Det har ikke været nemt at være OB'er på det seneste. Klubben har kurs mod bunden af Superligaen, men der er nu godt nyt for fynboerne. Deres fysiske træner Bo Nielsen, der fik en hjernerystelse til kampen mod AGF i den sidste runde af grundspillet i sidste sæson.
Han er nu tilbage igen efter syv måneders sygemelding, og det er han selvsagt på toppen over. Det fortæller han på OB's hjemmeside.
– Det har været en kæmpe kamp at komme tilbage, og derfor er det selvfølgelig en stor glæde, at jeg kan komme på arbejde igen, siger han og fortsætter:
– Vi har fået sat nogle gode ting i gang, der har virket på førsteholdet det sidste halvandet år, som har gjort, at vi har kunne mindske skaderne og samtidig holde et fysisk højt niveau, og det glæder jeg mig til at kunne bidrage til igen, lyder det fra Bo Nielsen.
I begyndelsen kommer OB'eren til at være tilbage to gange om ugen – og det er deres håb, at han kan være med på fuld tryk i slutningen af foråret.
Mens Bo Nielsen har været ude med sin hjernerystelse, så har Odense-klubben haft tilknyttet Peter Krustrup som midlertidig fysisk træner. Den aftale har de netop også forlænget, så den gælder resten af sæsonen.
Det er noget, som OB-fodbolddirektør Björn Wesström er godt tilfreds med at have fået på plads.
– Vi er glade og taknemmelige over at have fundet en løsning med Peter, der giver os gode forudsætninger på kort sigt for at have kontinuitet i det arbejde, der er i gang omkring det fysiske set-up. Det giver os en god mulighed for at arbejde Bo Nielsen ind i et passende stigende omfang frem mod næste sæson, fortæller Wesström.
Søndag skal OB møde Silkeborg. Læs mere om den kamp her.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Afslører: FCK ringede aldrig
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
Sydafrika – Canada
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT