FC København blev forleden en stor backprofil rigere. Norske Birger Meling blev købt i Ligue 1-klubben Rennes for angiveligt 15 millioner kroner, og det er ikke bare en hvilken som helst back, som fremover skal tørne ud for den danske hovedstadsklub.
37 norske landskampe, 85 kampe i Ligue 1 og en masse erfaring fra forskellige europæiske gruppespil. Den store fodboldhjemmeside Transfermarkt vurderer ham ligeledes til at have en værdi på fem millioner euro – altså en del over købsprisen.
I Frankrig kommer det dog ikke som et chok, at Rennes ikke scorer en større gevinst på Meling, som man købte i Nimes i sommeren 2021. Det forklarer journalist Bastien Cheval, der dækker Rennes for Get French Football News, til Tipsbladet.
– Det er ret billigt med tanke på, at han havde kontrakt med klubben til 2026. Han kostede dog kun tre millioner euro, da Rennes købte ham for to år siden. Udover det var han skadet i en kort periode i sidste sæson. Rennes har ikke haft behov for at få meget for ham, da man ikke regner med, at de køber en ny venstre back.
Er I i Frankrig overrasket over, at Rennes lod ham gå så billigt?
– Ikke rigtig, nej. Meling er ikke en spiller, som afgør kampe. Som Rennes-træneren Bruno Genesio sagde om ham; han er mere pålidelig og stabil end afgørende, påpeger han.
Voldsom konkurrence
Birger Meling nåede at spille to sæsoner i Rennes med 73 kampe, nul mål og seks oplæg til følge. Tager man et kig over antallet af spilleminutter så står det dog hurtigt klart, at selv om han fik sine kampe, så var det langt fra alle af dem, hvor han startede inde.
Det var der nu en helt klar årsag til, for han havde voldsom konkurrence på holdet af en spiller, som endda fik fransk landsholdsdebut sidste år.
– I sidste sæson blev det ret tydeligt, at Meling var andetvalget på venstrebacken. Den franske U21-landsholdsspiller Adrien Truffert, som endda blev udtaget til det franske landshold sidste efterår, var det klare førstevalg.
– Meling fik alligevel lidt kampe i Europa League-gruppespillet, men han havde en skrækkelig kamp i Coupe de France-kampen mod Bordeaux fra Ligue 2. Han blev flået ud i pausen, og så var backhierarkiet klart derfra.
– I slutningen af sidste sæson spillede Meling fuld tid i seks kampe på grund af Trufferts skade. Meling blev så skadet, og han blev afløst af akademispilleren Jeanuel Belocian. Det var også Belocian, som startede inde søndag, da Rennes startede sæsonen, påpeger Cheval.
I FC København får han også hård konkurrence i Christian Sørensen, og det bliver interessant at se, hvem der ender med at vinde den kamp. Fornuften peger på Birger Meling, der med sit prisskilt og store rutine bliver et godt kort for Jacob Neestrup.
Sikkert er det, at der bliver masser af spilletid, for FC København er sikret et europæisk gruppespil, så det bliver ikke mange friuger, som klubben har i efteråret.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
‘Sur over Brøndby-transfer’
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
Legende med chokmelding
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
HELT VILDT
– De lignede lort!
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
NYHEDER
Stor skuffelse
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
MEDIE
