Fik hjernerystelse: Tilbage igen efter syv måneder

OB's fysiske træner kan efter mere end et halv år igen være med.



Det har ikke været nemt at være OB'er på det seneste. Klubben har kurs mod bunden af Superligaen, men der er nu godt nyt for fynboerne. Deres fysiske træner Bo Nielsen, der fik en hjernerystelse til kampen mod AGF i den sidste runde af grundspillet i sidste sæson.

Han er nu tilbage igen efter syv måneders sygemelding, og det er han selvsagt på toppen over. Det fortæller han på OB's hjemmeside.

– Det har været en kæmpe kamp at komme tilbage, og derfor er det selvfølgelig en stor glæde, at jeg kan komme på arbejde igen, siger han og fortsætter:

– Vi har fået sat nogle gode ting i gang, der har virket på førsteholdet det sidste halvandet år, som har gjort, at vi har kunne mindske skaderne og samtidig holde et fysisk højt niveau, og det glæder jeg mig til at kunne bidrage til igen, lyder det fra Bo Nielsen.

I begyndelsen kommer OB'eren til at være tilbage to gange om ugen – og det er deres håb, at han kan være med på fuld tryk i slutningen af foråret.

Mens Bo Nielsen har været ude med sin hjernerystelse, så har Odense-klubben haft tilknyttet Peter Krustrup som midlertidig fysisk træner. Den aftale har de netop også forlænget, så den gælder resten af sæsonen.

Det er noget, som OB-fodbolddirektør Björn Wesström er godt tilfreds med at have fået på plads.

– Vi er glade og taknemmelige over at have fundet en løsning med Peter, der giver os gode forudsætninger på kort sigt for at have kontinuitet i det arbejde, der er i gang omkring det fysiske set-up. Det giver os en god mulighed for at arbejde Bo Nielsen ind i et passende stigende omfang frem mod næste sæson, fortæller Wesström.

Søndag skal OB møde Silkeborg. Læs mere om den kamp her.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Frygter Christian Eriksen-problem

Liverpool – Chelsea

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

AGF køber dansk profil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Dansk træner vinder stor pris

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt