Det har ikke været nemt at være OB'er på det seneste. Klubben har kurs mod bunden af Superligaen, men der er nu godt nyt for fynboerne. Deres fysiske træner Bo Nielsen, der fik en hjernerystelse til kampen mod AGF i den sidste runde af grundspillet i sidste sæson.
Han er nu tilbage igen efter syv måneders sygemelding, og det er han selvsagt på toppen over. Det fortæller han på OB's hjemmeside.
– Det har været en kæmpe kamp at komme tilbage, og derfor er det selvfølgelig en stor glæde, at jeg kan komme på arbejde igen, siger han og fortsætter:
– Vi har fået sat nogle gode ting i gang, der har virket på førsteholdet det sidste halvandet år, som har gjort, at vi har kunne mindske skaderne og samtidig holde et fysisk højt niveau, og det glæder jeg mig til at kunne bidrage til igen, lyder det fra Bo Nielsen.
I begyndelsen kommer OB'eren til at være tilbage to gange om ugen – og det er deres håb, at han kan være med på fuld tryk i slutningen af foråret.
Mens Bo Nielsen har været ude med sin hjernerystelse, så har Odense-klubben haft tilknyttet Peter Krustrup som midlertidig fysisk træner. Den aftale har de netop også forlænget, så den gælder resten af sæsonen.
Det er noget, som OB-fodbolddirektør Björn Wesström er godt tilfreds med at have fået på plads.
– Vi er glade og taknemmelige over at have fundet en løsning med Peter, der giver os gode forudsætninger på kort sigt for at have kontinuitet i det arbejde, der er i gang omkring det fysiske set-up. Det giver os en god mulighed for at arbejde Bo Nielsen ind i et passende stigende omfang frem mod næste sæson, fortæller Wesström.
Søndag skal OB møde Silkeborg. Læs mere om den kamp her.
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
TOPNYHED