget på venstrebacken. Den franske U21-landsholdsspiller Adrien Truffert, som endda blev udtaget til det franske landshold sidste efterår, var det klare førstevalg.

– Meling fik alligevel lidt kampe i Europa League-gruppespillet, men han havde en skrækkelig kamp i Coupe de France-kampen mod Bordeaux fra Ligue 2. Han blev flået ud i pausen, og så var backhierarkiet klart derfra. 

– I slutningen af sidste sæson spillede Meling fuld tid i seks kampe på grund af Trufferts skade. Meling blev så skadet, og han blev afløst af akademispilleren Jeanuel Belocian. Det var også Belocian, som startede inde søndag, da Rennes startede sæsonen, påpeger Cheval. 

I FC København får han også hård konkurrence i Christian Sørensen, og det bliver interessant at se, hvem der ender med at vinde den kamp. Fornuften peger på Birger Meling, der med sit prisskilt og store rutine bliver et godt kort for Jacob Neestrup.

Sikkert er det, at der bliver masser af spilletid, for FC København er sikret et europæisk gruppespil, så det bliver ikke mange friuger, som klubben har i efteråret.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Barcelona klager til UEFA

AGF – FC Nordsjælland

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård kritik af FCM-profil

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Nu er han tilbage for Brøndby

Afviser korruptionsanklager efter skandale

– Går det galt, går det rigtig galt!

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Det er en katastrofe for Brøndby

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Robert trækker overskrifter i udlandet

‘De har grinet deres røv i laser’

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Liverpool – Fulham

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico